Luthiere Gitar Yaptırmak

Barrios'un açıklamaları üzerine hala f hole'de kusur arayan, Honduras maunu Afrika maunundan hafiftir diyen adama cevap verilmez artık. Bu iş resmi olarak saçmalama boyutunu buldu nihayet!

Honduras LP de çaldım, kendi LP'üm de Afrika maunu. Aradaki farkı biliyorum merak edilmeye hani.

Barrios'un açıklamaları üzerine hala f hole'de kusur arayan, Honduras maunu Afrika maunundan hafiftir diyen adama cevap verilmez artık. Bu iş resmi olarak saçmalama boyutunu buldu nihayet!

Honduras LP de çaldım, kendi LP'üm de Afrika maunu. Aradaki farkı biliyorum merak edilmeye hani.

Abi Honduras-Afrika maunları arasındaki ağırlık farkı konusunda haklı yalnız arkadaş yanlış bilmiyorsam :) Gibson mecburen Afrika maununa geçmek zorunda kaldı ki gövdede bu yüzden fazladan boşluk bırakıyorlar ağırlığı azaltmak için diye okumuştum.

Herkes niyetini belli etti ve gerekli cevaplar verildi. Artık birinci mesaja dönülse ve arkadaşa daha fazla ayıp olmasa daha iyi olur diye düşünüyorum. Fazlası makaraya giriyor.

Yazmayacağım yazmayacağım dedim ama,
Arkadaş senin derdin ne ya? Bu kaçıncı zırvalayaşın böyle? Üslup desen uslüp yok. Çamur at izi kalsın salla işkembeden ya tutarsa. Senin dediğin her şeyi burada, (seni lütfedip kaale aldılar.) gömdüler. Her şeye rağmen bir de utanmadan hala yazıyorsun! Bunca insan burada senin yazım şeklin, saldırgan, çamur atar, aşağılar üslubun için rahatsızlığını belirtiyor. Hiç mi utanma yok arkadaşım sende? Şimdi de tutturmuş f-hole neden varmışmış o gitarda yok erdem koca f hole'den daha etkili bir hole icat ettiyse üniversitelerle çalışıp, patent'ini alıp adımızı dünyaya duyurmasını ümit ediyormuşmuş.

Değerli forum üyeleri,
Rica ediyorum şu adamı engelleyin şikayet edin veya yapılacak ne varsa yapın. Akıllanacağı yok çünkü güreşe doymayan pehlivan gibi atağa geçiyor yanlış çıktıkça. Tek derdi türk luthierlerin gitarlarında sorun bulmak onlara çamur atmak. Müsaade etmeyin böyle insanlara bu forumda! Rica ediyorum lütfen!
Söz konusu üye, bilgisi üzerinden yürüttüğü mantığın hangi noktada kendi estetik tercihleri ve değerleri ile şekillendiğini anlayamamış gözüküyor ne yazık ki. Öyle olunca da, insanların tercihlerine ve emeklerine saygısızlık ediyor olabileceği aklının ucundan geçmiyor doğal olarak. Kendi haklılığına başından inanmış ve bunu tartışmaya açmaya yanaşmayan, sabit fikirli otoriter bir bakış açısınn klasik tezahürüdür bu.
Yazık. Bildiğim kadarıyla yeni bir üye idi ve daha önceki 1-2 diyaloğumuzda böyle sorunlu bir üslup gözlemlememiştim. Blokladım kendisini.

... floyd rose için. Maun gövde, maple sap, abanoz tuşe ve neck thru olacak gitarın özellikleri. 97761 eklentisini görüntüle

Simdi gitarin kalitesi ile fiyati arasinda dogrudan bir baglanti veya alaka hem var hem yok. Eger basit bir gitar yaptirmayi düsünüyorsan is aslinda biraz daha hesapli. Örnegin ben gitar yapan bir insan olarak bir Tele tarzi standart bir gitara (dehset derecede pahali agaclar kullanilmadigi sürece)1700-1800 Eurodan fazla vermek istemem.

Floyd Rose vs girince isin icine is degisiyor biraz. Floyd Rose Original zaten 330 Euro civarinda perakendesi. Kilit yaninda mi bilmiyorum. Iyi bir Locking Tuner burgu seti nereden baksak 120 Euro. Ucuzu bulunur belki de.

Daha agac, manyetik, tuse, perde vs olmadan 450 Euro civarindayiz.

Kaldi 1050 Euro.

Agac vs herkese göre degisiyor. Ben bir kapaga 500 Euro veren adam gördüm. Sadece kapak agacina.

Manyetikler en az 100 Euro olsa, 200 euro da oraya gider 650 Euro etti. Kaldi 850.

Agac, truss rod, perde teli, belki bir inlay, boya, gümrük, nakliye vs derken, o bütce deli gibi erir gider. O bütce eridiginde de "ben yaparim" diyen gitar yapimcisi ya sana kiyak yapiyordur, ya zarar edeceginin farkinda degildir.

Bugün en cabuk 2 ayda böyle bir gitar cikar atölyeden. Zaman faktörü de var yani isin. Asgari 3 haftadan önce gitari boya kürlenmesinden cikarmak risklidir mesela. ondan sonra bunun sulu zimparasi var, polisaji var. Var da var.

Benim diyecegim, eger bu kadar kisitli bir bütce var ise, mantikli olan fabrikasyon bir gitar almaktir. Hatta ikinci el alip bakim/tamir yapan bir ustaya götürüp enstrümani istedigin seviyeye de getirebilirsin.

Bizi kötüleyenlere kulak asma. Bizlerin arasinda henüz birine kötü mal satmis olan yok, cünkü öyle bir durumda kendimizden süphe ederiz.

ağaç yoğunluklarıyla ilgili şu kaynağa bakabilirsin. Densities of Wood Species ayrıca senin çaldığın lp'nin hafif olmasının sebebi şu olabilir mi: Photo by Philip Connor

gitarda rezonans için delik açılmış ama maple top rezone olamayacak kadar kalın. Biraz dikkatli olan herkes bunu görür. inanmayan gitsin single yada double f hole'ü olan gitarların maple top kalınlıklarına baksın.

Kaynaksız, mahalle ağzıyla olayı kişiselleştirmeye çalışanlara cevap vermeyeceğim. Forumun mantığını unutmayalım, burada bilgi alışverişi için varız.

Herkes hata yapabilir, sonuçta insanız robot değiliz. Önemli olan en azından elzem noktalarda hatasız ürünler ortaya koyabilmek. Evet çok güzel gitarlar yapılıyor ama çok güzel hatalar da yapılıyor. Sadece işin içinde büyük paralar dönünce insanlar hataları kabul etmek istemiyor. mesela barrios o gitarı kendi yapsaydı belki de hoşgörüyle "aa hakikaten hiç öyle düşünmemiştim" diyecekti ya da "hayır, şu şu sebepten söylediklerin yanlış" diyecekti. Ama para verince insan kabul etmekte zorlanıyor.

Ayrıca amatöründen profesyoneline tüm gitar üreticilerine saygı duyuyorum. Sonuçta sıfırdan belli kalitede bir son ürün yaratıyorlar. Ülkede olmayan bir şeyi artı değer üretimini gerçekleştiriyorlar. Bu her şeyiyle müthiş bir şey. Ama bana sorarsanız ülkece bizim bu işte mükemmelliği yakalamamıza daha çok uzun yıllar var.

Bu başlık altındaki son yazım olsun istiyorum lütfen uzatmayalım. Anlatmak istediğim şeyi net olarak anlattığımı düşünüyorum. Üslup olarak da sert, alaycı, otoriter değil net ve örneklerle, kaynaklarla desteklenmiş bir üslup kullandığımı düşünüyorum. Saygıyı da tüm postlarımda olabildiğince korudum. Hepinize hayırlı forumlar.

Son düzenleme:
Ben ikna oldum, bu kadar kaynağı görmezden gelemem.
Bundan sonra hiç bir luthierle işim olmaz yani, hatta hatta bu dünya ki hiç bir luthiere gitar yaptırmam ben artık.
Ulaştığımız bilim ve sanat seviyesi yeterli değil gözüm açıldı. Dünya dışı varlıkları bekliycem.

Ben ikna oldum, bu kadar kaynağı görmezden gelemem.
Bundan sonra hiç bir luthierle işim olmaz yani, hatta hatta bu dünya ki hiç bir luthiere gitar yaptırmam ben artık.
Ulaştığımız bilim ve sanat seviyesi yeterli değil gözüm açıldı. Dünya dışı varlıkları bekliycem.

Elindekileri de sat ama, onlari da luthierlar en azindan planladilar. ;)

Birileri BoogieWoogie kardese söylesin yahu, elektro gitarlar bir degisik...

Simdi gitarin kalitesi ile fiyati arasinda dogrudan bir baglanti veya alaka hem var hem yok. Eger basit bir gitar yaptirmayi düsünüyorsan is aslinda biraz daha hesapli. Örnegin ben gitar yapan bir insan olarak bir Tele tarzi standart bir gitara (dehset derecede pahali agaclar kullanilmadigi sürece)1700-1800 Eurodan fazla vermek istemem.

Floyd Rose vs girince isin icine is degisiyor biraz. Floyd Rose Original zaten 330 Euro civarinda perakendesi. Kilit yaninda mi bilmiyorum. Iyi bir Locking Tuner burgu seti nereden baksak 120 Euro. Ucuzu bulunur belki de.

Daha agac, manyetik, tuse, perde vs olmadan 450 Euro civarindayiz.

Kaldi 1050 Euro.

Agac vs herkese göre degisiyor. Ben bir kapaga 500 Euro veren adam gördüm. Sadece kapak agacina.

Manyetikler en az 100 Euro olsa, 200 euro da oraya gider 650 Euro etti. Kaldi 850.

Agac, truss rod, perde teli, belki bir inlay, boya, gümrük, nakliye vs derken, o bütce deli gibi erir gider. O bütce eridiginde de "ben yaparim" diyen gitar yapimcisi ya sana kiyak yapiyordur, ya zarar edeceginin farkinda degildir.

Bugün en cabuk 2 ayda böyle bir gitar cikar atölyeden. Zaman faktörü de var yani isin. Asgari 3 haftadan önce gitari boya kürlenmesinden cikarmak risklidir mesela. ondan sonra bunun sulu zimparasi var, polisaji var. Var da var.

Benim diyecegim, eger bu kadar kisitli bir bütce var ise, mantikli olan fabrikasyon bir gitar almaktir. Hatta ikinci el alip bakim/tamir yapan bir ustaya götürüp enstrümani istedigin seviyeye de getirebilirsin.

Bizi kötüleyenlere kulak asma. Bizlerin arasinda henüz birine kötü mal satmis olan yok, cünkü öyle bir durumda kendimizden süphe ederiz.

Zaten dediğiniz gibi özel gitar yaptırmaktan şimdilik vaz geçtim. Esp horizon istiyorum ve hemen gidip almak varken yaptırmaya çalışmak biraz anlamsız. Fakat yazdan sonra tamamen yeni bir gitar tasarımıyla, değişik ağaç özellikleriyle bir gitar yaptırmayı düşünüyorum. Şimdilik esp horizon yeter :)

İnsanlar nasıl bu kadar kendinden emin, gözleriyle görmeden, "gibson'dakilerle konuşmadan", hayret ediyorum. :D Bulunduğumuz ilde "yetkili bir abi" yoksa? Ne yapacağız, yetkili "servis"in bulunduğu ile gidebileceğimiz gün gelene kadar ilk günkü telleri kullanmak caiz midir? Kafamda deli sorular. Garip garip insanlar, garip garip fikirler, garip garip iddialar. Yapılan hatalı bir yorumu da "abi ben hata yapmışım" diyip kabullenin azıcık. Üsteledikçe, batan geminin daha da dibe batması oluyor. Komik iddiaları paragraflarca uzatarak daha da komik hale getiriyorsunuz. Forumun yeni modası bu mu acaba merak etmiyor değilim..

NOT : Şahıs yorumunu silmiş...

Geri