SX gitarlar hakkında

• Konuyu açan Konuyu açan the_rocker
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Malesef kayit yok ve kayit yapabilmek icin alt yapim da yok..
Ust esiki (kemik) string treeler ve ek 2 adet yayi yaklasik 30 Tl ye solo gitardan
MIM kopruyu 80.-TL ye sahibinden.com dan
Bloku hantugdan 80 TL ye
Burgulari forumdaki bir arkadastan 80 TL ye
texas speclal manyetikleri 330TL ye forumdan aldimdi
Luthier e de ayar montaj ve tel icin odeme yaptimdi
Aslinda ucuza mal olmadi ama zamana yaydigim icin biraz daha kolay oldu

Renkler ve zevklere bakar.. Bence deger.. baskasi ne dusunur bilemem.. su an bu gitari asla satmam. Blade texas pro var iddiali konusmayayim ama bu varken cantasindan cikamiyor..

Gitarin kendusini 170 e aldigimda dikkate alinirsa toplam 2 ayda 770 tl harcadigim bu gitar Fender seviyesinde caliyor.

Ha lerde en kotu sartta bu parcalari soker baska gitarda her zaman kullanirim

SX Dore müzikte strat modellerini denedim.
Birinci olarak dış görünüşlerinde hiç bir sıkıntı görmedim.
Gayet temizler, boyamalar özenli pırıl pırıllar.
Fretler ve klavyesinin işciliğinde gayet güzel. Entenasyonel problemler görmedim.
Metal aksam ışıl ışıl problemsiz. Bence gitarda zayıf kalan tek yan metal aksan biraz daha kalın dolgun malzeme kullanılabilirlerdi. Sorunsuz kullanılır.
SX gitar vintage model çalışıyor ve Fender benzeri gitar yapmışlar.
Sağ olsun Do Re müzikte distüribütörlük yapıp getirmiş pazarlıyor. (Dore ile hiçbir bağlantım yok.)
Ben gitarları Mesa dual rectifier, Fender Blues Junior da denedim.
Full lambalı bir anfide inanılmaz güzel soundlar veriyorlar. Fender Blues Junior anfi ile muhteşemdi. Gerçekten Fender soundları alıyorsunuz.
Anfiye göre ton çok değişiyor. Mesanın sound hoşuma gitmedi. Daha koyu ve gainliydi. Fender anfide döktürüyor gitar.
Bu gitarları herkes her yerini değiştiriyor ama önce anfiyi değiştirseler gitar yeterli olabilir.
Eğri oturup doğru konuşmak lazım.
Fender strat standart 4500 tl civarında SX Amerikan Dış budak gitarda 430 TL Arada 10 kat fiyat farkı var.
Fender gitarlar iyi güzel hoş ama bu aradaki 4000 tl fiyat farkını verdiği keyif açısından mantıklı bulmuyorum. Hele hele evde çalıyorsan, müzikten para kazanmıyorsan. Kayda girmiyorsan hiç gerek yok.
Fender blues joniur + SX Amerikan Ash gitarın toplam maliyeti 2800 tl civarında ve denedim muhteşem tonlar verdi.
Modifiyesiz bile çok iyi durumdalar. Başlangıç, orta, orta üstü çalan herkesin hoşuna gider.
Sahnede rahatlıkla kaldırır.
İyi modifiye edilirlerse bence Fender Amerikanları çok rahat zorlarlar.
Belki yazım çok iddalı oldu ama bu rakamlara bu tonlara çok şaşırıyorsunuz.
Dore müzikte konuştuğumda gördüm ki upgrade için profesyonel kişilerin aldığını, bir çok kişinin upgrade sonrası çok iyi sonuçlar aldığını söylediler.
Maşallah 41 sayfa burda yazılmış. Var ki bir hikmet, herkes bundan bahsediyor.
Zamanında Cort ta geldiğinde böyleydi. Kore yapımı çok iyi gitarlar deniyordu. Şimdi Kore fabrikasını kapattılar çinde falan üretiler o zamanın gitarları kalmadı.
O zaman için alternatifleri içinde fiyatıyla çok iyiydiler.

Renkler ve zevklere bakar.. Bence deger.. baskasi ne dusunur bilemem.. su an bu gitari asla satmam. Blade texas pro var iddiali konusmayayim ama bu varken cantasindan cikamiyor..

Gitarin kendusini 170 e aldigimda dikkate alinirsa toplam 2 ayda 770 tl harcadigim bu gitar Fender seviyesinde caliyor.

Ha lerde en kotu sartta bu parcalari soker baska gitarda her zaman kullanirim
Aynende öyle kardeş. Çok doğru elinde texas special manyetik var birkere artı MIM köprü ve blok. Motor tamam kasa da sağlamsa yürüyeninde sıkıntı olmaz merak etme 🙂 Ancak şu fendere kafa tutar mexikayı tokatlar fln artık söylenmesin ya. Gitarı modlayarak sen aslında adeta signatür gitar yapmış oluyorsun bence en güzeli bu sana özel senin oluşturduğun bir ton.

Aynende öyle kardeş. Çok doğru elinde texas special manyetik var birkere artı MIM köprü ve blok. Motor tamam kasa da sağlamsa yürüyeninde sıkıntı olmaz merak etme 🙂 Ancak şu fendere kafa tutar mexikayı tokatlar fln artık söylenmesin ya. Gitarı modlayarak sen aslında adeta signatür gitar yapmış oluyorsun bence en güzeli bu sana özel senin oluşturduğun bir ton.

Yok.. aslında böyle karşılaştırmaları yapmaktan özellikle kaçınırım. Çünkü bu iş tamamen kulak ve zevk işi.. Hele benim gibi bu işi hobi için yapan biri için. 54 yaşından sonra emekli halimle çıkıp sahnede çalacak halim yok.. Ben bu işi senin deyiminle kişiselleştirme (upgrade) zevkimi tatmin etmek ve tamamen deneysel amaçla yapıyorum.

Benzer bir upgrade i Ibanez 470 için de yaptım.. Bak o bunun kadar başarılı olmadı. Çözmem gerekli olan bir topraklama sorunum var.. Çözersem o da çok güzel olacak..

@wolkN adlı arkadaştan da yine bir SX gövdesi aldım kısmet olursa onu da modlayıp bu sefer 57/62 ile ne elde edeceğim ona bakacağım 2-3 aya biter..

Son düzenleme:
sx brotherhood.webp

Sx guitars brotherhood 🙂

Eveet, gitarıma kavuştum 🙂
Sap ayarı, tel yüksekliği gibi ayarları çok kötüydü. Ölü perdeler vardı, onları ayarladım. Manyetikleri biraz yükselttim. Oldukça güzel onun dışında, perdeleri düzgün çakılmış, boyasında, işçiliğinde bir kusur yok. Rengi beklediğimden biraz daha açık geldi, açıkçası o üzdü biraz 😀

Tonlarına gelince, bridge manyetiği hariç çok tatmin edici gerçekten fiyatına göre. Bridge manyetiği ise fazla tiz geldi bana. Drive'larda güzel sonuç aldım, cleanlerde fakir işi fender tadını yakaladım 😀

Sabahtan beri hiç akort problemi yaşamamam burada okuduğum yorumlardan sonra şaşırttı beni açıkçası, vıcık vıcık birşey bekliyordum 😀

Herşeyden önce sanırım köprüyü sabitlemek olacak yapacağım iş, yaylar çok hafif.

Resmi de koyayım tam olsun 😀

FEUkGGn.jpg

Eveet, gitarıma kavuştum 🙂
Sap ayarı, tel yüksekliği gibi ayarları çok kötüydü. Ölü perdeler vardı, onları ayarladım. Manyetikleri biraz yükselttim. Oldukça güzel onun dışında, perdeleri düzgün çakılmış, boyasında, işçiliğinde bir kusur yok. Rengi beklediğimden biraz daha açık geldi, açıkçası o üzdü biraz 😀

Tonlarına gelince, bridge manyetiği hariç çok tatmin edici gerçekten fiyatına göre. Bridge manyetiği ise fazla tiz geldi bana. Drive'larda güzel sonuç aldım, cleanlerde fakir işi fender tadını yakaladım 😀

Sabahtan beri hiç akort problemi yaşamamam burada okuduğum yorumlardan sonra şaşırttı beni açıkçası, vıcık vıcık birşey bekliyordum 😀

Herşeyden önce sanırım köprüyü sabitlemek olacak yapacağım iş, yaylar çok hafif.

Resmi de koyayım tam olsun 😀

FEUkGGn.jpg
Gül'e Gül'e kullan çok güzelmiş..

Geri