Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Perdelerin ne kadar muntazam olduğuna da bakmak lazım.. Sapın ileri ucunda bir perde gereğinden yüksek olabilir.. Hatta tümsek sadece si telinin çarpacağı noktada bile olabilir..Eğer hangi nota basılırsa basılsın tel perdelere çarpıyorsa, muhtemelen sorun perdelerdedir..

Yok eğer sadece ,herhangi bir perdeye basmaksızın boş tel çalınıyorken cızıdırıyorsa, eşiğe bakılacak...

Sadece bazı bölgelerde (1-5, 5-9, 9-14 gibi) sorun varsa, sap ayarı yapılması gerekiyordur...

Ancak sap ayarının bozuk olması, ideal bir gitarda, tüm tellerde bölgesel sorun yaratır... Klavye'de ve perdelerin yüksekliklerinde bir problem olması gayet olası... Tabi bunu, si telinin ne kadar yükseltirilse yükseltilsin, sorun yarattığını düşünerek söylüyorum...

Selam Turkrock sakinleri

Elimde Aria AG-30at anfi ve Fender Squier Bullet Strat var
Uzun zamandır processor almayı düşünüyorum
Elime yaklaşık 200 $ geçecek.Fakat ne almam gerektiği hakkında fazla bir bilgim yok
Genel olarak alternatif , Punk , ve Grunge takılırım

Önerebileceğiniz bir marka/model varsa çok sevinirim

Teşekkürler

Merhaba.. Uzun süre Türkiye'de Floyd Rose'lu BC Rich Warlock aradım ama bulamadım. İmkanım olmadığı için yurtdışından/internetten de alamıyorum. Bu durumda gitarı yaptırmaya karar verdim...
İzmir'de bir luthierle görüştüm. İstediğim gitarı (en az 3-4 ayda, konustugumuz özelliklere göre yaklaşık 650$a) yapabileceğini söyledi. Aslında luthierle çok detaylı konusacağız ama aklıma takılan bazı şeyleri size önceden danışmak istiyorum.
istedigim (ustayla karar verdigimiz) prototip gitar:
warlock kasa alder, bolt-on maple sap, rosewood klavye, 24perde, jim dunlop perde demiri, dot inlay, floyd rose, binding yok, reverse headstock(jackson), reverse gotoh tuners, diğer ıvır zıvır potlar, switch, jack girişi vs., manyetikler yok. mat siyah boya.
aklıma takılan sorular:
1-Hem süreyi hem de maliyeti azaltmak için aklımda bronze warlock alıp ona floyd rose taktırarak platinum pro warlock elde etmek var. (Bu iki gitar arasındaki tek fark kasada floyd rose ve sapta locking nuts. Ağaçları falan aynı.) Bu işlemin yapılabilirliği nedir? Yani yapılır mı? Yapılırsa iyi, tatmin edici olur mu? Ya da imkansız mı? (Bridge vida deliklerinin uymaması gibi ağacın önceden bronze için işlenmiş olması). Boya büyük ihtimalle kazınacak zaten...
Kasanın yüzeyinin bindingli gitarlar gibi dümdüz olmasını istiyorum. Bu durumda bu da olmayacak.
Ibanez S serisi gibi manetiklere dogru kalınlaştırarak hafiflik sağlansa nasıl olur?
2-Birinci sorunun yerine: Kasayı ve sapı sıfırdan yaptırmak mı mantıklı? Kasanın şeklinin birebir veya guzel olmasından yana kuşkularım var. Fakat istediğimiz ağaçla çalışabileceğiz.
3-Ağaç seçimi nasıl olmalı? Luthierle ilk konuşmamızda ve verdigi fiyatta kasa için hafif ve işlemesi kolay olduğu için alder konuşmuştuk.
1. sorudaki gitarların ağaçları agathis. Bunun türkçesi nedir? Bazıları alder (kızılağaç) türevi olduğunu, bazıları ise ıhlamur (basswood) oldugunu söylüyor. Maun (mahogany) de kullanılabilir. Bu ağaçlardan hangisini kullanmak mantıklı? Şimdi tam hatırlayamadım da luthier sert ağaçların köşeli gitarlarda kırılabileceğini söyledi(sanırım üretim sırasında).
Sap için iki alternatif var. Abanoz (ebony) veya akçaağaç (maple). Maple a karar vermiştik. Rosewood klavye. 24 perde olacak. jim dunlop fretwire kullanılacak. Inlay mevzusuna hiç girmiyorum. Daha sonradan karar verilebiir.
4-Reverse headstock istiyorum. Eğer bronze warlock sapı kullanılırsa bu malesef olmayacak. Reverse headstock için reverse tuners diye bir durum söz konusu mu? Benim düşünceme göre telin alttan veya üstten takılması ile ilgili gibi... Teli tunerin altından geçirip a yönüne doğru çevirince sıkılıyorsa, tunerin üstünden geçirip yine a yönüne doğru çevirdiğimizde gevşemez mi? Luthier reverse tuners lazım dedi. Gotoh buluruz dedi.
5-Ustanın elinde lisanslı floyd rose pro vardı. (Performansının iyi olduğunu söyledi.) şimdiye kadar floyd rose original kullandım... pronun alçaklığına bir kaç haftada alışırım ancak iki model arasında tel boşluğu (string spacing) farkı var. Bu problem yaratır mı? sonucta 0,02 inçlik bir farktan bahsediyoruz. Yoksa floyd rose original da ısrar etmeli miyim?
6-custom gitar için iki ustayla konuştum. ikisi de ilk olarak şeklini, ikinci olarak manyetikleri sordu.. Bu bu kadar önemli mi? Ben en son takılır zannediyordum..
Aklımda sadece 1 humbucker(emg-81) var. Belki esnek olsun diye neckte single(s.d. ya da fender) kullanılabilir. Ya da adamakıllı iki humbucker(emg-81 set ya da 81-85 set) olur.
Aslında manyetik konusu digerlerinden daha detaylı ve objektif bir konu... Cevap beklemek biraz saçma ama tecrübelerinizi dinleyebilirim.. Merak ettiğim, manyetikleri önceden edinmemin avantajı olur mu? bana kalırsa çok sonra alırım. çünkü maddi durumum o kadar iyi degil. Gitar önce bitsin.. Elimde zaten iki gitar daha var. Onların manyetikleriyle idare edebilirim belki iyi bir manyetik edinene kadar.
7-Sapın kasaya vidalandığı yerin farkı: iki model mümkün 1-köşeli (stratlardaki gibi üzerine kapak takılmış) 2-yuvarlak (ibanez rgler, kapak yok(yeni warlocklarda da var)) bu iki modelin teknik farkı var mı? bence ibanez daha rahat..
8-Maksimum sustain için neye dikkat etmek lazım? Özellikle ağaç seçiminde... (Floyd rosedan vazgeçemem...)
9-Dikkat etmem gereken başka şeyler var mı? Gözümden kaçan şeyler?
Biraz uzun oldu. Soruları belli ölçüde cevaplarsanız sevinirim... Teşekkürler...

Gogostar 1.soruna kendimce yanıt vereyim:

Standart tremolo ların olduğu kasalara Floyd rose Köprü takmak pek verimli bir işolmaz deneme derim..Baya bir işlem yapılması gerekir gitardada ki buda orijinal sese zarar verecektir bence sen eski köprüyle devam et..

Kolay gelsin..

tesekkurler... luthierle tekrar konustum... işlem yapılabilir... eğer delikler uygun yerdeyse kapatılabilirmiş... fazla bir işleme gerek yok... sıfır kasa yapsa nasıl olsa floyd rose için delik açmak için uğraşılacak.. floyd rose olmazsa olmaz...

Dostum adamlar daha normal gitar yapmayı öğrenemedi, b,de bc rich yaptıracaksın 2 gün sonra elinde kalmaz inşallah tavsiyem bi jackson veya ibanezle takılman..

yaparlar galiba, kuşkum yok diyebilirim... zaten o yuzden elimdeki n2 yi satmayacagım gitar yapılana kadar...
bc rich olması da o kadar onemli degil... sadece agacın farklı yerlerini kesiyorlar olay bu... hem warlock diger bc richler kadar komplike degil 🙂

Benim amplimle ufak bi sorunum var şu sıralar. Bende bir 15x2 watt marshall var. Gitarda uzun süreli sus yaptığımda ampliden anormal bi ses geliyor.Feedback den çok daha farklı bi ses.sanki ateşte mısır patlaması gibi ilginç bi ses. Dikkat etmeyince duyulmuyor ama ben aleti kayıt için kullanmak istediğimden sorun yaratıyor. Bu sorun neden olabilir? Şimdiden teşekkürler.

amplide reverb varmı ve açıkmı bazen reverb açıkken böyle anormal sesler gelebiliyor benim eski amplide reverb açıkken sanki su damlıyomuş gibi ses geliyodu kayıtta falan güzel oluyodu ama sonra sattım aleti🙂

amfi lambalı mı? bir kere studyonun birisinde olmuştu bu... sahibi lambalarda sorun var demişti... derin bilgim yok bu konuda...
ya da jackları kabloları kontrol et... belki lehimlerde kırılmalar, kablolarda kopmalar, temassızlıklar vardır... farklı jack/kablo ile dene...

merhaba ben
1.Fender Squier Affinity Fat Strat Elektrogitar
2.digitech rp50 yada 200 prosesör
almayı düşünüyorum bu parçalar için düşüncelerinizi yazabilir misiniz
sanırım bu fiyatlarda birşeyler alabilirim.yani elimde 1milyar civarı bir para varbununla elektro ve prsesör almalıyım.
bunlar dışında seçimlerim ne olabilir.
(gitara yeni başlıyorum)

Gitara yeni başlıyorsun prosesör yerine güzel ufak bir anfi ve iyi bir gitar alabilirsen daha iyi olur. Çünkü alacağın prosesörlerden nasılsa bir süre sonra sıkılacaksın en önemlisi önce çalmayı öğren sonra nasılsa tesisatında müzik zevkine göre değişiklikler olacaktır. İbanez gitar ve marshall anfi tavsiye edebilirim 1 milyara 2 sini birden alabilirsin.

Olur olur floyd rose ilkler için gerçekten çok meşakkatli bir sistem 🙂 akordundan , bend performansına kadar biraz tecrube gerektiren bir ürün tecrubesiz birinin canını sıkabilecek bi şey anlayacağın (zamanında çok sıktıda canımı 😉 ) fender alabilir mesela ikinci el hoş bi tane yada epiphone'un çok tatlı modelleri var...

Geri