Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

fiyatlarını bilemeyeceğim şu anda ama sana kalmış birşey
studio les paul dense sg standart ben tercih ederdim
ama les paul standart söz konusu olsaydı onu seçerdim

yalnız sg elime almadım ama üst perdelere ulaşım biraz daha rahat olabilir

selam yeniden arkadaşlar
Gitarımı satamamam dolayısıyla çıtayı biraz daraltmak zorunda kaldım. Fiyat araştırmalarım sonucu 2. el Jackson Jdr-94 (hatta josebajosjos satıyo) veya 0 olarak bi ESP LTD MH-50 alıcam. Jacksonı az çok biliyorum da mh-50 nasıl sizce? Bence tipi falan çok güzel,istediğim özellikler de var gibi. Iced Earth,Slayer çalıcam.. Bu arada MH-50'nin espnin sitesinde iki farklı tipi var benim dediğim floyd roselu olan. Özellikleri şunlar :

FEATURES: bolt-on construction; 25.5” scale; agathis body; maple neck; rosewood fingerboard; dot inlays w/model name at 12th fret; ESP LH-100 pickups; volume & tone controls w/3-way toggle; black hardware; Floyd Rose licensed bridge; 24 XJ frets

slm arkadaşlar ben heykeltraşım. bazı msj larda stnadart dışı hardcase vb.. ekipman arayan arkadaşlar gördüm...1 ay sonra tamamen üniversiteden ayrılıyorum..kendime ait atölyem var..bazı istediğiniz parçaları kendim yapabilirim diye düşünüyorum,,,atölyemin imkanları: gümüş,aliminyum,prinç,bronz döküm...ahşap ve fiber herşey,,özellikle ufak tefek işler için değil de şöyle ciddi tasarımlarda bana öm gönderin...zira para için değil zevk için yapacam...sevgiler

DrB demiş ki:
Slaytanic demiş ki:
bence isimlere fazla takıyorsunuz basswood alder bunların önemi bir yere kadar. mesela benim gitarım poplar (kavak ağacı) ama bu kanadada yetişen farklı bir tür ve bu kavak ağacını korede yetişen kavak ağacıyla kıyaslayamazsınız veya alderden kötüdür diyemezsiniz neden çünkü her ağacın gitar olmadan önce geçtiği aşamalar var ve bunlar çok önemli kurutulma süresinden tutunda kesim işlemlerine kadar o yüzden elinize alıp çalmadan sadece laf kalabalığı olur bunlear

Kusura bakma ama soylediklerin tam olarak gercegi yansitmiyor. Keske oyle olsa da kanada kavagindan cok iyi ses ciksa ve biz de agac masraflarina bu kadar takmasak.

Al sana bu isin erbabin USA custom guitars'da poplar hakkinda soylenenler:

POPLAR - Doesn't sound too bad, but we refer to it as "the poor mans Alder" and normally use it for prototypes.

Inanmam link veriniz dersen al sana link:

http://www.usacustomguitars.com/bodywoods.html

Kisacasi poplar sadece mali sebeblerden dolayi kizilagac pahali oldugu icin kullanilan bir agacti. Nitekim kizilagac fiyatlari dusunce fender de artik meksika modellerini de kizilagactan yapmakta. Hafif olmasi (fiyatinin yaninda) tek pozitif yonu.

B

kesinlikle dogru söylediklerin ama ben zaten farkli bir seyden bahsetmistim
benim söyledigim aradaki islem farkliliklari kurutulma kesilme vs islemler. bence bu önemli bi unsur yoksa ayni kalidede islemlerden gecmis alder, poplardan daha iyidir kuskusuz.

Slaytanic demiş ki:
DrB demiş ki:
Slaytanic demiş ki:
bence isimlere fazla takıyorsunuz basswood alder bunların önemi bir yere kadar. mesela benim gitarım poplar (kavak ağacı) ama bu kanadada yetişen farklı bir tür ve bu kavak ağacını korede yetişen kavak ağacıyla kıyaslayamazsınız veya alderden kötüdür diyemezsiniz neden çünkü her ağacın gitar olmadan önce geçtiği aşamalar var ve bunlar çok önemli kurutulma süresinden tutunda kesim işlemlerine kadar o yüzden elinize alıp çalmadan sadece laf kalabalığı olur bunlear

Kusura bakma ama soylediklerin tam olarak gercegi yansitmiyor. Keske oyle olsa da kanada kavagindan cok iyi ses ciksa ve biz de agac masraflarina bu kadar takmasak.

Al sana bu isin erbabin USA custom guitars'da poplar hakkinda soylenenler:

POPLAR - Doesn't sound too bad, but we refer to it as "the poor mans Alder" and normally use it for prototypes.

Inanmam link veriniz dersen al sana link:

http://www.usacustomguitars.com/bodywoods.html

Kisacasi poplar sadece mali sebeblerden dolayi kizilagac pahali oldugu icin kullanilan bir agacti. Nitekim kizilagac fiyatlari dusunce fender de artik meksika modellerini de kizilagactan yapmakta. Hafif olmasi (fiyatinin yaninda) tek pozitif yonu.

B

kesinlikle dogru söylediklerin ama ben zaten farkli bir seyden bahsetmistim
benim söyledigim aradaki islem farkliliklari kurutulma kesilme vs islemler. bence bu önemli bi unsur yoksa ayni kalidede islemlerden gecmis alder, poplardan daha iyidir kuskusuz.

Haklisin. Senin dedigini zannetigim seyi ben kafamdan atmisim ve ihra gayet yanlis anlamisim. Pardonlar. Dediklerin aynen dogru, agacin kendisinin yani sira ona gitar olana kadar nasil davranildigi, ustune ne cinsten "sealer" ve ertesinde boya yedigi de bir o kadar onemli.

B 8)

ne demek barlo bizim bilgimiz senin bilgin yan1nda devede kulak kalir
saygilar..

bu arada klavyeyle ilgili bir sorunum var "i"lari 1 olarak yaziyor nasil düzeltebilirim sürekli mesajlarimi editlemek zorunda kaliyorum???

ha bide aklima gelmisken sormak istiyorum eski metallica tonlari (80lerdeki thrash tonu desek daha doru olur sanirim) ayarinda tonlar elde etmek için ne yapmaliyim. bende jackson sl1 var bridgede tb4 takili bunun yerine daha yüksek çikisli duncan distortion veya duncan dimeducker almam daha mantikli olurmu?birde distortion tonu için rocktronlara yönelmelimiyim yoksa sansamp gt2 isimi görürmü bu konuda. bir arkadas1m ikinci el rocktron taboo artist almis telefonda resmen master of puppets'taki "jin jin"li tonu aldigini söyledi (benzetme için kusura bakmayin 🙂)

dorlin demiş ki:
selam yeniden arkadaşlar
Gitarımı satamamam dolayısıyla çıtayı biraz daraltmak zorunda kaldım. Fiyat araştırmalarım sonucu 2. el Jackson Jdr-94 (hatta josebajosjos satıyo) veya 0 olarak bi ESP LTD MH-50 alıcam. Jacksonı az çok biliyorum da mh-50 nasıl sizce? Bence tipi falan çok güzel,istediğim özellikler de var gibi. Iced Earth,Slayer çalıcam.. Bu arada MH-50'nin espnin sitesinde iki farklı tipi var benim dediğim floyd roselu olan. Özellikleri şunlar :

FEATURES: bolt-on construction; 25.5” scale; agathis body; maple neck; rosewood fingerboard; dot inlays w/model name at 12th fret; ESP LH-100 pickups; volume & tone controls w/3-way toggle; black hardware; Floyd Rose licensed bridge; 24 XJ frets

Cevap bekliyorum..

Slaytanic demiş ki:
bu arada klavyeyle ilgili bir sorunum var "i"lari 1 olarak yaziyor nasil düzeltebilirim sürekli mesajlarimi editlemek zorunda kaliyorum???
Dil çubuğuna gir. İngilizceyi kaldır. Sadece Türkçe kalsın... Br de registryden ayar var da hatırlamıyorum. PC forumlarına bak. 3-4 aydır bilgi dolaşıyor bu konuda...

dorlin demiş ki:
Denemiştim. Fena gitar değil ancak o fiyata çok fazla seçenek var. Ben marka açısından LTD yi tutmadım(tamamen psikolojik). ESP olsa bile çok düşünürdüm. Ya da Squier, Cort, Oscar Schmidt vs uzar gider. Temizse ya da ucuza çözülemez sorunu yoksa ve en önemlisi sana göre rahatsa Jackson JDR-94 alırdım...

bende podxtlive var ve bununla evde 10wattlık amfimle aldığım sesi stüdyoda 100wattlık marshall kafalardan alamıyorum,ses aşırı karmaşık geliyo böyle sanki distortion artıyo efektler birbirine giriyo gibi, podu bağlarken amfiye direk inputa giriyorum ve amfinin eqı flat yapıyorum ama gene de sesler dediğim gibi bunu nasıl çözümleyebiliriz??,bahsettiğim amfi de RAWEN stüdyosunun amfileri,acaba sorun amfilerde mi yoksa ben bişeyleri mi yanlış yaptım anlamadım..yardımcı olursanız sevinirim..

varsa amfinin fx return den gir
yoksa podun çıkışını değiştir stuido direct olarak bırakırsan kötü sonuç verir

ya öbür topicte cevap yazmıştım burda da aynı soruyu görünce afalladım tekrar yazmış oldum

neyse..

Slaytanic demiş ki:
ha bide aklima gelmisken sormak istiyorum eski metallica tonlari (80lerdeki thrash tonu desek daha doru olur sanirim) ayarinda tonlar elde etmek için ne yapmaliyim. bende jackson sl1 var bridgede tb4 takili bunun yerine daha yüksek çikisli duncan distortion veya duncan dimeducker almam daha mantikli olurmu?birde distortion tonu için rocktronlara yönelmelimiyim yoksa sansamp gt2 isimi görürmü bu konuda. bir arkadas1m ikinci el rocktron taboo artist almis telefonda resmen master of puppets'taki "jin jin"li tonu aldigini söyledi (benzetme için kusura bakmayin 🙂)

Eyvallah! 8)

Acikcasi bu konuda cok bilgim yok. Metallicayi sevsem de calmak acisindan o sulara cok acilmadigimdan sahsi tecrube olarak sana kesin bir sey soyleyemeyecegim. Ama bildigim kadari ile onlar 90 oncesi (ne kadar once tam emin degilim) Duncan Distortion ve JB kullanirlarmis. Sanirim dogru amfi ve efektler ile bu manyetikler gayet yakin tonlar verecektir.

B

DrB demiş ki:
Slaytanic demiş ki:

Eyvallah! 8)

Acikcasi bu konuda cok bilgim yok. Metallicayi sevsem de calmak acisindan o sulara cok acilmadigimdan sahsi tecrube olarak sana kesin bir sey soyleyemeyecegim. Ama bildigim kadari ile onlar 90 oncesi (ne kadar once tam emin degilim) Duncan Distortion ve JB kullanirlarmis. Sanirim dogru amfi ve efektler ile bu manyetikler gayet yakin tonlar verecektir.

B

sadece ilk albümlerinde, epiphone V lerler beraber
sonra bütün albümlerinde standart ESP-Gibson EMG SA-60-81 MESA

Canneerr demiş ki:
bende podxtlive var ve bununla evde 10wattlık amfimle aldığım sesi stüdyoda 100wattlık marshall kafalardan alamıyorum,ses aşırı karmaşık geliyo böyle sanki distortion artıyo efektler birbirine giriyo gibi, podu bağlarken amfiye direk inputa giriyorum ve amfinin eqı flat yapıyorum ama gene de sesler dediğim gibi bunu nasıl çözümleyebiliriz??,bahsettiğim amfi de RAWEN stüdyosunun amfileri,acaba sorun amfilerde mi yoksa ben bişeyleri mi yanlış yaptım anlamadım..yardımcı olursanız sevinirim..

Caner, dediklerim harfiyen yaparsan sorun çözülür.

Biliyorsun bende de podxt var. Senin yapman gereken "live mode" a getirip, pod üzerinden her türlü gain'i ve drive'ı bir miktar fazla değil kısman. Ardından da Amfinin arkasındaki fx returnden gireceksin pod'u. Raven'da çalıyorsan da returne girdikten sonra amfi üstünden FX Level'ı 100 e getirmeyi unutma.

+ bir tavsiye daha evde kendi yaptığın tonlar belki gerçekten de büyük amfilerde kötü sonuçlar verecek tonlar olabilir. Onun için hazır tonlar indirip başlarda o tonlarla çalmanı tavsiye ederim. Muhtemelen o tonlar büyük amfilerde hazırlanmıştır. Ve zaten iyi sonuç vermiş olan tonlarla çalacaksın. o tonları indirdikten sonra küçük amfide nasıl sonuç verdiğini fazla önemsemeden direk büyük amfiye gir çünkü hiç beklemediğin kadar güzel bir soundla karşılaşabilirsin.

Kolay gelsin...

Geri