Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Sahneye amfi taşımanı tavsiye etmem. Amatör seviyede hamallıktan öteye gitmez senin için. Ancak amfini taşıtacak kadar ciddi işler yapmaya başladığında amfi kullanmanı tavsiye ederim. Bir prosesör + dibox seni götürür her türlü 😉

Phaser da düzgün slap tonu almak için güzel bir şeçim olur. AykanKK'nin dediği gibi Envelope Filter da kullanılır ama Phaser kullanarak dalga boyunu tempona ayarladığında (bence) daha iyi oluyor. Youtube'da pek çok ilgili video var, aramaya slap bass phaser veya slap bass envelope filter dersen arzu ettiğin tonu ekipmansal olarak daha kolay bulabilirsin.

Boss GT-10 esas olarak gitar procesöru, bass için olan versiyonu ise Boss GT-10b, şu anda piyasadaki en iyi bass multi effect prosesörlerinden biri, işine yarayacaktır. Boss processorlerde genelde aynı serinin normal ve Bass versiyonu arasında en büyük fark kompressör ve filter ayarları oluyor, ama açıkcası çok büyük farklılıkları yok. Çok fazla özellik aramıyorsan da Boss ME-50b yeterli gelebilir. Ayrıca hem elektro gitar hem bas çalıyorsan Line 6 HD500 de alabilirsin. Gitar processoru olmasına rağmen geniş ayarlarıyla bas gitaristler de kullanıyor. Türkiye fiyatlarını bilmiyorum ama GT-10b'yle HD500'ün yurtdışı fiyatı aynı. ME-50B'yi daha ucuza bulabilirsin, ikinci eli de rahat bulunuyor.

teşekkür ederim..boss gt-10b ikinci el satan birisi var 4 aylık cihazmış 770 tl diyor sizce almak mantıklımı ?

Merhaba.Takamine Eg128 Sc(elektro klasik) ve İbanez rg2550e(seymour duncan sh2 jazz humbucker modifiyeli) olarak 2 adet gitarım mevcut.Evde ses kartım olduğundan dolayı prosesör veya pedal çok kullanmıyorum.Bilgisayar üstüden efekt programları ile istediğim tonları alabiliyorum.Fakat olay barda çalmaya gelince değişiyor tabi...Ben genelde caz çaldığım için bass tonları yüksek aletleri seviyorum.Peter White,Ronny Jordan,Norman Brown gibi adamların tonları çok hoşuma gidiyor.Yapacağım bar programında ise hem bb king gibi blues şeyler hemde caz klasiklerini çalmam gerekiyor.Açıkcası bende kararsız kaldım şimdi ne alsam nasıl bir setup kursam diye.Size danışmak istedim.Şu anda elimde Add Ratortion v3 ve Add Delay pedalı var analog olarak.Ya bir amfi ile beraber analog bir setup kurayım diyorum ya da iyi bir prosesör alayım diyorum.Ama istediğim tonları kaldırabilcek bir prosesör var mı bilmiyorum.Vox Tonelab Le'yi çok övdüler ama cazlarda sönük kalır mı acaba diye düşünüyorum?Nasıl bir setup dizeyim arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ben bilgisayara Squier bağlıyorum, Pensa Suhr ayarında ses alıyorum ama bu pek kriter sayılmaz... Hiç adam gibi bi amfide stratla ya da daha sakin gitarlarla karşılaştırma şansın oldu mu gitarı? Cazda bluesda aslolan gitarla amfidir, efekt olsa da olur, olmasa da.

hollow body bir gitar ve fender bj ya da tercihen hot road işini görür sanırım. taşıması kolay ve ses aralığı oldukça geniş.önüne bb preamp gibi bir booster koyarsan solo tonlarda da başarılı sonuçlar alırsın. ayrıca laney lion heart da bu klasmanda çok başarılı.

Gitarı değiştirme opsiyonum yok şu anda.Sh-2 jazz humbucker olduğu için üstünde ibanez tonlarından baya daha farklı bir tonu var.Açıkcası asıl merak ettiğim Amfi mi yoksa prosesör mü alayım.1000tl civarı bir bütçem var.Gönül isterki bi gretch bide roland jazz chorusla işi bitireyim ama malesef o kadar param yok.Bu arada Lionheart gerçekten çok güzelmiş ama ucuza bulabilceğimi düşünmüyorum.

Forumda JC50 var bi tane, bu bütçeyle yanına bi tane de blues driver bile alabilirsin. Jazz Chorus serisi sadece JC120 demek değil, diğer modeller de gayet ciddi aletler. Roland Blues Cube, Hughes Kettner Edition Blonde, Laney'in ucuz tüplü modelleri... 1000 TL bütçeyle caz, blues çalmayı düşünüyoken bu alternatifleri atlayıp processor alırsan yazık edersin.

Gördüm JC50'yi bence de güzel olabilir.Fakat istanbulda alet,ben İzmirdeyim.İzmir'de çocuğun biri Roland JC20 satıyor 400liraya.Acaba onu alsam güçsüz mü kalır?

Geri