Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Olmadı ama ben yine de yazayım. Superstrat dediğiniz gitarlar strat formunda h-s-h diziliminde gitarlardır. Ibanez rg 1570, 2550 vb. gitarların hepsi bu yapıdadır. Rg655 de ibanezin yeni üretimlerinden kısacası ibanezin çoğu gitarı superstrat zaten. Schecterın çok güzel gitarları var ama superstrat gitarını ben çok görmedim.

Superstrat olarak önermedim esasen, arkadaşın yazdığı mesaja binaen öyle önerdim. "24 Perdeli solo çalmaya uygun, kapalı manyetikli olmasını tercih ederim, tremolo sistemi tercihimdir"

Manyetik diziliminin bir önemi yok superstrat oluşunda. Superstratların ortaya çıktıkları tarihlerdeki örneklerine bakacak olursak HSS, HH diziliminde de superstratlar da var.

Benim aklıma gelen 24 perde, recessed tremolo, agresif çalıma yönelik bazı özellikler(radius, skala) şeyler oluyor. Bu açıdan bakınca Schecter uygun bence çalınacak tür hesap edildiğinde.

Superstrat - Wikipedia

Schecter'in bir de HSS diziliminde strat modeli vardı, traditional olması lazım.

Son mesajında da öncelikle superstrat yazmış ben de oradan yola çıkarak öyle dedim. Schecterlar fiyat-performans olarak en üst gitarlardan bence de istediği tarz varsa kaçırmasın. Sıfır mı alacak ikinci el mi onu da sormadık gerçi

Merhaba herkese iyi forumlar 🙂 ben elektro gitara yeni baslayacagim(gitarada). Hemen iyi bir makine almak istemiyorum. 2 tane secenegim var

Yamaha eg112 ve washburn mavercik series.

Hangisini almaliyim? Neden?

Öncelikle bütçen ne kadar, ne tarz çalmak istiyorsun, Idol belirlediğin bir gitarist var mı bunları belirtmeni öneririm. Ona göre yardımcı olmamız daha kolay olacaktır.

Merhaba yaza doğru yeni bir ekipman seti dizmeyi düşünüyorum kendime ama bir çok seçenek arasından çıkamadım. Gitar + amfi + wah pedal almak istiyorum yaklaşık 3000 tl bütçem var ne önerirsiniz? Elimde şu an Schecter omen extreme 6 fr ve blackstar id core 10 var. Metal çalıyorum. Ayrıca önereceğiniz gitar sabit köprülü olursa çok çok iyi olur floyd rosedan gına geldi

Kendim satıyorum diye demiyorum ec 1000 serisi çok tatminkar. O fiyata aralığında ki en iyi sabit köprülü sert gitarlardan biri olabilir. Amfide olarakta ht1 metal bence ideal

Merhaba yaza doğru yeni bir ekipman seti dizmeyi düşünüyorum kendime ama bir çok seçenek arasından çıkamadım. Gitar + amfi + wah pedal almak istiyorum yaklaşık 3000 tl bütçem var ne önerirsiniz? Elimde şu an Schecter omen extreme 6 fr ve blackstar id core 10 var. Metal çalıyorum. Ayrıca önereceğiniz gitar sabit köprülü olursa çok çok iyi olur floyd rosedan gına geldi

Schecter omen extreme 6 fr sabit köprülü bir gitar değil yalnız?

Schecter omen extreme 6 yı ben kullanıyorum, gayet memnunum... Amfi olarak da blackstar iyidir.

forumda ilanı olan beyaz Schecter KM-6 var 2400 civarı olması lazımdı fiyatı kaçırma derim...wah pedalı için önerim zakk wylde modelidir...amfi lambalıya çıkamıyorsan idcore yeterli bence...illa ara birşey almak istersen randall rg75 2. elden alınıp sağlam metal ritm tonları alınabilir...

klasik ben olsam yorumum--->gitar dursun peavey 5150 1*12 combo ya da ironball kafa kabin kovalarım...2. elde tabi...artarsa wah alırım...

Öncelikle merhaba sayın üyeler ve mesajı dışardan gören diğer kişi ve yahut şahıslar;
Aslına bakarsanız sorumun mantığı oldukça basit. Elbette herkesin fikri önemli . Lakin lütfen sadece konu üzerinde gerçekten yoğunlaşmış ve aşmış kişiler cevap versin. Zira benim için gerçekte önemli bir mevzuat bu.. Soruya gelirsek klasik bir başlangıç ile tarzım; Heavy metal, daha çok progressive metal, hard rock, turk rock,Jazz, Blues, neoclassic metal..... diye uzun uza gidiyor. Çok çeşitli çalıyorum. En çok jazz, jazz fusion, prog. metal üzerinde yoğunlaştım. Haftaya nasip olursa gitar almayı düşünüyorum. Kendim ortalama bir tecrübeye sahibim .Yaklaşık 6 yılı geride bıraktım. Grup, konser vs.... Velakin piyasada oldukça fazla sayıda gitar var. Bunları mağazada denerken sadece ufak bir fikir sahibi olabiliyorum.bu yüzden sizlerimm engin bilgilerinize ihtiyacım var..
Düşündüğüm gitarlar şunlar;
1) Schecter Hellraiser c-1 fr
2) Schecter blackjack sls c-1 fr(pasif manyetikli)
3)2.el İbanez rg 1570
4) 2.el ibanez rg2550 (ayrıca sap, tremoloda çok hasar var mıdır?)
5)prs se custom 24
6)prs se trampas green custom 24
7)Jackson soloist 6 slatq .... bilmem ne 😀
8)jackson soloist slx
9)Charvel so cal
10)Charvel san dimas
Gitarlarda aradığım özellikler 🙁Öncelikle ton benim için çok önemli, aynı zaman da sap rahatlığıda çok önemli, emglere karşı bi ön yargım var, çünkü ben jazzda çalıyorum, clean rifflerde atıyorum. Aslında aradığım ebmm musicman jpx falan ama fiyatı çok pahalı ve 2.el piyasası da çok zor...
son olarak Teşekkür ediyor engin bilgilerinizle beni bilgilendirmenizi umuyorum.. 🙂

Son düzenleme:
Pedal kullanmayı(prosesor) açıkçası sevmiyorum. Tondaki hassasiyetleri çabuk farkediyorum ve ufak bir bozukluk kulağımı tırmalıyor. Genellikle stüdyo da çalıştığım için amfim bazen engl bazen de mesa boogie olabiliyor. Çalım rahatlığı şu açıdan önemli ; bol sweep picking ve alternative picking kullanıyorum. Güç konusuna gelirsek, doğrusu önümdeki 3 ay kemer sıkma politikasına başvuracağım. Zira elimde ki tüm parayı gitara yatırıyorum .

Tamamen para ve tercih meselesi.Saydığın gitarlarla ne istersen çalarsın. Çalım rahatlığı? Ben beyzbol sopası (tabir edilen) gibi kalın saplı gitarları rahat buluyorum örneğin. Kişiye göre değişir. İmkan varsa deneme + para = geçici bir süre için mutluluk. Sonra yine dürtmeye başlar içten içe. İnsan bu alet edevata harcadığı zamanı çalışmaya harcasa virtüöz olup çıkar yeminle.(bu sana değil, genel )

Geri