Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

bende bi extreme var boss gt 8 almayı düşünüyorum + ses problem şu an + evdede kulaklık çıkışından boss gt8 i kullanabilirmiyim ne kadar verimli olur 3 single ı var ilk gitarımı değiştirmemimi önerirsiniz senkopta bi tremolo köprü gördüm gitarın aksamından çokda anlamıyan biri olarak bunu bendeki köprüyle deiştirebilirmiyim... zorluğu var mı hambuker almam için gitarın elektronik aksamında deiştirmem gereken bişii var mı?

Bence 85 al ya 81 zaten yeterince sert olcak köprüde .. Bari Bridge'de 85 olsun clean tonları da daha güzel olsun.. Tabi zevke bağlı da 85 Alnico daha akustik daha tatlı ses verir bana kalırsa :)

emirizmir demiş ki:
gogostar demiş ki:
emirizmir demiş ki:
Volume +tone gitara 3. potans EMG afterburner nasıl takılır bunu yapacak yer var mıdır?
Şema için EMG'ye mail at, kısa sürede yanıtlarlar. Nette bildiğim kadarıyla sana göre şema yok. EMG arşivlerinde mutlaka vardır, yoksa da tarif ederler.
3. pot için delik de kolaylıkla bir luthier tarafından açılır. Gitarın arkasındaki kapağın altında (daha doğrusu control cavity) yer varsa sadece delik açılır. Eğer yeterli yer yoksa delik biraz daha büyütülür, ancak bu biraz daha zahmetli olur. Kapağın de değişmesi gerekir falan...
Türkiye'deki her luthier (hatta bazı mağazalar) bunu rahatlıkla yapabilir. Sanırım İzmir'desin, Erkan Sızarlar'ı tavsiye ederim.

Slm kardeş Emg manyetik almayı düşünüyorum . Bridge 81 kesin ama necke 85 mi alsam 81 mi alsam karar veremedim. Şu anda piyasada satılan KFK set var (81 85) Ama potanslar 250k bunların 500 k ile değiştirilmesi mümkün müdür?
EMG 85
''The EMG-85 was developed as a replacement for our original EMG-58. We still manufacture the EMG-58 on occasion, but the newer EMG-85 is different than the original 58. Both models have characteristics that are admirable, but the 85 won out in the end. Although the EMG-85 has more measurable output than the 81, its frequency response and string interface are different. The 85 uses two Alnico magnet loaded coils with a wide aperture to maintain a beefy low end and a fatter top end. Itís a perfect choice as a rhythm pickup in combination with an 81 in the bridge, which is the same pickup combination used by Zakk Wylde.

The midrange has better definition and doesn't get foggy or muddy in the rhythm position either. Steve Lukather uses the 85 as his lead pickup in the bridge position of his Ernie Ball Signature "Luke" model. It has loads of output and isn't muddy. The 85 has a natural tone that works great as a rhythm and blues pickup. It appeared on the later Guild Bluesbird (designed by George Gruhn) model which was a favorite of blues player Buddy Guy for years. The EMG-85 works best if you like the natural distortion that comes from overdriving the front end of your amp. Under any conditions it responds accurately to your technique.''
Kirk ve Richhard z gibi adamlar 81 set kullanıyor.81 neck te 85 ten daha hoş solo veya ritim tonları mı verir............
Neck için 85 tavsiye ederim... Tabi bu kişisel bir seçim...
250K pot EMG tarafından tavsiye ediliyor. 500K pota ihtiyacın zaten olmaz... Eğer çalarsan hissedersin bunu...
81-85 neck kıyası yaparsan yine zevk renk meselesine girer ancak 81'le daha iyi ritm, 85'le daha iyi solo tonları çıkar diyebilirim. Hatta 85'le ben ritm çalmayı beceremiyorum...
ChatKing demiş ki:
Bence 85 al ya 81 zaten yeterince sert olcak köprüde .. Bari Bridge'de 85 olsun clean tonları da daha güzel olsun.. Tabi zevke bağlı da 85 Alnico daha akustik daha tatlı ses verir bana kalırsa
81-85 alıyorsanız 81'i köprüye takın, 85'i sapa takın... İkisi de en iyi performansını böyle veriyor. 85'in cleanleri 81'den kesinlikle daha güzel... Ancak ses aktif manyetiklerde her zaman çatlayabiliyor. Potlarla kardeş olmakta fayda var derim...

diğer sayfaların hepsini okuyamadım ama di marzio manyetik hakkında fikri olan war mı seymour duncan a göre nasıldır?

tamam kendine özel sesleri wardır eywallah da mesela thrash veya death metal için hangisi daha uygundur? yada hangisi daha sert tonlar verir?

Öncelikle "W" kullanma...
DiMarzio ve Seymour Duncan diye iki manyetik yok ki... Bunlar marka ve ikisi de tek bir tarza yönelmiş firmalar değil. İkisinin de çok farklı onlarca manyetiği var. Bence siteye gir ve sesleri dinle, kendine uygun olarak tavsiye edilenleri araştır. Kapsam daraldıktan sonra foruma gel "DiMarzio x nasıldır?"<diye sor... Sence de böyle daha uygun olmaz mı?

Çok sert olsun diyo'san git EMG81 tak iki tarafa da hem çıkışı da mükemmel olur :p Ama önemli olan senin beğenmen teknik olarak sana tam uyar ama duygusal olarak bi'şey ifade etmezse ona para vermezsin ki :)

gogostar oldukça doğru demiş bence :)

lütfen yardım edin

öncelikle herkese selamlarımı sunarım. ben 6 yıldır gitarla uğraşıyorum. Klasik gitar çalıyorum ve mutluyum :) ama klasik gitarla punk&grunge ve metal parçalarını çalmaktan bıktım. daha önce elektro gitar akustik gitar çalmışlığım var ama bir tane de ben sahip olmak istiyorum. Bana fenderden şaşma denildi bütçemde 450 milyon gibi birşey (sadece gitar). evet biraz garip punk ve metal ama seviyorum ikisinide. lütfen iyi bildiğiniz bir model söyleyin. cevaplarınızı bekliyorum herkese teşekkürler..

fenderden şaş bence punk ve özellikle de metal yapcaksan, o paraya ben olsam bir ibanez alır keyfime bakarım. 2. el rg 350, 370 gibi modellere bakabilirsin, veya bütçeni 650 ye falan çıkartırsan epiphone les paul alabilirsin.

Bence de Fender yeterli gelmeyebilir özellikle metal için. B.C. Rich, Cort, Ibanez, Epiphone gibi markalardan bakınabilirsin. Sana fiyat olarak da yardımcı olabilirler. 450YTL'ye ancak Squier alabilirsin ki onları da Fender olarak düşünme.

teşekkürler

İlginiz için teşekkürler. 2. el ibanez bak diyenler oldu daha öncede.. ama ben daha önce 2. el bir pc parçası almıştım ve bozuk çıktı. Gitar ve işlemci aynı şey değil biliyorum:D Ama güvenilir birini biliyorsanız yada güvenilir bir yer biliyorsanız ve benle paylaşırsanız size minnettar kalırım... Tekrar teşekkür ederim ve iyi akşamlar..

bu sitedeki insanlara güvenebilirsin. ben hem kendi şehrimden hem şehir dışından bazı alışverişler yaptım ve çok memnun kaldım sorunsuz bir şekilde halloldu her şey.
güvenilir yer olarak da sana kadıköy'deki SRV Music i öneririm. oradan bozuk olduğunu bilmeden bozuk mal alma ihtimalin yok. http://www.srvmusic.com

herkeze selam ben bir gitar alcam ve elimdede para var yani iyi bişey almak istiyorum. Thrash metal yapmayı düşünüyorum bu yüzden hangi gitarı tavsiye edersnz ben ibanez jem 555 almayı düşünüyrodum fakat emin deilim lütfen yardımcı olun :roll:

iron_maiden90 demiş ki:
herkeze selam ben bir gitar alcam ve elimdede para var yani iyi bişey almak istiyorum. Thrash metal yapmayı düşünüyorum bu yüzden hangi gitarı tavsiye edersnz ben ibanez jem 555 almayı düşünüyrodum fakat emin deilim lütfen yardımcı olun :roll:
1- forum kurallarını oku. orada tamamı kalın,renkli veya büyük fontta yazmanın yasak olduğunu göreceksin. yeni üye olduğun için hak veriyorum böyle yazmana.
2- jem555 iyi gitardır, ama gene de metal için onun yerine prestige ibanez bul japon, onu al veya jackson çok daha iyi bir seçim olabilir.

Geri