SX gitarlar hakkında

• Konuyu açan Konuyu açan the_rocker
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ben Mesa ve fender blues joniur da denemeler yaptim.
Tonun % 50 gitar % 50 anfi sağlıyor. Fender blues junior anfide gitarin tonu Cayir cayir fender gitar tonlari verdi. Mesa'da ton daha farkli verdi. Ikiside full lambaliydi.
Alder daha bas bir ton verdi Ash govde daha tizdi. Ama ikiside guzeldi aslinda.
Burada herkes modlamakdan bahsediyor ama bence Full lambali bir fender anfi ile modlamaya gerek duymazsiniz.
Zaten modlamak icin 2-3 ay gitari calmak. Gitarin Karakterine hakim olmak ve uygun ekipmani arastirmak lazım.
Sustein icin herkes köprü sistemini degistirmekten bahsediyor. Fender gitarlardaki kadar sustein veriyor. Funk veya ritm caliyorsaniz susteinle ilgilenmezsiniz ve ihtiyac duymazsiniz.
Butun bu modlarin hepsi yapilabilir ve gitari gelistirir ama ihtiyaci kisi belirlemeli.

Hiç bir gitar bu düşük anfilerde mucize yaratmıyor. Bunlar pratik anfileri diye geciyor. Kayitlar Cok daha pahali anfilerde yapiliyor. Tabii sadece anfide degil. Bu anfiye konulan mikrofon. Mikrofonun bagli oldugu binlerce dolarlik ses kartlari falan filan. Sonra kayit yapilan sesin daha sonra tekrar kompresor, eq, delay ve reverbler gibi bircok analog ses işlemcisinden geciyor.
Bu sistem belki 100.000$ lik bir sestemden cikan sesle 100$ lik anfiden cikan sesin benzer beklemek biraz hayalperestlik oluyor.
100$ anfiden 150$ gitardan mucize beklememek lazim. Ayni zamanda bu kucuk butceli ekipmanda sizin muzik yapmaniza engel degil. Sizi tatmin edici sound verir.
Beklentilerinizi cok yukseltmeyin.
Kayit dunyasinda cok hile vardir.
Metalicanin Sad but true sarkisindaki gitar sound bizi bitirmisti. Cok guclu dolgun ve netti.
20 yil sonra ogrendim ki 16 kez gitarla calinmis. 16 gitar sesi ust uste bindirilmis. Kesilmiş bicilmis ayarlanmis ve inanilmaz guzel bir sound olmuş.
Bizde Mesa marklarla bu sound bulucagiz diye hevesleniyorduk.

Son düzenleme:
Laney ve blackstar lambalı ayrı 10 15 watt çok kötü amfiler ayrı. O 10 15 watt amfiden kastın ne bilmiom ama çoğu o kadar kötü ki custom shop tak sx tak yine arada çok bi fark olmaz. Blackstar ile kullan akla kara hemen belli olur.

Doğrudur zaten benimde amacım pratik . Büyük bir beklenti içinde değilim kayıtlık bir durum yok . İstanbula döndüğüm gibi gidip deneyeceğim hayırlısı olsun 🙂

Hocam konu biiraz dağıldı sanırım. Sx konusuluyordu. Ama hazır dağılmışken sorsam ayıp eder miyim bilemedim. Rg 350 almak üzereyim. Amfi arıyorum bir de. Sizce nasıl bir amfi almalıyım. Evin dışına çıkmayacak. Konserlik bir durumum yok. Clean i reverb u distortion ı olsun pedal falan şuan bütçe ayıramam. Hazır amfi konuşurken birşey tavsiye eder misiniz?

Hocam konu biiraz dağıldı sanırım. Sx konusuluyordu. Ama hazır dağılmışken sorsam ayıp eder miyim bilemedim. Rg 350 almak üzereyim. Amfi arıyorum bir de. Sizce nasıl bir amfi almalıyım. Evin dışına çıkmayacak. Konserlik bir durumum yok. Clean i reverb u distortion ı olsun pedal falan şuan bütçe ayıramam. Hazır amfi konuşurken birşey tavsiye eder misiniz?

Adaş, bu başlık hakikaten yeri değil. İstediğin tonlardan örnekler vererek ayrıntılı bir başlık açarsan senin adına daha iyi olur.

Belki evden çok stüdyoda kullaniyordur

O zaman tabiki gitarına para harcarsın. 15 wattlık solid state 200 liraya bir amfi bile işini görür. Benim tavsiyem ilk alacağınız amfi için 500-600 gibi bir rakamı gözden çıkarmak. Aşağısı kesinlikle çarçur edilen para demek. SX ile 500-600 liralık amfi yeni başlıyan birisi için son derece yeterli. 1 yıl çal, teknik gelişsin, sonra daha iyi ekipman.

O zaman tabiki gitarına para harcarsın. 15 wattlık solid state 200 liraya bir amfi bile işini görür. Benim tavsiyem ilk alacağınız amfi için 500-600 gibi bir rakamı gözden çıkarmak. Aşağısı kesinlikle çarçur edilen para demek. SX ile 500-600 liralık amfi yeni başlıyan birisi için son derece yeterli. 1 yıl çal, teknik gelişsin, sonra daha iyi ekipman.
Tabiki 🙂 telefonda oldugum icin gulucuk koyamamistim, esprili renkli bir yaklasim olsun diye yazmistim yoksa kesinlikle katiliyorum 🙂

Forumun en tepesine bir tane sabit başlık açılsa: "Önce amfi, önce amfi, gitarı boşver önce amfi, 100 paran varsa 80'e amfi 20'ye gitar, amfii, bak amfi diyorum, pedal alma amfi al, amfii, amfi demiştim değil mi, amfi almalısın önce, paranı çarçur etme amfi, amfiiiiiiiiii"

Hocam kesinlikle katiliyorum. Fender blues junior anfide SX Ash gitar harika tonlar verdi.
Mesa Rectifierde o tonlari vermedi. Marshallda vermiyor.
Full lambali Fender amfi olmadan gerisi boş. .. ton tutmuyor.

Dolar 2.5 i gecti yandim Allah, gitar kesmez bu ulkede SX'in teli bile lazim bileniniz duyanınız varsa linkleri dokulun beyler...Hatta 0.10 Sx tel nasil modlanir onu da yaziverin gari...Pantolonları LcWaikiki'den alıyoruz Allah'tan orada sıkıntı yok...

Son düzenleme:
Evet arkadaşlar size iki ton dinletmek istiyorum az-çok ekipmanımı bilenlerin beğenisine sunuyorum , bu iki gitardan birisi ucuz gitar lobisinden diğeri biraz Pahalı tahminlerinizi bekliyorum..😉

Geri