Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

@arnatuile hoş geldin, kayıplardaydın bayadır🙂

Blackstar HT-5R kullandım uzun süre, sert metalde drive için pedal desteği istiyor, booster gelince de noise gate elzem oluyor, yatırım şart yani bu ampliye. Onun haricinde ev için çok güzel, ideale yakın bir 'lambalımsı' ampli. Bana sorarsan 1.000 liraya bunlara girmektense, biraz bütçeni artırıp DSL-401, Peavey Classic, Blues Jr. falan onlara koş, gerçek ampüllü olsun.

@rpm Taiwan yazmışsınız ama Kore diye biliyorum ben, yeni serilerin üretimini mi Tayvan'a çekmişler ki?

Konuyu görünce aklıma geldi Ibanez'in de 1000 tl civarına 15 watt tubescreamer amfileri var bunlarla ilgili görüşleriniz nasıl ? İnternette duyduğum tonlar soft müzik için beni tatmin etti ama sizlerin de görüşlerini okumak isterim 🙂

Çalınmak istenen tarz veya tarzlar da belirtilirse daha iyi olur. Hani BJ, Peavey Classic gibi amfiler blues, rock, hard rock çalacaklara şifa olabilir ama daha sert tarzlar çalmak isteyen adam, bunlardan memnun kalmaz, "keşke Engl, Diesel vs. alaydım" der, döner bize beddua eder, olmaz.
Konuyu görünce aklıma geldi Ibanez'in de 1000 tl civarına 15 watt tubescreamer amfileri var bunlarla ilgili görüşleriniz nasıl ? İnternette duyduğum tonlar soft müzik için beni tatmin etti ama sizlerin de görüşlerini okumak isterim 🙂

Gitar pedal forumunda amfinin kafa kabin modelini kullanan Tanju Eren'in yorumları yol gösterici olur sanırım:

http://www.gitarpedal.net/forum/30488-ibanez-tsa15h-kafa.html

Tabii ki tarz önemli ancak yetersiz drive + booster yerine, temiz clean channel + güzel drive pedalı da iyi bir seçenek olarak düşünülebilir diye ben onlara da daldım. Bir de fiyat bariyerine yakın olsun. Yoksa 1.500 liraya ENGL, Diezel görünse ufukta, kimseye yar etmem.

Tabii ki tarz önemli ancak yetersiz drive + booster yerine, temiz clean channel + güzel drive pedalı da iyi bir seçenek olarak düşünülebilir diye ben onlara da daldım. Bir de fiyat bariyerine yakın olsun. Yoksa 1.500 liraya ENGL, Diezel görünse ufukta, kimseye yar etmem.

Mesajı biraz kısa kesmişim, benim hatam. Pedal desteği çok sorunu çözer elbette. Ama özellikle high gain bir ton isteniyorsa ve drive olayı pedaldan falan değil de direk amfiden çözülecekse, BJ, Peavey Classic gibi amfilerde booster veya dediğin gibi temiz ton üzerine pedal kullanmak şart. Bu bütçe ile high gain olayını pedalsız kaldıracak bir amfi benim de aklıma gelmiyor şu anda. Olsa dükkan bizim zaten.

Ben Tayvan veya Kore hatırlamıyorum, Vietnam olması lazım Blackstar HT'ler.

Belirttiğim gibi uzunca bir süre HT5 kullandım, kutusunun bile üzerinde Made in Korea yazıyordu. Ben ilk gelen partiden ön siparişle almıştım. İnternetten bulduğum imajlarda da made in korea yazısını gördüm. Yeni serilere bakmak gerekebilir haliyle üretim bandını kaydırmış olabilirler.

@hackeiommi , estafurullah ne hatası🙂 High gain için çare yok düşük bütçeli lambalılarda. AVT275 yerine Ibanez' tbx serisi bile çılgın distortion veriyor ama clean tarafta tıs. Zor iş yani bu 'kişiye göre ampli' olayı, döne döne arıyor insanlar (cevap veriyorum: sonu yok🙂)

iki gün önce bir randall amfi deneme fırsatım oldu.

aynı gün içinde 10'ar dakika arayla, önce marshall jvm-5 (DV mark 2x12 kabinle), sonra tam modelini bilmediğim bir marshall MG (kafa kabin), akabinde blackstar'ın yine modelini bilmediğim ama kombo ve 2x12 olduğunu söyleyebileceğim bir amfisini denedikten sonra Randall'ın rg50tc kombo amfisini denedim ve gitara ilk vurduğum anda 'oooohhhhhh beeeee, sonunda gitar gibi gitar sesi duyduk' dedim.

Üstelik diğer amfileri gibson les paul (studio) ve esp hetfield modeli (2bin 800 yuroluk bir şaheser) gitarlarla denerken randallı single manyetikli fender roadworn mexico ile deniyordum. gerçi sonra meksika custom shop fender getirdiler ama ikisinde de muhteşemdi. çok beğendim

kısacası, yazılanların hepsini okumadım, belki tavsiye edenler olmuştur, ama söyleyeceğim; randall'ı es geçmeyin. ikinci el uygun fiyata bulursanız mutlaka deneyin. Özellikle söylediğim rg50tc modeli 👍

clean bir amfi arıyorsanız abd üretimi olan peavey classic 30, biraz daha high gain isterseniz blackstar ht studio 20 uygun gibi. biraz daha bekleyin derim, 400-500 daha ekleyip iyi bir amfiyle çıkarsınız 😀

bende de şu an 1000 lira civarı var, high gain amfi veya, clean amfi+distortion pedalı gibi bir şey planlıyorum. high gain olarak "peavey 6505+112" veya onu bulamazsam "peavey classic 30 + okko dominator dist. pedalı" gibi bir düşüncem var. ufak bir pratik amfisi alın ama acele etmeyin ben de sabırla bekliyorum

Cevap veren herkese teşekkür ediyorum ilgilendikleri için. 🙂
@diabolique ; hoş buldum, askerlik maskerlik girdi araya oydu buydu derken 2 senedir uzak kaldım. 🙂

Vel hasıl, yazılanları çizilenleri dikkatle okudum.
Bahsi geçen amfiler için sizlere güvencim tam lakin şu anda forumda bunların ikinci elini bulmak zor olur
Blackstar ve marshall dışında.

Blackstar bir adım daha önde duruyor şu anda.

Kullandığım gitar ve yaptığım tarzıda paylaşayım sizlerle,
İbanez rg2550z gitarım var Dimarzio x2n manyetik modifiyeli.
Çok sert müzikle pek ilgilenmiyorum. Oyüzden aman aman gain'e ihtiyacım yok.
Reverb'li sıcak solo tonları olan bir amfi tercihim olacaktır elbette.

Biraz şansa denk gelebilir ancak ama yine de yazmış olayım. Olur da eski eşya falan satan bir yerden denk gelirsen, eski yerli yapımlardan Dinakord'un temiz kombosunu kaçırma derim. Cleanleri çok çok iyi. Speakerları 2x10". Bir tane 12" çakılabilir sonradan. Sonakord, Sound gibi alternatifler de var ama çoğu yüksek wattlı ve kafa olarak bulunur. Eşlenik kabini ile de denk düşebilir.

EDIT: Reverb falan bulunmaz ama, demedi deme 🙂

valla benim şansıma iki ay önce sahibinden.com'dan 800 liraya marshall jcm 2000 dsl 401 denk geldi @hackeiommi hocam hatırlar (Türkiye sıfır fiyatı 2bin beşşyüz hedehöy lira). nasıl apar topar gidip aldığımı hatırlamıyorum. sabah akşam bununla çalıyorum, lambalarını bile değiştirmedim henüz. kendi kabiniyle kayıt yapmadım ama mesa kabinle düşük drive'la şöyle bir kayıt mevcut:
sağdan duyulan gitarda gitar-wah-od2 kanalı ve neck manyetiği
soldan duyulan gitar-(wah yok)-od1 kanalı ve bridge humbucker manyetiği geliyor

videoda pek gözükmüyor amfi, önüne pedal board geliyor, aradan kontrol knobları ve ışığı görülüyor.
geçenlerde yine aynı bu amfinin vintage görünümlüsü vardı onu da 1100 liraya kadar indiler bir arkadaş için, ama sonunda başka bir nedenden arkadaş almaktan vazgeçti.

Son düzenleme:
Sorma, Sinan bu amfiyi aldığında onun için sevindim ama içimden de biraz, hani şöyle azıcık ta olsa çıldırdım. Hani şeytan da böyle saniyeliğine de olsa "git sıkıver gırtlağını" diye dürtmedi değil. Şans faktörünün boyutları falan filan 😀

pazarlık da yapmadım alırken. Yakın olması da büyük şans oldu, yarım saatte gidip deneyip alıp getirdim. Ufak tefek problemleri vardı da kendim hallettim, az buçuk havya tutar elim 🙂 Tek ayağı kırıktı, onu da japonla yapıştırdım.

Geri