Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

I ıh. Bence fazla bulandırma kafayı. Metal master yeterli. Fullbore da iyidir ama kurcala kurcala, şu ton mu, yok bu mu yok şu tuşa da bassam mı, derken adamı deli eder. Dr boogie de dümdüz ve sert mesa tonu işte. Ama aradığın bence metal master.

+1 Metal Master.. morph ile karakteri seç, bass ve tiz ayarla ver sesi cayır cayır. Scoop, low mid, high mid, gain vb. uğraşıp kafayı yemeden, distortion 🙂 100 TL'ye ben yakın zamanda sattım o derece ucuz ayrıca 🙂

Yorumlari okumadim belki soylenmistir bilmiyorum.
Higain amfisi almadan önce piyasadaki bircok higain pedali denedim. F/p olarak Ehx Metalmuff'in uzerinde bi pedal kullanmadim. 3 band eq sayesinde cok genis bi tonal yelpaze sunuyor. Ayrica o kadar gainli olmasina rağmen minimum derecede bi dip gürültüsü var, pu'a gore bazen yok 😀 Boostu acinca ton direkt degisiyor, 2.bi pedalmis gibi oluyor. Amfi almama ragmen hala kutusunda sakliyorum bi gun kullanirim diye. TAŞ GİBİ PEDAL deyim yerindeyse.

ID Core modelleyici amfi ise (öyle kalmış aklımda) pedal arama bence ona. Modelleyiciler dist. pedalı ile iyi geçinemezler.
Evet modelleyici amfi ama sorun çıkmaz gibime geliyor. Hatırlar mısın bilmem Line 6 Spider 15 ile Boss DS1 kullanmıştım abi bir dönem 😀 Çok kötü değildi ses, bunda da sıkıntı olacağını sanmıyorum, olursa da satarım artık 🙂

Bu arada gündüz mobilden giriyordum cevap veremediğim arkadaşlar olmuş olabilir, kusura bakmayınız lütfen..

Evet modelleyici amfi ama sorun çıkmaz gibime geliyor. Hatırlar mısın bilmem Line 6 Spider 15 ile Boss DS1 kullanmıştım abi bir dönem 😀 Çok kötü değildi ses, bunda da sıkıntı olacağını sanmıyorum, olursa da satarım artık 🙂

Bu arada gündüz mobilden giriyordum cevap veremediğim arkadaşlar olmuş olabilir, kusura bakmayınız lütfen..

Boostlama manasında pedal kullanırsın. Ama ana pedal olarak kullanayım dersen hayal kırıklığı yaşayabilirsin.

Şu boost olayı hakkında pek bilgim yok, yardımcı olabilecek varsa sevinirim. Anladığım kadarıyla amfideki drive tonunu daha da sertleştirip distortion haline getirmek oluyor kısaca, doğru mu? Bunun için önerebileceğin pedal var mı Hakan abi?

Sitede defalarca clean boost olayını açıkladığım için bu saatte yeniden detaya giresim gelmiyor 😀 Olay soloları şekillendirip sahnede ön plana çıkmak bir de dediğin gibi ritim tonunu da sertleştirmeyi kapsıyor. Ben işin solo tarafını kasdediyorum.

Direk pedalı kullanacağım dersen Metal Muff performans/fiyat oranı en iyi pedallardan biri... Amfiye booster olarak kullanacağım diyorsan da volume kontrolü olan basit bir EQ pedalı bile işini görebilir... Denemek lazım...

Başlığa ne yazacağımı bilemedim, biraz saçma oldu belki kusura bakmayın 🙂

Blackstar ID Core 40 ile kullanabileceğim, sert tonlu bir pedal önerisine ihtiyacım var. Overdrive değil, direkt sert distortion tonu lazım. Çok sert tonlar sevmem ama arada bir lazım oluyor. Elimdeki amfide de çok sert distortion tonu dışında hemen hemen her tonu alabiliyorum. Bir de bu amfiyle pedal kullanmamda sıkıntı olmaz değil mi? Line in girişi var ordan olur mu bilmiyorum, ya da direkt inputtan girilebilir sanırım. Bu konuda da yardım ederseniz sevinirim.

Bütçe 100 tl civarı, 150 de olabilir fiyatını hak edecek bir şey olursa, ama ne kadar ucuz o kadar iyi tabii 😀

Arkadaş overdrive değil yüksek distortion arıyor..
Fakat ne kadar yüksek? O da herkese göre değişecek bir konu 🙂 Dolayısıyla öneri varyasyonları hayli artmış 🙂

Kullandığın amfi all-in-one denecek pratik bir ev amfisi. Üzerindekinden daha farklı bir distortion istersen Line değil bildiğin düz Input'dan girmen gerekli.
Bahsettiğin Line giriş klavye gibi line level enstrümanları ya da mp3 player gibi cihazları bağlamak için eklenmiş, o girişten gitar ya da stompbox pedal la giriş yaparsan empedans sorunu yüzünden verimsiz bir performans alırsın. Bu yüzden gitarın empedansına göre tasarlanmış olan Input girişini kullan

İstanbulda yaşıyorsan gitar mağazalarında pedalları deneme imkanın oldukça yüksek. Deneme imkanının olmadığı bir şehirde yaşıyorsan youtube'daki videolara bir göz atmanı tavsiye ederim.
Ben senin gönderinden hayli yüksek bir distortion pedalı istediğini varsayıyorum.Bütçe belirttiğin için bahsettiğim pedalların 2.ellerine bakmanı öneririm.

Boss Metalcore var bakabilirsin MT-2 güzel pedal. TC Röttwiller başka bir opsiyon ki, hem Mesa-vari bir eq hem Marshall-vari harsh ve mid odaklı eq'ya sahip 2 modu bulunur+true bypass. MXR dime bir başka opsiyon.. Bu pedalların Boss ve TC'nin low gaini/cleani vs. neredeyse yok, Örn Röttweiller'ı 0 gaine getirdiğinde bile setupındaki bütün pedallarından daha jınjınlı sounda kavuşuyorsun.
Fakat özellikle bu tip high gain/distortion pedallarının seninki gibi tüpsüz ev tipi amfilerde pek iyi sonuçlar vermediğini çokça deneyimledim. İmkanların dahilinde deneyerek almanı/seninki gibi bir setupda denetmeni tavsiye ederim 😉

Merhaba,
Çeşitli stiüdyolara gidiyorum ve farklı farklı amfiler oluyor. Fender, Marshall vb full lambalı amfilere normal gitar girişinden girebileceğim ve clean kanalını kullanmak istiyorum.
Amfilerde send/return veya fx giriş çıkışlar ile uğraşmak istemiyorum.

Tarz olarak da Blues, Rock, Hard Rock ve Metale kadar her tarzda kullanacağım bir setup olsun istiyorum.
Aslında her yer de, her tarzda kullanılabilecek orta yollu bir chorus.
Analog ton olması önemli.
Aşağıda aklıma gelen modelleri yazıyorum ama siz farklı modelde tavsiye edebilirsiniz. Sizlerin tecrübelerine göre, her yola gelecek ve lambalı amfilerle uyum sağlayacak, bir chorus almak isteseniz hangisini tercih edersiniz.

Electro Harmonixin Small Clone veya Neo Clone
Boss CH1 veya CH5
Mxr M234 Analog chorus veya M148 Micro
Carl Martin Chorus XII veya Classic Chorus V2
Mooer Ensemble King Chorus
TC Electronic Corona veya mini corona

Bence aklındakilerin yanı sıra bunlara da bakınıver:

Emperor Analog Chorus/Vibrato with Tap Tempo
Seafoam Chorus - Robert Keeley
http://www.retro-sonic.com/featured/chorus-stereo-edition (sahip olduklarım arasında en iyisi ama artık üretimi yok, ebay'e bakınmak lazım)
Analog Man Chorus Pedals
Voodoo Lab - Analog Chorus (bunun da üretimi yok, ebay'e bakınmak lazım)

JHS ve Keeley'i @ambarguitars üzerinden alabilirsin.

İyi chorus ucuz değil, analog chorus ise her istediğin zaman iyi sonuç vermeyebilir, özellikle Boss CE1 muadili chorus pedallarında dip gürültüsü ile karşılabilirsin.

Geri