Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

yavuzkeremlongur demiş ki:
1-en altta köprüye(les paul de eşik oluyo..🙂) yakın manyetiği. en yukarda klavyeye yakın olanı. ortada ise her ikisini yada ikisini single durumuna getirip merkeze yakın olanları çalıştırıyor orta kısmın işlevini gibson dan bir araştır.
2-bu bi soru değildi...🙂
3-manyetik konusunda şunu söyleyebilirim eğer ağacın maun(mahogany) ise emg 81 yada pasif emg hz tak. ıhlamur(basswood) ise dimarzio öneririm kızılağaç(alder) ise emg takarsan hayvani dimarzio takarsan sustain i yüksek fakat yinede sert bi ton alırsın. ağacın agathis(sıkıştırılmış maun) solid wood(sıkıştırılmış akça ağaç) veya maple(akça ağaç) ise seymour duncan modellerini öneririm. seymour duncan ve özellikle dimarzio modelleri hakkında daha geniş bi şeyler sormak istersen, coolthrasher@hotmail... listene ekle.

iyi sıkmışsın.

Norton_Antor demiş ki:
1-en altta köprüye(les paul de eşik oluyo..🙂) yakın manyetiği. en yukarda klavyeye yakın olanı. ortada ise her ikisini yada ikisini single durumuna getirip merkeze yakın olanları çalıştırıyor orta kısmın işlevini gibson dan bir araştır.
2-bu bi soru değildi...🙂
3-manyetik konusunda şunu söyleyebilirim eğer ağacın maun(mahogany) ise emg 81 yada pasif emg hz tak. ıhlamur(basswood) ise dimarzio öneririm kızılağaç(alder) ise emg takarsan hayvani dimarzio takarsan sustain i yüksek fakat yinede sert bi ton alırsın. ağacın agathis(sıkıştırılmış maun) solid wood(sıkıştırılmış akça ağaç) veya maple(akça ağaç) ise seymour duncan modellerini öneririm. seymour duncan ve özellikle dimarzio modelleri hakkında daha geniş bi şeyler sormak istersen, coolthrasher@hotmail... listene ekle.
ne sıkmışım anlat bakalım :evil:

iyi sıkmışsın.

Seymour Duncan,Dimarzio filan yazarken gerçekten atmışsın neye göre yazdın bilmiyorum ama sorayım dedim basswood kullanan joe satriani dimarzio kullanmıyor mu ?Seymour duncan da ise dave mustaine diyelim mahogany de jb4,dimebag darrell da öyleydi mahogany de sh-6 dimebucker gibi valla akça ağaç tan gövde kim kullanıyo açıkcası bilmiyorum(dalga değil bilmiyorum) ama her manyetik firması bu ağaç için filan diye üretmiyor ayrıca agathis sıkıştırılmış maun değildir başlı başına bir ağaçtır.

Birakin millet, gereksiz tartismalara girmenin alemi yok. Takilsin kendi basina belki zamanla duzelir. Ustune gidince elinize bir sey gecmeyecek, zira arkadasin asikar sekilde cok ciddi bilgi eksikleri var.

Ondan takilmayin ve de ata sozlerimizi hatirlayin.

B

Norton_Antor demiş ki:
2-bu bi soru değildi...🙂

🙂

iyi sıkmışsın.

DrB demiş ki:
Rockforever;

CTS amerikan malı en üst seviye custom shop gitarlardan kullanılan çok ama çok kaliteli bir potans markasıdır. Bunu T.C.'de bulmak o kadar kolay değil, onun yerine stew mac veya blackrose custom guitars dan şipariş vermek daha rahat oluyor. Fiyatları da 100 euroyu geçmediğinden gümrük derdi de olmuyor.

Dimarzio potları da kaliteli kesinlikle. Ama ben onların özellikle düşük seviyede o kadar yumuşak cevap vermediğini düşünüyorum. Ama bu çok önemli bir hadise değil. Istersen onlardan tak.

Bu arada arkadaşlar 250-300 kilo ohmluk potansları single coil gitarlar kullanır. Ve bu derece yükseldiği zaman gitardan daha tiz ama daha net bir ton çıkar. Single coiller dolayısı ile 500 K olan bir pot ile çok cartlak kalacaklardır ona göre. Onlara 250 K lazım. Ama humbuckerlar zaten 1950 yıllarının ortalarında 500K için tasarlanmıştır Seth Lover tarafından. Bundan dolayı 500Klık potanslar humbuckerlar için farzdır. Ama gelgelelim amerikan fender ve üç beş detaya dikkat eden custom shop gitar firması haricinde (PRS, anderson, hamer, falan gibi) diğer firmalar bu olaya çok dikkat etmezler. Hatta custom shop haricinde gibson hala 300Klık potlar kullanıyor volume de. Kıl herifler her amerikan gibson da bu potansları değiştirmek gerekiyor. Epilerde benim elimden geçenlerde paso 300 ve hatta daha aşağısı idi. Böylece gitar daha az saydam ton daha boğuk oluyor.

Potansınızı 500e getirdiğinizde birden eskiden olmayan ama ilk başta alışana kadar kıl olabileceğiniz tizlerle karşılaşabilrisiniz. Korkmayın alışın! Zira o tizler lazım. Tonunuzu yeniden ayarlarsınız olur biter. Ama aynı zamanda ton daha bir net daha bir saydam olacak.

B

Çok açıklayıcı yazmışsın öncelikle teşekkürler...
Acaba ibanezde dandik potans kullanmıs olabilir mi? Söküp takmadığım için bilemiyorum...

Birde Fernandes sustainer le ilgili birşey sorayım bilen varsa cevaplasın...
Şimdi gitarıma takmak istiyorum ve gitarı hiç bir şekilde bir luthiere bırakma taraftarı değilim..
Sustainerin bir plaketi var ufak manyetiklere bağlanan bunun için gövdede yer açmak gerekiyor yani gövdeyi kesmek...
Ben bunu yapacağıma pek inanmıyorum... zaten gitar daha çok yeni ve kesersem gövdenin yapısını bozmuş olup gitarın sesinide bozarmıyım?
ayrıca pil yeri ve 2 ufak switch içinde bi keç yeri kesmek gerekiyor..

Knife-Party demiş ki:
Seymour Duncan,Dimarzio filan yazarken gerçekten atmışsın neye göre yazdın bilmiyorum ama sorayım dedim basswood kullanan joe satriani dimarzio kullanmıyor mu ?Seymour duncan da ise dave mustaine diyelim mahogany de jb4,dimebag darrell da öyleydi mahogany de sh-6 dimebucker gibi valla akça ağaç tan gövde kim kullanıyo açıkcası bilmiyorum(dalga değil bilmiyorum) ama her manyetik firması bu ağaç için filan diye üretmiyor ayrıca agathis sıkıştırılmış maun değildir başlı başına bir ağaçtır.
ben tavsiyelerimi ilettim arkadaş banane kim ne kullanıyosa. akça ağaç gövde hiç görmemişsen benim sorunum değil. 8) ..agathisin sıkıştırılmış maun olduğunu araştırmıştım ayrıca başlıbaşına bir ağaçsa türkçesini söylede öğrenek... :roll:

Selamlar!

Arkadaşlar bana Washburn N2 ile rock/progressive rock yapabileceğim neck ve bridge manyetiği tavsiye edebilir misiniz? Yardım edebilecek herkesin yardımını bekliyorum.

Teşekkürler. Saygılar.

Aranızda köprüde x2n kullanmış veya duymuş dinlemiş olanınız var mı(zaten köprüye öneririlir ama sapta da kullanarak değişik varyasyonlar yapan vardır belki de)? Veya sorum şöle olursa daha iyi olur, gitar basswood gövde ve sağlam bi thrash tonu elde etmek istiyorum(bunda pedaldır amplidir filan da çok önemlide adamlar manyetikleri bol bol çeşitlendirmiş bikere bi bildikleri vardır harhalde 🙂 ). Köprüye hangi manyetiği veya manyetikleri önerirsiniz?

DrB demiş ki:
Ve son olarak JB için özel bir not:

JB nedense HBlar arasında (fenderin HBlarından mada) tek 250K gerektiren HBdır. GErektirmek derken zevk renk meselesi tabi. Ama herkes der ya JB çok tiz abi ya diye. Onun sebebi muhtemelen JByi 500K ile kullanıyor olmalarıdır.

Duncan Jeff Beck (bir blues gitar kahramanıdır bu adam, metal ile yakından uzaktan alakası yok 😉 ) için bu manyetiği tasarlarken telede kullanılacağı için ve de Jeff özellikle ısrar ettiği için (en azından bu duncan forumunda bilge kişilerin de inandığı bir hadise tam doğru mu bilemiyorum. Duncan'a bu bir çok kez soruldu adam pazarlama hadiselerinden dolayı sanırım açık ve net bir cevap vermedi hiç) bu JB manyetiği 250Kya göre yapılmış bir manyetik. Kullandığı bakır tel çok ince #44 AWG tel. Ondan dolayı JByi bu yukardaki bahsettiklerimden ayrı tutunuz.

Eğer JByi bir 59 veya JAzz ile beraber kullanacak olursanız ve ikişer vol ve ton kontrolunuz varsa işiniz kolay. jb için 300K vol, 500 K ton kullanın; 59 veya JAzz için 500Klık iki tane kullanınız. Sonucu seveceksiniz.

Yok eğer tek vol ve tek ton varsa o zaman önerim sizin tercihinize ve gitarınızın ne kadar tiz olduğuna bağlı olacak. Eğer gitar tiz ise (doğal olarak) 300K vol 500K tone kullanmak iyi olur, sap gitar tiz olduğundan çok boğulmaz. Ama gitar çok tiz değilse o zaman sapı boğmamak adına iki tane 500K kullanınız derim.

B

Benim sorduklarımla alakası yok belki ama ben sorularımın cevaplarını bu yazdıklarında buldum 🙂

Yazdıklarından anladığım kadarıyla,benim ton zevkime şu an için en uygun tonu JB ve 500k lık pot larla sağlayacağım (malum tonu tiz leştiriyor ya)

Bunca zaman bu pot meselesini neden akıl edememişim :roll:

NakedBoy demiş ki:
Aranızda köprüde x2n kullanmış veya duymuş dinlemiş olanınız var mı(zaten köprüye öneririlir ama sapta da kullanarak değişik varyasyonlar yapan vardır belki de)? Veya sorum şöle olursa daha iyi olur, gitar basswood gövde ve sağlam bi thrash tonu elde etmek istiyorum(bunda pedaldır amplidir filan da çok önemlide adamlar manyetikleri bol bol çeşitlendirmiş bikere bi bildikleri vardır harhalde 🙂 ). Köprüye hangi manyetiği veya manyetikleri önerirsiniz?
x2 n güzel demir demirkan lı pentagram dönemini dinlersen demirin ibanez indeki x2 n i duyarsın ayrıca symphony x ve death(chuck schuldiner ın gitarında var) dinlersende analiz edebilirsin.. gitarın ıhlamur :roll: ... dimarzio x2n iyi olabilir..

NakedBoy demiş ki:

Ilk sorunun cevabi evet bende bir adet var, 15 senedir bilirim bu manyetigi. Sanirim senin durumunda cok uygun degil zira x2n'nin baslari yuksek olan bir manyetik degildir. Gayet tiz kalan bir manyetiktir haberin olsun. Onun yerine duncan invader'a bak o istedigin tonlari sanirim daha iyi verir. VEya cok yuksek cikis lazim degil diyorsan dimarzio tonezone'a bir goz at o da bass agirlikli bir manyetik.

B

DrB demiş ki:
NakedBoy demiş ki:

Ilk sorunun cevabi evet bende bir adet var, 15 senedir bilirim bu manyetigi. Sanirim senin durumunda cok uygun degil zira x2n'nin baslari yuksek olan bir manyetik degildir. Gayet tiz kalan bir manyetiktir haberin olsun. Onun yerine duncan invader'a bak o istedigin tonlari sanirim daha iyi verir. VEya cok yuksek cikis lazim degil diyorsan dimarzio tonezone'a bir goz at o da bass agirlikli bir manyetik.

B
tone zone nin yerine steve's special yada breed bridge daha iyi olmazmıydı bass ları daha uygun mid seviyeleri düşük taha tok ses veriyo.

Fernandes sustainer le ilgili birşey sorayım bilen varsa cevaplasın...
Şimdi gitarıma takmak istiyorum ve gitarı hiç bir şekilde bir luthiere bırakma taraftarı değilim..
Sustainerin bir plaketi var ufak manyetiklere bağlanan bunun için gövdede yer açmak gerekiyor yani gövdeyi kesmek...
Ben bunu yapacağıma pek inanmıyorum... zaten gitar daha çok yeni ve kesersem gövdenin yapısını bozmuş olup gitarın sesinide bozarmıyım?
ayrıca pil yeri ve 2 ufak switch içinde bi keç yeri kesmek gerekiyor..

Geri