Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

merhabalar benim bi sorum olacaktı. Gitarımda entonasyon ayarı bozuk durumda.kendim biraz ayarlayıp düzelttim ama si teli bi türlü düzelmiyor,ses çok dalgalı cıkıyor. Gitar jackson DrX, floydrose daki ayar yerinden teli sonuna kadar kısalttım ama yeterli değil,tel daha fazla kısalmıyo ne yapmam lazım sizce,bu gitar böyle çalınmıyo,başka bi ayarı mı var acaba,yardımlarınız için teşekkürler şimdiden.

@ TuberMan, ses dalgalı çıkıyor demişsin, muhtemelen tele vurduğunda tel ideal şekilde salınım yapamıyordur. Tremolo koluna aşağı yukarı binmek(!) bazen bu salınımı geçici olarak düzeltebiliyor. Teli düzgün takıp sıkıştırdığından emin misin? Yada eşikte düzgün durmuyor olabilir. Benim tecrübelerimde sap düzgün olduğu sürece saddleları asla sona tutmama gerek kalmadı. Belki sapta bir sorun vardır?
Bu arada rockforever ın dediği gibi yeni takım telle ayar yaptığını varsayıyorum, yamuk sapta, eski tellerle, tunersiz (manyak olmadıkça) entonasyon ayarı yapılmaz. İstersen bunları bir kere daha kontrol et. Yada entonasyon çok sapmamışsa bu ayarı bir sonraki tel değişimine ertele... O zaman daha dikkatli, kontrollü yaparsın. Saygılar, kolay gelsin...

Yamaha pacifica112jmx...

İkinci gitarımı almaya karar verdim ama herkesin çektiği mali sorunları yaşıyorum.Geçenlerde taksim tüneldeki senkopta denedim bu gitarı tonları hoşuma gitti.Bu gitar hakkında bilgisi olanlar gitarın artılarını ve eksilerini benle paylaşabilir mi? Bunun dışında diğer alternatiflere de açığım.İstediğim gitarda aradığım özellilkler hem sert hem de clean tonlarda iyi performans alabilmektir...

http://www.guitarampkeyboard.com/options.phpid=1272 Gitarın resmi ve özelliklerinin olduğu link.

Çok acemice bir soru olucak ama floydrose köprülerde , bar ın hareketini daha sıkılaştırabilirmiyiz ? Yani sanki barın girdiği yuva bara büyük geliyor gibi.. Kol sallanıp duruyor .. Köprüyü öne çekerken 1-2 mm boşluk alıyor kol önce sonra köprüyü eğmeye başlıyor.. Bir çaresi varmıdır ?

Berkay, problem barda değil köprüde. Zamanla esniyor. Kol tellere paralelken esneme var, tellere dik durumda iken esneme sıfır. Benim gitarda da var. Çözümünü bilmiyorum. Teflon bant sarmamı tavsiye ettiler. Ama deneme fırsatı bulamadım. Çok lanet bir şey. Manyetik değiştirirken switch knobum kırıldı. Yeni aldığım Dr.Parts knob da geniş olunca onun içine sardım. Süper oldu uğraşınca ama orda dairesel bir çapı küçültüm.
Bahsettiğin malzemeler yada teflon bant etki eder mi bilmiyorum çünkü problem eliptik bir çapın nasıl küçültüleceği... :roll:
Bu soruyu ben de soracaktım. Yarın 3 tane vizem var. 😢 Sonra sorarım diyordum. Kısmet bugüneymiş...
Saygılar.... Kolay gelsin...

Yani benim için çok önemli bir sorun değil ama Universe de olunca bu sorun biraz rahatsız oldum o kadar..

Berkay ın dediği gibi pratik bir çözüm olayı kökünden halledebilir ama 5. ayda böyle bir sorunla karşılaşmam sinirimi bozdu o kadar..

Lonely_Guitarist demiş ki:
Yukarıdaki mesajı yazdıktan 3 dakika sonra gitarı elime aldım ve sorun yoktu. Garip.. Belki de günlük kullanımla ya da ısı ile genleşme ile ilgili birşeydir.. :?
dostum 2 plastik küçük parça varya
gitarla bir yedeği de geliyor hani
bu parçalar eskimiştir
zaten normalde 1 tane takılıyor 2 takılacak yer varken
neyse ya bunu değiştir yada önce söküp altını ince bir tırnak cilası sürüp
tekrar takarsan sorun hallolur

Evet altına oje sürmeyi dene 😉 O plastikleri çıkarıp altına renksiz oje (tırnak cilası) veya beyaz oje sürebilirsin. 1 gün ojeli kalsın veya çalmayı bıraktıktan sonra sür bırak ertesi gün çalıcağın zaman plastik parçaları yerine takıp kullanabilirsin.

Jackson jdr-94

Selamlar arkadaşlar jackson jdr-94 concept iyi bir gitar mıdır? İkinci el alacam forumdaki anti-social nickli arkadaş satıyo 300 dolara. Ne düşünüyosunuz. Beni uzun zaman idare edebilir mi?

nienturi demiş ki:
İlginç? 2.el mi aldın gitarı?
Ayrıca hangi model 🙂 ?

Gitarın ilk sahibiyim.. Model UV777BK. "Ibanez Başlığı" 5. sayfada resimleri var. 😉

Stormcrow demiş ki:
dostum 2 plastik küçük parça varya
gitarla bir yedeği de geliyor hani
bu parçalar eskimiştir
zaten normalde 1 tane takılıyor 2 takılacak yer varken
neyse ya bunu değiştir yada önce söküp altını ince bir tırnak cilası sürüp
tekrar takarsan sorun hallolur

Barın , köprünün içine giren kısmının üzerindeki 2 beyaz plastik halkadan bahsediyorsun sanırım.. Biraz aşındıkları doğru. Gitarla birlikte vermediler yedek. Tünel de alabileceğim bir yer var mı ? Eğer bulamazsam yeni , tırnak cilasını denerim..

Teşekkürler

Arkadaşlar yakın bir gelecekte bir Ibanez almayı planlıyorum ancak iki seçenek arasında takıldım. Eğer deneyenleriniz varsa yardımcı olabilir diye düşündüm. Ton farkı vs vs konusunda...

Ibanez RG350DX ve Ibanez RG370DX

Yadigar_Ucanpehlivan demiş ki:
Arkadaşlar yakın bir gelecekte bir Ibanez almayı planlıyorum ancak iki seçenek arasında takıldım. Eğer deneyenleriniz varsa yardımcı olabilir diye düşündüm. Ton farkı vs vs konusunda...

Ibanez RG350DX ve Ibanez RG370DX

Tek farkları pickguard.Yani görsel açıdan farklılar sadece.Bu soru daha önce defalarca soruldu aslında, orda birileri pickguard'ın çok az da olsa tonu hacimlendirdiğini söylemişti.Tabi çıplak kulak farkı ne kadar anlar bilinmez 🙂

yusufk demiş ki:
arkadaşlar bugünlerde 100 ytl civarı bir klasik gitar alıcam nerden ve ne marka almamı tavsiye edersiniz???

Bence o fiyata alacağın bir kullanılmamış sıfır klasik gitar pek bir işe yaramaz. o fiyata 2. el birşeyler bulmaya çalış ancak kazık yemeden. Çünkü bilmediğin için biri sana sıfırı 50 milyon olan bir gitarı 100 milyona kakalayabilir. Onun için alırken mutlaka gitardan çok iyi anlayan birileri bulunsun yanında. Birde bu forumun alım-satım kısmına sık sık göz at belki bişeyler düşer. Hatta başlık aç 2. el klasik 100 milyona şeklinde. Kazık yeme ihtimalin azalır. Burada kahraman arkadaşlar olaya direk müdahil oluyor zaten fiyat ayarlama-kazıklama durumlarında. 🙂

Geri