Luthiere Gitar Yaptırmak

@Novacorda Guitars @hknsckn

Aslına biraz inovatif çalışmalar yapılabilir mi onları merak ediyorum.

Mesela :

1 - Soket şeklinde arkadan değiştirilebilinir manyetikler. ( Bu sanırım stringthrough ve hardtaillerde belki mümkün olabilir ) Bunu youtube da gördüm.
2 - Aynı şekilde değiştirilebilinir fretboard tuşesi mümkün olabilir mi ? Mesela perdeli tuşeyi çıkarıp mikrotonal takmak vs. Gerçi düşününce bu zor gibi geliyor ama belki bir mühendisliği vardır tam da emin değilim.
3 - Gitarın bridge manyetiği normal çalışırken neck manyetiği midi out verebilir mi ?

Sabir. Geliyor.

Bildschirmfoto 2017-03-02 um 20.28.41.webp

Mesela :

1 - Soket şeklinde arkadan değiştirilebilinir manyetikler. ( Bu sanırım stringthrough ve hardtaillerde belki mümkün olabilir ) Bunu youtube da gördüm.
2 - Aynı şekilde değiştirilebilinir fretboard tuşesi mümkün olabilir mi ? Mesela perdeli tuşeyi çıkarıp mikrotonal takmak vs. Gerçi düşününce bu zor gibi geliyor ama belki bir mühendisliği vardır tam da emin değilim.
3 - Gitarın bridge manyetiği normal çalışırken neck manyetiği midi out verebilir mi ?

Hepsini bir gitarda mi istiyorsun?

Bu dediklerinin tamami zaten farkli gitarlarda yapildi.

1) Dan Armstrong'dan baslayalim, Gibson'a kadar herkes denedi bunu. Nedense kimse isinamadi.

2) Bu da bircok sekilde yapildi. Burada mesela Tolgahan Cogulu'nun Fernando Perez ile yaptigi röportaj var:

3) Sap tarafina yerlestirilecek Midi pickup oradaki salinimda nasil calisir bilmiyorum ama Midi cikisli manyetikler zaten yillardir mevcut.

Mesela :

İlk fikri okurken, "değiştirilebilinir" kelimesine gelene kadar kafamda şu adamların yeni "buluşu" canlandı;

Pons Guitars

"Gövdesi değişebilen gitar konsepti."

Benim görsel zevkime tamamen aykırı, fakat 20 tane falan gövde bastılar en son, geçen sosyal medya hesaplarından birinde görmüştüm.

------
Manyetik konusuna gelecek olursak, benzer konseptler yapıldı, yapılmaya da devam eder mutlaka. Bu işin en temiz yolu Erhan'la (@Ers Guitar Pickups) ortak çalışıp, soketleri, baseplate'i vs. bu işe uygun hazırlayıp/hazırlatıp insanlara o seriden 3-5 opsiyon sunmak.

Kim ne kadar tercih eder, eder mi, çok muallakta konular olduğundan, mevzu harcanacak zamanın karşılığında bir "hiç"e sahip olmaya doğru gider heralde. Ben mi karamsarım bilmiyorum.

2. konuya gelirsek, aslında belli şartlar dahilinde mümkün olan birşey bu. Hatta yapıldı, youtube'da örnekleri var. Tel yüksekliğinden feragat ederek bu tarz bir işe girişmek mümkün. Normal şartlar altında 1mm civarına inebilirken, işin içine bu girdiğinde iki klavye için değiştir-çal olayı pek kolay olmayacaktır. Genelde de klasik/akustik gitarlarda yapılıyor sanırım.

3. konu, midi için piezo şart. O sistemde de malum, çift çıkış takıp, biri midi out, biri geleneksel manyetik çıkışı şekilde kullanılabilir. Bunun dışında bilmediğim bir alet edevat çıkmışsa, seve seve aydınlanmaya hazırım. :)

Edit 2; bu maddeyi nedense bildiğimiz standart manyetik üzerinden düşünerek cevapladım. Ona göre yorumlamalı piezo muhabbetini.

Bütün bu mevzular oturmuş bir iş gerektiriyor. Hepsi zaman alan (Zaman derken, yüzlerce, binlerce saat düşünce gücünü bir konuya odaklamak lazım ki ortaya bir şey çıkabilsin) işler. Prototiplemesinden testlerine, ciddi mesai harcanması gerekiyor kayda değer bir inovasyon için.

Hal böyleyken, ülkemiz için konuşacak olursak, nasıl daha fazla insana ulaşırım, nasıl malum markalardan sıyrılıp gitarlarımı pazarlarım, önyargıları nasıl kırarım kısmında kalıyorum şahsen ben.

Yılda 20-30 gitar çıkarabiliyor olsam, her gece kafamı yastığa koyduğumda üstte bahsettiğim konu yerine, atıyorum yeni bir köprü tasarımı, yahut sap gövde bağlantısı, manyetik tasarımı düşünsem, güzel fikirler çıkar ortaya bence. (Tekil konuştum fakat inanıyorum ki bu hepimiz için böyledir.)

6 aydır Floyd Rose ve tremolo köprüler için bir parça yapma planlarım var, hala plan olarak bekliyorlar işte. Umarım önümüzdeki dönem 2-3 prototip çıkarabilirim, düşününce fikir mantıklı geliyor, uygulamada sıkıntılar var şimdilik. :)

Edit: Gece gece son sayfaya bakmadan yazmışım, @Novacorda Guitars , tekrarladığım şeyler olduysa affola.

Manyetik konusuna gelecek olursak, benzer konseptler yapıldı, yapılmaya da devam eder mutlaka. Bu işin en temiz yolu Erhan'la (@Ers Guitar Pickups) ortak çalışıp, soketleri, baseplate'i vs. bu işe uygun hazırlayıp/hazırlatıp insanlara o seriden 3-5 opsiyon sunmak.

Ben de yardim ederim, yeter ki ciddi ilgi olsun.

Hal böyleyken, ülkemiz için konuşacak olursak, nasıl daha fazla insana ulaşırım, nasıl malum markalardan sıyrılıp gitarlarımı pazarlarım, önyargıları nasıl kırarım kısmında kalıyorum şahsen ben.

Dogru.

Yılda 20-30 gitar çıkarabiliyor olsam, her gece kafamı yastığa koyduğumda üstte bahsettiğim konu yerine, atıyorum yeni bir köprü tasarımı, yahut sap gövde bağlantısı, manyetik tasarımı düşünsem, güzel fikirler çıkar ortaya bence. (Tekil konuştum fakat inanıyorum ki bu hepimiz için böyledir.)

Benim kafamda bunlari düsünmeden uyudugum bir gece yok. Bir gün hepsin de gerceklesecek. Burada olmazsa baska biryerde ama Türkiye'de olmadi diye vazgececek halim yok.

Bu konuda konusurken aklima hep su ülkede reddedilip de ne bileyim Amerika'da birinci olan ögrenci bilim projeleri geliyor...

Güzel olmuş hocam da headstock sanki çok düz olmuş. Ona da biraz özgünlük katsanız zahmet olmazsa?

Not: Ayrıca Kamal Musallam bunu beğendi. :P

Geri