SX gitarlar hakkında

• Konuyu açan Konuyu açan the_rocker
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ne çıkarsa bahtımıza o zaman. Deneyeerek almak gerek. 500-600 bandına gelecekse işler zaten guitar fetish'i denerim poplar gövde flying v leri var sen sadece tutkallıyorsun, parçaları da vidalıyorsun sonra gönlüne göre boyat. Yine konu "onu şu fiyata alacağıma şunu alırıma dönecek " ama 2. el kore cort görüyorum arasıra o fiyatlara. İlla sıfır alınacaksa gider 20-30 tane bulursam aradan dener dener alırım. 2.elde çin malı hele de düzenli bakımı/luhier yüzü filan görmemişse çok örseleniyorlar. 2-3 yılda gitarlıktan çıkıyor.

1 hafta once amerikan alder natural bi strat aldim. Trusrod olmamasi buyuk hayal kirikligi yaratsada inanilmaz bi tona sahip olmasi (stok manyetiklerle bile) beni fazlasiyla tatmin etmeye yetti. İlerde cok sikinti yaratirsa bi american maple sap gömüp uzun yillar modifiyeli kullanmayi dusunuyorum

1 hafta once amerikan alder natural bi strat aldim. Trusrod olmamasi buyuk hayal kirikligi yaratsada inanilmaz bi tona sahip olmasi (stok manyetiklerle bile) beni fazlasiyla tatmin etmeye yetti. İlerde cok sikinti yaratirsa bi american maple sap gömüp uzun yillar modifiyeli kullanmayi dusunuyorum

Trus rod olmaması derken? Trus rodsuz sap nasıl ayakta kalır ki? Orayı biraz açar mısın?

Trus rod olmaması derken? Trus rodsuz sap nasıl ayakta kalır ki? Orayı biraz açar mısın?
Hocam bildiginiz trusrod yok duz agaci oturtmuslar. Agac kalitesi olarak tona etki olarak fazlasiyla tatmin ediyor cilali maple i ama trussrod ayar kismi mevcut degil eve gecince konuya fotograflarini eklerim Natural alder alacak arkadaslar dikkatli olsun. Bende cikma sap oldugu icin pek dert etmedim

Son düzenleme:
Bazı gitarlarda kompozit bir malzeme koyuyorlar sap içerisine ve her türlü tel basıncına karşı mukavemet gösteriyor, dolayısı ile ayar gerektirmiyor. İlk aklıma gelen Vigier markası. Eğer iyi para verdiysen bu şekilde bir yapıda olabilir ve bu maaleseflik bir şey değil aslında 😀

Bazı gitarlarda kompozit bir malzeme koyuyorlar sap içerisine ve her türlü tel basıncına karşı mukavemet gösteriyor, dolayısı ile ayar gerektirmiyor. İlk aklıma gelen Vigier markası. Eğer iyi para verdiysen bu şekilde bir yapıda olabilir ve bu maaleseflik bir şey değil aslında 😀

Ama o gitarlar bilmem kaç bin dolar yahu. 100 - 250 dolar bandında gitarlara sanmıyorum ki kompozit malzeme konsun.

Bu arada sahi, o tip gitarlar bayağı övülür de, sap ayarları sabit kalmıyor mı o malzemelerle? Farklı bir ayar gerekirse hal nice olacak?

Ama o gitarlar bilmem kaç bin dolar yahu. 100 - 250 dolar bandında gitarlara sanmıyorum ki kompozit malzeme konsun.

Bu arada sahi, o tip gitarlar bayağı övülür de, sap ayarları sabit kalmıyor mı o malzemelerle? Farklı bir ayar gerekirse hal nice olacak?

O yüzden dedim ya iyi para verdiysen diye 😀 Benim bildiğim sap stabil, hangi teli takarsan tak kıpırdamıyor dolayısıyla bir ayara gerek yok.

O dediğimiz malzeme sanırım karbon fiber, truss rod'a paralel şekilde koyuluyor sağ ve soluna denk gelecek şekilde. Üst düzey custom shop, custom üretim gitarlarda ekstra bir özellik o. Sx için öyle birşeyi olacağını sanmam. Yine de truss rodsuz gitar olmaz. Ağacın zamanla esnemesine karşılık ayar verilebilen birşey olmalı.

Trus rod girişi -ayar yeri- gövde ile birleştiği yerde olmasın?

Strat ve telecestar modellerinin bazılarında yok gibi özellikle maple klavyelerde, headstock kısmına alyan yuvası koymamışlar ama sap-gövde birleşim kısmında da yok yahu aklıma gelen ihtimal acaba pickquardın altına mı saklmışlar ne dir 😀 trussrodsuz bu fiyat aralığında gitar üretimi hiç akıl karı değil.

Yahu bu gitarın perde tesviyesi yapılacak o zaman fretboard çukurluğunun düzeltilmesi-ayarlanması gerekecek, o çelik tellerin yapacağı gerilim var. Tamam dandiktir, ucuzdur, 100 tl liktir, çin malıdır ama truss rod'suz olmaz.

Bazılarında trus rod ayar yuvası gövde tarafındaki uçta oluyor, pickguardın alt kısmında kalıyor. Daha derine gitse de mutlaka bir yuvası olmalı yoksa entonasyon ayarı yapılamaz.

Geri