Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Öncelikle AykanKK ve Hackeiommi affınıza sıgınarak bir kaç fikirde ben belirtmek isterim.Cünkü Ne zaman basım sıkıssa size danısıyorum. 🙂
Alacagınız amfiyi ve gitarı (imkanınız var ise ) gidip bi müzik markette denemekde fayda var. AykanKK'ın tüm önerilerine dikkat edin gercekden bu konuda cok deneyimli . Ve daha önceden konstugumuz tüm şeyler hakkında cok mantıklı bi yönlendirme yapıyor.

Amfi konusuna gelecek olursak . Bence ufak bir lambalı amfi herşekilde tatlı ve güzel bi hava katar tonlarınıza . Lambalı amfi yi cok bilmem ama denedigim kadarıyla transistörlü amfilerden daha hoş ve daha sıcak tınıları var. Gel gelelim bu lambalı amfi fiyatları ne kadar Laney cub8 var piyasada sanırsam 600.00 TL civarlarında olması lazım alacagınız Pod x3 Yani arkadaslarımızın bahsettigi aldıgınızda 1000.00 TL ye bulsanız eger onu gitarınızıda Karar kılmıssınız. Yinede AykanKK'nın tüm önerlerini dinleyip gidip bir müzik markette denemek sizin acınızdan cok iyi olacakdır .

Zamanınızı ayırıp okudugunuz icin teşekkür ederim . Ufacık bir katkı olsa bile ne mutlu . Bu forumda olan bazı arkadaslarım ve abilerim gercekden bu işi artık tamamen çözmüş ve banada cok yardımcı oldular. İnşallah sizin sorunuzada bir çözüm buluruz . İyi günler..
Çok teşekkür ederim dostum. Ama burada abilerimiz varken bana böyle süper falan deme, utandım 🙂 Amaç birbirimize yardımcı olmak, sonuçta hepimiz ortak bir şeyler için buradayız.

En güzeli gidip bir müzik markete uzun uzun deneyin istediğiniz amfileri, karşılaştırma yapın. Zaten hi-gain amfilerde elinizde kısıtlı bir seçenek olacak, hele ki modellemeli bir şeyler arıyorsanız.

Çok teşekkür ederim dostum. Ama burada abilerimiz varken bana böyle süper falan deme, utandım 🙂 Amaç birbirimize yardımcı olmak, sonuçta hepimiz ortak bir şeyler için buradayız.

En güzeli gidip bir müzik markete uzun uzun deneyin istediğiniz amfileri, karşılaştırma yapın. Zaten hi-gain amfilerde elinizde kısıtlı bir seçenek olacak, hele ki modellemeli bir şeyler arıyorsanız.
Kesinlikle biz burda birbirmize yardımcı olmak icin varız aslında. Her zaman en iyisi eline alıp kulagınla dinleyip yüreginle hissedip öyle almakdır . Gerisi abimizin bilecegi bi iş her zaman yardım icin burdayız . 🙂

yıllarca prosesörlerle uğraştım ... yıllar onu anlamak eğilip bükülmeye geçti gitti 😀 😀 belli bir karakterde kendime has ton yakalayamadım hiç bi zaman :/ beceriksizliğimden mi bilmiyorum, ama şu blackstar ile tanıştığım günden beri kendimi gitardan alamıyorum 😀 benim görüşüm boşverin prosesörü cartu curtu alın bi amfi önerim Blackstar ht serisi , koyun önüne ts9 eq chorus delay , keyfinize bakın bu amfiler evde de gidiyor stüdyoda baterist haşin değilsede gidiyo haşin isede kabin çıkışı var öylede gidiyor böylede 😀 😀 lafın kısası prosesörler çöpe !! 😀

Procs kullanan arkadaşlar lütfen kızmayın benim görüşlerim herkezin görüşünede saygım sonsuzdur efenim iyi forumlar 🙂

Şimdi soruyu şurada bitirmek gerekiyor kullanım alanları hatta amaçlarını düşünebiliriz. Koca bir amfiyi evde kullanamayabilirsiniz ya da evde ayarlarını detaylı yaptığınız bir processorü stüdyoya girip, konsere gidip amfiye bağladığınızda istediğiniz tonu direk alamayabilirsiniz. Yani aslında imkan varken ikisini de edinmek gerek bence. He tabi buraya biraz oturduğunuz binanın şartları eklenmektedir.

İlk planda önemli olan düzgün bir amfi edinebilmeniz. Lambalı olayına girerseniz onları da kafanızda ayrıştırmanız gerekmektedir. İstediğim karakter İngiliz mi? Amerikan mı? vs gibi. Tüplere-lambalara göre bu özellikler değişmektedir. Versatil bir amfi bulmak gerekmektedir. Kafanızı karıştırmamalı, "işte budur" diyebilmeniz lazım ki haşır neşir olma durumlarınız daha faydalı ve eğlenceli geçsin. Bu işler sıkılarak yapılmaz. Benim de tavsiyem processor yerine, ona bağımlı olmamak adına amfiyi tercih etmenizdir. Tabi bazı yerlerde dediğim gibi ikisinin de faydası farklıdır. Tecrübe edinmek çok gerekli. Dediğiniz şartlardan dolayı processor size daha yakın dursa da amfiyi bir şekilde edinmelisiniz -ki farkı görün ya da deneyin. Öyle ortamlar gelir ki şaşıp kalırsınız işin içinden çıkamazsınız öyle yaparsınız olmaz, böyle yaparsınız olmaz. Dikkat etmek gerekir.

Velasıkelam toparlarsak apartman/ev/aile koşullarından dolayı processor kullanmanız (benim yaptığım bu) sizin için daha faydalı fakat gönlüm her zaman lambalı bir amfi edinmekten yana ama şartlardan dolayı yapacak birşey yok. Size küçük bir tavsiyem en azından lambalı processorlere yönelmeniz yönünde olacaktır. Bariz farklar, doğallık kriterleri mevcut olmaktadır (En azından ilerleyen zamanlarda görürsünüz). Herşey sizde bitiyor, sizin zevkiniz en önemli olan etken olacaktır.

Kolay gelsin, bol müzikle kalın inşallah. 🙂

Amfi konusunda 'tonguch' nikli Selahattin beyle görüşürseniz çok iyi olur. Forumda ilanları mevcut. Kendisi istediğiniz marka-model amfiyi klonluyor artı modluyor. Fiyatları da oldukça uygun. Line 6'ya para vereceğinize el yapımı kaliteli bir amfiniz olur. Saygılar..

Dostum aynı yaşlarda biri olarak çocuk dışında hikayenini büyük kısmı benzerlik geösteriyor bi de maddi durum tabi sana tavsiyem öncelikle fender champion gibi kaliteli lambalı ama herhangi bir efect barındırmayan bir amfi alman yanına ts9 ki olmazsa olmaz birde orta seviye (digitech rp 355 gibi)gibi bir processörle işe başlaman ..zaman geçtikçe processörü zaten eleyip onun yerine analog pedallara döneceksin o zaman kadar istediğin efect nedir nasıldır daha iyi tanımış olursun kulağında aradığın bir ses olur.Bu iş sonuçta hastalık yaratan bir hobiye dönüşüyor ve ekipmanın sürekli değişecek...

Arkadaşlar prosesör alacaktım çevremdeki müzisyenler analog pedal diz daha iyi diyorlar ses açısndan. Hem prosesörlerinde iyisi çok pahalı. Kısaca hangi pedalları alayım? Neler lazım yardım ederseniz sevinirim.

Bence daha detay vermelisin.Müzik tarzın, nasıl bir ton arayışı içerisindesin, amfin, ve özellikle bütçe vs.. Özetle tc electronic nova system, baya bir efect mevcut üstündeki drive da analogtur. Hoşuna gitmez ise yanına beğendiğin bir drive pedalıyla birlikte kullanırsın.Birde wahwah.Kolay taşınabilir bir setup. Tabi tam olarak ne istediğini bilmeden bir örnek verdim. Ama öncelikle şunu belirteyim asıl tonu amfiden alırsın.Yani bir x pedal bir amfide husranla sonuçlanırken başka bir amfide kullandığında işte bu diyebilirsin. Amfi önemli.

Tabi ki analog diz. Neler almalısın söyleyeyim; distortion pedalı, overdrive pedalı, compressor pedalı, chorus pedalı, delay pedalı, reverb pedalı, flanger pedalı, tremolo pedalı, phaser pedalı, equalizer pedalı, wah pedalı, harmonizer , octave pedalı, noise gate alsan yeter.

Noise gate e gerek yok. Efekleri Tc electronix modulator alırsan daha çok işe yarar ve ekonomiktir. Processorde alınabilir. Soul walkerın saydığı pedalları almaya kalkarsan en az 2 analog set dizebilirsin. Ucuz yollu Gt-8, pod, Vox tone lab iş görebilir. Ama Analog set up herzaman daha iyi performans vereceği kesindir.
Efek önemli değilse distortion, overdrive, chorus, wah, delay, tuner yeterli olur.Reverb kesinlikle amfiden alınırsa en sağlıklısıdır. Hatta blues yapıcaksan sadece crybaby wah al geç tabiki çokta bir alltube lambalı amfi

Eğer daha "ne alayım" kısmında isen ikinci el bir Boss GT8 al, 350-400TL'ye. O alet üzerinden efektleri bilmemneleri öğren, kullan, ihtiyacına göre sonrasında setup hazırlarsın.

İyi setup kuran insanlar dikkat edersen nokta atışı yaparlar genelde, mesela: "Alınık TC Electronic Nova Repeater" gibi...

Katılıyorum mistreated arkadaşıma.Boss un yanında pod serilerinede bakabilirsin. Bu tarz birşey edinirsen direk pc'e bağlayıp ufaktan kayıt işlerinede girebilirsin.

Evet evet, aynen. Pod'lar, Digitech'ler falan var. Ama mesela Pod XT Live alma, içinde efektler yok çünkü. Ekstra para verip yazılım yükletmen gerekir, içinde en çok efekt, amfi-pedal simulasyonu olan kaliteli aletleri tercih et.

Arkadaşlar yorumlarınız için çok çok teşekkür ediyorum hepinize.
Haklısınız,hemen isteklerimi sayayım.
Öncelikle metal çalıyorum genelde.
Lamb of god, bring me the horizon,bullet for my valentine,children of bodom ve bunlara benzer grupları çalıyorum. Distortionları çok tatmin edici boyutlarda olmalı. Prosesör alacaktım ama dediğim gibi kimse önermiyor ve içimde prosesöre karşı bir ön yargı var. sebebini soracak olursanız digitech rp100a prosesörüm var. Efektleri gayet güzel fakat distortionda sapıtıyor. Ayarları aşırı derecede karışık. Pedalı yok, wahını kullanamıyorum. Bana kullanışlı bir alet lazım. Güzel sololar atabileceğim bir prosesör. 500 lira param var pod xt live'lara bakıyorum ama bir yandanda analog daha iyi diyorum fakat fiyatları belli çok daha fazla prosesöre göre. Ne öneriyorsunuz?

Bi zamanlar denemiştim Rp100 ü 🙂 çok digital ateri oyunları gibiydi sesi(abartmış olabilirim 😀) Zoom G9.2tt ye sahiptim ve tonları tatmin ediciydi. Bence sen Boss'un Me-50,Me-70,GT-6,GT-8 modellerini bir dene müzik mağazasında bulabilirsen,hem kullanımı kolay hemde gayet güzel. Ondan sonra karar ver bence çünkü RP100 le bu saydığım prosesörler arasında ciddi fark var.

Gitarın, amfin nedir? Sana bura 50 çeşit setup öreneceklerdir ama o pedalların ekipmanına ne derece cevap vereceğide çok önemli. Drivelar zaten processorlerde her zaman zayıf aklıcaktır. Dijital bir aletin analog devreleri olan pedalları simüle etmesi zaten ne kadar başarılı olabilir? Ama bunun dışında iyi iş çıkaran ürünlerde var pod xt live gibi, boss gt- 10 gibi.

Geri