Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

cort x6 yı düşündüm ama klavyesinin sunta olduğuna dair çok yorum okudum 😀 ibanez rg350ex nasıldır ? kullanan veya bu gitar hakkında bilgi sahibi olan varmı ? önerirmisiniz ? yada aynı paraya ses tonu metale yatkın daha iyi bir gitar alınabilirmi ?

Static-Q demiş ki:
cort x6 yı düşündüm ama klavyesinin sunta olduğuna dair çok yorum okudum 😀 ibanez rg350ex nasıldır ? kullanan veya bu gitar hakkında bilgi sahibi olan varmı ? önerirmisiniz ? yada aynı paraya ses tonu metale yatkın daha iyi bir gitar alınabilirmi ?
rg350ex bence çok güzel bir gitar. Arkadaşımda vardı henüz gitarım yokken; bol bol evine gider çalardım. Klavyesi, çalımı oldukça rahat, tonu da gayet tatminkar bence. Ben yeni başlayan pek çok kişinin inanılmaz lan böyle sağlam gitar mı olur diyeceğini düşünüyorum hakkında; zira ben aynen böyle demiştim =) kısaca bir yıl falan, nasıl diyeyim adam akıllı birşeyler çalmaya, daha spesifik ve farklı tonlar gerektiren tarzlara yönelmek istemeye başlayana kadar falan oldukça yeterli bence ki belki sonrasında da. (arkadaş hocamda yok olum böyle gitar adam kıskanıyo yazık lan falan diye geyik yapardı hatta🙂) Ben kesinlikle öneririm bu gitarı yeni başlayacak birine.

Beri yandan x6'ya sahip bir arkadaşım da var açıkcası bence bu iki gitar karşılaştırılamaz bile. ibanezden sonra x6'yı elime aldığımda klavyesinin adeta sunta olduğu gerçeğinin yanı sıra gövdesinin resmen kalitesiz bir plastik kendisinin de bütün olarak değerlendirildiğinde bildiğimiz uyduruk bir oyuncak hissi verdiğini söyleyebilirim. Fakat şöyle birşey var ki; yanılmıyorsam bu aletlerin arasında sınıf farkı ve en az 200-250 dolarlık da fiyat farkı var =)

Static-Q demiş ki:

cortun kendi sitesinde bknz:http://www.cort.co.kr/english/products/common/view.asp?product_id=131
sapın maple klavyenin ise rosewood olduğunu yazıyor. zaten suntadan klavye diye bir şey olabilir mi? bu gibi yorumları yapanlar şu yazıya bir göz atarlarsa: http://en.wikipedia.org/wiki/Ibanez
ibanezin bir marka olduğunu ve gitarlarının günümüzde fason olarak başka gitar fabrikalarına yaptırıldığını göreceklerdir. yine aynı sayfadan bir alıntı ibanez seri numaralarıyla ilgili:

Korean Ibanez Serial Numbers

C = Cort, S = Samick(1990-1995),S/SQ = Saehan(Sunghan), P = Peerless (Iida), Y = Yoojin, A = Sae-In.

Indonesian Ibanez Serial Numbers

I = Cort Indonesia, K = KWO

görüldüğü üzere başka fabrikalarla beraber cort da ibanez gitarları kore ve endonezyada (japonyada üretilen yüksek modelleri hariç) üretiyor. cort ibanezleri kaliteli üretecek kendi gitarlarını aynı fabrikada kalitesiz ya da hatalı üretecek gibi bir şeyi benim mantığım almıyor. kusura bakılmasın. rg350ex de endonezyada üretildiğine göre cort fabrikasında üretiliyor olmalı.

bu mesajı ibanezi kötülemek için yazmıyorum ama ibanez gitarlarını üreten cort firması hakkında da yalan yanlış söylentiler çıkarıldığını düşünüyorum.

Kesinlikle katılıyorum Persembe; pek çok insanın marka takınsıyla yazdığımı düşüneceğini de düşünmüştüm aslında. Aslına bakarsanız ilgilendiğim müzik tarzı itibariyle ibanez marka gitar kullanıyor olsam da benim gönlüm Fender'dedir.

Fakat elinize bir Ibanez rg350ex bir de Cort x6 alırsanız değindiğim noktada haklı olduğumu anlarsınız sanırım. Öte yandan daha önce de belirttiğim üzere bence bu iki enstrümanı karşılaştırmak büyük bir yanlışlık; benimse bu başlıktaki bir önceki mesajımı Cort'u kötülemek ve Ibanez'i yüceltmek amacıyla yazmadığım açıkça ortadadır.

Bu arada suntadan klavye tamamen geyik içeren bir söylemdir =)

Gylena.

eyvallah. ben de yukarıdaki mesajı şahsınıza değil genel olarak cort gitarlar hakkında olumsuz yorumlar üzerine yazdım. hem cortun hem de ibanezin hem orta kalitede hem de yüksek kalitede modelleri var. sizin de değindiğiniz gibi bir ibanez rg350ex ile cort x6 arasında hemen hemen 200-250 usd fiyat farkı var. rg350ex ile belki cort x11 i kıyaslamak daha doğru olurdu (x6 yı da bu konuya dahil eden benim gerçi) x11 100 usd daha ucuz. tabi her ikisini de çalıp kıyaslamak lazım.

Arkadaşlar çok agresif tonlarda daha duyamadığım sertlikte solo çılgınlığı içinde olan bir heavy metal grubu kurma hayalim var ilk adımı kendim atmak istiyorum ve 1800 ytl civarlarında heavy metalin gününe yakışan jazz dan rock n roll dan uzak gerginliğini sertliğini koruyan bir sounda sahip olan bir gitar almak istiyorum ne önerirsiniz acaba?Bu arada sustainli bir gitar olsa sevinirim amfi ve distorşın dahil..Aylardır arıyorum lütfen yardım edin.judas manowar wasp uyurken iyi gelir dinlemeyi severim.

Yaderrock demiş ki:
Arkadaşlar çok agresif tonlarda daha duyamadığım sertlikte solo çılgınlığı içinde olan bir heavy metal grubu kurma hayalim var.

8O 8O 8O

Dikkat et akordun kacmasin ! (Janmoreye'ye selamlar 😆 )

1800ytl iyi para. 1400$ falan yapiyor herhalde (bilmiyorum kuru). Abicim sen amerika'dan bir SL1 bul kendine ikinci el. Keyfine bak 🙂 ...

Yaderrock demiş ki:
Arkadaşlar çok agresif tonlarda daha duyamadığım sertlikte solo çılgınlığı içinde olan bir heavy metal grubu kurma hayalim var ilk adımı kendim atmak istiyorum ve 1800 ytl civarlarında heavy metalin gününe yakışan jazz dan rock n roll dan uzak gerginliğini sertliğini koruyan bir sounda sahip olan bir gitar almak istiyorum ne önerirsiniz acaba?Bu arada sustainli bir gitar olsa sevinirim amfi ve distorşın dahil..Aylardır arıyorum lütfen yardım edin.judas manowar wasp uyurken iyi gelir dinlemeyi severim.

piyasada bir çok seçenek var ama sustain için set neckli ve sertlik için de emg aktif manyetikli bir gitar işini görür bence

thunderhead demiş ki:
persembe demiş ki:
sustain için set neck

Neck thru??? :roll:

neck thru da bir alternatif tabi ki ama ben onu kastetmedim. neck thru da sap
ve gövdenin manyetikler ve köprüsünün bulunduğu bölüm tek parça tahtadan yapılır ve gövdenin yan parçaları buna yapıştırılır (tabi maliyeti de epeyce yükseltir) set neck de ise sap gövdeye (tam olmasa da akustik gitarlardakine benzer şekilde) yapıştırılır, yani vidalı değildir. kaliteli les paul gitarlarda bu yöntem kullanılır örneğin. her iki yöntemde de sustain bolt on vidalı sap bağlantısına göre belirgin oranda artar.

geçenlerde teknosa mağazasına gitmiştim öyle gezirikne bir baktım ki kulaklık amfiye olabilecek şekilde aldım eve geldim denedim cleanlerde gayet iyi oluyor ama drive ı çok iyi alamıyoruz yani neticede kulaklık alacaklara bilgi olsun diyerekten belirteyim dedim 😉

mrb ben esp ltd ex 260 almayı planlıyorum gitar hakkında bilgi ve aynı paraya daha ii tavsiye etiinz bi gitar varmı (gitarın fiyatı yaklaşık 900-1000 ytl)

dostum o gitara o parayı verme. 1000 ytl civarı bir paraya bulabileceğin 2.el gitarlar var çok daha güzel. hatta madem explorer seviyorsun o zaman forumdaki epiphone goth explorer a bir bak üzerinde emg manyetikler var. fiyatıda uygundu 😉

arkadaşlar musiciansfriend.com dan jackson rhoads lardan bir tane getittirsem kargo ne kadara mal olur ve gitarın hasarlı-bozuk gelebilme ihtimali var mı eğer varsa iade edebiliyormuyuz ,rr3 alsam orjinal olduğunu nasıl anlayabilirim bunların cevabını alabilirsem memnun olurum.

ayrıca rr3 ün kötü bir denge sorunu varmış bu ne kadar doğru ve başka ne dezavantajları var.
set neckli profesyonel bir gitar öneriniz varmıdır.

ne sordum bee🙂arkadaşlar yardım lütfen.
aaa bir tane daha vardı rr3 e emg 81 uyar mı uyarsa heavy metal yapabilirmiyim.
teşekkürler..🙂

Yaderrock demiş ki:
arkadaşlar musiciansfriend.com dan jackson rhoads lardan bir tane getittirsem kargo ne kadara mal olur ve gitarın hasarlı-bozuk gelebilme ihtimali var mı eğer varsa iade edebiliyormuyuz ,rr3 alsam orjinal olduğunu nasıl anlayabilirim bunların cevabını alabilirsem memnun olurum.

ayrıca rr3 ün kötü bir denge sorunu varmış bu ne kadar doğru ve başka ne dezavantajları var.
set neckli profesyonel bir gitar öneriniz varmıdır.

ne sordum bee🙂arkadaşlar yardım lütfen.
aaa bir tane daha vardı rr3 e emg 81 uyar mı uyarsa heavy metal yapabilirmiyim.
teşekkürler..🙂

yurt dışından gitar getirttiğinde gümrükte takılır. gümrükde çok yüksek bir vergi verirsin gitarı alabilmek için yani astarı yüzünden pahalı gelir.

evet var böyle bir sorun ama çok dert olduğunu düşünmemekteyim. ayakta çalarken sapı bırakırsan öne doğru açı alır ama çalarken bir sorun yaratmıyor. başka dezavantaj köşeli olduğu için kanat uçlarında boya dökülmesi olabilir. dikkatli bakarsan birşey olmaz.

set neck için schecter lara bir bak bence.

son sorunu anlamadım. emg 81 uyarmı derken ne bakımdan uyar mı?
ton açısından soruyosan zaten uyarsa heavy metal yapabilmen gerek mantıken.

Geri