SX gitarlar hakkında

• Konuyu açan Konuyu açan the_rocker
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

"Single cutaway arch top body made from solid mahogany" mahogany maun demekse ki galiba öyle.
SX Callisto CUS BK - RondoMusic.com

Callisto yazana göre maun ama eski ucuz SX LP'ler içinde -özellikle bolt on olanlarda- alder, ash gövdeler de olması gerek.

Gözüme çarpan bir şey de, nedense LP'leri strat veya teleleri kadar ilgi görmüyor. Deşilmesi gereken bir konu bence.

Callisto yazana göre maun ama eski ucuz SX LP'ler içinde -özellikle bolt on olanlarda- alder, ash gövdeler de olması gerek.

Gözüme çarpan bir şey de, nedense LP'leri strat veya teleleri kadar ilgi görmüyor. Deşilmesi gereken bir konu bence.
LP'lerinin fiyatları strat ve telelere göre yüksek olmasına, ve o fiyat aralığında isim olarak daha "güvenilir" markalar olmasına bağlıyorum ben onu.

Şöyle bir ses kaydı aldım stok haldeki gitarımla. iRig ile kayıt ettim, ne kadar fikir verir bilemem ama paylaşmak istedim 🙂

Strat gitar olarak genelde neden ilgi goruyor ben de bunu desmek istiyorum...Allah'in emri mi her gitaristte olacak? Flying v basligi acsak kimse ustune tukurmez...Indir strat kaldir strat...Hele funky seyler calanlar yok mu gokten tas yagsa acimam.

Strat gitar olarak genelde neden ilgi goruyor ben de bunu desmek istiyorum...Allah'in emri mi her gitaristte olacak? Flying v basligi acsak kimse ustune tukurmez...Indir strat kaldir strat...Hele funky seyler calanlar yok mu gokten tas yagsa acimam.

Stratın gitar olarak ilgi görmesinden ziyade, "Acaba SX'in LP'leri kötü mü?" diye düşünmekteyim. Neden yurtdışı da dahil forumlarda SX'in LP'leri ile ilgili yorum yoktur? Grecosu, Ariası, Bacchusu, Cortu vs. meydanda gezerken SX LP'ler üzerine tık yok.

Konu çok dallanıp budaklanmadı ama "Ucuz Gitar Lobisi" serisinin peşini de bırakmadık. Günün birinde "Ucuz Gitar Lobisi: Superstratlar" veya "Ucuz Gitar Lobisi: Flying V" halini alana dek davanın peşini bırakmak yok.

Stratın gitar olarak ilgi görmesinden ziyade, "Acaba SX'in LP'leri kötü mü?" diye düşünmekteyim. Neden yurtdışı da dahil forumlarda SX'in LP'leri ile ilgili yorum yoktur? Grecosu, Ariası, Bacchusu, Cortu vs. meydanda gezerken SX LP'ler üzerine tık yok.

Konu çok dallanıp budaklanmadı ama "Ucuz Gitar Lobisi" serisinin peşini de bırakmadık. Günün birinde "Ucuz Gitar Lobisi: Superstratlar" veya "Ucuz Gitar Lobisi: Flying V" halini alana dek davanın peşini bırakmak yok.

Abi o konu biraz garip hakikaten. Benim tarafımda da yabancı forumlarda gözlemlediğim benzer bir durum var. SX'lerin jazz bass'ları el üstünde tutulup öve öve bitirilemiyor. Hatta bizde olduğu gibi kendi özel başlıkları vs. var. Ama şimdiye kadar Sx jazz bass'lar hakkında 100 post veya başlık gördüysem precision basları hakkındakiler 10 u geçmez bile. Adamlarda garip bir durum var ama mesela bunun biraz da sebebi lp lerin ve p bass'ların strat ve jazz bass'da olduğu gibi üst seri (amerikan alder, ash vs.) gibi fiyat/performans durumunun iyi olduğu modellerin olmamasından kaynaklanıyor olabilir mi acaba?

aynı durum precision jazz (pj) manyetik kombinli baslar için de geçerli.benim en sevdiğim pj baslardır. popülerlik o yönde olduğu için reklamı da olmuyor. evimde klasik jazz bass bulundurmayarak bu durumu protesto ediyorum.

aynı durum precision jazz (pj) manyetik kombinli baslar için de geçerli.benim en sevdiğim pj baslardır. popülerlik o yönde olduğu için reklamı da olmuyor. evimde klasik jazz bass bulundurmayarak bu durumu protesto ediyorum.
Bende PJ çok severdim. Fakat son elime geçen bası sahibi modifiye ettirerek PJ'den P/MM haline getirmiş. Şahane de olmuş vallahi, bundan sonra yeni favorim odur. 😀

Yukaridaki les paul kasalar Turkiyede yok. Do re getirirse lp piyasasini bence sallar. Strat modunu tamamlayan lp moduna gecer 🙂
Custom lp yapmışlar. Stratlari yapabiliyorsa bence lp rahatlikla yapar.

Elinize sağlık arkadaşlar .
43 Sayfanın tamamını okudum ; büyük bir beklenti içinde değilim klavyesi rahat olsun , dip gürültüsü olmasın yeterli diye düşünerek bir Sx edinebilir miyim ?

Modifiye etmeyi düşünmüyorum ve gitardan çok iyi anlamıyorum nasıl seçeceğimi bilmiyorum . Sizce ne yapmam gerekir ?

Geri