Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Line 6 Catalyst 60 60-Watt 1x12 ve Boss Ktn-50 MK2 ile kıyaslanma yapılabilir mi? Arasında ne gibi farklar var? Sert tonlarda hangisi daha önde ve kulağa cazip geliyor? Bu ikisini deneyimlemiş olan birileri varsa yardımcı olabilir mi? Youtube da kıyaslamaları var ama canlı duymak lazım.

Son düzenleme:
Line 6 Catalyst 60 60-Watt 1x12 ve Boss Ktn-50 MK2 ile kıyaslanma yapılabilir mi? Arasında ne gibi farklar var? Sert tonlarda hangisi daha önde ve kulağa cazip geliyor? Bu ikisini deneyimlemiş olan birileri varsa yardımcı olabilir mi? Youtube da kıyaslamaları var ama canlı duymak lazım.
tam aç bak youtube'da 30 tane video sırf ben izledim diyecektim son anda el freni :)

buna cevap vermek imkansız, o kadar benziyorlar ki... ben açıkçası Catalyst'in sadece Higain kalalını beğendim, cayır cayır.. Katana'nın brown'unda olmayan bir dinamizm ve temizlik var ama öte yandan pek çok insan da clean vb kanallarda Catalyst daha iyi diyor...
benim şahsi tecrübem (Katana'nın TÜM modellerini çaldım) ve C60'ım var: ... kutudan çıktığı haliyle Line6 daha iyi, daha amfi gibi amfi ama bilgisayara bağlayıp uğraşacaksan katana hem daha zengin hem de yeterince uğraşırsan gerçekten iyi tonlar alıyorsun ... az ve öz olsun benim olsun takılayım dersen Catalyst derim... almışken kapsamlı bir şey alayım bissürü efekti de olsun dersen Katana .... birinde eksiklik hisseder miyim dersen öbüründe de option paralysis oluyorsun...
dediğim gibi net bir tercih yok

Hocam evdeki ses veren tüm cihazlardan izledim bir karar veremedim.😁 Onun için öyle yazdım, düşünün televizyondan açıp bile deneme yaptım. İzlediğim videolarda Catalyst clean tonları bana göre daha berrak geldi. Ama dediğiniz gibi Katana da ton açısından zengin amfi, bana göre oyuncak gibi önüne koy kurcala gitsin bilgisayara bağlayacağım için. İmkanım olsa ikisini de alıp denemek isterim. Birini alıp diğerinde eksiklik hisseder miyim orası meçhul.

Bana göre .... BENCE ... daha amfi gibi hissettiren Catalyst. Elime aldığım anda tamam lambalı amfi gibi değil ama şöyle teller preamp ve hoparlör bütünleşiyoruz... penamı resmen amfiden hissediyorum tek vücut olarak. Katana bana hep daha steril, daha arada aracı varmış hissi veriyor.
Nasıl anlatsam, gençler bilmez ama yeni nesil elektro servo direksiyonla sportif araba kullanmakla eski usül sadece hidrolik hatta mekanik direksiyon farkı. İlki çok daha konforlu, keyifli ve güvenli ama eskisi ile yoldaki çakıldan, asfaltın kayganlığına kadar her şeyi hisseder gerçekten son bir beygiri ve tork zerresini hissederek "araba kullanırdık".
Ama 10 delay, 4 phaser, atıyorum 7 reverb olmadan duramam diyorsan da Katana mecburen...

ben açıkçası Catalyst'in sadece Higain kalalını beğendim, cayır cayır.. Katana'nın brown'unda olmayan bir dinamizm ve temizlik var ama öte yandan pek çok insan da clean vb kanallarda Catalyst daha iyi diyor...
benim şahsi tecrübem (Katana'nın TÜM modellerini çaldım) ve C60'ım var: ... kutudan çıktığı haliyle Line6 daha iyi, daha amfi gibi amfi ama bilgisayara bağlayıp uğraşacaksan katana hem daha zengin hem de yeterince uğraşırsan gerçekten iyi tonlar alıyorsun ... az ve öz olsun benim olsun takılayım dersen Catalyst derim... almışken kapsamlı bir şey alayım bissürü efekti de olsun dersen Katana .... birinde eksiklik hisseder miyim dersen öbüründe de option paralysis oluyorsun...
dediğim gibi net bir tercih yok
Hocam, Katana ile ilgili ilk izlenimlerimi yazdığımda Spider 4'ün metal kanalının dahi Katana'nın Brown kanalından iyi olabileceği düşüncemi destekliyorsunuz. Catalys'in dökümanında yazmıyor ama sanırım Spider'da da Catalys'de de hi-gain için Dual Rectifier'ın modellenmiş olduğunu düşünüyorum. Bununla beraber Katana Librarian ile Sneaky Amps seçeneğinden Dual Rectifier ve onlarca amfi tiplemesi yine seçilebilir. Dediğiniz gibi uğraşmak istemeyen Catalyst'e, uğraşmak isteyen Katana'ya yönelebilir.

Merhaba,

Laney Cube R12 uzun süre kullandım ve sattım.

Fender Bassbreaker 007 veya Fender Bassbreaker 15 almayı düşünüyorum.

Apartmanda yaşıyorum, sahne vs. almıyorum.

Fender Strat'ı UAD pluginleri, Neural DSP Tone King Imperial mk2 , bir kaç analog pedal ses kartı, referans monitörü ile beraber kullanıyorum.

Sizce bu iki amfiden hangisini almalıyım veya almamalıyım?

Merhaba,

Laney Cube R12 uzun süre kullandım ve sattım.

Fender Bassbreaker 007 veya Fender Bassbreaker 15 almayı düşünüyorum.

Apartmanda yaşıyorum, sahne vs. almıyorum.

Fender Strat'ı UAD pluginleri, Neural DSP Tone King Imperial mk2 , bir kaç analog pedal ses kartı, referans monitörü ile beraber kullanıyorum.

Sizce bu iki amfiden hangisini almalıyım veya almamalıyım?
Merhabalar.

Kendim Bassbreaker 007 kullanıcısı olarak izlenimlerimi bildireyim. Laney gibi hacimsiz bir amfi değil. Ev ortamında bırakın 15W amfiyi 7W amfi bile çok fazla açamıyorum. Tonlarından çok memnunum. Eski Fender Bassman amfisine benzer karakterde hacimli tonlar alabiliyorum. Bassbreaker oldukça modern bir amfi kullanmayanların pek yorumlayamayacağı bir amfi.

Tek eksiği bence reverb olmaması. 15W olanda Reverb var ama 1000 TL' lik alacağınız bir reverb pedal o işi çok rahatlıkla çözebilir. Aradaki farkı bence performans alamayacağınız için ödemeyin. Sahne alıyorsanız tamam eyvallah 15W alın ama evde takılayacağım derseniz size uygun. Ben yüksek sesleri açamıyorum maximum 1/4 oranında açıyorum ve çok mutlu oluyorum.

İsterseniz bana özelden yazın size video ya da ses kaydı gönderebilirim. Diğer sorularınız olursa da seve seve yardımcı olurum.

Tekrar edeyim 15W sahne için okey ama ev için ı-ıh.

Tecrübelerinizi net bir şekilde aktardığınız için teşekkür ederim.

Reverb'ü pedal ile halledebiliyoruz tamam, peki 12" ile 10" lik speaker farkına değer mi? Laney de 12" vardı çünkü. Tabi en iyisi Zuhal mağazasına gidip varsa ki modeli de denemek. Mağazada deneme şansım olmazsa sizden ses örneği rica edebilirim, teşekkür ederim.

Tecrübelerinizi net bir şekilde aktardığınız için teşekkür ederim.

Reverb'ü pedal ile halledebiliyoruz tamam, peki 12" ile 10" lik speaker farkına değer mi? Laney de 12" vardı çünkü. Tabi en iyisi Zuhal mağazasına gidip varsa ki modeli de denemek. Mağazada deneme şansım olmazsa sizden ses örneği rica edebilirim, teşekkür ederim.
Evet işin o kısmını atladım.

12 ile 10' un tabiki farkı var. Bir kere kafadan %20 fark var. :) Ama yineleyelim sahne değil ev ise ve kısık seste alınacak bir ses 10" ya da 12" olan bir amfiyi çok fazla etkilemeyecektir. Yine fark olur ama 12' yi evde yazık etmek gibi geliyor bana. Verimlilik oldukça azalıyor. Ben bir Custom Shop Fender alıp Zakkum, Pop vs çalıyorum gibi düşünün. :) Verimlilik yok, Zakkum çalacaksam neden Custom Shop Fender aldım? :) Ev için benim adıma 10 olan ideal çünkü fazlasını kullanamıyorum. Bu arada ben de 007 olanı satışa koydum prosesör' e geçtiğim için. Bu benden alıp almamanız ile ilgili bir konu gibi düşünmeyin.

Gidin Zuhal' de ürünü deneyin, 15 daha hoşunuza gidecektir ama aradaki farkı ev olarak düşünün. Sahne alıyorsanız 7W sakın almayın üzer. Sahne almıyorsanız da aradaki farka neredeyse 2-3 adet pedal daha alınabilir. Paranız kısıtlı ise 7W ama para benim için dert olmaz derseniz kesinlikle 15 alın, ileride belki ekstra özelliklerini kullanırsınız.

Rica ederim ne demek. Reverb olması bu arada bence daha hoş ama onu da ayak ile açıp kapatamıyorsunuz. El ile baştan ayarlanıp öyle bir ton alınacak.

Ne alırsanız şimdiden güle güle kullanın. :)

Ne yapacağımı ben de bilmiyorum ama bir tane sss dizilimli gitar alıp blues tarzı çalacağım. Alabileceğim birkaç amfi var bütçeme uygun. Hangisi daha uygundur ne önerirsiniz?
Fender Mustang LT25 , Blackstar 20 v3 , Yamaha thr5 v2 , vox vtx20

Herkes katana veya catalyst sormuş bende şunu soracağım katanadan sonra lambalı ne alınabilir blues jr veya peavey classic 30 düşündüm daha çok sıcak tonlar ve güzel bir overdrive seviyorum katana mk2den geçmek mantıklı olur mu yoksa illa 412 kabin ile marshall jtm45 almak mı gerekir

Geri