SX gitarlar hakkında

• Konuyu açan Konuyu açan the_rocker
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

dün akşam http://www.do-re.com.tr/sx-sst57bk-elektro-gitar linkdeki gitardan aldım. tele bide bunu çaldım. bunun hem çalımı daha rahat hem tonları daha sıcak geldi bu fiyata daha iyisi imkansız zaten. tek sıkıntı deli bi dip gürültü var gitarda orta manyetige alınca artıyor ozellikle. emgli gitar kullanmaya alısınca degisik geldi simdi noise pedali cozer mi bunun sıkıntısını?

Cok normal. Bu konuda pedal almaktan ziyade topraklama islemini gozden gecirmeniz daha mantikli. Bunun disinda kablo kalitesi, manyetik yuvalarinin ve pickguard'in izolasyonu daha onemli, pedalla kesmekten.

dün akşam http://www.do-re.com.tr/sx-sst57bk-elektro-gitar linkdeki gitardan aldım. tele bide bunu çaldım. bunun hem çalımı daha rahat hem tonları daha sıcak geldi bu fiyata daha iyisi imkansız zaten. tek sıkıntı deli bi dip gürültü var gitarda orta manyetige alınca artıyor ozellikle. emgli gitar kullanmaya alısınca degisik geldi simdi noise pedali cozer mi bunun sıkıntısını?
Tele nin çalımındaki strat a göre rahatsızlığı nerden kaynaklanıyordu sizce?

Tele tabiri caizse, biraz "kaba" bir gitar, çünkü doğası o şekilde. Eve içkili gelen, 1.95 boyunda 120 kg iri yarı, sesi kalın bir adam. Her yola gelmez ve "ben böyleyim" der. Kibar oyuntuları yoktur, "ilk insan" gibi "ilk gitar" bir gitardır, ben hep öyle düşünürüm. Bu yüzden bir klasiktir, sesi, Twang'i başkadır ve tektir.

Stratocaster ise daha bir kibarı, eve boynunda fularla gelen, doğum gününüzde size şiir kitabı alan bir arkadaşınız. Neden derseniz örnek olarak "Tummy Cut" dediğimiz göbek kısmına gelen oyuntu. Tele'de bu yok.

Onun dışında Tele'nin mümkünse 12" radius'lu sap yapısı ve çalımı bence çok güzel ve keyiflidir. Hastasıyız 🙂

Tele tabiri caizse, biraz "kaba" bir gitar, çünkü doğası o şekilde. Eve içkili gelen, 1.95 boyunda 120 kg iri yarı, sesi kalın bir adam. Her yola gelmez ve "ben böyleyim" der. Kibar oyuntuları yoktur, "ilk insan" gibi "ilk gitar" bir gitardır, ben hep öyle düşünürüm. Bu yüzden bir klasiktir, sesi, Twang'i başkadır ve tektir.

Stratocaster ise daha bir kibarı, eve boynunda fularla gelen, doğum gününüzde size şiir kitabı alan bir arkadaşınız. Neden derseniz örnek olarak "Tummy Cut" dediğimiz göbek kısmına gelen oyuntu. Tele'de bu yok.

Onun dışında Tele'nin mümkünse 12" radius'lu sap yapısı ve çalımı bence çok güzel ve keyiflidir. Hastasıyız 🙂
Çok güzel özetlemişsin bende bir ibanez jem 555 var. Bir squer strat var . Bir de telem olsun dedim aldım bana şimdilik mesela sap kalın geldi ve tele avuçiçi çok deyiyor gibi ama alışırım sanırım tonunu sevdim çünkü..

Her iki gitarın karakterini bu kadar iyi tanımlayan benzetmeler duymamıştım.. Süper..

Tele nin çalımındaki strat a göre rahatsızlığı nerden kaynaklanıyordu sizce?
sizde yazmissiniz biraz bombeli gibi sapın arkası strat daha yassı daha rahat geldi 🙂 bide strat ton cesidi oldukca fazlaydı beklentiyi dusuk tutuyodum ama cok memnunum 250liraya boyle gitar aldik 🙂 5 yollu switch yalnız cok fena penseyle falan degistircem nerdeyse baya sert yapmışlar :d

sizde yazmissiniz biraz bombeli gibi sapın arkası strat daha yassı daha rahat geldi 🙂 bide strat ton cesidi oldukca fazlaydı beklentiyi dusuk tutuyodum ama cok memnunum 250liraya boyle gitar aldik 🙂 5 yollu switch yalnız cok fena penseyle falan degistircem nerdeyse baya sert yapmışlar :d
bir arkadaş güzel söylemiş adamlar hayır kurumu gibi die. Ben de memnunum çok. amplitube ile kulanıyorum resmen duman tonu alıyorum..🙂

Burgu, manyetik, köprü, tremolo bloğu, üst eşik vs kısacası ağaç aksamlar hariç geriye kalanlar değiştirilip ardından fret tesviye son ayar gibi işlemlerden sonra sıfır alınan bir SX hangi fiyat seviyesine ulaşıyor? Bunu da ekleyebilirseniz tercih etmeyi düşünen arkadaşlar açısından faydalı olur görüşündeyim. Keza bu SX'ler proje gitarı, alındığı fiyattan daha fazla modifiye ve bakım masrafı istiyor diye biliyorum.

Burgu, manyetik, köprü, tremolo bloğu, üst eşik vs kısacası ağaç aksamlar hariç geriye kalanlar değiştirilip ardından fret tesviye son ayar gibi işlemlerden sonra sıfır alınan bir SX hangi fiyat seviyesine ulaşıyor? Bunu da ekleyebilirseniz tercih etmeyi düşünen arkadaşlar açısından faydalı olur görüşündeyim. Keza bu SX'ler proje gitarı, alındığı fiyattan daha fazla modifiye ve bakım masrafı istiyor diye biliyorum.
yine bi meksika fender fiyatina gelir heralde 🙂 şöyle bi bakiyim dedim fiyatlara vazgectim geri :d

yok canım, bu parçaları nereden ve nasıl temin ettiğinize bağlı..
Ben üst eşit + yay + yeni string treelere - 30TL (Solo Muzik)
Gitara 170TL
İkinci el Fender Burgulara (Bu siteden buldum) - 70TL
Hantug Köprü bloguna - 80TL
Teksas Special Single manyetik setine 300 TL (artec veya enwistle ların seti sıfır 150TL falan) verdim..
Luthier - 100 TL tuttu

Alet her koşulda Mexica Fenderlardan iyi bence - Hesabınızı siz yapın..

750 TL bir strat için uygun sayılabilecek bir fiyat ama biraz daha yukarılara çıktığımızda daha kaliteli işçilik ve malzeme ile üretilmiş seçenekler de karşımıza çıkabiliyor.
Örneğin: http://www.gitarpedal.net/forum/35965-amasya-1978-80-mij-fernandes-strat-stone-logo-999tl.html
Gitarlarla ilgilenmeyi seven, belirli bir bilgi ve malzeme birikimine sahip insanlar için SX keyifli bir uğraş olabilir ama yeni başlayanlar için mevcut bütçeye farklı seçenekler önerilebilir. Ben yeni başlıyor olsam ve cebimde 750TL param olsa SX alıp mod'lama yapmayı düşünmem. Dikkat çekmek istediğim nokta sadece bu, SX'ler güzel proje gitarları oluyor ama başlangıç gitarı için uygun değil.

Şu da var ama @kogan:

Burgu: 70 TL. Manyetik: 300 - 600 arası diyelim, Saddle değişse 70 TL Tremolo bloğu: Ortalama 110 olsun Üst eşik: 21 TL

Şuradakilerden aslında manyetik zevk-renk, aynı zamanda da genelde en pahalı olan takviye zaten. Tremolo bloğu gözümüzden kaçar ama pek çok gitarda değişmesi gereken bir unsur aslında. Burada da burgu ve üst eşik öncelikli ve zorunlu. En fazla yapacağınız masraf 800 civarıdır, o da ayrıntısı ile beraber. Sanki Meksika Fender alsak, onun seramik manyetiklerini değiştirmek istemeyecek miyiz. İtiraf edelim, çoğu Meksika Fender kullanıcısı o stok manyetikleri sevmiyor. Meksika'ya Amerikan manyetik takan sayısı az mı? Bununla birlikte Amerikanları takınca da tonun cılızlaşma ihtimali de yok mu (bkz: http://www.gitarpedal.net/forum/18161-fender-standard-stratocasterlar-meksika-uretimi.html ) SX en azından Amerikan manyetiklere güzel cevap veriyor. Tonda cılızlaşma gibi bir risk yok. O Fernandez iyi gitar tamam da, belki onun da sustain bloğunun değişmesi iyi olacaktır, belki başka manyetiklerle daha iyi tonlar verecektir.

Vesaire vesaire 🙂

Şu da var ama @kogan:

Burgu: 70 TL. Manyetik: 300 - 600 arası diyelim, Saddle değişse 70 TL Tremolo bloğu: Ortalama 110 olsun Üst eşik: 21 TL

Şuradakilerden aslında manyetik zevk-renk, aynı zamanda da genelde en pahalı olan takviye zaten. Tremolo bloğu gözümüzden kaçar ama pek çok gitarda değişmesi gereken bir unsur aslında. Burada da burgu ve üst eşik öncelikli ve zorunlu. En fazla yapacağınız masraf 800 civarıdır, o da ayrıntısı ile beraber. Sanki Meksika Fender alsak, onun seramik manyetiklerini değiştirmek istemeyecek miyiz. İtiraf edelim, çoğu Meksika Fender kullanıcısı o stok manyetikleri sevmiyor. Meksika'ya Amerikan manyetik takan sayısı az mı? Bununla birlikte Amerikanları takınca da tonun cılızlaşma ihtimali de yok mu (bkz: http://www.gitarpedal.net/forum/18161-fender-standard-stratocasterlar-meksika-uretimi.html ) SX en azından Amerikan manyetiklere güzel cevap veriyor. Tonda cılızlaşma gibi bir risk yok. O Fernandez iyi gitar tamam da, belki onun da sustain bloğunun değişmesi iyi olacaktır, belki başka manyetiklerle daha iyi tonlar verecektir.

Vesaire vesaire 🙂

Hakan ağabey, tondaki cılızlaşma kısmını anlamadım. Orayı açabilir misin? 🙂

Bu Fernandes.. Fender değil.. 78-80 Japon yapımı Temiz bir Fenderi de bu fiyata bulamazsınız. Meksika yapımları bile 1200-1300
Neticede örnek verdiğiniz gitarın SX den iyi olup olmadığını bilmiyorum.. Ben kendi deneyimim adına konuşayım MIM ler ile değişmem..

@hackeiommi
Abi demek istediğim o bütçelere geldiğimizde alternatiflerimiz artıyor. Belki Fernandes'de de çeşitli değişiklikler yapmak gerebilir ya da gerekmez. Ola ki yeni başlayan birisi SX'le başlarsa bence hata yapabilir bu nedenle ben bir köşede dursun diye yazdım. . Dikkat çekmek istediğim nokta aslında burası.
@Ezo
Pek tabii Meksika Fender'lere oranla daha iyi sonuçlar alınabilir ama dediğim gibi yeni başlayan ya da illa ki strat/tele istemeyenler için biraz daha aşağısında ya da yukarınsa çokça alternatif mevcut bunu belirtmek istedim.

Sx kötüdür demiyorum ama üzerinde durulması gerekli bir şeyler elde edebilmek için. 🙂

Bence yine de her koşulda en ucuz ve effektif alternatif SX.. Stok haliyle bile en azından ağacı, rezonansı iyi ve upgrade istersende tüm gitarlar gibi bunu da edebiliyorsun.. Strat/tele dışı modeller için de geçerli.. Ha superstrat yok.. Explorer tipi yok.. onu bilemem..
Sıfırda 250TL sınırında başlangıç gitarında SX den daha iyisi varsa ben bilmiyorum..
Upgrade işine girdiğinde zaten işin ucu bucağı yok..

@kogan endişeye mahal yok bence o açılardan. Aldığımız zaman yapılması gerekenleri açık açık yazıyoruz. "Al kullan" gitarı olmadığını özellikle belirtiyoruz ki, ucuza zaten öyle bir gitar yok.

Geri