Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Jackson'mu? İbanez'mi?

Merhaba arkadaşlar bir sorum var.Gitar almayı düşünüyorum ama Jackson ve ibanez arasında kaldım.Ben hem solo calmak istiyorum hemde sert şeyler çalmak istiyorum gerci daha yeni yeni öğreniyorum.Yani daha yeni başlıyorum.Metal ve Rock dinliyorum.solo olarak ta Joe Satriani dinliyorum.Ama nasıl gitar alacağıma daha karar veremedim.Para durumum ise iyi yani 1000 dolar da olur 1500 dolar da olur.Jackson'un DXMG ve DKMG modelleri var onların görüntüsü hoşuma gidiyor ama nasıl ses cıkardığını bilmiyorum.Bu modeller Türkiyede varmı?
Eger varsa Fiyatları nedir?Yurtdısında ise buraya nekadara gelir?
İbanez ise RG serisi düsünüyorum.Bunların da fiyatları nelerdir?Yani hem solo hemde sert çalmak istiyorum.Bir de ESP M50 var o nasıl?Bunlar hakkında bana yardımcı olursanız cok sevinirim.

Şimdi sitelerde dolaşırken buldum bi 2.el Fender Squier Stratocaster 250 USD diyor.3 aylı makineymiş siz daya iyi biliyosunz iyimi?

Atalay Abiyi Rocktüel'den dolayı tebrik ediyorum...(Abi şu manyetik olayını düşünürsen ben buralardayım...)(Bu arada yakında hücüm kayda senin stüdyoya geliyoruz ve genç gruplara olan desteğini bekliyoruz...

Beyler benim sorum şöyle...
Home studio gibi bişey kurucaz sadece yaz ayları için burada amfi olmayacak onun yerine gitarı bi amfi simülatörüne ordanda direk bi kolona bağlasak amfi görevi görebilir mi???

Gull: herkese iş var grupta. Yoksa işleri ne o grupta değil mi? Önemli olan müziğin tarzı: Bas daha önemli olabilir, gitar daha önemli olabilir. Dream Theater çalarken ikisi de önemlidir. Bu yapacağın müziğe göre enstrümanlara vereceğin yüke baplıdır ama her tür müzikte bas gitar müziğin temelidir. Belki bu anlamda bas daha önemli diyebiliriz. O da teorik olarak.

Gull, bu soru biraz tavukmu yumurtadan yumurtamı tavuktan çıkar misali olmuş. Ama sorunun altında bir gitaristinmi yoksa basçınınmı daha rahat piyasada çalabileceği suali gizli ise cevap vahim :

2-3 sene evvel basçı yoktu etrafta, insanlar basçı bulunmuyo diye basçı oldu, şimdi elini sallasan gitarist , diğer elinide sallasan basçı kaynıyor. Şimdiki eksin Vokalist 🙂 Aklında olsun 🙂

Fender Squier

Fender Squier stratocaster'ler hakkında bilgisi olan varmı.Elektroya yeni başlıcam ama gitar arıyorum.250 dolar ikinci el buldum fiyat ve gitar hakkında biraz şüpelerim var.Bu gitarların sıfır ve ikinci el fiyatları nekadar piyasada?bilen varsa lutfen cok acil bana cevap yazsın.Birde bu gitarlar iyimi kötü mü?Yani yeni başlıyacağım için soruyorum.iyi ise alıyım diyorum.skatheist 150 dolar civarı dedin sen iyi bilirsin fiyat konusunda eger dediğin doğruysa fiyatını pazarlık edip indirtebilirm.Ben bursadayım o da bursada.lutfen bana yardımcı olun?
bu fiyatlarda yani 250 dolar gibi 2.el de olur sıfırda olur bana önerebileceğiniz başka gitar varmı yeni başlayacağım için bunlar benim için önemli.
herkese teşekkür ettim.

Sana şunu söyleyim ben 2 sene önce fender squier çin'i 80milyon tl'ye almıştım. Üzerine de yaklaşık 50milyon TL harcama yaptıktan sonra fabrika çıkışından daha kullanışlı bir alet olmuştu. Daha sonra da onu bir arkadaşıma hediye etmiştim.

Aklında bulunsun çok para veriyorsun o gitara.

Benim ilk gitarım Fender Squier'dı başlangıç için bence iyi bir gitar.
Fakat bana pahalı geldi. Sıfırları sanırım 250-300$ civarlarında olacak.

Dikkat edilmesi gereken Fender Squier lerin hepsinin aynı olmaması, bilinmesede onların alt modelleri var. Benim gördüğüm squierlerin genelinde gövde Fenderin solid hardwooddan, solid hardwoodu türkçeye çevirirsek karşımıza "Sunta " çıkıyor. Gitarda pek tavsiye edilen bir ağaç türü değil 🙂

Ama güzel gerçek ağaç gövdelileride oluyor. Onlar 200 dolar edebilir. Ama hiçbir standart, modifiyesiz squier 250 dolar etmez benim gözümde.

Nette bir yerlerde bir İbanez rg kopyası cort solo bimlemkaç var, 2 hum, floyd rose, kilit sistemi fln fiyatı 150$. O gitar seni uzun süre idare edebilir. Hem istediğin sound a daha yakın 🙂 www.sahibinden.com dan bir piyasa araştırması yap, aşağı yukarı ne nekadara gidiyor bir fikrin olur.

Kolay gelsin

ben 5 senedir squier kullanıyorum ve bu beş sene boyunca hep çok memnun oldum gitarımdan. 2. sene sonunda manyetikleri değiştirdim, neck e ve bridge e iki tane seymour duncan humbucker taktım, mid pickup ı da değiştirdim. Çok güzel oldu,aldığım tona inanamazsın. Ama söylediğin fiyat biraz uçuk galiba.Beş senede neler değişti bilmiyorum ama ben sıfırını 200 dolara almıştım.
Bir de söylemek istediğim bir şey var: alırken muhakkak dene al. Bu dediğim rahatlık için değil,gitara yeni başlayan birinin böyle bir derdi olacağını sanmıyorum,herşeye adapte olabilir(ben öyleydim)
Benim demek istediğim: Ben o gitarı alırken 9 tane squier strat denemiştim hepsinin tonu birbirinden çok farklıydı. Bu farkı o zamanki kulağımla bile ayırt edebiliyordum.
Hadi kolay gelsin

Beyler gaza geldim benim cort u satıp bi squier strat mı alsam acaba benim jacsonu alana kadar ne dersiniz single olarakta alnico 3 yada seymour duncan hot wire nasıl olur???

arkadaşlar gerçekten zor durumdayım..
şimdi ben 7 tel ibanez almak istiyorum model olarakta 7-321 (çilekeş ali.'nin gitarından) seçtim yani bana en makulu o geldi.
fiyatı 490 euro 0'ı tabi gitar kore yapımı ama oldukca iyi olduğu söyleniyo.
şimdi ben 7 tel ibanez almalımıyım,alırsam ne gibi sorunlar beni bekliye bilir,kore yapımı 7-321'e bu kadar para verilmesi doğrumu,bide bu tarz gitarların avantaj ve dez avantajları nelerdir ??

bunların cevabına çok ihtiyacım var bilenler varsa lütfen..

Bu gitar senin şu noktada ufkunu kapatır diye düşünüyorum. 7. tel seni daha çok hardcore, grindcore tarzı "core"lara yöneltecektir ve senin yaratıcılık perspektifini bir nebze de olsa köreltecektir ve belki sen bunun farkına bile varmayacaksındır.

Onun dışında 7 telli gitar çalmak çok zevkli... Ayrıca dediğin gitar oldukça iyi ve fiyatı da ucuzmuş...

Geri