Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

slm arkadaşlar..yeni cort kx1f aldım daha doğrusu bunu benim eski jackson js30dk dinky ile takas yaptım..akor deiştirme problemi yüzünden.gitardan oldukça memnunum klavyesi inanılmaz rahat tonları gayet ii ee görünüşüde süper zaten..bi süre sonra bunun manyetiklerini deiştireceim fakat fazla anlamıorum manyetik konusundan bilgilerinize ihtiyacım var.sizce ne takmalıyım hem sert hem clean tonları rahat elde edebilmek için.fiyat olarak ta fazla uçuk şeyler önermesseniz ii olur😀

Selamlar herkese..
Saat 02:10 itabari ile siteyi keşfettim ve üye oldum. Uyuyamadım. Nedeni de malum 🙂 sanat aşkı.
Naçizane bir sorum var belki 2 yıldan beri ( ilk mesaj 2004 de görülüyor) sıkıldınız bu tip soru cevaplarından bilemiyorum...
Anladınız sanırım 🙂
bir elektro gitar almayı düşünüyorum. Ben klasik gitar çalmayı deneyen birisiyim. Gitarımda dandik birşey. Marka model söylemeyeyim ayıp utanırım. 🙂
Sorun şu ki elektro gitar alacağımda bu aletten ses çıkarmam için başka neler de almam gerekiyor? Ev anfi leri diye duyduğum bir kelime var bir de ondan mı lazım....
Ayrıca çok da bilgili olmadığım için siz üstatlara şöyle diyeyimde yaa bu dallamaya da şimdi hangi markaları yazacağız hangi modelleri tavsiye edeceğiz bir milyon seçenek arasından demeyin..
Bendeki klasik gitar dandik mandik ama çok tok bir tınısı var. Ve bu sesi seviyorum. Ciyak ciyak bağırması yerine daha kulağa daha soft bir sesin gelmesini istiyorum. Soft tan da kastımı cılız ile karıştırmayın lütfen. Güçlü ama tok bir ses. Bir davul ile darbukanın sesini karşılaştırırsak ben davul sesi istiyorum ( ramazan davulu yani ) 🙂
Yardımcı olursanız sanat hayatım boyunca internette bir abi vardı allah razı olsun olsun sayesinde çalıyoruz demek de var ...bir abi vardı allah belasını versin ocağımıza incir ağacı dikti elimizdeki parayı çarçur ettik ondan sonrada müzik dediler mi tüylerim diken diken oluyor .. demek te.
Bu şartlar altında cevaplarınızı bekliyorum.
Şimdiden siz müzik sever arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar sap ayarı+yeni bir tel seti(0.14)+tel deişimi izmirde yapan işinin hakkını veren bildiğiniz bir yer varmı.Sanırım çoğu müzik marketleri çankaya eski itfaiyenin orada.Ama sizin önerinizi almak istedim.Birde bana bu şeyler kaça patlar.Şimdiden çok sağolun.

kuzun demiş ki:
Selamlar herkese..
Saat 02:10 itabari ile siteyi keşfettim ve üye oldum......

Öncelikle ne istediğini zerre anlamadık, darbukalar, tınılar vs ... daha çok saat 02:10'da uykusu gelmiş biri hali var yazdıklarında.
İkincisi sorduklarının hepsinin cevabı forumda defalarca verildi, ne olur üşenme bir kaç gününü ayır, oku hepsini (ilgili başlıkları tabi öncelikle). Ben üye olmadan önce haftalarca hatmettim forumu ve birçok soracağım sorunun cevabını daha üye olmadan bile bulmuştum, haybeden mesajlarla kimseyi de meşgul etmemiş oldum kendimce.

merabalar,2. el aldığım fender strat(mex) ın koprusu biraz kalkmıs durumda,yani trermolo barla geri doğruda gidiyo biraz.Bu durumda akort da kaçırıyo azda olsa...bunu gidermek için ,yani kopruyu yapıştırmak,normal hale getirmek için ne yapmak doğrudur.Arkadaki yayların vidasını sıkmam yeterli olurmu yoksa baska bi yolumu var...Daha onceki gitarımın floyd rose undaki benzer sorunu bu sekilde gideriyordum fakat bu gitarı yeni aldığımdan,işe baslamadan once bi danışiyim dedim.Teşekkurler.

kuzun demiş ki:
Selamlar herkese..
Saat 02:10 itabari ile siteyi keşfettim ve üye oldum. Uyuyamadım. Nedeni de malum 🙂 sanat aşkı.
Naçizane bir sorum var belki 2 yıldan beri ( ilk mesaj 2004 de görülüyor) sıkıldınız bu tip soru cevaplarından bilemiyorum...
Anladınız sanırım 🙂
bir elektro gitar almayı düşünüyorum. Ben klasik gitar çalmayı deneyen birisiyim. Gitarımda dandik birşey. Marka model söylemeyeyim ayıp utanırım. 🙂
Sorun şu ki elektro gitar alacağımda bu aletten ses çıkarmam için başka neler de almam gerekiyor? Ev anfi leri diye duyduğum bir kelime var bir de ondan mı lazım....
Ayrıca çok da bilgili olmadığım için siz üstatlara şöyle diyeyimde yaa bu dallamaya da şimdi hangi markaları yazacağız hangi modelleri tavsiye edeceğiz bir milyon seçenek arasından demeyin..
Bendeki klasik gitar dandik mandik ama çok tok bir tınısı var. Ve bu sesi seviyorum. Ciyak ciyak bağırması yerine daha kulağa daha soft bir sesin gelmesini istiyorum. Soft tan da kastımı cılız ile karıştırmayın lütfen. Güçlü ama tok bir ses. Bir davul ile darbukanın sesini karşılaştırırsak ben davul sesi istiyorum ( ramazan davulu yani ) 🙂
Yardımcı olursanız sanat hayatım boyunca internette bir abi vardı allah razı olsun olsun sayesinde çalıyoruz demek de var ...bir abi vardı allah belasını versin ocağımıza incir ağacı dikti elimizdeki parayı çarçur ettik ondan sonrada müzik dediler mi tüylerim diken diken oluyor .. demek te.

maun gövdeli ve humbuckerlı bir gitar işini görür. yanına bir de düşük wattlı amfi alırsın paranın artanıyla. neye ihtiyacın olduğunu anlayana kadar da bu ikisi yeter de artar sana. gitarı da ikinci el al, bu forumun alım satım bölümü iyi işler, kazık yeme olasılığın daha düşük olur.

maraneya demiş ki:
merabalar,2. el aldığım fender strat(mex) ın koprusu biraz kalkmıs durumda,yani trermolo barla geri doğruda gidiyo biraz.Bu durumda akort da kaçırıyo azda olsa...bunu gidermek için ,yani kopruyu yapıştırmak,normal hale getirmek için ne yapmak doğrudur.Arkadaki yayların vidasını sıkmam yeterli olurmu yoksa baska bi yolumu var...Daha onceki gitarımın floyd rose undaki benzer sorunu bu sekilde gideriyordum fakat bu gitarı yeni aldığımdan,işe baslamadan once bi danışiyim dedim.Teşekkurler.

vidaları sık

hımm.peki koprunun üzerindeki vidaları da gevsetmem veya sıkmam gerekirmi..bide telleri cıkartmam gerekirmi?dediğim gibi ilk kez kullanıyorum bu kopruyu.ilgin için tesekkurler.

kuzun demiş ki:
Selamlar herkese..
Anladınız sanırım 🙂
Mid-leri yüksek çıkışlı manyetiklere sahip maun (mahogany) gövdeli tercihen neck-thru bir gitar alman gerekir. Bu da para demek, başlangıç için tavsiye etmem, elinde kalıp değerini yitirebilir.

maraneya demiş ki:
hımm.peki koprunun üzerindeki vidaları da gevsetmem veya sıkmam gerekirmi..bide telleri cıkartmam gerekirmi?dediğim gibi ilk kez kullanıyorum bu kopruyu.ilgin için tesekkurler.
Hiç fender tarzı köprülü gitarım olmadı ama arkadaki vidaları sıkman yeterli olacatır. Bu sırada akordun az da olsa değişeceğinden bir tunerla hem bir yandan akordu yeniden yapıp bir yandan da köprüyü normal pozisyona getirmelisin.

Selamlar arkadaşlar. Yaklaşık 1 senedir klasik gitar calıyorum ama artık elektro çalmak istiyorum. Elektro gitar hakkında bilgimde tecrubemde cok kısıtlı. İkinci el Washburn Mercury Series MG44 ve Laney Linebacker L30R anfiyi uygun bir fiyata buldum elektro gitara yeni başlayacak biri için nasıl aletlerdir?Memenun kalırmıyım gitardan ve anfiden?Sizce nasıl malzemeler yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler şimdiden.

linebacker çok iyi bir amfidir bence.
ayrıca karar verdiğin ekipman başlangıç için fazlasıyla yeterli 🙂 hatta ileride yenileyecek durumda olmasan bile onlarla idare edebilirsin.

Tandem-Felix demiş ki:
Selamlar arkadaşlar. Yaklaşık 1 senedir klasik gitar calıyorum ama artık elektro çalmak istiyorum. Elektro gitar hakkında bilgimde tecrubemde cok kısıtlı. İkinci el Washburn Mercury Series MG44 ve Laney Linebacker L30R anfiyi uygun bir fiyata buldum elektro gitara yeni başlayacak biri için nasıl aletlerdir?Memenun kalırmıyım gitardan ve anfiden?Sizce nasıl malzemeler yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler şimdiden.

Gayet uygun bir amfi bulmuşsun ancak gitarı işi bilen birine iyice gözden geçirtsen iyi olur. 0 alıyor olsaydın aldığın Washburn'un seni memnun edebilecek kadar idare edebileceğini söyleyebilirdim ancak, mercury series gitarlar kalitesini en fazla 2-3 sene koruyabilen aletler ne yazıkki. Gitarın önceki kullanım sıklığına göre özellikle klavye ve tremolo ve potlarda problemler yaşayabilmen muhtemel, bilen birisine incelettirmen senin için daha iyi olacaktır.

Merhaba benim 6-7 yıldır evimde kullandığım bir ibanez rg-150 var.buna ben güzel bir manyetik almakistiyorum (6-7 yıldan sonra anca dank etti🙂) şöyle bir emg81 set düşünüyorum sizlerin fikir ve alternatiflerinizide almak istedim?

izmirde iyi bir amfi tamircisi bilen varmı?
elimde bir tane herhalde (potları bozuk) marshall valvestate15r var.yalnız yapabilecek saglam biryer varmıa acaba?

savas abinin bildigi amfici ve metronom muzik haric.
cunku alet 5aydır savas abinin elemanda ve ses seda yok.diger adamda cok para istiyo

PhoibosApollon demiş ki:
Tandem-Felix demiş ki:

Gayet uygun bir amfi bulmuşsun ancak gitarı işi bilen birine iyice gözden geçirtsen iyi olur. 0 alıyor olsaydın aldığın Washburn'un seni memnun edebilecek kadar idare edebileceğini söyleyebilirdim ancak, mercury series gitarlar kalitesini en fazla 2-3 sene koruyabilen aletler ne yazıkki. Gitarın önceki kullanım sıklığına göre özellikle klavye ve tremolo ve potlarda problemler yaşayabilmen muhtemel, bilen birisine incelettirmen senin için daha iyi olacaktır.

Elektro calan bi arkadşımla bugun gitarı gormeye gittim. Gercekten temiz bi gitar.93 Amerika yapımı olduğunu gonderdim. Ama benim gordüğüme gore kalitesini korumuş gozukuyor.🙂 Son olarak gitar+anfi+american dod distöşin pedal 420 milyon istiyor. Fiyat sizce uygunmudur?Benim aklıma yattı siz ne diyorsunuz arkadaşlar?

Geri