Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Hüseyin bence Cort düşün ne biliyim en mantıklısı o geliyor hatta omerus (ömerin) sattıgı bir Cort var solo seri idi galiba Tremolo Floyd Rose hemde 150 USD ye satıyordu yanlış hatırlamıyorsam bir konuş bence...

Kolay gelsin

ben akustik akustik diye geziniyorumda sitelere baktım akustiğinde bissürü çeşidi var.mesela washburn un yamahanın cort un sitelerine girdim acoustic bölümde folk classical jumbo gibi modeller var bunların aralarında ne gibi fark var sesleri değişiomu ve ben ilerde elektroya geçmek istiyorum(akustiğe başlayabilirsem..)hangi tür bana uyar rahatlı klavye uygunluğu sesi gibi özellikleri yönünden.ne dersiniz?ayrıca cort düşünüyorum ne dersinis fiyat ve uygunluk olarak?

zephyr demiş ki:
ben akustik akustik diye geziniyorumda sitelere baktım akustiğinde bissürü çeşidi var.mesela washburn un yamahanın cort un sitelerine girdim acoustic bölümde folk classical jumbo gibi modeller var bunların aralarında ne gibi fark var sesleri değişiomu ve ben ilerde elektroya geçmek istiyorum(akustiğe başlayabilirsem..)hangi tür bana uyar rahatlı klavye uygunluğu sesi gibi özellikleri yönünden.ne dersiniz?ayrıca cort düşünüyorum ne dersinis fiyat ve uygunluk olarak?
Eğer ileride elektroya geçmeyi düşünüyorsan bu yanlış bir düşünce baştan elektro gitarla başlaman daha iyi olucaktır.
Ne tarz şeyler dinlediğini ne tür müzik yapmak istediğini söylersen sana gitar seçiminde daha fazla yardımcı olabiliriz

olur ben rock metal tarzı dinlerim ama bunların türlerine görede farkediyormuş genel olarak dinlerim yani linkin park metallica teoman evanescence(alakasız yani)
bu ara elektro almam imkansız gibi aile sorunum saolsun.daha hiç bişi bilmiyorum elektro çok kapsamlı ben daha akustiğe karar verememişken elektro alamam.

Arkadaşlar lütfen şu soruya bi cevap yazın.Endonezya malı gitarlarda 1-2 yılda fretboard da aşınma oluyomuş ve ses bozuklukları oluşuyomuş; doğru mu? Bende Endonezya malı Woshburn X 10 var ondan sordum. Şimdiden sağolun.

Zephyr sen bir Pop Gitar al biter.

Slave eğer o gitarların fretleri bakır gibi birşeyse zaten alma. İki ayda göçerler. Sadece çelik olmalı.

Bir laf vardır "ucuz mal alacak kadar zengin değilim" diye. Herşeyin en ucuzu size ilerde daha pahalıya mal olur. Dikkatli seçim yapın.

zephyr demiş ki:
olur ben rock metal tarzı dinlerim ama bunların türlerine görede farkediyormuş genel olarak dinlerim yani linkin park metallica teoman evanescence(alakasız yani)
bu ara elektro almam imkansız gibi aile sorunum saolsun.daha hiç bişi bilmiyorum elektro çok kapsamlı ben daha akustiğe karar verememişken elektro alamam.
Hmm o zaman ben yardımcı olamıyacağım 😳 Çünkü ben de akustik almayı düşünüyorum ve daha araştırmalara başlamadım. Tahminen sana gelen tavsiyeler benim de işime yarar...

atalay pop gitar ne?akustikten farklımı?allahım çıldırçam hiçbişi bilmiyorum!!!ben akustik alacağım birilerini bulup.tek başıma alamam cesaretim yok bilmiyorumki hiç bişey.

Zephyr, valla önce avatarını değiştir, hatuna zaten aşığım sesi de cabası düzgün yazamıyorum hehehehe...

Pop gitar çelik telli akustik gitara yakın sesli ama görüntüsü (gövdesi) biraz armuta benzer, mesela İspanyol gitarlar daha boğumludur sukabağı gibi. Aslında bir dükkana gidip sorsan sana gösterir. Bu gitarlarla daha çok tarz müzik çalabilirsin ve arkadaşlarına bilinen pop parçalarını çalıp para bile! (ehue) kazanabilirsin.

Gitarın fretleri aşındığında sapı değiştirmek istersem
kaliteli bi sapı nerde ne kadara bulabilirim? Yoksa öyle başka sap falan takılmaz mı? Ya da sadece fretleri değiştirmek olur mu? Olusa kaliteli fret olduğunu nasıl anlıycam? Güvenebileceğim bir yer var mı? Kısacası aldığım bu gitarı(woshburn x-10) ne yapmalıyım? Sizce en doğrusu nedir?
Çok uzattım ama acaba para ekleyip başka bişey mi almalıyım? Kusura bakmayın kafa ütüledim biraz ama şaşırdım ne yapacağımı. Sağolun.

Fretler eskidiğinde sap değil fretler değiştirilir, genellikle daha mantıklıdır. İşi yapıcak ustaya ve seçilen fret wire a göre 80-100 milyondan başlar, 200$ kadar çıkabilir fretleri değiştirmek.

Ama fretler değiştirilmeden traşlama yoluna gidilir. Tesfiye ( hep düzgün yazılışını karıştırıyorum bunun 🙂 ) dediğimiz bu olayda bütün fretler zımparalanarak birbirine eşit hizaya getirilir, sonrada üstleri yuvarlatılır, sende 1-2 yıl daha kullanırsın o fretleri, sonra tekrar tesfiyeye sokarsın gitarı, taaki traşlıyacak fret kalmayana kadar 🙂

İyi de ya Atalay Abi' nin dediği gibi 1-2 ayda giderse fretler? Hem toplama gitar yaptırılan yerler yok mu oralarda sap takılmaz mı? Not:Bu mesaja lütfen 2 yukardaki mesajımla birlikte cevap verin. Durum çok önemli ve uzatmama rağmen ilgilendiğiniz için çok sağolun.

Kaliteli fret zaten alkahın her günü çalsan 4-5 yıl gider. Ben 5. yılımda değiştirmiştim. Bu biraz da notalara ne kadar iyi basabildiğin, ne kadar slide yaptığın yani fretlerin üzerinden ne kadar geçtiğin ve onlara darbe vurduğunla ilgili. Noltaları hızlı çalarken çok hata yapıp durmadan fretlerin üzerlerine basarsan aşınma oranı artar. Bunu yıllara çarpsan 1-2 yıl ömründen yer ama bunlara kafanı takma, gerektiğinde değiştir.

Tabi şimdi hemen şöyle bir söylemde bulunmak isterim: Gitarın bakımını yapmak gitar için çok önemlidir. Siz hiç yıkanmadan, saçınızı kesmeden, tuvaletinizi yapmadan vb. (hehehehe!) kaç gün yaşarsınız? Gitara bakım yaptığınızda ömrü artar. Ne de olsa organik parçaları ve yorulan metal uzuvları var. Bunları da düşünüp zamanla bir miktar para ayırın gitarınıza derim.

O da sizi mutlu edecektir ...

Ankara da izmir caddesinde üst gecitin önündeki pasajın alt katında adı evrensel müzikti yanlış hatırlamıyorsam orda müthiş bir gitar ustası var
ben eski fenderim fretlerini ona yenilettiydim.Çok memnunum.........

yalnız çok müşterisi olduğundan tamiri uzun sürüyor ama değiyor....
gitarımı başka kimseye elletmem...............

line 6

bir sorum olacak...............

eskiden sadece line 6 pod ver. 2.0 kullanıyordum. Çok memnundum yenisi çıkınca ucuzlar diye bugünkü sıfır fiyatında sattım ama olmadı.
ayrıca sahne için pedal kısmıda pahalı..........ayrıca onun yarı fiyatından ucuza korg toneworks aldım daha dinamik bir cihaz memnunum ama sound açısından line 6 podu kurtarmıyor. tekrar pod almayı düşünüyorum
ama pahalı (pedallarınıda düşünürsek)....... line 6 in sadece anfi katını alsam korg un önüne kullansam (pedalıda üstünde ) pod daki verimi alabilirmiyim. lütfen beni aydınlatırsanız sevinirim..............

son kez ..affınıza sığınarak....

ibanez kullanan arkadaşlar bana 1000 dolar civarı bir model önerebilirmi...söz bir daha böyle bir soru sormayacağım🙂

calmak istediğin tarza göre farklı şeyler önerilebilir, ibanezin cogu modelinde her tür fiyata uygun düşen bir serisi var zaten. O acıdan ne tür özellikler beklediğini bilmeden bu öneriyi sadece fiyata göre yapmak zor. Ibanez' in sitesinden bakıp biraz fikir edin derim.

Geri