Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Atalay demiş ki:
Normalde zaten USA giriş fişi avrupa fişiyle uyuşmaz mecburen 110 volt olmalı. Ama orjinal kablosu yerine Turk kablo ve fiş takılı olanı kullanırsan da amfi yanar vb. Ses çıkmaz sanırım. Türkiye'de elektrik akımı sabit olmadığı için sorun olmuş olabilir ama ben de bir 30 wattlık amerikan marshall kullanıyorum (110 volt adaptörünü kullanıyorum). Hiç sorun yok. Kullandığın gitar bağlantı kablolarını kontrol etmelisin.

gitarın kabloları herşeyi yeni 110 volt adaptörü var bende de. cleande çok az bir cızırtı var ve oda sesi çok açınca çıkıyor... ama overdriveda sesi ve gaini çok açarsam (özellikle gitarın switchini en alta getirince,mesela switch en üstteyken daha az oluyor) çok cızırtı oluyor ve gitarın tellerine değince cızırtı büyük orada azalıyor... Bu normal bir şeymi?

DaveMustaine_64
saol verdiğin bilgiler için dostum. forumda bi arkadaş satıyordu eerie dess desenli bi jackson benimkiyle bayağı farklıydı bende o yüzden çelişkiye düşmüştüm. sonuçta desen gitar için için en son önemli şey benim için cafcaflı olmasın yeter. (bulduğun resimdeki benim gitarın aynısın sanırım aşağı yukarı aynı)

bende ibanez s470dx var. 1 ay olmadı alalı ancak bu akşam ince mi telini kopardım 🙂 neyse, yedek bir tane almıştım(kalınlığını bilmiyordum ve adama .008 demiştim) onu taktım ve akortunu yaptım. ancaaak köprü hafif yukarı kalktı(şaşırdım gerçi çünkü aldığım telin orjinalle aynı kalınlıkta olduğunu tahmin edip almıştım) bende arkadan floydu geren vidaları gevşettim köprüyü paralel hale getirdim sonra tekrar akortunu yaptım herşey oldu. ama adi herif bana yanlış kalınlıkta tel vermiş (büyük ihtimalle si teli verdi) çünkü yeni tel çok gergin durdu. bende, eski gitarımda kullandığım .007 lik mi telini taktım ve zor bela köprüyü paralel hale getirdim ve akortunu yaptım. şu an bi sorun yok ama bu s470dx lerde kullanılan tellerin hepsinin kalınlığı hakkında bi fikrim yok. bilen bi arkadaş varsa hepsini söyleyebilirmi? çünkü telleri değiştirme zamanı geldi ve değiştirmeden önce bunları bilmem gerekiyo.

Şaşırdım şimdi...

Bende s-470 var,dün provada gitarı çalarken -sol- teli kopmuş floydla oynarken...

Durduk yere neden tel kopartır anlayamadım?

nameless120 demiş ki:
Atalay demiş ki:
Normalde zaten USA giriş fişi avrupa fişiyle uyuşmaz mecburen 110 volt olmalı. Ama orjinal kablosu yerine Turk kablo ve fiş takılı olanı kullanırsan da amfi yanar vb. Ses çıkmaz sanırım. Türkiye'de elektrik akımı sabit olmadığı için sorun olmuş olabilir ama ben de bir 30 wattlık amerikan marshall kullanıyorum (110 volt adaptörünü kullanıyorum). Hiç sorun yok. Kullandığın gitar bağlantı kablolarını kontrol etmelisin.

gitarın kabloları herşeyi yeni 110 volt adaptörü var bende de. cleande çok az bir cızırtı var ve oda sesi çok açınca çıkıyor... ama overdriveda sesi ve gaini çok açarsam (özellikle gitarın switchini en alta getirince,mesela switch en üstteyken daha az oluyor) çok cızırtı oluyor ve gitarın tellerine değince cızırtı büyük orada azalıyor... Bu normal bir şeymi?

normal. tüm gitarlarda üst manyetikte dip gürültü azalır köprü de artar. ama bu sadece gainde farkedilir. cleande oluyorsa kaçak var demektir. tremolo ile manyetik arasına bir kablo tak ses kesilir.

Blueangel, gitara özel teller diye bir şey yok. Arıca elektrik gitarda, hele floating tremolo cinsi bir gitarda eskiyen telin yerine yenisini almak yanlış bir davranış, gördüğün gibi böyle sorunlara yol açabiliyor.

Gideceksin bir gitarcıya bana "09 takım tel(veya 010 veya 011) lazım" diyeceksin sana bir takım tel verecekler. O tellerin hepsi kendi arasında dengelidir. Yoksa her telin kalınlığını söyleyecek olursan işin var, gidip takım alman lazım.

yani şimdi bi telim koptu diye bütün telleri değiştirmemmi gerekiyo? valla ben öyle anladım yanlışım varsa düzeltin 🙂 pyramid, bende zaten senin dediğin şeyi sormuştum. yani kaçlık tel takımı almam gerekiyor anlamında sordum, yoksa tabiki her telin kalınlığını sorsam dediğin gibi işim var demektir 🙂 bu arada bu gece gitarla baya uğraştım ve üst eşikteki kilitleri habire gevşetip sıkmam, L anahtarını sokup sıktığım yer yani kilitin içi yalama oldu gibi. açıkça biraz tırsmış durumdayım acaba bu kilitler (saptaki küçük vidalar işte) tek tek satılırmı? birde başka bi sorum var aklımda iken,
floyd rose un üstünde tellerin yüksekliğini ayarladığımız vidalara bazı arkadaşlar "ince ayar vidaları" falan diyorlar bu doğrumu? bana mantıklı gelmiyor açıkçası çünkü her ince ayar yaparken tellerin yüksekliğini bozmuş olmuyormuyuz?

bLUeANgEL demiş ki:
yani şimdi bi telim koptu diye bütün telleri değiştirmemmi gerekiyo? valla ben öyle anladım yanlışım varsa düzeltin 🙂 pyramid, bende zaten senin dediğin şeyi sormuştum. yani kaçlık tel takımı almam gerekiyor anlamında sordum, yoksa tabiki her telin kalınlığını sorsam dediğin gibi işim var demektir 🙂 bu arada bu gece gitarla baya uğraştım ve üst eşikteki kilitleri habire gevşetip sıkmam, L anahtarını sokup sıktığım yer yani kilitin içi yalama oldu gibi. açıkça biraz tırsmış durumdayım acaba bu kilitler (saptaki küçük vidalar işte) tek tek satılırmı? birde başka bi sorum var aklımda iken,
floyd rose un üstünde tellerin yüksekliğini ayarladığımız vidalara bazı arkadaşlar "ince ayar vidaları" falan diyorlar bu doğrumu? bana mantıklı gelmiyor açıkçası çünkü her ince ayar yaparken tellerin yüksekliğini bozmuş olmuyormuyuz?

teller çok yeni ise idareten bir süre tek tel alabilirsin
ibanezlerde fabrika çıkışı 0.009 kullanılıyor bu kalınlıkta almalı idin
aynı kalınlıkta alsan bile telleri yenilediğinde köprü açısı değişebiliyor (marka bile farkediyor)
çok büyük bir olay değil ama senin yaptığın gibi ayar yaparken bazı şeyleri bozmamaya dikkat et
köprüdeki her telin ayarını yaptığın vidalar entonasyon ayarı vidaları
tel yüksekliğini köprünün iki yanındaki floyd'un dayandığı vidalarla yapacaksın

tek tek ayarlarsan sapın çapına göre ayarlanmış saddle ların yükseklik ayarı bozulabilir
gitarında yeni tellerle entonasyon problemi yoksa bunlarla oynamamanı yada daha tecrübeli birine oynatmanı tavsiye ederim

gitarim floyd rose ve arkasinda 3 yayi var ama 2 tane daha takmak icin yer var.

1. yay sayisini artirmamin yarari var mi?
2. 5 yay yapinca arkasındaki vidalara daha fazla baski binecek. zamanla bu baski, govdenin asinip vidalarin kopmasina sebep olur mu?

Metallıca nın özelliklede Kirk amcamızın kullandığı ekipmanlar hakkında bilgisi olan varmı(manyetik amfi pedal ajack 😀 v.s.) yada bu bilgileri bulabileceğim bir site,

Paylaşırsanız sevinirim...

01 demiş ki:
Metallıca nın özelliklede Kirk amcamızın kullandığı ekipmanlar hakkında bilgisi olan varmı(manyetik amfi pedal ajack 😀 v.s.) yada bu bilgileri bulabileceğim bir site,

Paylaşırsanız sevinirim...

kirk hammett
General Equipment List:

Guitars:

ESP Signature Models: KH-2; KH-3; KH-4
ESP KH-2 Relic (limited edition of 100 instruments)
ESP WaveCaster
ESP Flying V, a replica of his Gibson (KH-1)
Jackson Randy Rhoads Custom
1958 Gibson Flying V
1960 Gibson ExplorerTom Anderson Stratocaster
Early 1960's Fender Stratocasters
Jeff Beck Strat
Coral Sitar
Dan Electro U2
Buddy Guy Strat
Jimi Hendrix Strat
Fernandes Stratocaster
Gibson Chet Atkins Accoustic/Electric
Gibson Les Paul Custom
1958 Gibson Les Paul Standard
Gibson Super 400
All Aluminum Roswell Randy Rhoads Flying V
Parker Fly
Danelectro
Godin
Fender Stratocaster SRV
Ibanez Strat
Other ESP guitars in stock and custom configurations
Jackson Soloist
Ibanez RG470

EMG active pickups on his ESP Signature Models

Amps:

Bradshaw preamp
VHT power amp
Boogie Mark IV head
Boogie Dual Rectifier preamp
Boogie TriAxis preamp
ADA MP-1 preamp
ADA MQ-1 EQ
Vintage Marshall head
Marshall JMP-1 preamp
Mesa/Boogie High-Gain amp switcher
Mesa/Boogie Strategy 400 power amp
Mesa/Boogie 4x12 cabinets
Marshall 4x12 cabinets w/ 25-watt speakers
Matchless Spitfire
Vox AC-30
Fender tweed combos
Flextone
Custom Audio Electronics preamp

Effects:

Eventide H3000
Boss SE-50
Ibanez Tube Screamer
Nady 1200 Wireless receivers and transmitters
Aphex parametric EQ
Rocktron Patchmate and RSB-18F pedal boards
Roland VG-8
Rocktron Juice Extractor
Digitech Whammy Pedal
EMB Audio Remote Wah units
EMB/Ernie Ball custom Wah pedals (He used to have Jim Dunlop wahs with the effect itself rack-mounted, and several expression pedals spreaded on stage connected to the rack.)
Vintage effects pedals ( Electro-Harmonix, MXR, etc. )
Peterson 520 Strobe tuner
Pro-Co sound cables

Strings and Picks:

Ernie Ball RPS 10 / Dean Markley strings
Dunlop green tortex picks ( .88mm )

Jeff_Loomis demiş ki:
Manyetikler Designed by EMG olmasın? Onlar emg değiller, bir de EMG-HZ'ler var ki onlar da emg değiller. Sıradan birer pasif manyetiklerdir onlar.

Eğer ki manyetiklerin üstünde sadece "EMG" yazıyorsa sorun amfinin overdrive'ındadır. Aslında o bir sorun değildir, bir çok kişi o dercedeki overdrive'ı daha çok kullanır. Sen bence bir "boss mt-2" ile dene gitarını. Yine de iyi bir distortion elde edemezsen o zaman sorun gitardadır.

Dediğin gibi manyetiklerin üzerinde "Designed by EMG" yazıyor. Bu manyetiklerin orjinal EMG olamadığını yani sorunun manyetiklerdenmi kaynaklandığını gösteriyor? Ne yapmalıyım peki, yeni manyetiklermi taktırmalıyım, gerçekten uzun ve daha sert bir ton elde edebilirmiyim böylece? Ve tavsiye ettigin özel bir manyetik varmı (orta yollu..)
Birde gitarımın ağacının ağaç değilde sıkıştırılmış talaş olduğunu öğrendim (gitar oldukça ağır zaten) bu seste bir problem yaratırmı?
Şimdiden sağol...

merhaba arkadaş şuanda cok heycanlyıım dayım buraya geliyor ve istediğin gitarı alacagım diyor (kanadada) ben alder bir ağaç düşünüyorum metal - blues çalarım jackson veya fender arasında kaldım bana yardım edersenız cok sevinirim kesinlikle alder olacak bir gitar arıyorum acil yardıma ihtiyacım var cunku 2 gun içinde sipariş vermem gerekli bütçem 1000 dolar çok saolun

arkadaşlar şuanda jackson japonlara bakıyorum ne yazıkkı param ona yetiyor floyd rose u orginal floyd rose la değiştirebilirmiyim ve cok ton fark edermi bu değişim

Geri