Sabahları gitarı daha iyi çalmak ?

Ya sizdede oluyomu merak ettim sadece sabahları parmaklarıma daha hakim oluyorum ilk kalktığımda çok güzel çalıyorum. Mesela serçe parmağım normalde hafif savruluyo sabah resmen Michael Angelonun parmaklar gibi yapışıyo klavyeye. ilginç bi durum yani başkalarındada oluyomu diye merak ettm

İlk uyandıgım anda son derece uyuşuk oluyor parmaklar (Hele bi de bileğimin üstüne yattıysam o gün gitara elimi sürmem) . Sonra kahvaltıyı edip 10 15dk egzersiz yapıp ısınınca baya yüksek performanslı çalıyorum. O yüzden sabahın 9unda stüdyoya gitmekten hiç rahatsızlık duymam gayet zihnde ve performansı yüksek oluyo sabah stüdyolarının :)

valla bende senin aksine sabahları kalkıp elime alınca kendimi mal gibi hissediyom parmaklarım felan adam gibi basamıyo güçsüz oluyo sabahları..

ben ne sabah ne gece iyi çalabiliyorum, uykulu oluyorum hep. zaten iyide çalamıyorum, çalarkende yoruluyorum gene uykum geliyo napıcam ben ya :)

Teknik açıdan bir fark yok ama yaratıcılık açısından sabah saatleri vazgeçilmez benim için...

Günün yorgunluğunun, koşuşturmalarının, dertlerinin geride kaldığı; uyku ile uyanıklık arasında ve algıların en açık olduğu zaman sabah saatleri..

Uzunca bir süredir sabah 5:30 - 6:00 gibi kalkıp sadece çalarım; çoğu parça da bu sırada çıkmıştır :D :D

Hele güneş doğuşunu izlerken çalmak gibisi yok :D

gecoh demiş ki:
ben ne sabah ne gece iyi çalabiliyorum, uykulu oluyorum hep. zaten iyide çalamıyorum, çalarkende yoruluyorum gene uykum geliyo napıcam ben ya :)

Hocam, senin işin hepten zor.

Ben de açıkçası sabah çalma taraftarıyım ancak, çoğu zaman ya uyku tatlı geldiği için (gece geç yatmadan dolayı) ya da bilmediğim bir nedenden dolayı sabahları parmaklarım uyuşmuş olduğu için 5-6 gibi sabahın erken saatlerinde çalamıyorum. Aslında sabahın daha iyi olduğunu düşünmeme rağmen.

Ancak, çok yorucu geçmeyen günlerin (var mı öyle günler) akşamlarının mesela yemek sonrası saatlerinde prova yapmak da uygun.

Belki de en güzeli, en uygun saatleri belirleyip her zaman o saatlerde çalmak. O da kişisel olsa gerek.

Not: Başlık saatlerle ilgili ama, mesela alkol aldıktan sonra da çalamayan bir adamım ben. 1 tane bile bira içsem parmaklar uyuşuyor, olay sahoşluk da değil sadece istediğim gibi basamıyorum..

benimde sabahları sol elim çok iyi güçlü basıyo hiç cızrtı çıkmıyo ama sağ elim arada ritmi kaçırıyo.ama bencede daha ii sabah çalmak

Bence bu durum kan şekeriyle ve tansiyon ile alakalı sabahları kan damarlarının daha şişkin olur bende buda ellerin sıcak olmasını sağlıyor.Ben açıkçası buna bağlıyorum bu durumu.Genelde damarlarıma bakarım konserlerden vs önce çıkmışlarsa hazırım çıkmamışlarsa değilim demektir benim için:)

bir de şu var bende: saatlerce (hatta günlerce) bi parçayı çalmayı deneyip, çalamıyorum. Sinirle gitarı köşeye atıyorum (suçlu o ya!). 2 gün dokunmuyorum. 2 gün sonra elime aldığımda bir bakıyorum, gayet de çalıyorum o lanet parçayı!! beynim/elim ezberliyo galiba o boş arada :)

denizz demiş ki:
bir de şu var bende: saatlerce (hatta günlerce) bi parçayı çalmayı deneyip, çalamıyorum. Sinirle gitarı köşeye atıyorum (suçlu o ya!). 2 gün dokunmuyorum. 2 gün sonra elime aldığımda bir bakıyorum, gayet de çalıyorum o lanet parçayı!! beynim/elim ezberliyo galiba o boş arada :)

+1

aynısı bende de oluyo arasıra.. ;)

Prelektro demiş ki:
Gece çalışıp yatarsanız olur o. Sadece gitar için değil dersler içinde geçerli :)

Senin söylediğin beyinsel bir şey, bence burdaki esas olan o tansiyon ve kan şekeri meselesi...

Senin söylediğin bildiğim kadarıyla şöyle bir şeydi, gece yatarken öğrendiklerin gece boyunca beyinde tekrarlanıyor, özelliklede uykunun 6 ila 8. saatlerinde bu işin çok yapıldığını, beynin çok yoğun çalıştığını söylüyorlar, hatta doktorlar bu evrede uyanmanın pek yararlı bir şey olmadığını söylüyolar benim okuduğum kadarıyla yani :D

Geri