Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

demir_grac o zaman yanlış anlamışız birbirimizi,tatlıya bağlandığına sevindim.

Japon-Kore ayrımına ben de çok karşıyım.Ibanez'in şu anda üretilen sadece 'prestige' modelleri japon,bunun dışındakiler kore,bildiğim kadarıyla grg170 gibi alt modeler de endonezya(tam bilmiyorum aslında :) ).Bi kere Ibanez gibi bir firma imajını sarsarak kötü gitar üretir mi,gitarın nerde yapıldığı sadece işgücüyle doğru orantılı birşey.Hatta buna örnek olarak 'Nike' ı gösterebilirim genelde endonezya veya tayland mallarıdır ama dünyanın en ünlü spor markası neredeyse.

Skull_KruSher'ın da dediği gibi bence gitarı eline alıp denemek çok önemli,sadece amerikan ve japon gitar iyidir diye birşey söylemek çok yanlış :evil:

kesinlikle katılıyorum, kore japon ayrımı saçma. 300$lık bir gitarla 1500$ lık bir gitar tabiki aynı olmaz, insanın tek derdi aradığı tonu rahat bir gitarda bulmak zaten, böyle olunca 150$ lık bir gitardan bile memnun kalablir insan. kaldı ki, ibanez'in o fiyat aralığındaki gitarları, aynı klansmandaki pekçok gitardan iyidir. manyetik ya da ağaç kalitesine laf etmiyorum, dediğim gibi, sen beğenmezsin ama başkası o gitardan çıkan sesi beğenir. malzeme kalitesi iyi olmayabilir, ama kesinlikle insanı yolda bırakacak kadar dandik olacağını da sanmıyorum.

Skull_KruSher demiş ki:
Amerikan, Japon, Kore vs muhabbetine kendimi bildim bileli gıcık olurum. Ne yani amerikalılar taşa tel gerse aslan gibi gitar mı oluyor?

En güzeli denemek. Orta halli bir ampliye bağlayıp deneyeceksin gitarı. Zaten eline aldığında kendini belli eder o.
İlk bakışta Rahatlık önemlidir.
-Rahatmı gitar? Rahat abi. Tamam bitti olay.
-Sonra gitarın durumuna bakılır?(sıfır gitarlarda pek bakmana gerek yok ama belli olmaz Türkiye burası "0"diye 6 aydır standda duran gitarı verirler adama)sap nasıl durumu ne?Herhangi bir fiziksel problemi var mı? Yok abi. Bu da tamam
-Sesine bakılır. Sesi nasıl? Boğuk be abi.. Tamam manyetikleri değiştiririz.
-Görüntüsüne bakılır sonra. Psikolojik olarak çok etkiler insanı. Çok mühimdir. Ben hiç sallamam.

Sonracııma 1000$ dan aşağı gitar alınmaz arkadaşların kaçında acaba 1000$lık gitar var merak eder dururum. Yok şu ağaç böyle şu ağaç şöyle der dururlar, buradaki kişilerin %80 inin bu farkı net bir şekilde anlayıp, anlatabileceğini hiç sanmıyorum. Ben 7 senedir gitar çalıyorum 4-5 farklı gitarım oldu. ama ben anlayamıyorum abi napayım. Hatta dikkatimi çeken yeni başlayan arkadaşlar " alternate picking, sweep picking, hybird picking in püf noktaları nelerdir" sorusunu araştırmak yerine sesini bile duymadan "hangi manyetik hangi ağaçta nasıl ses verir" sorusuna cevap arıyorlar. Yanlış yoldayız. Alın elinize bir gitar bir metod çalışın. Sizden iyi gitar çalanın yakasına yapışıp bir şeyler kapmaya çalışın. Bak biz yapmadık odun gibi gitar çalıyoruz.

Bu kadar. Yanlış bir söz söylediğimi sanmıyorum ama yinede kimseyi kırdıysak bilsinki istemeden yapmışızdır.
helal ya tam benim kafamdaki şeydir yani şu 2. kısım

Amerikan malı muhabbeti sadece el yapımı veya üst model gitar modelleri için gerçekten fark yaratıyor. Acı reçete gibi oldu ama şahsen bende Japon, Kore ve Amerikan malı gitarlar var. Amerikanlar artık ucuz modelleri kendi ülkelerinde imal etmiyorlar. Bu durumda en iyi modelleri sadece elde yapıyorlar. Olay aslında demek ki malın amerikan olmasında değil, iyi işçilik ve malzemesi olmasından kaynaklanıyor.

Atalay demiş ki:
Amerikan malı muhabbeti sadece el yapımı veya üst model gitar modelleri için gerçekten fark yaratıyor. Acı reçete gibi oldu ama şahsen bende Japon, Kore ve Amerikan malı gitarlar var. Amerikanlar artık ucuz modelleri kendi ülkelerinde imal etmiyorlar. Bu durumda en iyi modelleri sadece elde yapıyorlar. Olay aslında demek ki malın amerikan olmasında değil, iyi işçilik ve malzemesi olmasından kaynaklanıyor.

bende kore üretimi ibanez rg350 dx var. bridge manyetiğini s. duncan custom custom ile değiştirdim, metalden tsm'ye her şey çalınıyo şu anda. japon ibanez prestige, amerikan stratocaster, gibson les paul,amerikan telecaster, jackson'ın emg li modelleri, variax gibi çeşitli gitarlar çaldım. bu gitarlar gerçekten kaliteli, bu tartışılmaz ama fenderlerde kendi gitarımın sapı ve klavyesinin rahatlığını, jackson'da clean tonlarımı, variax'ta ruhu bulamadım. prestige kusursuza yakındı, les paul ise idealdi. belki ben biraz ibanezci olduğum için diğer markalarda kusur bulmuş olabilirim, ama açıkçası gibson'un sadece kasasını pek sevmedim -oldum olası "jazz kasa" sevmem.- bi de "ağaçtan yapıldığı, 9 kat tat olmadığı için" ağırdı. çaldığım prestige ise dediğim gibi 100 üzerinden 97 verilecek bir gitardı. kendi gitarımda eksikliğini çektiğim tek şey var, o da fenderlerinki gibi, crunch tonda o cızır cızır, iç gıcıklayıcı overdrive'lı ton -twang deniyo buna bildiğim kadarıyla.-
bayağı fazla yazmışım, yeter bu kadar.
beni izlemeye devam edin :)

:sniper :kicsalla

Zuhal muzik, sadece Epiphone mu satıyor yoksa Gibson siparis edebiliyor muyuz? Gerci buyuk ihtimal TR'de cok pahalı olur ama neyse. Simdi misal 1800 dolar dolayında bi gitarı getirmeye kalksak 500-600 dolar vergi koyarlar yani her sekilde durum zor.

Arkadaşlar 'FENDER american stratocaster'(sıfır) arıyorum. Kıvılcım'a telefon ettim dün. 1500 euro dedi. Denizlide bir müzik market 995 euro ya satıyor. Nasıl oluyor bu İstanbulda daha ucuza bulmam gerekmez mi? 995 euro dan daha ucuza nasıl alabilirim? Nereden alabilirim? Yurt dışından getirtsem. İnternetteki gitarlara güvenebilirmiyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

tele

selam, ben yakinlarda bir telecaster almayi planliyorum, hatta bayadir planliyordum ama bir turlu begenemedim secemedim bir tanesini.

cok para verebilecek durumda degilim zaten, american alamayacagim yani, ama 600-700$ civari bi meblag cikabilir. kafamda iki gitar var şimdi, bunlardan hangisini onerirsiniz.

gitarlardan biri fender lite ash telecaster:
0265102521250.jpg

digeri de parker p-36:
P36Nmed.jpg

ikisinin de govdesi ash, ama gayet hafifler ayni zamanda. ikisi de maple klavye, bolt on.
fender'de iki tane seymour duncan single manyetigi var alnico pro 2,
parker'da ise iki tane tele single manyetigi var, bir de ustune bridge'da fishman piezo var, piezo'yla kullanmak için de stereo çıkışı var.

ikisi de uzakdoğu üretimi (kore filan olmali), (evet fender'inki de oyle), parker'ın da setup'ı usa'da tamamlanıyormuş.

http://www.music123.com/Fender-Lite-Ash-Telecaster-i127009.music

http://www.music123.com/Parker-P36-i144577.music?match=1

bu ikisi de fiyat olarak birbirlerine çok yakın, parker 20$ daha pahalı. bu fiyat araliginda bunlardan daha performansli model bulamadim ben pek. parker'ın şekli klasik tele şeklinde değil, ama bana kalirsa çok daha guzel bir formu var. ustelik piezosu var, ki akustik gitar alma masrafindan bir olcude kurtarabilir. fender ise bildigimiz tele, ustelik manyetikler de sd, ustelik her ne kadar uzakdoğu yapimi olsa da ismi var sonuçta.

bildigim kadariyla da parker, aslinda gitarda değişik maddeler kullanan bir firmaymış, saplarinda klavyede genelde karbon-grafit kaplama kullanıyormuş, ama bu benim bahsettiğim model onlardan degil, gayet normal maple klavyesi var.

gitarlari buradan almayacagim, tanidik vasitasiyla getirtecegim, o yuzden burdaki fiyatlar ilgilendirmiyor beni, ama ayni sebeple de deneyemeyecegim, o yuzden reviewlar, ve sizlerin goruslerine guvenmek durumundayim.

evet yorumlarinizi bekliyorum, ozellikle drB den bu konuda ayrintili bi aciklama gelirse sevinecegim. :LOL:

iyi gunler

cort hk.

selamlar,
2 hafta once evime hirsiz girip guzelim kilit sistemli ivirli zivirli b.c. rich
elektromu ve washburn bassimi (+mp3 player+foto makinam+2 jak+2 paket cikolata+10luk gillete blue 2 paketi) caldiktan ve mali durumu zedeledikten sonra bugunlerde daha hesapli birsey bakiyorum..
cort x2 dusunuyordum ama magazaya gittigimde cort zenox diye bir model gordum ki seklen nefis bence..bu zenox kullanan varmidir nedir..
ton falan nasildi..bir yorum alabilirmiyim.

Re: cort hk.

unpop demiş ki:
selamlar,
2 hafta once evime hirsiz girip guzelim kilit sistemli ivirli zivirli b.c. rich
elektromu ve washburn bassimi (+mp3 player+foto makinam+2 jak+2 paket cikolata+10luk gillete blue 2 paketi) caldiktan ve mali durumu zedeledikten sonra bugunlerde daha hesapli birsey bakiyorum..
cort x2 dusunuyordum ama magazaya gittigimde cort zenox diye bir model gordum ki seklen nefis bence..bu zenox kullanan varmidir nedir..
ton falan nasildi..bir yorum alabilirmiyim.

abi çok geçmiş olsun yav :cry:
kızdım hırsıza yani ulan başka şey bulamamış mı gidip gitarı almış yazıktır günahtır. :x

valla o b.r rich 450 dolardi ve universite zamani bi yaz calistiydim otellerde onu alcam diye..kimbilir hirsiz 50-100 e satti herhalde onu..
dam dolabimdaki 2 nestle cukulatayi bile almis be..e bas gitarim da gitti..
simdi ucuz yollu gene bi seyler duzmeye calisioz iste..cort ii dediler
fiyat/performans olayi.. simdi cort x2 -x6 falam dusuniodun..ama cortun
xenon modelini gordum yani seklen cok begendim ama soundunu falan dinlemedim.bi de les paul titpi var da o da hos..yani var mi aranizda dinleyen deneyen ordan burdan bilen xenonu (zenon) ..bir de ucuz yollu
proces. lazim alesis var sitelerde 190 mil civari..bu nasildir?..

Arkadaşlar 'FENDER american stratocaster'(sıfır) arıyorum. Kıvılcım'a telefon ettim dün. 1500 euro dedi. Denizlide bir müzik market 995 euro ya satıyor. Nasıl oluyor bu İstanbulda daha ucuza bulmam gerekmez mi? 995 euro dan daha ucuza nasıl alabilirim? Nereden alabilirim? Yurt dışından getirtsem. İnternetteki gitarlara güvenebilirmiyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Re: Gitar ve Ekipmanı Hakkında Herşey

Atalay demiş ki:
Selamlar,

Gördüm ki gitara yeni başlayanlar, yeni gitar almak isteyenler, gitar için techizat arayanlar çok. Herkes kendine bir forum açıp "hangi gitar?" veya "hangi ekipman alsam?" vb. sorular soruyor. Biz de "bu konular çok konuşuldu, onları ara, bak, oku" diyoruz ama konular birçok forumda dağınık olarak bulunuyor, kimse de birşey bulamıyor ve yine başa dönüyoruz.

Bu forumda sadece ve sadece gitar ve yan ürünleriyle ilgili bilgi arayanlar soru sorabilir, cevap verebilir ve ilgili bilgi alışverişinde bulunabilir. Bu forum özünde kalırsa sevinirim.

Lütfen artık her gitar ile ilgilenen arkadaşı bu foruma yollayalım.

Müzik dolu günler.

bende ayrı bir forum açmıştım özür dilerim tekrar...Hemde cok alakasız bi başlığa açmıştım topici...neyse soracaklarımı buraya alıntı edeyim bi cevap lutfen...

Buyrun.....

.Bir yer buldum İstanbul'da cort x-6 ya 295$ diyor!Cort un resmi sitesinde bile bu gitar yaklaşık 360$ iken nasıl oluyorda bu gitar Türkiye' de bu fiyattan satılıyor!benim sizden istediğim bu durumda bu gitarların üzerine uygulanan bi hile bir oyunbozanlık olabilir mi?(parça değişimi vs.)Ama böyle düşünürken bir de adamlar bu 0 gitarlara garanti veriyor!ne kadarı doğru bilemem ama kutusundan hiç çıkmadığını da söylüyorlar! sizce alayım mı arkadaşlar bu durumda bu gitarı?yani bi yamuk falan olabilir mi?
(bu arada sordum gitarlar endonezya yapımıymış...nasıl???

Sağolun şimdiden...

valla ben de dedigim gibi b.c richimi hirsizlar caldigi icin x2 ya da x6 dusuniodum..dandik mandik paramiz buna yetio simdilik..derken..
cort xenon u gordum..z 22 modeli.. bi bak bakem sen de buna..250 dolar
burda (izmirde)..

Arkadaşım bende cort bayiisiyim gel ben sana x6 yı 275 $ a vereyim birde 1 yıllık garantisi var hatta di,rek kargo sana gelsin kargoyu sen ödersen tabi.düşünürsen omeratalay2@hotmail.com bekliyorum.Birde bi arakadaş cort z22 demiş pek iyi gitarlara benzemiyor hoşuma gitmedi açıkçası x ve g serisi baya güzel cort düşünen arkadaşlar almadan önce bana gelsin piyasanın baya altında verebilirm..bu arada
OA25R 33 watt oscar schimdt amfi nasıl sizce arkadaşlar 150 YTL'ye alıyımmı?

atalay abi ben jackson marka gitar gördüm 460 dolar ve japon sana link ini atsam bana nasıl olduunu uygunmu yoqsa pahalımı olduunu sölermisin ayrıca link in için de gitarın resmivar......

Geri