Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Denemeden gitar almayın. Hepsi apayrı gitarlar radiusundan sap profiline, ağaç tercihinden cila şekline kadar. Vereceğiniz para az buz değil. Deneme imkanınız yoksa bir şey diyemem.

Her tarzi calma konusunda gitar olarak HSS ya da HSH dizilimli bir Jackson-Charvel strat-superstrat iyi gider.
Prs'leri ben cok sevemiyorum, drive'da hosuma gitse de clean'lerde strat-superstrat dengesini tadini yakalamak zor. Zevk renk tabi.

Merak ettim, af buyurun, Jazz olarak ne caliyorsunuz?

Ben niye alınayım, yapan alınsın ... ama çok sıkı gitardır ... hatta literatüre geçmiştir ...
IMG_5127[1].webp

Yorum yazan herkese teşekkür ederim. Yamaha gitar pek sevmiyorum. Kaliteli de olsa tercihim değil. Şahsen dublecut gözüme güzel göründü lakin bu da kişiden kişiye değişen bir yargı. JAZZ için diyen arkadaş; daha yeni başladım jazz'a.. Şuanlık Achim Kohl'un lesson larına çalışıyorum. Autumn Leaves adlı parçayı da çalmaya çalışıyorum. Gitarı aldıktan sonra yaklaşık 20 gün sonra jazz fusion çalışmasına başlmayı düşünüyorum 😀 ne yazıkki uzun süre gitar çalışmadığımdan inanılmaz paslanmışım 🙁 Daha gitar konusunda karar veremedim . Biraz daha yorum bekliyorum ..

Her tarza uyacak bir gitar yoktur, şampuan değil ki bu 🙂

Amma yaptın ha ... tabi ki şampuan değil, Robert Johnson ne marka gitar çalıyordu? Mesela ona Explorer verseydik daha mı az çalardı?

Sağlam gitar, sağlamdır, Fender'in de dandiği vardır Gibson'un da, önemli olan onu tutan elin bastığı notadır ... bence yani ...

Gitar tarzı belirlemez, aramızdan herhangi birinin adına yapılmış gitar yoksa hiçbirimiz adına gitar yapılacak kadar virtiyöz sayılmayız, ki adına gitar yaptırmak da iş değil bugün ... uzat da uzat ...

Uzun lafın kısası, hepinizden daha fazla iş/müzik duymak istiyoruz, gerekirse gitarı hediye ederiz.

Cem.

Amma yaptın ha ... tabi ki şampuan değil, Robert Johnson ne marka gitar çalıyordu? Mesela ona Explorer verseydik daha mı az çalardı?

Sağlam gitar, sağlamdır, Fender'in de dandiği vardır Gibson'un da, önemli olan onu tutan elin bastığı notadır ... bence yani ...

Gitar tarzı belirlemez, aramızdan herhangi birinin adına yapılmış gitar yoksa hiçbirimiz adına gitar yapılacak kadar virtiyöz sayılmayız, ki adına gitar yaptırmak da iş değil bugün ... uzat da uzat ...

Uzun lafın kısası, hepinizden daha fazla iş/müzik duymak istiyoruz, gerekirse gitarı hediye ederiz.

Cem.

Selamlar Cem Bey. Foruma hoşgeldiniz diyelim öncelikle.

Şöyle bir realite var günümüzde. Gençler bir gitarın İsveç Çakısı gibi davranmasını bekliyorlar. Bir gitar aldılar mı onunla bluesdan death metale her tarzı kaldırsın istiyorlar. @Single_FACTOR un de demek istediği bu nokta. Bir gitarın da gerçekten bu kadar esnemesi mümkün değil.

Bunun yanında gitar tek başına tarzı belirlemez, doğru. Ama amfi ile birlikte tarzı belirleyen iki temel unsurdan biri.

Nasıl ki death metal yapacak adam stok halde SSS Fender Standart Strat kullanamaz ise, blues çalacak adam da Schecter Hellraiser kullanamaz. Arada bazı formüller evet mümkündür. Ama özellikle gençler için de bazı sınırları doğru çizmek gerek. Buradan danışıp edip doğru ekipmanı alamadıkları zaman sitemi, bedduayı biz yeriz 🙂

Tam da demek istediğim şey ... gençlere nasıl sınır çizersin ki ... HUZUR İSYANDA ...

Fender'imle türkü çalasım var ...

Sınırı beyinlerine, zihinlerine çekmiyoruz yahu 😀

Ama gençler doğru ekipmana yönlendirilmeyince, ulaşamayınca bu sefer mutsuz oluyorlar, sitem ediyorlar. Müzikte doğru seçime yönlendirme, doğru ekipmana ulaşabilme hassas bir konu.

Cem.
Farklı bir yerdesin ama sorun değil. 🙂

Geri