Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Ufak bir uyari:

DX'e girip girmeyecegini bir daha dusun. Zira aradaki farklar fazla degil, bir tek sapa sanirim bir "binding" eklemisler ve ustundeki boyalar daha bir cancanli. Ondan baska kopru manyetik acisindan falan bir fark yok diye biliyorum.

DXler en azindan benim gorduklerim nedense normallere gore hep cok daha agirdi. Haberin olsun.

Ondan dolayi tee 5 sene once kollu bacakli gitarim kalmadi bir tane EVH triplerine aliim diye bakarken (sonra gecen sene sattim 😆 kisacasi bana pek gelmiyor) denemistim, ve en guzel sesi ve hafiflige (agirlik acisindan) bir S470 ile ulasmistim. Matt finish vardi ustunde, hani cok cok cancanli degil dedigim gibi. Kozmetik davasi diye dusunuyorum. Ama agirlik ciddi ciddi onemli bir faktor.

B

01 demiş ki:
Ağırlık mevzusuyla ilgili, DrB abi maple kaplamadan dolayı olmasın o?

Maple kaplama lamine, yani bir bucuk milimetre bir maple katmani o kadar. O agirligi cok degistirmiyor acikca konusmak gerekirse. Ve tutkaldan dolayi vibrasyon kaybi soz konusu olabilir, ondan ben mesela full maun olsun tercih ederim (tabi agaca bagli geriye kalan detaylar). Bilemiyorum neden bu agirlik mevzuu oluyor, ama sadece dedigim sistematik bir sey olmasa da benim karsima cikan DXler hep cok daha agirdi, amerikada dukkanlarda denediklerim yani.

Bu arada tabi bu fiyattaki aletlerde gercek maple cap cok zor bulunur. Ancak agile denen sirken bu cins isleri ucuza yapiyorlar (tabi amerika fiyatlari ile).

B

Tavsiyen için teşekkürler Dr.B, peki RG2550E içi ne dersin? Sanırım S serisini tercih edicem ama yinede tecrübeli birinin yorumlarını dinlemek isterim.

Atalay demiş ki:

Atalay demiş ki;
Şöyle sorular çok anlamsız. Öncelikle korn elemanı bu gitardan mı kullanıyor? Sen de o tarz sound verecek ekipman ve tuşe var mı?Var diyorsan tabi ki çıkar, yok diyorsan tabi ki çıkmaz. Ama sert ses çıkar. Uygun ekipman ve setupla neden olmasın.
Tamam atalay abi niye kızıyon.zır cahiliz işte.bilsek sormayız herhelde.o ekipmanlar içinde bilgi verebilir misin? :twisted:

Poete demiş ki:
Tavsiyen için teşekkürler Dr.B, peki RG2550E içi ne dersin? Sanırım S serisini tercih edicem ama yinede tecrübeli birinin yorumlarını dinlemek isterim.

Bence Sler daha bir modern daha bir yenilikci. Zira govdesi cidden cok ofak ama ortaya dogru kalinlastigi icin (LP prensibi aslinda) hala cok tok HB sesler verebiliyor.

RGlere gelince, fat strat hadisesi olsa da hani cok kesik kenarlarindan dolayi bence cok ergonomik degil. Koluma hep iz birakir, biraz daha strat falan usulu yuvarlak kenarlar sahip olsa (contour body dedileri sey) bence daha bir rahat olacak. Bunun yaninda basswood olmalari iyi yada kotu olabilir tercih acisindan. Ben sahsen daha siradan bir gitarci oldugumdan dolayi bildik formulleri (70lerin usulu) tercih ederim, onun icin benim zevkime gore maun daha iyi. Ama hani bu sekilde baslayip sonra basswood'a gecen van halen da var, yani o herifin bir bildigi vardir diye dusunuyorum zira herif kendi manyetigini kendisi sararmis bir aralar. Manyak derecede teknik bilir (gitar calma tekniginden bahsetmiyorum) amfi modificasyonlari, elektronik, manyetik sarimi falan da filan. Simdi o herif ilk once disbudaktan, sonra maun/maple formulune gectikten sonra basswood'a 90larin basinda atlamasi (yuksek cikisli seramikli dimarzio wolfgang manyetikleri ile, daha oncesinde PAF ve custom custom kullanir idi) hani bir bildigi vardir, dogru amfilerle (peavey xxx gibi) benim su anda anlamadigim bir sey olabilir basswood ile alakali dedirtiyor.

Cal bak hangisini daha cok seviyorsan onu al. Yanlis yapmazsin.

B

Dr.B VAn halen çok eski röportajlarında
o eski bantlı gitarını charveldan aldığı bir gövdeden yaptığını söylüyor
yani o adam ezelden beridir basswood kullanıyor sanırım

EVH: My guitar? Which one? I got like three of them that are kind of tripped out. The first one is a copy of a Strat. It's not a Fender. It's by a company called Charvel. You know, I bought a body from them for 50 bucks and a neck for 80 bucks, slapped it together, put an old Gibson pickup in it, and it's my main guitar. Painted it up, you know, with stripes and stuff. I guess that's my thing.

online bulabilirsem o röportajı buraya copy paste yaparım

linki burada epey uzun ama ilginç şeyler var tavsiye ederim okumanızı
http://www.vhlinks.com/pages/interviews/evh/gp122979.php

bahsettiğim bölüm
79 guitar player dergisi röportajı daha ilerisinde seymour duncan'a da giydirmiş (marka olarak değil ama mr.seymour duncan dan bahsediyorum
manyetikleride dimarzio ların mıknatıslarını eski paf manyetikleri ile değiştirerek yapıyormuş elle sararak

GP: So why are you building your own guitars now?

EVH: See, actually I ruined a lot of old guitars. I just didn't like the fact of having the standard rock-star setup - you know, a brand-new Les Paul and a Marshall. I was really into vibrato. Like when we used to play the high schoool dances and shit, I bought myself a '58 Strat. But it's only guitar and bass and drums musically, and the rest of the guys just looked at me and said, "Hey, that thing sounds like hell!" [Laughs.] You know, single-coil pickups, they sound real buzzy, thin. It wasn't enough sound to fill it up. So the reason I started dickin' around that way is I wanted a Gibson-type of sound, but with a Strat vibrato. So I stuck a humbucking pickup in a Strat, and it worked okay, but it didn't get good enough tone because Fenders are kind of cheap wood - they're made out of alder or something. So then I found out about Charvel, but I'm suing them right now because it's actually my guitar design that's keeping them in business. See, Wayne Charvel sold it to another guy, and Wayne was a real cool dude. When he owned it, I was considering endorsing it. And then this other dude took over, and he's just sold so many of them for like a grand apiece.

GP: Are these Eddie Van Halen model guitars?

EVH: Yeah!

GP: No kidding.

EVH: No kidding! It looks like a Strat, but it only has one pickup in it, one volume knob, no tone, no fancy garbage. It's painted the way I like 'em, and it's rear-loaded - you know, it doesn't have a pickguard. I'm not saying my guitar is "Wow, the new guitar," but it is a guitar that you could not at the time buy on the market. This guy kind of exploited my idea, so I'm suing him. See, I feel kind of fucked doing that, but all I want him to do is stop. I don't give a damn about the money. But the main reason I did that was to have something that no one else had. You know, I wanted it to be my guitar, an extension of myself. Just the other night - Christmans Eve - I went to the Whiskey. A band called Weasels was playing, and the lead guitarist had a guitar exactly like mine. I just don't understand how someone could walk onstage with my guitar, because it's my trademark. You know, when people see a freaked-out striped guitar like that, with one pickup, one volume knob, they obviously know it's mine.

Mesela bak benim yapacagim su baglamda bir sey olurdu S kasasi olarak en ust noktalara ulasmak acisindan. Sana al diye demiyorum, yanlis anlasilmayayim. USA custom guitars'dan: (amerika fiyatlari ile)

S-body (honduran mahogany rear route): $195

Mahogany neck with Brazilian rosewood fretboard (strat headstock): $223

Duncan custom custom kopru ve pearly gates neck: $152

Original Floyd Rose kopru krom: $210

Iki adet dual concentric 500K/500K pots (blackrose'da bu da var dugmeleri ile 20 papele geliyor tanesi, eder $40), 3way blade switch + jack + iki adet DPDT miniswitch + kapasitorler + sap montesi icin 4 vida + neck pocket cover (krom) + strap buttons (bunlar blackrose ve stew macten rahat rahat alinabiliyor) etsin etsin toplam $60: $100

Ve en son onemli parca tuners (Schaller krom kilitli: $70

Toplam parcalar: $950

Basit bir tung oil" finish (ki gayet iyidir ton ve goruntu acisindan agac nefes alir -onun icin daha iyi bakmak lazim- ve gayet dayaniklidir) etsin 40 falan yani kendin yaparaktan toplam 1000'e gelliyor. Tabi bu amerika fiyati arti kargo koyunca varsin 50 dolar da o gelsin.

TAbi insanin kendi bilgi ve isciligini bu fiyatlara soktugumuzda daha da artacak. Tabi ki az para degil ama kesinlikle cok saglam bir alet olacagi belli.

Goruntusu de asagidakine benzer bir sey olacak:

usacg-kolbacakstrat.jpg

B

Stormcrow,

EVH'in o meshur charvel'i northern hard-ash'ten yani bizim bildigimiz sevdigimiz disbudak agacindan. Basswood falan degil. Ustune elindeki bir gercek PAF'i duncan'a modifiye ettirmis simdi duncan onu custom shoptan ($160'a) EVH manyetigi diye satiyor tam adi evenly voiced harmonics 😆 ya da '78. Bir ara duncanla kavga ediyor ve 80lerin basinda ona soylemedigini birakmiyor. Ama sonra fair warning gibi ayni gitara ki adi "frankenstrat" duncanla barisip beraberce gelistirdigi Custom custom manyetigini takiyor. Sonra musicmane gecince "furniture" islerine giriyor (dalgasi tabi bu) cunku maple cap maun kasa ilk EB EVHler. Ama peavey'le beraber basswood ve dimarzio zamanlari basliyor onun icin.

Neyse ney, simdi EVH detaylari sayfalarca giden cok derin tartismalara yol acar. Cok kavga gordum, adam delayi amfiden once mi yoksa amfi ile kolon arasina mi takiyor diye! 😆 Gerek yok o cins tartismalara. Ama basswood konusu iste tam olarak dogru degil. 😉

B

Re: Atalay demiş ki:

dave_williams demiş ki:
Atalay demiş ki;
Şöyle sorular çok anlamsız. Öncelikle korn elemanı bu gitardan mı kullanıyor? Sen de o tarz sound verecek ekipman ve tuşe var mı?Var diyorsan tabi ki çıkar, yok diyorsan tabi ki çıkmaz. Ama sert ses çıkar. Uygun ekipman ve setupla neden olmasın.
Tamam atalay abi niye kızıyon.zır cahiliz işte.bilsek sormayız herhelde.o ekipmanlar içinde bilgi verebilir misin? :twisted:

Korn ekipmanı hakkında bilgim yok. Ama çok istiyorsan aşağıda sürmısır satıyorlar ona sorsak? :twisted:

Crate, marshall, VOX ne ise, 100 wattlık kafa ve stack amfi aman gerek. Sert ton veren bir manyetiği olan her gitarla da korn çalarsın.

merhaba arkadaslar..benim bc rich kkv(kerry king signature) hakkinda goruslerinizi almak istiyorum..sert seyler calmak icin bi gitara ihtiyacim var.oncelikli olarak bu gitari dusunuyorum..350$ civari bir gitar bu..cin yapimi..govde basswood,klavye rosewood,2 BCR special designed Humbuckers var uzerinde..belki sonra emg 81-60 ile degistiririm diye dusunuyorum..ama 350-400$ a bu gitar disinda baska gitar olurmu ?yada bu gitar alinabilirmi ? biraz kararsiz kaldim bu konuda ve bilir kisilere danismak istedim..saygilar

ikiside hemen hemen ayni fiat..manyetikler ve kullanilan agaclarda ayni sanirim..warlock kasa tipini pek begenmiyorum aslinda..yani bu paraya bu gitari almak akillica olurmu ? yeterince sert tonlar elde edermiyim ? sonucta cin mali bir gitar..acikcasi biraz dusunuyorum o yüzden..saygilar

Geri