SX gitarlar hakkında

• Konuyu açan Konuyu açan the_rocker
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

SX American Alder ve American Ash modellerini denedim bugün, Do-re Music'de. 1-2 tane de diğer modellerden denedim 57 ve 62 kopyalarından.

1 adet SST62 sanıyorum, siyah gövde ve rosewood tuşeliydi. Fiyatına göre iyi gitar diyorum, fazla bir şey demiyorum. Rezonansı Fender Squier'lerden daha iyiydi. İşçilik fena değildi.
1 adet SST57 sanıyorum, siyah gövde ve maple tuşeliydi. Fretler fena değildi yine, fiyatına göre güzel bir gitar. Tek farkı, maple tuşenin tona kattığı renk.
2 adet American Ash, biri satılmak üzere ayırtılmıştı zaten. Klavye kenarındaki "Binding" işçilikleri çok güzeldi. Direk satılan maple tuşeli ve fret işçiliği harikaydı. Ash ağacını desen olarak sevsem de ton olarak Alder'i kendime daha yakın buluyorum. Orada tek kalan rosewood saplı American Ash gövdelinin fretlerine dikkat ediniz, iyi çakılmamış.
1 adet American Alder, ki büyük ihtimalle ağacı kumar bunun, içinden Çin Alder'i de çıkabilir. En çok bunun tonlarını beğendim. Sapı harika bir gitar. Yalnız gövde rengi korkunç, manyetik kapakları, pickguard, elektronik aksam vs. direk çöp.

Genel olarak bunların hepsi 7.5/10 gitarlardı. Artılarıyla, eksileriyle bir liste yaparsak;
(Kalan modelleri denedim, genelleme yapmak maksadıyla söylemiyorum. Eğer SST62 ve SST57'lerden kalan modeller kötüyse, yorumda bunu da göz önünde bulundurunuz.)

Artıları:
- Manyetikleri fiyatına göre oldukça iyi.
- Ağaç hissiyatı ve rezonansı, American ağacı olduğu söylenen modellerde bariz daha iyi.
- Burgular idare eder.
- Fiyatına göre güzel gitarlar.

Eksileri:
- Tremolo bloğu alüminyum folyo kalınlığında ve kalitesinde, derhal değişmeli.
- Üst eşik Graptech Black Tusq olmalı.
- Plastik tüm parçalar çöpe atılmalı. Eğer pickguard 3ply falansa bir ihtimal kalabilir.
- American ağaçlı modellerinin renkleri bence korkunç rüküş.

Bugün birkaç Fender Mexico, USA ve Vintage serisinden modeller denedim. Açıkçası Fender'in USA klasmanı altındaki gitarlarını beğenmiyorum. Hatta USA'den Special ve Highway modelleri de bence vasat modeller. Ne zamanki USA Standard seviyesine çıkıyorsun, o zaman Fender'in bir anlamı var. Bu koşullar altında Mexico bir Strat alacağıma ucuz gitar kovalarım diye düşünmekteyim.

Son olarak bir şey söylemek istiyorum; gitar seçmek öyle kolay bir şey değil. 1-2 yerde konusu geçti, epey güldük. "Ben süper gitar seçtim yea" diyen bazı kişilerin gidip de en ölü gitarları aldıkları görülmüş.

Bugün heralde 20 tane Strat denedim, çok güzel modeller de vardı içinde. SX'ler kesinlikle yabana atılacak gitarlar değilmiş, fakat işi bilen biriyle alınması gerekiyor. Daha önce bir kaç kez, güzel gitarlar seçmiş bir arkadaşınızla-ağabeyinizle gidiniz. Alan arkadaşlar da güzel yatırım yapmışlar, güle güle çalsınlar.

SX American Alder ve American Ash modellerini denedim bugün, Do-re Music'de. 1-2 tane de diğer modellerden denedim 57 ve 62 kopyalarından.

1 adet SST62 sanıyorum, siyah gövde ve rosewood tuşeliydi. Fiyatına göre iyi gitar diyorum, fazla bir şey demiyorum. Rezonansı Fender Squier'lerden daha iyiydi. İşçilik fena değildi.
1 adet SST57 sanıyorum, siyah gövde ve maple tuşeliydi. Fretler fena değildi yine, fiyatına göre güzel bir gitar. Tek farkı, maple tuşenin tona kattığı renk.
2 adet American Ash, biri satılmak üzere ayırtılmıştı zaten. Klavye kenarındaki "Binding" işçilikleri çok güzeldi. Direk satılan maple tuşeli ve fret işçiliği harikaydı. Ash ağacını desen olarak sevsem de ton olarak Alder'i kendime daha yakın buluyorum. Orada tek kalan rosewood saplı American Ash gövdelinin fretlerine dikkat ediniz, iyi çakılmamış.
1 adet American Alder, ki büyük ihtimalle ağacı kumar bunun, içinden Çin Alder'i de çıkabilir. En çok bunun tonlarını beğendim. Sapı harika bir gitar. Yalnız gövde rengi korkunç, manyetik kapakları, pickguard, elektronik aksam vs. direk çöp.

Genel olarak bunların hepsi 7.5/10 gitarlardı. Artılarıyla, eksileriyle bir liste yaparsak;
(Kalan modelleri denedim, genelleme yapmak maksadıyla söylemiyorum. Eğer SST62 ve SST57'lerden kalan modeller kötüyse, yorumda bunu da göz önünde bulundurunuz.)

Artıları:
- Manyetikleri fiyatına göre oldukça iyi.
- Ağaç hissiyatı ve rezonansı, American ağacı olduğu söylenen modellerde bariz daha iyi.
- Burgular idare eder.
- Fiyatına göre güzel gitarlar.

Eksileri:
- Tremolo bloğu alüminyum folyo kalınlığında ve kalitesinde, derhal değişmeli.
- Üst eşik Graptech Black Tusq olmalı.
- Plastik tüm parçalar çöpe atılmalı. Eğer pickguard 3ply falansa bir ihtimal kalabilir.
- American ağaçlı modellerinin renkleri bence korkunç rüküş.

Bugün birkaç Fender Mexico, USA ve Vintage serisinden modeller denedim. Açıkçası Fender'in USA klasmanı altındaki gitarlarını beğenmiyorum. Hatta USA'den Special ve Highway modelleri de bence vasat modeller. Ne zamanki USA Standard seviyesine çıkıyorsun, o zaman Fender'in bir anlamı var. Bu koşullar altında Mexico bir Strat alacağıma ucuz gitar kovalarım diye düşünmekteyim.

Son olarak bir şey söylemek istiyorum; gitar seçmek öyle kolay bir şey değil. 1-2 yerde konusu geçti, epey güldük. "Ben süper gitar seçtim yea" diyen bazı kişilerin gidip de en ölü gitarları aldıkları görülmüş.

Bugün heralde 20 tane Strat denedim, çok güzel modeller de vardı içinde. SX'ler kesinlikle yabana atılacak gitarlar değilmiş, fakat işi bilen biriyle alınması gerekiyor. Daha önce bir kaç kez, güzel gitarlar seçmiş bir arkadaşınızla-ağabeyinizle gidiniz. Alan arkadaşlar da güzel yatırım yapmışlar, güle güle çalsınlar.

Katkı için teşekkürler 🙂
SX'lerin hepsinin aslında Çin ağacı olduğunu düşünüyorum. Brezilya'dan sanırım biri Amerikan Alder'in boyasını söküp incelemiş. Kaplama gibi bir şey var gövdede. Överken eksilerini de söylemem gerek:

http://guitarra99.blogspot.com.tr/2011/12/sx-de-alder-alder-qual-dos-23-tipos.html

Evet Hakan abi ben de o linki incelemistim onceden. Olaya ton ve rezonans olarak bakarsak sikinti yaratan bir durum degil bence. Ama bu tarz pazarlama hileleri beni sinir ediyor. Tabi eger o gitarlarin uzerine Amerika bayrakli bir sticker yapistirip Amerikan agaci demeselerdi bu seri bu kadar dikkat cekmezdi saniyorum.

Ağaç işinden çok anlamam ama, Çin ağacı olunca kötü mü demek oluyor? (Cidden bilmediğimden soruyorum.) Eğer cevap evet ise, arkadaş bu Çin ile anılan herşey mi dandik olur. Ağaç yahu ama çin de yetiştiği için mi dandik nedir anlamıyorum? 🤣) Çin'de dağlar taşlar da çok dandikmiş, Çin olduğu için kayalar hemen ufalanıyormuş, çok dayanıksızmış. Halbusi Amerika'da dağ taşlar çelik kayaaa mübarek breh brehhhh.

Şaka bir yana elbet bir açıklaması vardır, belki Çin'in hava koşulları, ağacın yetişmesini, kalitesini olumsuz etkiliyordur vb vb. Ben Çin ağacının Amerikan, Brezilya vb ağacına göre, kötü ağaç olduğu izlenimi edinince, içimden gülerek sitem ettim; "ülen bu adamlar ne şansız ağacı da dandikmiş bak" deyip yazasım geldi. 😆

Yok canım herşeyi sınıf sınıf üretiyorlar. Çin'de de kaliteli ağaç var kalitesiz ağaç var zaten çin ürünlerinin arasında da fiyat uçurumu oluştu bu yüzden. İyi ürünleri abd'ye gönderiyorlardır. Custom gitarcılara ve markalara.. Güya komünist ama kapitalizmin baş yazarı olacak abd'yi geçti bu konuda. Amerikan alder olayı da biraz algı operasyonu millet alışmış en iyisi orada yetişir vs diye.. Sx'in taa abd'den alder getirtip de gitar yapcağını düşünmüyorum. O serinin fiyatı biraz daha yüksek verilen mesaj daha kaliteli olduğu bu kadar yani..

Bence burada agacın spekleri söz konusu.. Atıyorum, mesela kullanılan agacın ne kadar kurumuş olduğu, ya da üretim sırasında hangi süreçlerden geçtiği.. Ama Çin malları konusunda hepimiz doğrusu ön yargılıyız. Bu birazda geçmişten bu yana gelen üretim kalitesi ve sonrasındaki kalite kontrol yetersizliğinden kaynaklanıyor.

Ben 54 yaşındayım.. Çocukluğumda japon mallarına "Japon malı Tapon malı" denirdi.. Hakikatende japon malı oyuncaklar kısa sürede kırılırlardı. Şu an japon mallarının geldiği yer ortada.. Çinliler de su anda aynı süreçten geçiyorlar. Bu önyargı taklit çakma mal üretmeye son verip kendi markalarını yaratıp kaliteye önem verdiklerinde kırılır. Yoksa su anda Çinde mal üretip dünya ya mal satan bir dolu firma var.. Iphone, Lenovo Bilgisayarlar, Bir araba Tıbbi cihaz üreticisi vs vs..

Bu arada amerikan alder serinin daha iyi olması muhtemelen kalite kontrol ekibinin ya da ağacı seçen kişilerin, freti çakanların daha dikkatli bu işi yapmasından kaynaklı. Materyal olarak çok da fark atacağını düşünmüyorum. Zaten 2. el çin malı gitar fiyatına alıyorsunuz neredeyse sıfırını.. Fender günde atıyorum 100 standart strat yapar sx, 1000 gitar yapar ikiside tezgahta aynı sayıda işçi çalıştırır. 1'e 10'a aynı hızla aynı kalitede gitar çıkmaz tabi. Siz aslında gitarları 20 gitarların arasından seçerek bir nevi fabrikanın yapmadığı/yetersiz kaldığı kalite kontrol işine bakıyorsunuz 🙂

Açıklamalar için teşekkürler.

Bu arada ben de başlığa katkıda bulunup, geçen yaz aldığım solak SX SST62 imi fotoğrafını paylaşayım.

Gitardaki modifikasyonlar :
Pickguardı köprüde humbucker olacak şekilde kestim.
Burgular, Gotoh burgularla değişti.
Köprü Wilkinson köprü ile değişti. Yaylar değişti.
Sap manyetiği Seymour Duncan Vintage Hot Stack Plus STK-S7 (Elimdekini satmıştım. Sonra zor bela birinden bulup aldım, bu manyetik bu gitara inanılmaz uyum sağladı. Pocket Pod bile bağlasam😀 Satriani'nin o iç gıcıklayıcı neck tonlarını alabiliyorum.)
Köprü de Entwistle Dark Star (Çok keskin tonları var ama basları biraz az)

Şu an bu gitar benim ana gitarım. Ibanezleri de elden çıkardım. Ne istersem o tonu alıyorum çok şükür. 😀

20141129_010510.webp

Son düzenleme:
Bugun denedigim American Alder modeli gercekten guzeldi bu arada. Kagit kalinliginda tremolo blogu, legen plastigi ust esik ve kotu ucuz aksamlarla bile oldukca iyi tonlar duyuluyordu. Rezonansi da hic fena degil. Sadece ben rengine taktim. Naturelden bir ton koyuca bir boya, ne renk anlamadim. Cirkin geldi almadim. Yoksa agaci Cin olsun, baska yerden olsun hic sorun degil. Rezonansi iyiyse ve govde+sap'in birlesimi, istedigimiz frekanslari bize duyurabiliyorsa sikinti yok.

Ben alsaydim bana masraf olacakti, soyle ki:

- Sap uzerinde String Tree'ler degisecek.
- Ust esik degisecek.
- Govde komple boyanacak.
- Pickguard, manyetik kapaklari ve knoblar degisecek.
- Switch, potanslar ve jak girisi degisecek.
- Kopru ve kopru blogu degisecek.
- Yaylar degisecek ve artirilacak.
- Aski pinleri ve neckplate degisecek.

Yani bana sirf masraf, yazarken bile cimrilestim. Altin dis yaptirilir o paraya.

Saka bir yana, gercekten fiyatina gore cok iyi modellerdi. Alan herkes gule gule kullansin. Hele onca Mex. Fender'den sonra; "bu kadarini beklemiyordum" dedim. Hadi bir de klise patlatiyim de tam olsun.

"2005 sonrasi USA Fender'lerle karsilastirilmaz bile..."

@sacrthres, cok guzel olmus, gule gule cal. Kopruye bir tane Pearly Gates guzel gider aslinda.

Pamuga kahve surup saptaki manyetigi sarartsana, daha guzel olur gibi geldi bana. Tabi zevk meselesi, sen begeniyosan bana laf dusmez 🙂

Burada mod için aklıma geldi yazayım nut olayı uyduruk ve küçük bir parça gibi görülüyor kesinlikle değil tellere birebir temas eden bir parça ayrıca entonasyon, akort kaçırma vs gibi olaylara da etki ediyor. Çin malı alt sınıf gitarlarda bunları çok çok çok uyduruk yapıyorlar yani bu konuda onlara maliyeti 1 dolar bile değil biraz daha kalitelisini kullansalar. Brass nut, kemik vs kullanılabilir. Bir de tremolo bloğu diyoruz ama tremolo vidalarını ve yayları tutan claw dedikleri parçayı (türkçesi ne bilmiyorum) pirinç ya da çelik yapmalı vidalarda da dahil. Çünkü sesi direkt gövdeye vidalara ve bu küçük parça iletiyor tremolo bloğu kadar önemli bu yüzden.

Kesinlikle katiliyorum. Ust esik olarak stratlarda hep Black Tusq kullandim, kesinlikle oneririm. Rezonansi ve bos tellerdeki Presence artisini sagliyor. Akustik tiniyi guclendiriyor.

Bir de tremolo kullanmiyorsaniz arka yaylari bes tane yapip, arka kapagi sokmek de cok fark ediyor. Tavsiye ederim.

String Tree, üst eşik, köprü ve köprü blogu, yaylar, burgular... Kesin gerekli upgradeler..
Switch, potans, jack girişi, pickguard, kapaklar askı pinleri (kilitli takarsanız başka), neckplate bence gereksiz masraf.. idare edeceğini düşünüyorum..
Boya.. Renkler ve zevkler tartışılmaz..

Bu arada Boyayı kaliteli yapabilen birileri varmı Türkiyede?

@EMM teşekkür ederim. Pickguard olayı benimde aklımda var, ebay'den temin etmeyi düşünüyorum. Tam oturmadı manyetik modifikasyonu, ne renk olacak henüz bilmediğim için, şimdilik sap manyetiğinin rengine o yüzden dokunmadım. Köprü manyetiği Seymour Duncan beyaz olursa, middle manyetiği de beyaz alıp renk uyumu sağlayacağım. 👍

String Tree, üst esşik, köprü ve köprü blogu, yaylar, burgular... Kesin gerekli upgradeler..
Switch, potans, jack girişi, pickguard, kapaklar askı pinleri (kilitli takarsanız başka), neckplate bence gereksiz masraf.. idare edeceğini düşünüyorum..

Benim modlama tondan ziyade komple stil olarak bir yaklasim. Yoksa renk uyumunu yakalasam kendi adima, 15₺ verir bir ust esik takarim, o sekilde calarim. Ash modellerinde daha kaliteli hatta saniyorum o parcalar.

Boya isini kaportacilar yapiyor aslinda, rivayete gore de guzel yapiyorlarmis ama hic tecrube etmedim. Gitar yapan arkadaslar da boyayabilir hatta airbrush yapan bile vardi saniyorum.

@EMM teşekkür ederim. Pickguard olayı benimde aklımda var, ebay'den temin etmeyi düşünüyorum. Tam oturmadı manyetik modifikasyonu, ne renk olacak henüz bilmediğim için, şimdilik sap manyetiğinin rengine o yüzden dokunmadım. Köprü manyetiği Seymour Duncan beyaz olursa, middle manyetiği de beyaz alıp renk uyumu sağlayacağım. 👍

Super, daha gecis asamasinda demek. Gercekten agac kalitesi olarak modifikasyonlara degecek gitarlar.

Ben sattigim Fender'de, sap ve orta pozisyonda Seymour Duncan SSL1 kullanmistim ve cok memnundum. Ikinci elde de oldukca ucuza almistim, bulursaniz onlari da oneririm.

Gule gule calin, keyifle 🙂

Son düzenleme:
String Tree, üst eşik, köprü ve köprü blogu, yaylar, burgular... Kesin gerekli upgradeler..

Abi Anadolu Yakası'nda Kadıköy'de barlar sokağında İsmail Dalgın, bir üst sokakta Volkan Özdemir var. Avrupa Yakası Tünel'de de bildiğin gibi Fatih Yılmaz benim aklımdakiler.

Switch potans kaliteli olursa eğer hem dip gürültüsü hem mikrofonik sesleri kesmede yardımcı bu arada bu gitarlarda yalıtım hak getire olduğu için tremolo kapağının açılması dip gürültüsü olayı baya azaltıyor, biriken statik elektrik deşarj olduğundan herhalde. Amerikan yapımı gitarlarda bile çok işe yarıyor. Pickguard ve neckplate sonradan değişebilir zevke göre, kalite ve ses'e çok etki edeceğini düşünmüyorum. Boya için -buralara ben hiç boyatmadım- eskiden çizmeli kedi atölyesi varmış eskişehirde kapanmış yerine birkaç yer var.

https://www.facebook.com/kingbee.custompainting?fref=ts (Fiyat orta, istanbuldan ucuz. Buraya bir tane gitarı gönderip boyatmayı düşünüyorum.)

https://www.facebook.com/karahanguitars (Buranın fiyatı daha da uygun)

İstanbuldaki luthierler 400-500 tl diyor "sadece" gövde boyasına.

Sap arkasına nitro attıracam matched headstock yapacam dersen gg olursun büyük ihtimal, bu fiyata aslında kibarca, " yapmam, uğraşamam boşver sende yaptırma" demek oluyor Türkçesi İngilizcesi de "250$ dolara Dan Lawrance'a Jackson/Charvel/Fender CS'da çalışan 30 yıllık sanatçıya simli-janjanlı boyattır bana boyatacağına" oluyor.

Son düzenleme:
@EMM tavsiyeler için teşekkür ederim. Listeme ekledim SSL1 i de. Evet gerçekten çok başarılı bir sesi var gitarın. Sesi, herhangi bir ses kaynağına bağlı değilken bile akustik gitar gibi çıkıyor. Gece 3-4 gibi çalarken, evdekiler bayağı ses oluyor diye şikayetleniyorlar. 😀

Geri