SX gitarlar hakkında

• Konuyu açan Konuyu açan the_rocker
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

yahu bu kadar çok sx seven görünce çok sevindim. Hazır sizleri bulmuşken birkaç soru sorayım 😀
sx bas gitar alacağım evdekine arkadaş olarak, sizce swamp ash mı almalıyım yoksa alder mi almalıyım ? bence swamp ash 😀
birde stock halindeki manyetik köprü vs kalitesi ne durumda ?
ayrıca yaşadığım şehir küçük ve burada sx satan biryer yok internetten alırsam çok mu şansa bırakmış olurum ?

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
seneler önce sx strat ım vardı. klavyesinde akrep sedef deseni olan bi modeldi. o zamanlar gitarın markasını bilen yoktu. Bune bu gitar diyenler oldu. Aradan seneler geçmiş ve sx in adını forumlarda fazla duyar oldum. Bu beni şaşırttı açıkçası.🙂

Bu da resmi. resim 2009 çekilme arkadaşlar 🙂
DSC01036.webp

Sendeki superstratmış. Bizim arkadaş seneler önce ilk gelen seriden alıp sap ve köprüyü Fender stok manyetik ile modifiye etmişti. Öyle tanımıştım, aklımda öyle yer etmişti SXler.

Ben bu SX markasini burada bu forumda gordum maksimum 1 sene olmustur, en ufak fikrim yoktu varligindan, olunca da daha elime almadan kendim de cok matah bir adammisim gibi burun kivirdim. Bu baslik sayesinde de denemedigim halde
edindigim aptal on yargilarim yerle bir
oldu. Sadece ogrenmenin degil olgunlasmanin da yasi yok. Buraya mesaj
atan herkese saygilarimi/ tesekkurlerimi sunarim yazdiklarinizi merakla
okudum ve okuyorum. Oyle icimden geldi
yazayim dedim yoksa mevcut akisa bir
katkim olacagindan degil.

Mydukkanda Sst ash Na diyor, resmi sitede na yazmıyor. Ayrıca solid body olarak geçiyor çoğu gitar, natural olanları kontrol edilebilir. Bende bir sx alıp modifiye edecem. Amerikan alder olarak geçenle one piece maple neck olarak geçiyor gövde 2 parça sanırım. Gidip denemek lazım tabide ön fikir olsun diye bakıyorum ama sitesinde çok az bilgi var gitarlar hakkında. Mesela ash diyor ama swamp ash mi bunlar.

Son düzenleme:
Mydukkanda Sst ash Na diyor, resmi sitede na yazmıyor. Ayrıca solid body olarak geçiyor çoğu gitar, natural olanları kontrol edilebilir. Bende bir sx alıp modifiye edecem. Amerikan alder olarak geçenle one piece maple neck olarak geçiyor gövde 2 parça sanırım. Gidip denemek lazım tabide ön fikir olsun diye bakıyorum ama sitesinde çok az bilgi var gitarlar hakkında. Mesela ash diyor ama swamp ash mi bunlar.

Amerikan alder ve amerikan swamp ash diye geçiyor Naturel olanlar.Tek parça sap ikisindede.Gövde 2 veya 3 olarak değişiyor. Benimki üç parça, iki parça da olanlar var.deneyin mutlaka sağına soluna bakın.işçilik hatası çok sık oluyor.

Sitesinde ash guitars bölümünde solid body olarak geçiyor. Amerikan geçmiyor tabi çokta önemli değil. Onlarda swamp ash midir var mı bilen?

yahu bu kadar çok sx seven görünce çok sevindim. Hazır sizleri bulmuşken birkaç soru sorayım 😀
sx bas gitar alacağım evdekine arkadaş olarak, sizce swamp ash mı almalıyım yoksa alder mi almalıyım ? bence swamp ash 😀
birde stock halindeki manyetik köprü vs kalitesi ne durumda ?
ayrıca yaşadığım şehir küçük ve burada sx satan biryer yok internetten alırsam çok mu şansa bırakmış olurum ?
arkadaşlar soruma cevap verecek bir arkadaş arıyorum 🙂

Ben denemedim hiç Sx. Öyle youtube'dan dinliyorum ash olanların sesi daha güzel geliyor. Hatta alderlar çok kötü. Ama adamın tuşesi kullandığı amfi vs derken deneyen arkadaşlar cevaplasa daha iyi olur. Ama bir kaç sayfa önce biri gidip hepsini denemiş ashi beğenmişti.

Ben denemedim hiç Sx. Öyle youtube'dan dinliyorum ash olanların sesi daha güzel geliyor. Hatta alderlar çok kötü. Ama adamın tuşesi kullandığı amfi vs derken deneyen arkadaşlar cevaplasa daha iyi olur. Ama bir kaç sayfa önce biri gidip hepsini denemiş ashi beğenmişti.
bende o konuda hemfikirim yani ash konusunda ama üzerindeki manyetik kalitesini vs merak ediyorum çünkü sx hakkında negatif yorum nerdeyse hiç görmedim. aslında çok ta önemli değil modifiye ederim elbet 😀

sx baslar en kötü ihtimalle kızılağaç üretiliyor. ash gövdeli jazz basstan bahsediyorsak benim sevdiğim karakterde değil. bence bir deneyin beğenirseniz öyle alın bana göre jazz bass kızılağaç olunca karakteristik tonu ortaya çıkar.

Sitesinde ash guitars bölümünde solid body olarak geçiyor. Amerikan geçmiyor tabi çokta önemli değil. Onlarda swamp ash midir var mı bilen?
Swamp ash yamulmuyorsam sadece en üst seri olan natural gövdelerde (tabi sunburstü de var bu serinin) var.Onun dışında alt modellerde ash yok diye biliyorum.Yani ash olanların hepsi swamp ashtır diye bir genelleme yapsak çok yanlış olmaz sanıyorum.Alderin alt modelleri var sadece.Yanılıyorsam düzeltin.Birde amerikan agaç filan çok takılmamak lazım.Ben açıkcası sanmıyorum kalkıp amerikadan agaç getirttiklerini.Takır takır ash ama yani.Akustik olarak inanılmaz bir sesi var.Alderden çok daha transparan, midleri ve tizleri çok önde.Ben akustik olarak (amfiye bağlamadan) çalıyorum genelde, bin tane kabloyu bağlamak zor geliyor, o yüzden akustik çalacağım zaman ASH i fendere strat a tercih ediyorum.

O köprü bloğu korkunç zaten. Demek ki o işten de bayağı düşürüyorlar maliyeti... Yoksa saddle kalitesi falan kötü değil blok kadar. 😀

Eski blok yeni blok karşılaştırması ver yapılan işlem olarak aşağıdaki fotolara bakabilirsiniz.1mm kadar zımpara yapınca daha iyi oturuyor.Çok şükür köprümüz adam oldu.Taş gibi sağlam.Eskisi kesinlikle ve kesinlikle çöp 😀
1245.webp
12333.webp

5 yay ve büyük blok.. Sustain de değişiklik oldumu?... Benimde ilk yaptığım şeydi bloku Hantug prinç blokla değiştirip yay sayısını 5 e çıkartmak.. Tek sorun (ki pek sorun da sayılmaz ya) arka kapak böyle bir blokla kapanmayabiliyor..

5 yay ve büyük blok.. Sustain de değişiklik oldumu?... Benimde ilk yaptığım şeydi bloku Hantug prinç blokla değiştirip yay sayısını 5 e çıkartmak.. Tek sorun (ki pek sorun da sayılmaz ya) arka kapak böyle bir blokla kapanmayabiliyor..

Blok bunda da baya büyük fakat taşma yapmıyor kapak kapanabilir ben kapatmıyorum 🙂 telleri de 11 lik taktım ve ciddi sustain artışı oldu ben memnun kaldım

Geri