Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

tesekkur ediyorum cevap icin. Turkiye' de yasamiyorum, bu yuzden dolar fiyati uzerinden konusuyorum kusura bakmayin.

aradigim ilk mesajda belirttigim uzere kesin; super strat, sabit kopru, bolt-on olmayacak, fret isciligi en azindan elimi kesmeyecek, ve black winterlar ile alt frekanslarda tight tonlar alabilecegim bir govde.
O zaman imkanınız varsa direkt Solar bakın derim ben.

iyi akşamlar Türkrock ailesi forumda yeniyim ve elektro gitar alıp öğrenmek istiyorum, bu sebeple bir elektro gitar almak istiyorum.
Her türden çalmak istiyorum Rock, Metal, Blues vb. ama genelde Rock bazen de Metal çalarım gibime geliyor. Manyetik dizilimi sizce ne olmalı. Hangi gitarları önerirsiniz?
İnternette biraz araştırdım, bu dört modelden birini seçeceğim gibi İbanez Grg170dx , Yamaha Pacifica 112J , Yamaha Pacifica 112V ve Yamaha Pacifica 012 modelleri var. Kafam iyice karıştı sebebi de İbanez modelini internette kullananlar çok olduğu için sesini az çok anladım ama internette bu Yamaha modelleriniyle çalınan bilindik şarkılar videolar bulamadığım için pek kestiremedim. Küçük bir şehirdeyim. Bunların arasında hangisini önerirsiniz + ları - leri nelerdir sizlere göre, ya da başka önerileriniz var mıdır?

Son düzenleme:
iyi akşamlar Türkrock ailesi forumda yeniyim ve elektro gitar alıp öğrenmek istiyorum, bu sebeple bir elektro gitar almak istiyorum.
Her türden çalmak istiyorum Rock, Metal, Blues vb. ama genelde Rock bazen de Metal çalarım gibime geliyor. Manyetik dizilimi sizce ne olmalı. Hangi gitarları önerirsiniz?
İnternette biraz araştırdım, bu üç modelden birini seçeceğim gibi İbanez Grg170dx , Yamaha Pacifica 112J , Yamaha Pacifica 112V ve Yamaha Pacifica 012 modelleri var. Kafam iyice karıştı sebebi de İbanez modelini internette kullananlar çok olduğu için sesini az çok anladım ama internette bu Yamaha modelleriniyle çalınan bilindik şarkılar videolar bulamadığım için pek kestiremedim. Küçük bir şehirdeyim. Bunların arasında hangisini önerirsiniz + ları - leri nelerdir sizlere göre, ya da başka önerileriniz var mıdır?
baslangicta ben de strat istedigim icin jackson js22 almistim. bu seviyedeki gitarlarda sabit kopru almanizi tavsiye edecegim. tremoloyu her hareket ettirdiginizde akort bozuluyor, kolu cikarip sabit kullanmistim o yuzden bir sure sonra. ikinci konu deneme sansizni olamayacak sanirim ibanez saplari herkese uymayabiliyor, ben rahat etmistim ibanez kullandigim donemde ancak sevmeyeni cok, yamaha bu kadar uc noktada degil bu konuda. yamaha deneyimlemedim ancak darrell braun un bir karsilastirmasi vardi youtube uzerinden ona bakmanizi oneririm tonlar icin.

manyetik dizilimi konusuna gelirseniz benim onerim butcenize uygun bulabilirseniz (sanirim 2. el olabilir) ibanez rg421 olacak, hem fret isciligi bahsettiginiz modellerden daha iyi, hem de split coil secenegi ile ton varyasyonu oldukca genis. diger bir onerim de (single cut bakmiyorsunuz galiba ancak calimi cok rahat gelmisti bana) da epiphone les paul modellerinin giris seviyesi olacak. bunun da manyetikleri her ture uygun belli bir seviyeye kadar.

Merhaba, 1.500 TL bütçem var. Her türden müzik çalacağım ve elime ilk elektro gitar alışım olacak. Balıkesir ve çevre illerden alabilirim. Yardımcı olabilir misiniz?
@Cabwaystar bir ara hamer satıyordu. Bir kere ya luthier'de bir yerde görüp denediğimi sapını beğenmediğimi anımsıyorum nedense bana tanıdık geliyor. O paraya şuan gio, bullet falan bulabilirsiniz. Bence kargoyla veriyorsa bir sorun derim. En azından kore rg'ler ile benzer kalitededir.

@Cabwaystar bir ara hamer satıyordu. Bir kere ya luthier'de bir yerde görüp denediğimi sapını beğenmediğimi anımsıyorum nedense bana tanıdık geliyor. O paraya şuan gio, bullet falan bulabilirsiniz. Bence kargoyla veriyorsa bir sorun derim. En azından kore rg'ler ile benzer kalitededir.
Maalesef GeT açmıyormuş hocam. Çevremde şu gitarları buldum, önerdiğiniz var mı?

Şu fena gitar değil üzerinde bulunan bill lawrence manyetik de biraz kült bir manyetiktir. Ama floyd rose special yeni başlayanı gitardan soğutur. Genel olarak fiyatlara da baktım. Epey yüksek geldi bana. Birkaç ay önce ritter kılıfla rg370dx'i 1400 liraya almıştım. Iyice araştırmadan grg, bullet falan almanızı pek tavsiye etmiyorum. Mesela ben epiphone'dan pek hazzetmem ama şu gitar fiyatına göre kelepir denilebilecek durumda sayılır. ÇOK ACİL SATILIK ucuz Epiphone les Paul standard - En Uygun Epiphone Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 918418580
Biraz araştırırsanız en azından iş görür birşeyler bulabilirsiniz.

Şu fena gitar değil üzerinde bulunan bill lawrence manyetik de biraz kült bir manyetiktir. Ama floyd rose special yeni başlayanı gitardan soğutur. Genel olarak fiyatlara da baktım. Epey yüksek geldi bana. Birkaç ay önce ritter kılıfla rg370dx'i 1400 liraya almıştım. Iyice araştırmadan grg, bullet falan almanızı pek tavsiye etmiyorum. Mesela ben epiphone'dan pek hazzetmem ama şu gitar fiyatına göre kelepir denilebilecek durumda sayılır. ÇOK ACİL SATILIK ucuz Epiphone les Paul standard - En Uygun Epiphone Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 918418580
Biraz araştırırsanız en azından iş görür birşeyler bulabilirsiniz.
Hocam, bu gitarlar bütçemi aşıyor maalesef. 1.500 TL üzerine çıkmam mümkün gözükmüyor.

Hocam, bu gitarlar bütçemi aşıyor maalesef. 1.500 TL üzerine çıkmam mümkün gözükmüyor.
500, 600 lira biriktirmeyi deneyin derim. En azından gitara benzeyen birşey alırsınız. Gerekirse birkaç ay bekleyin. Ya da çalışmayı düşünebilirsiniz. Ben 15 yaşımda el kadar bebeyken güzel bir gitar alabilmek inşaatta çimento torbalarını sürüklüyor,40 kiloluk yol bordürlerini taşıyordum. Ya da ben uğraşmam sabrım da yok derseniz gidin grg alın. Seçim sizin. Sonucuna siz katlanacaksınız.

500, 600 lira biriktirmeyi deneyin derim. En azından gitara benzeyen birşey alırsınız. Gerekirse birkaç ay bekleyin. Ya da çalışmayı düşünebilirsiniz. Ben 15 yaşımda el kadar bebeyken güzel bir gitar alabilmek inşaatta çimento torbalarını sürüklüyor,40 kiloluk yol bordürlerini taşıyordum. Ya da ben uğraşmam sabrım da yok derseniz gidin grg alın. Seçim sizin. Sonucuna siz katlanacaksınız.
Ben şu anda 14 yaşındayım, para biriktirme konusunda da herhangi bir sıkıntım yok. Para biriktirebilirim fakat babamı ikna edemem. Maalesef kendisi müziği boş iş olarak görüyor ve bir gitara 1.500 TL`den fazla vermeyeceğini söylüyor. Şu anda da 600 TL`sini ben karşılayacağım ve bir 600 TL daha biriktirebilirim ancak babam yine 1.500 TL`ye alır :/ Ne yapmamı önerirsiniz?

Ben şu anda 14 yaşındayım, para biriktirme konusunda da herhangi bir sıkıntım yok. Para biriktirebilirim fakat babamı ikna edemem. Maalesef kendisi müziği boş iş olarak görüyor ve bir gitara 1.500 TL`den fazla vermeyeceğini söylüyor. Şu anda da 600 TL`sini ben karşılayacağım ve bir 600 TL daha biriktirebilirim ancak babam yine 1.500 TL`ye alır :/ Ne yapmamı önerirsiniz?
Benim ailemden hiç kimse herhangi bir müzik aleti, ekipmanı alırken hatta okuduğum bir sürü kitabı toplayarak oluşturduğum kütüphane de bir kitabı kendi cebinden para vererek kimse almama yardım etmemiştir. Kendiniz çaba sarf ederek paranızı biriktirin. Kararlı olduğunuzun farkına varırsa babanız sizi engelleyemeyeceğini anlar. Bir de babanızı ikna etmeye uğraşmayın. 40'ını geçip de müziğin boş iş olduğunu söyleyen birisine hiçbir şeyi anlatamazsınız.

Benim ailemden hiç kimse herhangi bir müzik aleti, ekipmanı alırken hatta okuduğum bir sürü kitabı toplayarak oluşturduğum kütüphane de bir kitabı kendi cebinden para vererek kimse almama yardım etmemiştir. Kendiniz çaba sarf ederek paranızı biriktirin. Kararlı olduğunuzun farkına varırsa babanız sizi engelleyemeyeceğini anlar. Bir de babanızı ikna etmeye uğraşmayın. 40'ını geçip de müziğin boş iş olduğunu söyleyen birisine hiçbir şeyi anlatamazsınız.
Haklısınız hocam, o halde ben 1.400 TL daha biriktirmeye çalışacağım. Biriktirebilirsem tekrardan buraya yazıp sizlerden öneri isterim. Yardımınız için teşekkür ederim, iyi günler.

Merhabalar, elektro gitar alacağım 2400'e kadar bütçem var daha ilerisine çıkamıyorum. Squier BulletStrat HSS düşünüyordum genel tavsiyelere kulak asarak ama metal çalabilir miyim emin değildim birkaç kişi de HSS'de çalamazsın diyince HSH manyetikli gitarlara yöneldim. Ibanez GRX70QA HSH dizilimde bir gitar, şu an aklımda bu var. HSH dizilimde hafif tonlarda çalabilir miyim, başka önerileriniz tavsiyeleriniz var mı?

Merhabalar, elektro gitar alacağım 2400'e kadar bütçem var daha ilerisine çıkamıyorum. Squier BulletStrat HSS düşünüyordum genel tavsiyelere kulak asarak ama metal çalabilir miyim emin değildim birkaç kişi de HSS'de çalamazsın diyince HSH manyetikli gitarlara yöneldim. Ibanez GRX70QA HSH dizilimde bir gitar, şu an aklımda bu var. HSH dizilimde hafif tonlarda çalabilir miyim, başka önerileriniz tavsiyeleriniz var mı?
Cort G200 bakabilirsiniz HSS dizilimli güzel bir gitar. Bende Jackson Js11 var ve memnunum. Sapı ince, çalımı güzel.
İkinci el alabilirseniz daha fazla seçenek olur tabii

@MadMax'tegitarçalanadam
Hocam, nasıl oldu bilmiyorum fakat babamı gitar fiyatları gittikçe artıyor gibi şeyler diyerek ikna edebildim. Bütçem 2.000 TL'ye çıktı, ek olarak şu gitarı buldum ve sahibi 1.500 TL'ye bırakabileceğini söyledi. Babam Bursa'da çalıştığı için İstanbul'a gitmek çok sorun yaratmayacaktır. Yardımcı olabilir misiniz?

@MadMax'tegitarçalanadam
Hocam, nasıl oldu bilmiyorum fakat babamı gitar fiyatları gittikçe artıyor gibi şeyler diyerek ikna edebildim. Bütçem 2.000 TL'ye çıktı, ek olarak şu gitarı buldum ve sahibi 1.500 TL'ye bırakabileceğini söyledi. Babam Bursa'da çalıştığı için İstanbul'a gitmek çok sorun yaratmayacaktır. Yardımcı olabilir misiniz?

Aynı gitardan bende de var demiştim. O paraya alabileceğiniz daha iyi bir gitar yok muhtemelen. Biraz ayarsız duruyor. Mi telinin kopmasının sebebi ise fazla bilmeden luthier'e para vermemek için kendileri ayarladıklarında (edge 3 köprüyü ayarlamak tecrübesiz birisi için zordur) mi teli en kolay kopan tel olduğu için en ufak basınçta hemen cortluyor. Alırken arka plastik kapağı açıp bir bakın. Ayar vidalarını yalama etmişler mi? Yaylar yamuk duruyor mu diye bir göz ucuyla bakın. Çok önemli değil gerçi herhangi bir luthier'in halledebileceği basit bir iştir.

Elime takas yoluyla 2 gitar geçti, ancak 2.el ederlerini bilmiyorum.

bir tanesi endonezya cort x6. 1400tl fiyata ilan açtım x2 ve x6 fiyatlarına bakarak. Gitar tertemiz, sıfıra yakın kondisyonda. İstediğim fiyat fazla mı normal mi?

diğer gitar ise kore yapımı cort x11. aslında bu da gayet temiz ve vuruksuz çiziksiz bir gitar ancak perdeler çok iyi kondisyonda değil, köprünün de pivot vidaları aşınmış. Hoş pivot vidalar aşınmasa bile bu gitarların floyd rose'ları atraksiyona gelemiyor, kaliteli değiller. piyasada x11 göremeyince fiyat da yazamadım. x6'ların fiyatına bakınca bu gitar 1800-2000 lira eder diye düşünüyorum ancak o paraya satılabilir mi bilemedim. Ibanez tercih ederler heralde o paraya çıkınca. Ancak x6 ile arasında ciddi kalite ve rahatlık farkı da var x11'in. 1800tl istemek normal mi bu gitara?

bir tanesi endonezya cort x6. 1400tl fiyata ilan açtım x2 ve x6 fiyatlarına bakarak. Gitar tertemiz, sıfıra yakın kondisyonda. İstediğim fiyat fazla mı normal mi?

diğer gitar ise kore yapımı cort x11. aslında bu da gayet temiz ve vuruksuz çiziksiz bir gitar ancak perdeler çok iyi kondisyonda değil, köprünün de pivot vidaları aşınmış. Hoş pivot vidalar aşınmasa bile bu gitarların floyd rose'ları atraksiyona gelemiyor, kaliteli değiller. piyasada x11 göremeyince fiyat da yazamadım. x6'ların fiyatına bakınca bu gitar 1800-2000 lira eder diye düşünüyorum ancak o paraya satılabilir mi bilemedim. Ibanez tercih ederler heralde o paraya çıkınca. Ancak x6 ile arasında ciddi kalite ve rahatlık farkı da var x11'in. 1800tl istemek normal mi bu gitara?
O gitarların alıcıları hep ölücüler olduğu için fiyatları biraz yüksek yazarlar. X 11 denemediğim için bilmiyorum ama rg370 ayarında bir gitarsa ve bakımsızsa ben 1800 fiyat yazar 1500'e bırakırdım. Özgür fiyatlandırma tabii ki. İbanez'in gio serileri uçmuşken her fiyat normal sayılır diye düşünüyorum.

Perde aşınması (tabii ne derecededir bilmiyorum ama) bence ikinci el gitar alım-satımındaki major gitar kusurlarından biri. Fretler fazla aşınmışsa ve değişmesi gerekiyorsa masrafı büyük oluyor. Telleri yükseltip yeni başlayacak birine satmak da bence doğru bir yaklaşım olmuyor. Genelde o gitarların fretleri epey büyük oluyor ve tesviye payı yüksek oluyor. Pivot vidalarının aşınmış olması da bence önemli bir kusur zira köprü yükseklik ayarını yapmak mümkün olmuyor. Değişimi ise ucuz ve kolay. O nedenle size naçizane tavsiyem, ya fretleri tesviye ettirin (çok tutmaz) ve pivot vidalarını değiştirip düşündüğünüz fiyata satın, ya da bunlarla uğraşmak istemezseniz piyasa ortalama fiyatının altına satmayı göze alın. Her iki gitarın da piyasasını bilmediğimden fiyat konusunda yorum yapamıyorum.

Ben iki ay önce sıfır durumda ama genel bakım isteyen X-6yı 550 TLye iki hafta ilanda bekleyerek satabildim. 😅 Fenderlerin 5 6 bin TLlere gitmesi ve Cortların bedavaya gitmemesi ilginç bi durum.

Geri