Gitar ve Ekipmanı hakkında (sorunlarınız)

fender usa stratın kötü yanları nelerdir ? kullanan ya da fikri olanlar yazarsa mesut olurum 🙂 93 yapımı bitane almayı planlıyorum üstünede dimarzio dp100 takıcam

90 95 arası yapılanların 4 parça olduğunu işitmişliğim var. Ha forumda kazıyıp da bakan var mıdır bilemem. Çaldığında sorunu yoksa, sustaini, akustiği yerindeyse alınır.
yapma be hocam... bi müzisyen tanıdğım 95 öncesi üretimi al demişti diğerleri üretim bakımından tırt .. demişti..... bende en yakın 93 üretimi bulabildim aklımda o vardı... şimdi bu 4 parça gitarlar daha çabuk dağılırlar heralde demi

yapma be hocam... bi müzisyen tanıdğım 95 öncesi üretimi al demişti diğerleri üretim bakımından tırt .. demişti..... bende en yakın 93 üretimi bulabildim aklımda o vardı... şimdi bu 4 parça gitarlar daha çabuk dağılırlar heralde demi

Niye dağılsın yahu? Adamlar uhuyla yapıştırmıyorlar. O dağılırsa set neck gitarlar kafa göz bırakmaz adamda 🙂

😀 😀 kötü yanı nedir yani hocam

İnsan içgüdüsel olarak sanırım tek parça gövdeye meyilli bir yaratık. Gerçi set neck gitarlar için, araya herhangi bir yapıştırıcı madde girdiğinde rezonansın etkileneceğini söyleyen ve bu yüzden bolt on gitarları daha çok seven bir Scott Groove abimiz de var. Buradan hareketle, teoride rezonansınnın düşük olma ihtimali mevcut.

İşin özeti, sen gitarı al ve dene. Kulağın karar versin. Dediğim gibi, benimki işitmişlik. Yoksa haşa bu garip halimle alıp da Fender boyası kazımaya cüret edeceğim? Yarısına varmadan fenalaşır bayılırım sanırım 😀

Metallica tonlari alinir.

Edit: Almak istediginiz marka, model hakkinda bilgi verirseniz, bu gitar hakkinda bilgilendirme yapilabilir. Fakat genel olarak enstrumanlarda avantaj ya da dezavantaj gibi durumlar pek soz konusu olmaz. Hangi acidan yaklastiginiza ve hangi gitarla kiyasladiginiza bagli olarak belki farkliliklar hakkinda konusulabilir.
Gonul ister ki gibson alayim.[emoji4] Ama butcem uygun degil. Bu yuzden epiphone dusunuyorum. Avantaj ve dezavantajdan kastim fiziki acidan zorluklari veya kolayliklari yani agirligi, sap kalinligi,teller arasi uzaklik vs. Almak istedigim ton slashin anastasia sarkisindaki tonu [emoji4] (Tabi ki aynisini almayi beklemiyorum)

Gonul ister ki gibson alayim.[emoji4] Ama butcem uygun degil. Bu yuzden epiphone dusunuyorum. Avantaj ve dezavantajdan kastim fiziki acidan zorluklari veya kolayliklari yani agirligi, sap kalinligi,teller arasi uzaklik vs. Almak istedigim ton slashin anastasia sarkisindaki tonu [emoji4] (Tabi ki aynisini almayi beklemiyorum)

Açıkçası Slash tonu diyorsan, Marshall tarzı bir amfi şart. Üstüne de Epiphone Slash Snake Pit modeli veya iyi bir LP ve Seymour Duncan Alnico II Pro -Slash APH2- manyetik takımı derim.

Lespaul gitarımın sapının arkası zamanla kullanımdan dolayı kapkara oldu.. üzerindeki cila kalkmış sanırsam.. bunun gitara bir zararı olur mu ? Zamanla Sapın eriyip elimde kalma gibi bir olasılığı var mı ?

Gitarının manyetiklerini değistirmeyi düsünürsen eger seymour duncon alma bence.. benim gitarımın üzerinde pearly gates manyetiklee vardı inanılmaz feedback yapıyordu.. ers guitar pickup(erhan suludere) den bana slash alnico modelinin aynısını yapmasını istedim .. manyetiklerden cok ama cok memnunum .. 1 gram feedback bile yapmıyor eskiye göre.. slash tınısınıda yakalıyorum her türlü.. manyetik başına 175 lira verdim bu arada... Slash in kendi manyetikleriylede cok bir farki oldugunuda düşünmüyorum açıkcası.. zaten almaya kalksan daha pahalıya gelicek sırf signature olduğu için..

Dosyalar

• 20141109_040554.webp
    20141109_040554.webp
    69.3 KB · Gösterim: 208
Sapta erime falan olmaz öyle Ama cila tamamen kalktı ise (bana yer yer öyle görünmekte) terden dolayı biraz nem çekebilir. O da sanmıyorum ki kısa ve orta vadede büyük bir zarar versin. Bildiğin doğal vintage görünüm almış şu anda ki çok kişi bunun için gitarını kazır ki hata olduğunu düşünmekteyim. Gerçi zevk renk, orası tartışılmaz. Bana göre bir luthiere götürüp cila attırmak en iyi tedbirdir.

Sapta erime falan olmaz öyle Ama cila tamamen kalktı ise (bana yer yer öyle görünmekte) terden dolayı biraz nem çekebilir. O da sanmıyorum ki kısa ve orta vadede büyük bir zarar versin. Bildiğin doğal vintage görünüm almış şu anda ki çok kişi bunun için gitarını kazır ki hata olduğunu düşünmekteyim. Gerçi zevk renk, orası tartışılmaz. Bana göre bir luthiere götürüp cila attırmak en iyi tedbirdir.

Lüthie ye sormuştum bunu .. net bir cevap alamadım abi.. sürekli millet bunun icin gitarını eskitiyo sen cilla mı attırıcaksın gibisinden seylee konustu ama benim pek icime sinmedi.. tamam iyi hos böyle rahat gitar da 2 gün sonra sapı kırılırsa falan bir cila yüzünden kahrolurum valla 🙁 zaten ince sap profili vursan kırılacakmış gibi duruyo (yada bana öyle geliyo)

Lüthie ye sormuştum bunu .. net bir cevap alamadım abi.. sürekli millet bunun icin gitarını eskitiyo sen cilla mı attırıcaksın gibisinden seylee konustu ama benim pek icime sinmedi.. tamam iyi hos böyle rahat gitar da 2 gün sonra sapı kırılırsa falan bir cila yüzünden kahrolurum valla 🙁 zaten ince sap profili vursan kırılacakmış gibi duruyo (yada bana öyle geliyo)

Gibson tarzı gitarlarda kırılma headstock sap birleşme kısmından olur genelde. Zayıf noktası taraflardır:

jrbroken1.jpg

Attırırsın bir cila, eski haline getirirsin, fiyata etkisi olmaz.

Birde sapın ense görevi görmesinden dolayı zamanla seklinin düz olma olasılığı varmış sapın.. forumdan okudum... benim gitarımda öyle birşey olucakmış gibi görünüyor mu abi ?

Dosyalar

• 20141109_040742.webp
    20141109_040742.webp
    113.7 KB · Gösterim: 193
Sapın ensedeki destek yüzünden değil, aksine o ense desteği olmadığı için sapların rahatça kırıldığını yazdım orada. Yapmıyor artık adamlar. Custom diye geçen modellerde de yıllardır yapmıyorlar. Bilmiyorum neden.

Geri