Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Slaughter ve Maboula hepinize yorumlarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim. Aklımda buraz fikir oluştü diyebilirim. Haftaya uzun bir deneme sürecinden sonra karar vermeyi düşünüyorum. Ha bu arada ayrıca cevap veren tüm üyelere teşekkürler. Gayet düzgün bir üslup ve tecrübe ile yazmışlar. tekrar tekrar teşekkürü borç bilirim.

Tonlarınızın ağaca direk temas eden teller ve köprü yerine, kilolarca ağırlıktaki bir metalden, sapta yine metal bir eşikten çıkmasına göz yumacak kadar floydrose kullanıyormusunuz?

Son düzenleme:
@tunckk abi Schecter sitesine bakınca aradaki farklar şunlar;
  • KM6, set neck; KM6 MK-2, neck thru.
  • KM6, seymour duncan black winter set; KM6 MK-2, seymour duncan nazgul-sentient
  • KM6, 3 parça maple sap; KM6 MK-2, 5 parça karbon fiber destekli maple-wenge sap.
  • KM6, arched top gövde kesimi; KM6 MK-2, flat top gövde kesimi

Km-7 mk-1 sahibiyim ve deneyerek kıyasladığımda flat top'dan açık ara nefret ettiğimi söyleyebilirim. Tabi bu bir alışkanlık meselesi. Gövde kesimi elimi kolumu doğrudan etkiliyor ve bence arch top çok daha güzel görünüyor. Mk-2'de de tabi ki sevdiğim şeyler var. Hipsot O-ring'ler, yeni headstock tasarımı, neck-thru birleşim ve son olarak truss rod'un artık sap sonundan erişilebiliyor olması pek şukela nitelikler.

Fekhat; çalım rahatlığı ve şekil şemal bakımından ben yine mk-1 derim. Bu arada black winter ile nazgul/sentient set arasında zevk/renk bakımından bir takım farklar tabi ki mevcut. Ben olsam 6 tellide nazgul'den ziyade black winter tercih ederdim. Drop yada down tuning kullanacaksanız ve C'den B'den aşağı inmeyecekseniz nazgul bir süre sonra fazla "tight" ve midli gelmeye başlayabilir.

Hybrid C-7 ile Km-7 arasında da epey gidip geldim. Elimde aktif setli 7 telli olduğu için km-7'ye yönelmiştim. Şimdi olsa epey kararsız kalırdım.

Açıkçası nazgul'den sıkılıp yine emg707 ve sd blackout ile haşır neşir olmaya başladığım bir dönemdeyim. Mevcut olarak üzerinde uğraştığım mind abuse kayıtlarında da kalemi kırıp budur diyemedim hala. Pasif setlerden bir noktadan itibaren sıkılan bir canlıyım. Aslında konu enstrüman ekipman müzik olunca her halttan zamanla sıkılan bir organizmayım.

Özetle; her ikisi de çok çok güzel aletler. Hangisini seçerseniz seçin içiniz rahat olsun, şimdiden güle güle çalın.

Mark I denemedim. Mark II alma sebebim açıkçası manyetiklerdi. Black Winter sevmedim çünkü bence boğuk. @bastardbullet 'ın dediği gibi drop akordlarda mid benim aradığım şeydi. İşte o yüzden Nazgül/Sentient, o yüzden swamp ash gövde. Sonuç olarak KM-6 Mark II gitar, Maxon OD808, Orange Jim Root Terror, Orange PPC112 amfi oldukça sıkı ama midli, karakterli bir ton. Ibanez TBX150 transistörlü kafa ile de çaldım. Sonuç gene gerzek iyi. KM-6 serisi bence iyi gitarlar.

km-7 kullandım sattım, hellraiser hybrid severek kullanıyorum, km-6 kadıköy stage müzikte denedim mk2 yi bilmiyorum ama kesinlikle hellraiser hybrid öneririm...hybrid görüntü, işçilik kalitesi, manyetik tercihi vb açılarından daha üstün gelir...

Schecter Signature serilerine yeterli önemi vermiyor aslında. Normalde en üst düzey kalite kontrol, işçilik beklersin ama eminim platinium serileri çok daha iyidir. Ben signature merakım yüzünden almadım. Fiyat performans olarak baktım olaya. Çokta iyi bir fiyata aldım Türkiye'den. Ayıp olur o yüzden söylemiyorum 🙂

En güzeli Ironball'u ve pedalları kap git mağazaya.

Bi ara epey araştırdım bu gitarları, fena değiller. Tabi denemek lazım ama en azından teneke gibi çınlamıyor gibi duruyor. 😛

Bu gibi yeni girişimler her zaman cesaret bulmalı fakat ağacın bırakın kendisini, kaç parçadan oluştuğunun bile tona etkisi varken, büyük konuşmayayım ama isterim fakat cesaret edemem böyle bir gitara sahip olmayı. =)

Ekleme: Bu arada bu vatandaşların bir "fallout" finishi var, çok ama çok güzel.

Ve yine merhaba sayın üyeler;
Daha önce size bir takım sorular sormuştum. Nİhayetinde gidip schecter'ları denedim. Blackjack çook pahalı geldi. Ve dolar zaten tavan yapmış. Gerekli anlaşmaya varamayınca ne yazıkki başka gitarlara yönelmek zorunda kaldım. Derken 2. el temiz ibanez rg2550z prestige buldum. Şans eseri de zuhal müzikte bazı gitarlara indirim geldi. Bunlar;
1)İbanez rg1570 sdb(Floyd rose çok önemli değil. Zaten çok kullanmyorum. Fakat gidip de konser orasında akor atarsa benimde tepemin tası atar.)
2)İbanez js1000 bp(normalde çok sevmezdim. Ama 6 binlik gitarı 2.8 bin seviyesinde görünce insan şaşırıyor. En sıcak baktığım gitar bu)
3)ibanez rg2550z.. (2.el)
Bu gitarların hepsi prestige sanırsam. 2 nolu gitar kesin prestige.. Daha çok les paul gibi hacili tonlar arıyorum. Zira daha önce grg 270 denemiştim. Çok soluk hacimsiz tonlar gelmişti. Bu gitarlardan hangisi dersiniz. Fender tonlarına hastayım. Fakat ben metal ve progressive çalıyorum. Jazz ı da kaldırsın istiyorum. Ne dersiniz??

Benim bildiğim 2 nolu gitar prstige değil, 1 ve 3 nolu gitarlar prestige. Çünkü prestige bir serinin adı ve bu serinin gitarları rg550-rg1550-rg2550-rg3550 şeklinde adlandırılıyor. Sonu 70 olanlar pickguardsız olanlar, 50 ler pickguardlı, 20 ler ise 2 humbuckerlı gitarları oluyor Ibanez'in. Js serisi ise Satriani Signature olarak satılan gitarlar. 2 seri de japon üretimi benim bildiğim.
Bu arada Les Paul tonu gibi hacimli tonlar istiyorsan o Ibanezler seni kesmez. Sebebi ise prestige serisinin saplarının görebileceğin en ince gitar sapları olması ve gövde ağaçlarının ıhlamur olması. O gitarlar rahatlık ön planda tutularak üretilmiş. Ama her yola geliyorlar o ayrı mesele. Rock, metal, blues...
Ben de aynı arayıştayım ve bu sebeple Schecter Solo 6 Custom almayı planlıyorum(Gibson alacak parası olmayan için).

Geri