Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Blackstar'lar gercekten cok populer yurtdisinda evet, mumkunse para biriktir bir HT-1 al, yanina da bir ADD+ tube drive ile boost yaparak guzel tonlar alabilirsin diye dusunuyorum.

Sahsen o eski swedish death metal tonlarini alan Boss HM-2 disinda baska distortion pedali begenecegimi de hic sanmiyorum, Metal Zone ile kayda deger bir ton almak icin cok ama cok ugrasmak gerekiyor, genelde sonuc jilet gibi ve ince bir tonla karsi karsiya birakiyor kisiyi.

Blackstar HT-5r sahibiyim. 100W Carvin Legacy'den sonra eve (atönatörsüz) lambalı ampli sokmam diyordum ama tüm önyargılarımı yıktı. Cihan ustanın modladığı bir SD-1 ve bir MT-2 kullanıyorum. Elinizde tuttuğunuz MT-2'lerin modlanınca bambaşka (inanılmaz) bir hale geldiğini unutmayın. Devamlı drive pedalı alıp satarak aradığınız tonu bulmaya çalışmaktansa, elinizdeki pedalı aradığınız tona göre modlattırmak hem daha ucuz, hem de fazlasıyla tatminkar. Cihan usta sağolsun zaten telefonda anlattığınız tonu pedala dökmek konusunda fazlasıyla başarılı.

Neyse, sonuç olarak Blackstar HT-5 ev kullanımı için oldukça ideal, gain seviyesi fazlasıyla yüksek bir lambalı oyuncak. Bir GE-7 ile tonunuzu renklendirebilirsiniz. Ben modlu mt-2 kullanıyorum "sıfır" distortion, 1/4 gain ve eq ayarı ile) oldukça geniş bir yelpazeye ulaşabiliyorsunuz. Ampli seçerken de youtube videolarına mümkün mertebe az tamah edin. Adamlar (misal fearedse'nin blackstar demosu) fazlasıyla işlenmiş ve temizlenmiş. Aynı tonu evde almak için onun kullandığı kalibrede ekipmanlara ve yazılım filtresine ihtiyacınız olabilir.

Marshall MG konusunda da önyargılı olmayın. 2x12 kabin ve modlu mt-2 ile aldığım ton hala kulaklarımda. Doğru ayarlamaları yapabilirseniz istediğinize yakın tonlar alabilirsiniz, düşük seriler (10,15,30W) haricinde MG50 ve MG100 hiç de yabana atılacak ampliler değil. özellikle kendi drive pedalınızı kullanacaksanız zaten cılız ampli drivelarıyla işiniz olmaz.

arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim. Roland micro cube almaya karar verdim gün içerisinde sipariş vereceğim. Özellikle üzerinde bir çok efek barındırması ve bu sayede aslında ihtiyaç duyacağım setup ı doğru belirlememde büyük faydasını olacağını düşündüğüm için bu amfiye karar verdim. Lambalı amfiler kısmet se bir sonraki amfimin seçiminde ön planda olacaklar.

blackstar falan yeni başlayan için gereksiz bence. ince eq ayarları , boosterlar , fx loop kullanımı v.s. yeni biri için gereksiz .gitara yeni başlayan adamın kullanacağı amfi o fiyat aralığında roland 30x falandır. microcube ton olarak çok güzeldir ama tek kanal kullanılır ayrıca pes seslerde kabini bayılır. 30luk olanı her türlü tatmin eder. ht5 haddinden fazla sert 🙂 yani koskoca adam şu amfi yüzünden tarzım değişti. hiç sevmememe rağmen emg falan alsammı diyorum.saçı falan kestireyim diyorum yeni nesil piercingli dövmeli metalcore grupları gibi takılayım , olmayacak böyle 🙂

Valla daha deneyemedim. Ampli geleli 3 hafta oldu neredeyse, geldiğinden beri ancak 2 kere epiphone ile denemeye vakit bulabildim. İşler çok yoğun, daha Cihan ustanın modladığı sd-1'e bile doğru dürüst bakamadım. Eskiden zamanımız vardı ekipman yoktu, şimdi ekipman var zaman yok🙂

ufaktan bir ht5 incelemesi yapayım.

(+) özellikler

- fiyatı
- işçilik kalitesi
- gürültü olayının az olması ( o kadar yüksek driveda bu kadar sessiz çalışan bir amfi daha denemedim)
- düşük volumede maksimum drive ( gece 2de bile gümbür gümbür kolaylıkla çalabilirsiniz)
- reverb , fx loop ve footswitch ( bu fiyat aralığındaki amfilerin hiçbirinde bunların ikisi bir arada olmuyor)
- mükemmel eq fonksiyonu (oldukça hasssas ve tutarlı)
- isf teknolojisi ( bir ayar potuyla ingiliz tarzından amerikan tarzına geçiş yapıyorsunuz)

(-) özellikler

- clean kanalda eq ayarı yok lakin oldukça kullanışlı şekilde geliyor çok da ihtiyacınız olmuyor
- düşük drive almak için uğraşmanız laım. blackstar genelde alltube kullanıcılarının derdini bildiği için her volumede yüksek drive veren bir amfi üretmiş. yani sesi çok açayım kendinden drivelansın derseniz işiniz zor amfi çok çabuk drive veriyor. tabi bu %90 çoğunluk için ideal bir özellik.

bu aleti stratladan çok humbuckerlı gitarlarla kullanmak daha mantıklı. 80lerin lead tonundan günümüz core tonlarına kadar rahatlıkla alabilirsiniz. lakin bir srv patlatayım derseniz illahaki celan kanala ts9 gibi bir pedalla müdahale etmeniz lazım.

Bu olay arkadaşın amfi arayışından çıkıp muhabbete dönüştüğünden ben de yazayım dedim. Night Train kafa aldım ikinci el olarak geçenlerde, henüz kabin alamadığımdan evde çalamıyorum ama 2 gün önce dayanamayıp pedallaı, amfiyi, gitarı sırtlanıp bir abimin stüdyosuna gittim. 4x12 celestion yüklü bir kabini var randall, bağladım ona kafayı ve 1 saatlik boşluktan faydalanarak oynadım amfiyle. Cidden harika bir amfi, ilk lambalı amfim ve cidden çok keyif aldım. High gain değil de daha vintage bir sound için bakınıyorsanız kesin denemelisiniz. Elimdeki aktif manyetikli dk2 ile arada pedal falan olmadan direk ac/dc, led zeppelin, iron maiden soundları duymak heyecan vericiydi gerçekten ve drive pedallarına tepkisi cidden harika amfinin. Clean olarak da baya cangıl cangıl dolu dolu tonları var, holy grail ve small clone kombinasyonuyla zaten o aktif humbucker manyetikle o clean soundu nasıl aldığımı hala anlamış değilim. HT-5 bana biraz inorganik gibi gözüktü review vidyolardan, bana kalırsa bunu sınıfta en tatlı amfi night train derim. Sahibinden üzerinde 2. el 650 liraya satıyor birisi, düşünen olursa kaçırmasın süper fiyat.

bu arada, bu ampli hakkında iki sorum olacak

1) line out preamp'ten sonra mı, yoksa poweramp'ten mi?
2) bu ampliyi di box ile ses kartına bağlayıp bilgisayardan kabin sim ile kullanan var mı? aldığınız sonuçlar nasıl?

teşekkürler.

Bu olay arkadaşın amfi arayışından çıkıp muhabbete dönüştüğünden ben de yazayım dedim. Night Train kafa aldım ikinci el olarak geçenlerde, henüz kabin alamadığımdan evde çalamıyorum ama 2 gün önce dayanamayıp pedallaı, amfiyi, gitarı sırtlanıp bir abimin stüdyosuna gittim. 4x12 celestion yüklü bir kabini var randall, bağladım ona kafayı ve 1 saatlik boşluktan faydalanarak oynadım amfiyle. Cidden harika bir amfi, ilk lambalı amfim ve cidden çok keyif aldım. High gain değil de daha vintage bir sound için bakınıyorsanız kesin denemelisiniz. Elimdeki aktif manyetikli dk2 ile arada pedal falan olmadan direk ac/dc, led zeppelin, iron maiden soundları duymak heyecan vericiydi gerçekten ve drive pedallarına tepkisi cidden harika amfinin. Clean olarak da baya cangıl cangıl dolu dolu tonları var, holy grail ve small clone kombinasyonuyla zaten o aktif humbucker manyetikle o clean soundu nasıl aldığımı hala anlamış değilim. HT-5 bana biraz inorganik gibi gözüktü review vidyolardan, bana kalırsa bunu sınıfta en tatlı amfi night train derim. Sahibinden üzerinde 2. el 650 liraya satıyor birisi, düşünen olursa kaçırmasın süper fiyat.

nighttrain ile ht-5 kıyaslanacak amfiler değil bence. çünkü tarz olarak çok farklılar.ht-5 daha amerikan sound (ingiliz olsa bile) vox ingiliz sound.

Geri