Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Hocam, ben adamin avatarina dikkat etmiyorum, sadece guzel clean ton istiyorum demis.
Sadecem bilgim ve tecrubem oldugu konularda yaziyorum dikkat edersen,. Bir de ton olayi
gayet subjektif. Kiminin begendigi "clean" ton, kimine dandik gelebilir, fikirlerimi belirttim.
Zevkler ve renkler tartisilmaz, degil mi?.

Bende MG100HDFFX serisi kafa var, cleanlerinden memnunum. Diger onerdiklerim icinde de
Crate, fender mustang ve Randall ile oynama firsati buldum gitar dukkanlarinda, Yamaha'nin ise
detayli "review" larini izlemistim.
Tuplulere gelince, Egnater , Randall, Bugera, ve de B52 ile oynamisligim var yine gitarcilarda,
digerleri icin de bol bol "review" izledim. H&K Tubemeister serisini soyluyordum , 5W-36W
olabilir. Cleanleri guzel geliyor, tabi hoparlor kabineti cok farkettirir:

(10.dakikadan sonra izle)
(4. dakikadan sonra)

Neyse, dedigim gibi bu ton olayi subjektif bir sey, herkes farkli seyleri guzel bulur,
ve de "clean" tanimi nasil yapildigina bagli.

Abi kusura bakma, seni kırmak istemem. İyi niyetinden şüphem yok ama böyle yapacaksan yapma, bu tür başlıklara bırak yazmayı, göz bile atma.

Diyeceksin niye?

Kusura bakma da, Allahını seviyorsan, SRV avatarlı ve düzgün clean ton isteyen adama MG serisi amfi mi önerilir? Bazı tavsiyelerinde model adı bile yok. Sanki laf olsun torba dolsun, mesaj çok olsun diye yazmışsın. Hele Hughes & Kettner! Tube Meister 18 demek istemedin umarım? O kedi şeyi kadar transformatörlerinden midir nedir, sağ olsun hayatımda gördüğüm tonu en donuk ve vızıltılı amfilerden biri.

Bir de sen bu amfilerin hepsini kullandın mı gerçekten? Burası bir forum, müzik forumu hem de. Sadece üyeler değil, bilgilenmek adına üye olmayan insanlar da dışarıdan okuyor. Hata affetmez yani.

Hocam, ben adamin avatarina dikkat etmiyorum, sadece guzel clean ton istiyorum demis.
Sadecem bilgim ve tecrubem oldugu konularda yaziyorum dikkat edersen,. Bir de ton olayi
gayet subjektif. Kiminin begendigi "clean" ton, kimine dandik gelebilir, fikirlerimi belirttim.
Zevkler ve renkler tartisilmaz, degil mi?.

Bende MG100HDFFX serisi kafa var, cleanlerinden memnunum. Diger onerdiklerim icinde de
Crate, fender mustang ve Randall ile oynama firsati buldum gitar dukkanlarinda, Yamaha'nin ise
detayli "review" larini izlemistim.
Tuplulere gelince, Egnater , Randall, Bugera, ve de B52 ile oynamisligim var yine gitarcilarda,
digerleri icin de bol bol "review" izledim. H&K Tubemeister serisini soyluyordum , 5W-36W
olabilir. Cleanleri guzel geliyor, tabi hoparlor kabineti cok farkettirir:

(10.dakikadan sonra izle)
(4. dakikadan sonra)

Neyse, dedigim gibi bu ton olayi subjektif bir sey, herkes farkli seyleri guzel bulur,
ve de "clean" tanimi nasil yapildigina bagli.

Üstad, subjektif eyvallah da, bu iş "dükkanda oynadım", "reviewlarını izledim" ile olmuyor. Bazı konularda da aklın yolu bir. Yanlışsın, hatalısın. Amerika'da yaşadığını iddia ediyorsun. Oralardaki forumlarda hiç "süper reviewlarını izledim, biraz oynamıştım" diyerek, hem de marka ve model belirtmeden amfi tavsiye etmeye kalkışan oluyor mu? Ben diyeyim sana, olmuyor. Çünkü insanlar sınırlarını, hadlerini biliyorlar, bilmediği, adam gibi çalmadığı, elinden geçmemiş ekipman hakkında "bilmiyorum, denemedim" diyecek olgunluktalar.

Aklın yolu bazı konularda bir dedik. Düzgün clean ton isteyen adama Marshall MG tavsiye ettin mi, My Les Paul'de, Marshall Amps'ta gülerler adama mesela.

Hala marka belirtip model belirtmemekte de ısrar etmektesin. Hangi Tube Meister? 18'i ben denedim, kimseye tavsiye etmem. Beddua alma riski var zira. Stok hali adamı amfiden soğutur. Hangi Bugera? Plexi kopyası var, high gaini var. Hangi Randall? Kirk Hammet mı? Diavlo 20 mi?

Hocam bak, pedal yapıp satan adamsın. Bir insanın alışkanlıklarını bilmeden, insanlara olmadık ürünler önerirsen, insanların sana güveni sarsılır, tutunamazsın. Ben açıkçası senin Amerika'da yaşadığından da, mühendisliğinden de, müzik birikiminden de şüpheye düşmeye başladım.

Son düzenleme:
Üstad, subjektif eyvallah da, bu iş "dükkanda oynadım", "reviewlarını izledim" ile olmuyor. Bazı konularda da aklın yolu bir. Yanlışsın, hatalısın. Amerika'da yaşadığını iddia ediyorsun. Oralardaki forumlarda hiç "süper reviewlarını izledim, biraz oynamıştım" diyerek, hem de marka ve model belirtmeden amfi tavsiye etmeye kalkışan oluyor mu? Ben diyeyim sana, olmuyor. Çünkü insanlar sınırlarını, hadlerini biliyorlar, bilmediği, adam gibi çalmadığı, elinden geçmemiş ekipman hakkında "bilmiyorum, denemedim" diyecek olgunluktalar.

Aklın yolu bazı konularda bir dedik. Düzgün clean ton isteyen adama Marshall MG tavsiye ettin mi, My Les Paul'de, Marshall Amps'ta gülerler adama mesela.

Hala marka belirtip model belirtmemekte de ısrar etmektesin. Hangi Tube Meister? 18'i ben denedim, kimseye tavsiye etmem. Beddua alma riski var zira. Stok hali adamı amfiden soğutur. Hangi Bugera? Plexi kopyası var, high gaini var. Hangi Randall? Kirk Hammet mı? Diavlo 20 mi?

Hocam bak, pedal yapıp satan adamsın. Bir insanın alışkanlıklarını bilmeden, insanlara olmadık ürünler önerirsen, insanların sana güveni sarsılır, tutunamazsın. Ben açıkçası senin Amerika'da yaşadığından da, mühendisliğinden de, müzik birikiminden de şüpheye düşmeye başladım.

Hakan abim gene estin abi sakin 🙂

Hakan abim gene estin abi sakin 🙂

Sakinim yahu meraklanmayın 🙂 Lakin tavsiye başlıklarında biraz özenli davranmak gerektiğini düşünüyorum. Ben dahi başlıklarda olsun, özel mesajlarda olsun kullanmadığım, tecrübe sahibi olmadığım alet edevat hakkında açıkça "Bilmiyorum, kullanmadım, ayrıntılı tecrübem yok" demekten ar etmiyorum. İnsanız, herşeyi de bilecek halimiz yok, e sallamanın da alemi yok.

Forumlarda tavsiyelerimize göre davranan insanlar var. Bizim hata yapmamız demek, karşımızdakinin vakit ve nakitten zarar etmesi demek. Bunu da göz önünden kaçırmamak gerek.

Istam bağladım hd500 vurdum kırbaçı vurdum kırbaçı 😀 şaka bir yana evde var bir twin ama arızalı koysam buraya fidyo teşhis koyan babayiğit çıkar mı acaba malum amfi 200 kg evden çıkarmak zulüm 🙂

Onu direk bilene götür yahu. Twin bu, bir kapasitörü hatalı olsa tonu etkilenir. Yine de istiyorsan burada ve GP'de konu aç, gelecek cevapları değerlendir.

Tonla alakalı değil de biraz ısınınca öyle bir hışırtı yapmaya başlıyor ki sorma. Bakıyorum son günlerde elektronik adamlar kapışıyor forumda en azından teşhis etseler tamire goturunce ustanın kucağında gezmeyiz. Hiç anlamıyorum çünkü.

Hocam, ben sozunu sakinmayan birisiyim, acik ve direk konusurum, kusura bakmasin
eger alinanlar oluyorsa.

MG100HDFX sahibiyim dedim, daha nasil soyleyeyim. Ben clean'lerini begeniyorum, belki
de kullandigim kabinden kaynaklaniyor, bilemem. TubeMeister olarak 5watt bile guzel
ses veriyor, bir onceki yazidaki youtube videolarindan dinleyebilirsin. Randall model soylememisim
pardon, Diavlo RD5H kafa, ve RG1003H kafalar guzel bu fiyat bandinda (<$400).
Diger dediklerimi de burada gitarci dukkanlarinda deneme imkani buldum degisik gitarlar ile.
Turkiye'de nasil bilmiyorum, ama burada "Guitar Center" veya "Sam Ash" gibi dukkanlara gidip ,
istersen butun gun gitar/amfiyle oynayabiliyorsun, bir sey alma zorunlulugu yok. Ben 10
senedir gitarla alakali biri olarak bu tur dukkanlari cok iyi bilirim 🙂
Amerika'nin bir cok kosesinde vakitimi buralarda (belki de bos yere?) harcamisligim vardir.
Bir de burada ortalikta acayip sayida amator ve profesyonel muzisyen ve gitarci kaynamakta,
o acidan ikinci el piyasasi acayip aktif, bir cok malzemeyi cok ucuza alabiliyorum ikinci el.
Elimden bir cok gitar,pedal ve amfi gecti yillardir al/sat seklinde.

"Review" konusuna gelince, tabi youtube'dan dinlemek kendin denemekle ayni kafada degil,
haklisin. Ama, bir ilk izlenim edinmek icin iyi bir ortam, ve ben youtube'da da cok vakit
geciren bir kisi olarak soyleyebilirim ki, eger yeterince degisik kaynaktan "review" izlersen,
gercege cok yaklasiyorsun.

Guzel "Clean" ton bulmak cok zor degil zaten, $50 dolarlik , 15 wattlik
solid state bir amfiye guzel bi hoparlor takarsan (Celestion V30 mesela), bir de guzel bir reverb
pedali (mesela TC hall of fame), averaj bir gitarin "neck" pickup kullanarak
cok guzel kalitede clean ton alabilirsin. Ben bir amfiyi veya ekipmani, sadece fiyati
ucuz, veya markasi dandik diye terslemeyi kesinlikle sevmiyorum. Benim icin onemli
olan fonksiyon ve ses kalitesi. Nice pahali amfiler var ki, ucuz amfilerle bas edemiyor belli
ayarlarda ve muzik tarzlarinda. Muzik piyasasindaki fiyat enflasyonunu da senelerdir
takip ediyorum, markalasma ve "bu firma ne yapsa altin degerinde" seklinde
suru-psikolojisi diger sektorlerde oldugu gibi bu sektorde de bir cok negatif etkileri olan bir sey.

Burada tavsiye yaziyoruz sonucta, illa sunu bunu al diyen yok. Soruyu soran sahis dinlesin
youtube'dan, mumkunse gitarci dukkaninda gidip denesin, veya arkadasindan odunc alip
denesin, oyle alsin tabii ki. Ben demiyorum ki, garanti veriyorum su/bu marka amfiyi denersen kesin
istedigini bulacaksin diye, var mi boyle bir garanti veren? Yardimci olmaya calisiyoruz sadece.

Herkesin zevkleri , renkleri, aliskanliklari, hayat tecrubesi, deger verdigi seyler farklidir,
kimse kimseyi bilemez sonucta. Ben hicbirinizi tanimiyorum sahsen, siz de beni tanimiyorsunuz.
Internet ortamina yaziyoruz, kimin ne oldugu, ne dedigi, hersey yalan veya art niyetli olabilir.
Ama benim yazilarimi okuyup (ilk cumlesini okuyup demiyorum, tamamini), kafanizi kullanip
arastirmanizi yaparsaniz, veya bu isi (hakikatten derinlemesine) bilen birine sorarsaniz gercekleri
konustugumu anlarsiniz. Nasil ispat edeyim baska internet ortaminda, soyleyin?
Samimi olarak isteyen kisilere referans da veririm (ama isin suyunu cikarmamak kaydiyla).
Bu arada, sahsen tanismak isteyenler icin bir ay sonra kismetse izmir ve istanbul'a geliyorum,
ozel mesaj atin tanisalim.

Hocam, ben sozunu sakinmayan birisiyim, acik ve direk konusurum, kusura bakmasin
eger alinanlar oluyorsa.

MG100HDFX sahibiyim dedim, daha nasil soyleyeyim. Ben clean'lerini begeniyorum, belki
de kullandigim kabinden kaynaklaniyor, bilemem. TubeMeister olarak 5watt bile guzel
ses veriyor, bir onceki yazidaki youtube videolarindan dinleyebilirsin. Randall model soylememisim
pardon, Diavlo RD5H kafa, ve RG1003H kafalar guzel bu fiyat bandinda (<$400).
Diger dediklerimi de burada gitarci dukkanlarinda deneme imkani buldum degisik gitarlar ile.
Turkiye'de nasil bilmiyorum, ama burada "Guitar Center" veya "Sam Ash" gibi dukkanlara gidip ,
istersen butun gun gitar/amfiyle oynayabiliyorsun, bir sey alma zorunlulugu yok. Ben 10
senedir gitarla alakali biri olarak bu tur dukkanlari cok iyi bilirim 🙂
Amerika'nin bir cok kosesinde vakitimi buralarda (belki de bos yere?) harcamisligim vardir.
Bir de burada ortalikta acayip sayida amator ve profesyonel muzisyen ve gitarci kaynamakta,
o acidan ikinci el piyasasi acayip aktif, bir cok malzemeyi cok ucuza alabiliyorum ikinci el.
Elimden bir cok gitar,pedal ve amfi gecti yillardir al/sat seklinde.

"Review" konusuna gelince, tabi youtube'dan dinlemek kendin denemekle ayni kafada degil,
haklisin. Ama, bir ilk izlenim edinmek icin iyi bir ortam, ve ben youtube'da da cok vakit
geciren bir kisi olarak soyleyebilirim ki, eger yeterince degisik kaynaktan "review" izlersen,
gercege cok yaklasiyorsun.

solid state bir amfiye guzel bi hoparlor takarsan (Celestion V30 mesela), bir de guzel bir reverb
cok guzel kalitede clean ton alabilirsin. Ben bir amfiyi veya ekipmani, sadece fiyati
ucuz, veya markasi dandik diye terslemeyi kesinlikle sevmiyorum. Benim icin onemli
olan fonksiyon ve ses kalitesi. Nice pahali amfiler var ki, ucuz amfilerle bas edemiyor belli
ayarlarda ve muzik tarzlarinda. Muzik piyasasindaki fiyat enflasyonunu da senelerdir
suru-psikolojisi diger sektorlerde oldugu gibi bu sektorde de bir cok negatif etkileri olan bir sey.

Burada tavsiye yaziyoruz sonucta, illa sunu bunu al diyen yok. Soruyu soran sahis dinlesin
youtube'dan, mumkunse gitarci dukkaninda gidip denesin, veya arkadasindan odunc alip
denesin, oyle alsin tabii ki. Ben demiyorum ki, garanti veriyorum su/bu marka amfiyi denersen kesin
istedigini bulacaksin diye, var mi boyle bir garanti veren? Yardimci olmaya calisiyoruz sadece.

Herkesin zevkleri , renkleri, aliskanliklari, hayat tecrubesi, deger verdigi seyler farklidir,
kimse kimseyi bilemez sonucta. Ben hicbirinizi tanimiyorum sahsen, siz de beni tanimiyorsunuz.
Internet ortamina yaziyoruz, kimin ne oldugu, ne dedigi, hersey yalan veya art niyetli olabilir.
Ama benim yazilarimi okuyup (ilk cumlesini okuyup demiyorum, tamamini), kafanizi kullanip
arastirmanizi yaparsaniz, veya bu isi (hakikatten derinlemesine) bilen birine sorarsaniz gercekleri
konustugumu anlarsiniz. Nasil ispat edeyim baska internet ortaminda, soyleyin?
Samimi olarak isteyen kisilere referans da veririm (ama isin suyunu cikarmamak kaydiyla).
Bu arada, sahsen tanismak isteyenler icin bir ay sonra kismetse izmir ve istanbul'a geliyorum,
ozel mesaj atin tanisalim.

Abi kusura bakma da döndürüp dolaştırıp aynı şeyleri yazıyorsun hemen hemen. Dediklerimi karşılayacak bir doluluk yok şu yazdıklarında, üzülerek söylüyorum. Gitar mağazalarında vakit öldürmen sana maalesef çok bir şey kazandırmamış. Ben de dünya kadar amfi çaldım mağazalarda, ama ona göre yorum yapmıyorum, yapapmam, anla işte, işin etiğine uygun DEĞİL.

Bir de başımıza neck manyetik ve reverb şartı sürdün üstüne. Abi yapma, forumda bir zamanlar neck manyetiği ile clean tonda takılıp "ben de blues çalıyorum" diyen tipler vardı, onlar dahi kalmadı. Hala da bak MG inadı yapıyorsun, yapma. Yoksa insanlar alınık lambalı amfi başlığına "Elimde MGFHDX amfi var, FDD tuşu ile lamnalı amfi tonu veriyor, bin liraya veriyorum, evet ne diyorsun dostum" diyenler kadar ciddiye alır ancak seni.

MG yahu, anlatamıyor muyum ey Amerika görmüş abim? Forumların (bu forum da dahil), belli bir seviyenin üstündeki kullanıcılarının en sevmediği amfi serilerinden biri.

Madem bu kadar kolay bu iş, neden burada bu kadar insan bir ibanez ibz10g almak yerine binlerce dolar verip Fender alıyor yada bu konuda paragraflarca yazı yazılıp tartışılıyor ? Bu kadar insan aptal bir siz mi akıllısınız diye düşünmekten kendimi alamıyorum.. Ha insanız ardı önü, her şeyi bilmek zorunda değiliz o ayrı, ama bilmediğimiz konularda biliyormuş gibi ahkam kesmek bence büyük bir problem. Ayrıca insanın hatasını kabul etmesi zayıflık değil erdemdir, uyarılara rağmen aynı hatada diretmek ve bu yolda kendini kanıtlama endişesiyle etrafa saldırmak ise... (Siz tamamlayın söylemeye dilim varmadı)

Son olarak, burası ortak bir platform ve bu platforma üye olan kimsenin bir başkasının hangi başlıkta, ne zaman "türeyeceğine" ve nasıl yazması gerektiğine karar vermeye hakkı yoktur.

Geri