Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

valla steve vai nin kullandığı gitarlarda var.ve cok iyi eski ibanezlerde kullanıldığını biliyorum.sekil itibariyle daha cok floyd rose proya benzer.ve inanılmaz verimli olduğunu biliyorum.eski ibanez kataloglarına bakanlar gorurlerki en eski js ve jem lerde lo pro edge kopru vardır.ki ben sekil itibari ile pro edge den daha cok severim.

Lo-Pro gayet iyidir. Edge-pro'dan eksigi bicaklar dik iken dis hattinin govdeye tam paralel durmamasi. Sag el ergonomisi acisindan dezavantajli edge-pro'ya gore. Bunun disinda onemli bir farklilik yok. Lo-pro gorsel acidan daha sportif duruyor, komik ama. Daha oval hatlar falan 😀
Cogu kisi lo-pro'yu edge-pro'ya tercih edebiliyor. ozellikle onceden beri lo-pro kullananlar.

arkadaşlar selamlar. siteye üye olalı baya oldu ancak takip etmiyordum. konulara bakıyorum, ancak markalar modeller havalarda uçuşuyor.. bilgisi olan birileri şöyle ufak çaplı özet bir derleme yapsa çok harika olurdu. en azından meraklılara araştırma için yönlendirme içeren bişeyler de olabilir?

!!! GİTAR TELİ !!!

Elektro gitar da ritm çalışıyom daha çok.

Tel olarak Daddario 0.9 iyimi ya. bir cevap verin artık.

Gitarı aldığım zaman 0.9 teller vardı üzerinde sonra ben 0.8 aldım ultra lightmış uyus oldum 🙂

Re: !!! GİTAR TELİ !!!

METMETALLICA demiş ki:

Gitarı aldığım zaman 0.9 teller vardı üzerinde sonra ben 0.8 aldım ultra lightmış uyus oldum 🙂

Standart ölçek 0.09'dur. Daha kalın setlerde teller sertleşir. İncelerinde yumuşar. Çok kalın tellerin sapı zorlayacağını da unutma. D'addario da gayet iyi bir markadır.

Çok iyi tel istiyosan elixir alabilirsin. Fiyat iki katı yaklaşık, ama çok daha uzun süre dayanır ve rengini korur. Silersin, ilk haline döner. Tercih meselesi.

arkadaşlar ibanez JEM555 (Steve Vai Signature).. sitesinde dolaşırken gördüm.. Üzerindeki manyetiklerde iyi.. Bu gitar hakkında fikri olan, denemiş olan hatta sahip olan bir arkadaş varsa bilgi verebilir mi?

ME demiş ki:
arkadaşlar ibanez JEM555 (Steve Vai Signature).. sitesinde dolaşırken gördüm.. Üzerindeki manyetiklerde iyi.. Bu gitar hakkında fikri olan, denemiş olan hatta sahip olan bir arkadaş varsa bilgi verebilir mi?

O kadar para vermeye değmeyeceğini düşünüyorum. 2.el alıcam uygun bulurum dersen o ayrı tabi...

Re: !!! GİTAR TELİ !!!

PhoibosApollon demiş ki:
METMETALLICA demiş ki:

Standart ölçek 0.09'dur. Daha kalın setlerde teller sertleşir. İncelerinde yumuşar. Çok kalın tellerin sapı zorlayacağını da unutma. D'addario da gayet iyi bir markadır.

Çok iyi tel istiyosan elixir alabilirsin. Fiyat iki katı yaklaşık, ama çok daha uzun süre dayanır ve rengini korur. Silersin, ilk haline döner. Tercih meselesi.

D'Addario iyi markadır (çevre bilinci, tüketici bilinci, arge tutkusu) ancak XL telleri ben beğenmiyorum... Çok sık tel değiştirmiyorsanız (2-3 hafta) performansları (bence) hiç iyi değil... Sık tel değiştirenler için en iyi alternatiflerden birisi... İlk performansları iyi ve o performansa göre ucuzlar ve kolay bulunuyorlar...

Elixir'in de en iyi tel olduğuna katılmıyorum... Çok pahalı ve titreşimi, tınısı standart değil, beğenmeme olasılığı yüksek... Kararmama ve entonasyon korumada diğer tellerden üstün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim ama entonasyon gidince tam gidiyor, ortada kalıyorsunuz... Sanırım bundan sonra asla Elixir almayacağım...

En tatlı teller benim için hep Blue Steel oldu... Hem fiyatı hem performansı güzel...

merhaba arkadaslar boss mt-2 yi marshall mg15dx amfime giriyorum ama çıkan ses içler acısı.mt-2 tonlamayı biliyorum sayılır onda pek bi sorunum yok.sorun amfiden kaynaklanıyo ama nasıl anlamadım.bass treble ve contour ayarları var.bu amfiye pek alışkın değilim kurcaladım ama yinede tatmin olamadım.napabilirim lütfen yardım edin?

Şimdi biri çıkar distorion pedalı açık kalmış olmasın diye sorar herhalde? 🙂

Gitarda dip gürültüsü var sanırım öyle değil mi?
Bunun bir çok sebebi olabilir. Gitarının modelini belirtmemişsin. Ama ben sebeplerini yazayım.

Single coil manyetikler dip gürültüsü yapar ne kadar yüksek o drive o kadar yüksek gürültü.
Humbucker manyetiklerde daha az yapar ama onlarda da vardır.
Buraya kadar normal.
Onn dışında normal olmayan durumlarda kullandığın kablo sorunlu olabilir. Adaptör pedallarda dip gürültüsü yapıyor olabilir.
Bulunduğun oda da elektrik tertibatı , floresanlar yapıyor olabilir.
Crt monitörler gitar yakında olduğu zaman manyetiklerde dip gürültüsü yapabilr.
Bazı pedallar diğerlerinden daha fazla dip gürültüsü yapabilir.
Ampli de sorun olabilir. (hiçbirşey takılı değilken gürültü yoksa sorun yoktur)

Herhangi bir problem olmadığını varsayalım.
O zaman mevcut dip gürültüsünü önlemek için noise-gate türü bir pedal alabilirsin.
Mesela mxr smart gate , boss ns2 , roctron hush the pedal olabilr.
Bunlar çalmadığın zaman sinyali keserek dip gürültüsünü ortadan kaldırır. Çaldığın zaman zaten duyulmaz dip gürültüsü.

Stormcrow demiş ki:
...

Mesela mxr smart gate , boss ns2 , roctron hush the pedal olabilr.
Bunlar çalmadığın zaman sinyali keserek dip gürültüsünü ortadan kaldırır. Çaldığın zaman zaten duyulmaz dip gürültüsü.

Hush biraz daha farklı. "Çalmadığın zaman" durumu Hush'da yok diyo biliyorum, yanılıyor muyum?

lovermanJames demiş ki:
gitar washburn x-30,ampli marshall mg50dfx.Dip gürültüsünü önlemek için mxr falan alsam?İlla prizlerle uğraşmammı gerekiyor?

genel olarak dip gurultusu dediğimiz şey gitarın manyetiklerinden kaynaklanır bişey olsada..olayın diger bir kahramanıda evimizde yada herneresi olursa olsun kullandıgımız elektiriğin tesisat yapısıyla ilgili bir durumdur..bu dip gürültüsü pek kolay çözülecek bir sorun değildir aslında..bunu şoylede anlayabilirsiniz distorsion bi tonda gitarın herhangi metal bi kısmına teller..kopru..ayar burguları..dokundugunda vızıltının gittiğini farkedersin..bu topraklamanın etkisini anlayabileceğin iyi bir ornektir...

Geri