Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

bu işinde ip ucu olmazki. akustik gitarda hepsi fabrika çıktısı gibi aynı olmuyor. aynı markanın aynı modelleri arasında bile ufak farkları (hataları) oluyor. tavsiyem bilen tecrubeli bir arkadaşını al yanına bütün her yeri gez beğendiğini tavsiye edileni bütcene göre olani alırsın..

İlk olarak boş telde aynı tele ve onun 12. fretini tınlat tam oktav alıyorsa iyidir. Bunu her telde dene. Gitara, tellere uzunlamasına gövdeden kafaya doğru yatay olarak bak. Yani köprüden kafaya doğru bakarak klavyeyi yatay olarak (kesit gibi) gör ve herhangi bir fret ve kalvye eğikliği var mı anla. Biliyorsan bir iki akor çal ve aynı akorları 12. fretten çal. Vibrasyon olmaması gerek.

Evet aslında bir bilenle gitmen çok faydalı olur. Ne yazık ki bazı satıcılar bozuk malı satmak için çok güzel kılıflar uyduruorlar. Her an aldanabilirsin. Çok küçükken başıma gelmişti. Ne yap ya pbirini bul sen bence. 🙂 Kolay gelsin.

benim sweep pickupla ilgili bir sorum var.Gerçekten çok zor bir teknik,Hangar 18 kasarken farkettim bunu(2.soloda bırakmak zorunda kaldım).Sweep atarken penayı nasıl kullanmalıyım?Diyelim en alttan en üst tele kadar bir sweep atacağım,en alt tele bi kere vursam gerisini parmaklarımla halletsem(penaya dokunmadan) olur mu?
-alternate pickupla sweep atılır mı?
-penayı sadece tek yöne hareket ettirerek sweep atsak olur mu?
-bir de bu kazanılması zor teknik için önerileriniz var mıdır?
-Son olarak neck pickupın ne olduğunu merak ediyorum şimdiden teşekkürler

Dediğin gibi kazanılması zor bi teknik, ben çok sık gitar çalmasam da 2 senedir kasıyorum ve bazı sweepler zor gelior.
Alternate picking ile sweep yapılır çok hızlı olmadığı sürece.
Sanırım genelde pena tek yönlü kullanılıyor. Sen de öyle yap.
Zaten önemli olan temiz ses çıkması.
bir de şöyle bi durum var, her ekipmanda yaptığın teknik tatmin edici olamayabiliyor. mesela evdeyken yaptığım sweepler biraz kirli geliyo kulağa ama stüdyoda sağlam bi amfide çok temiz geliyor hatta ulan bunu ben mi yapıyorum diyosun (gitar amfim yok evimde)

sweep çalışmak insanın sabrını zorluyo. ama sonuç keyiflidir. şarkının solosuna çalış işte yavaştan hızlan giderek. megadeth iyidir, ama artık
her şarkıda var o teknik nerdeyse. mesela ben Children of bodom dinlediğim için onun şarkılarına çalışıyorum. Bol bol sweep var 🙂
Bi soloya veya şarkıya çalışmak çok şey kazandırıyo.
çalış bi şekilde oluyo yani, sweep bilmeyen gitarist yok artık 🙂

Her zaman dediğim gibi, ekipman ve ayarları temiz ve rahat çalımlarda çok önemli. Bir de tellerin temiz olması ve klavyenin kuru olması. Gitar klavyesi tam elinize göre olduğunda da sizi durduracak pek birşey kalmıyor.

MortalMan demiş ki:
Doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum ama, "Jackson Warrior XT Electric Guitar" nasıl bir gitardır? Tonu hakkında bilgi verirseniz iyi olur.

Yazdıgın modeli hiç deneme şansım olmadı.. Atalay abi Jackson lar konusunda çok daha tecrübeli onunda düşüncelerini ögrenmek gerek tabii. Ama sanırım Japon bir model öyle tahmin ediyorum yani jacksonlar bence güzel gitarlar yani pişman olmassın ton olarak da oldukça sert soundlar yakalayabilirsin ama almadan önce denemeni tavsiye ederim..

kolay gelsin

biliyorum çok oldum ama bana yeni baslayan için fazla uçmayan marka verirmisiniz?bi arkim sanchez dedi ama bilmiyorum nasildir?ne dersiniz akustik icin.bu hafta içi almam lazim acelem var yani yoksa kisa hatta gelecek yaza kalir.bilen biri benle gelse ne ii olur🙂)neyse artik bakacaz.tesekkurler hepinize

zephyr demiş ki:
biliyorum çok oldum ama bana yeni baslayan için fazla uçmayan marka verirmisiniz?bi arkim sanchez dedi ama bilmiyorum nasildir?ne dersiniz akustik icin.bu hafta içi almam lazim acelem var yani yoksa kisa hatta gelecek yaza kalir.bilen biri benle gelse ne ii olur🙂)neyse artik bakacaz.tesekkurler hepinize

Bu marka olayına çok takılma bence kafa yorma bir kaç gitar dene, eline al begenirsen al, sesi ve tonu kalvyesi zaten bir kaç gitar denersen aralrındaki farkı çok rahat görebilirsin....

Kolay gelsin...

zephyr demiş ki:

Sanchez'i boşver cok dandik bir gitar, Unkapanindan gitar alinmaz,
Git Taksim Tünel'e.... Sanchez alacagina Aria, Yamaha, gibi egitim serisi gitarlara bak, Cort'da alabilirsin, Zuhal'e bak, LayLayLom'a bak, Senkop'a bak, bak da bak,

Kolay Gelsin...

Selamlar
Birisi bana elektro gitarın ömrünü uzatmak konusunda bakım teknikleri(manyetiklerde paslanmayı önleme gibi) yazabilir mi kısaca? Yeni gitar aldım gözüm gibi bakmam lazım. Sağolun.

Periyodik temizle. Gövde boyası ve klavye için ayrı sıvılar var. Heryerde satılır. Tremoloyu arada bir fırça ile temizle. Her tel değiştirmede de kalvyeyi temizle. Arada bir gitarı çalmayı da unutma. Titreşip ağaç çalışır. Bu da sağlıklı. 🙂

arkadaslar amfi alicam marshall marka ibanez RG420 FA gitarim zoom 707II prosesörüm var bu kriterlere uygun temiz ses veren bir amfi onerebilirmisiniz ve alırken amfiyi dikkat etmem gereken şeyler nelerdir 300$' ım var

Manyetikleri koruyamazsın. Üzerindeki alıcıların en fazla metal bölümündeki kaplaması gider ama çok uzun zaman ve çok nemde kalması gerekir. Hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. Koruyacak birşeyi yok onların.

Sana söyle bir sey önerebilirim bu elektronik cihazların çogunda ilk alınca içinden kumaşa benzeyen bir seyin içinde küçük küçük toplar olan bez parçaları çıkar onların amacı cihaz içinde oluşan nemleri toplamak ve cihaza zarar vermesini önlemek eğer onlardan bulabilirsen gitarini Case'e koyarken pickups'ların üzerine onları koyarak kapatırsın ve bu şekilde bir nebze pickupslarını korumuş olursun...

Kolay gelsin...

ben akustik akustik diye geziniyorumda sitelere baktım akustiğinde bissürü çeşidi var.mesela washburn un yamahanın cort un sitelerine girdim acoustic bölümde folk classical jumbo gibi modeller var bunların aralarında ne gibi fark var sesleri değişiomu ve ben ilerde elektroya geçmek istiyorum(akustiğe başlayabilirsem..)hangi tür bana uyar rahatlı klavye uygunluğu sesi gibi özellikleri yönünden.ne dersiniz?

Geri