Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Bence bu adam gitarist deği, sound creator/designer tarzı. Hani şu sokaktan yakışıklı/ güzel 4-5 kişi toplayıp gurup kurduran prodüktörler ile çalışan, var olan aletlerin hepsini bilip custom sound yaratan amcalardan.

Yada gereksiz bir collector. Aletleri istiflediği sıradan sound designer olduğu biraz anlaşılıyor. Alt alta 2 preamp, biri bogner biri soldano. Aşağı yukarı aynı karakterde aletler.

Bu bir gitar setup u değil, bunları kullanmak için set-up fiilini gerçekleştirmek lazım. O aletler bana daha çok envanter gibi geldi

forumda yazdığı çoğu şeyi okudum. gayet mutlu bir gitarist. çok aklıbaşında ve mantıklı konuşuyor, kimliği de açığa çıktı gibi. custom gitarlarını yaptırdığı kişinin ismini vermiş, o kişisin sitesinden gitarları yapan kişi "böyle arızalı bir adam var ismi de şuydu" şeklinde bir yazı bulunmuş. ünlü biri değil sanırım bu yüzden.

ancak bu kadar aleti kendi başına çalmak için almadığından da eminim. yapıyordur bunlarla her türlü işi. neyse ya zenginin malı züğürdün çenesi meselesi oldu 🙂

Yngwee Malmsteen zamanında 4 kanal kaset recorder ile neler yaptı. Ekipman dediğiniz kullanılmadıkça işe yaramaz. Yaratıcılık ise ekipman tanımaz. Sahip olduklarınızın değerini bilin.

wisreds: sen sevmediğin için öyle konuşmuşsun ama malmsteen hakkında ben de kendi düşündüklerimi söylemek istiyorum:

bu adam güzel gitar çalıyor tabi ki. ve zamanında bir tarza öncülük edenlerden biri olmuş, ve bu işi sırtlamıştır. ancak kendisi bu tarzı daha ileriye taşımamış ve olduğu yerde kalmıştır. bana göre bu onun yeteneksizliğiyle falan alakalı değil, bulunduğu yerden mutlu olmasıyla alakalıdır. yani kendisi yaptığı işten memnun ise, seyirci/dinleyici istiyor diye kendini, tarzını değiştirmek zorunda değil ki? malmsteene yaratıcı bir insan demeyen, hayatında hiç bir şey üretmemiş sokaktaki insana ne der acaba? bu adamın o kadar albümü, o kadar parçası, kompozisyonları vesairesi var. ha kişiliğini beğenmeyebilirsiniz, müziğini yaptıklarını beğenmeyebilirsiniz, ama bence, bir kişinin yarattıklarını beğenmemek, o kişiye "yaratıcı değil" deme hakkını vermez insana. yani laf olsun diye söylenir konuşurken arada ama ciddi manada denmemeli diye düşünüyorum. bunlar benim kişisel fikirlerim.

ha sorarsanız, ben malmsteenden çok hoşlanan biri değilim. zamanında dinledim biraz, hoşuma giden hala ara sıra dinlediğim bir kaç parçası da var. olayının "turrrr" dan ibaret olduğunu da düşünmüyorum, çok melodik kulağa hoş gelen eserleri de vardır. bence gayet mutlu bir gitarist. biraz, hatta baya arızalı kafadan. herneyse, öyle işte 🙂 lütfen kimse alınmasın, ben böyle düşündüğüm için yazdım.

ya konuyu dagittim biraz ama bana istanbul anadolu yakasinda rahat bulabilecegim icerikli guzel bir gitar dergisi onerebilirmisiniz ?
bi kaç yerde gordum ama fiyatlari cok pahali 27 milyon olan bile vardi !!

Merhaba Arkadaslar ..

Uzun Zamandır Manyetik almayı planlıyorum..

iki tercih arasında sıkıştım Dimarzio Super distortion ve Steves Special..

Gitarın Teknik özellikleri

Basswood gövde
Ebony Klavye
Maple sap
Floydrose cift kilit köprü

S-S-H

Ayrieten bugövdeye ve bu manyetiklere uygun single coil manyetik önerirmisiniz..

Sevgiler
C.L.

Ikisini de kullanmisligim var, gerci agac maundu basswood degil.

Bence illa bu ikisinden birisi olacaksa super distortion derim. Aslinda Steve's Special'i daha sevmem lazim DiMarzio'nun web'ine inanacak olsam. Cunku onlarin dedigine gore DiMarzio MegaDrive Steve's Special'a cok benziyormus onun icin MegaDrive'i artik standard uretimden cikarmislar. Ama hala onlardan direk liste fiyati ile alinabilirmis. Sevmememin sebebi steve's special'da gereksiz bir orta dalga hakimiyeti var, yani fazla "honk" var. Ve daha duz eqlara alismis bir PAF (DiMarzio degil, Seymour Duncan antiquity falan) hayrani olarak bana ters tepiyor. Ama MegaDrive oyle degildi, onun icin enteresan. Bence sadece bastan savmaca DiMarzionun ki yani benziyor diye kaldirdik lafi. Sonucta MegaDrive'lar 80'lerin sonlarinda cok bir populer idi, ama sonra dustu gozden.

Bu arada JB her zaman saglam bir manyetiktir diyeyim sadece...

Sapta eger single coil sized humbucker hadisesine girmek istemiyorsan (eger gireceksen SD lil 59 gayet saglam bir manyetik) guclucene bir a5 rod strat single oneririm. Bunlar dimazio'da ve seymour duncan'da mevcut. 6.30K falan gibi bir sey hadiseyi kotarir. Ayrica fender tx speciallar da hic fena degil iyice indirdikten sonra.

Humbucker ve single karistirinca problemin ses duzeyindeki guc ayarlamasi olacak. Eger 250K potlar kullanacak olursa kopru HB cok koyu olacak, hatta bu bahsettigin guclu manyetiklerle cok bas hakim olacak. Yeterince acik ton olmayip clean channel'da pek hos olmayacak. Ama 500K pot kullanirsan bu sefer single coilar cok bagirtkan olacaklar. Fazla tiz ve fazla "icepicky" olacaklar.

Bunlardan dolayi sana tavsiyem 500K CTS potlar kullanman, ve bunun ustune 500K resistor baglaman ufak bir miniswitch ile aktive olacak sekilde istedigin zaman. Bu durumda kopru haricinde 250K olur, ve tek kopru varken 500K yapabilirsin. Detayli diagram falan istersen ustunden gecebiliriz, OM ICQ falan var profilde. 😉

B

CrazyLead demiş ki:
Merhaba Arkadaslar ..

Uzun Zamandır Manyetik almayı planlıyorum..

iki tercih arasında sıkıştım Dimarzio Super distortion ve Steves Special..

Gitarın Teknik özellikleri

Basswood gövde
Ebony Klavye
Maple sap
Floydrose cift kilit köprü

S-S-H

Ayrieten bugövdeye ve bu manyetiklere uygun single coil manyetik önerirmisiniz..

Sevgiler
C.L.

Merhaba

ÖM de yazışmıştık ama ben yinede yazayım dedim. Abi her iki Pickups da aslında çok iyi yani aradığın sound u az çok tahmin ediyorum zaten pickupslar birbirne yakın.. Ben yerinde olsam hiç düşünmeden Steven's Special derim ama yinede senin tercihin..

Kolay gelsin..

WoLoLo demiş ki:
awakeone demiş ki:
Herkes off-topic olduguna göre benim de tatil öncesinde şöyle bir mesaj atıp sonra kacmamda sakınca görmezsiniz umarım: Atalay avatardaki kim? 🙂
Lindsay Lohan... hastasıyız..
fazla bakma ama resimlerine.. 🙂

Yüzlerce resmi var bende bakmadan duramıyorum bu günlerde. Mean Girls filmini seyredin derim. Gitar da çalmayı seviyormuş (foruma uysun 🙂 )

Merhabalar, siteyi bir arkadaşım sayesinde yeni öğrendim ve çok sevdim. İlk ilgimi çeken de bu forum başlığı oldu. Nerdeyse 30 küsür sayfayı hiç sıkılmadan okudum. 5-6 ay önce e-gitar çalmaya başladım. Almanyadayım. Düşük seviyede gitarları inceledim. Normal fiyatı 270 euro olan Yamaha Pacifica 112J'yi sitenin birinde 200 euro'ya buldum ve ısmarladım. Amfi olarak da aynı siteden 80 euro'ya 15w Fender Frontman buldum. Ne yazik ki bulabildiğim en uygun amfi de buydu. Gönül isterdi 30w + olsun ama para yetmedi..

151405.jpg

Fender Frontman 15W

145594.jpg

Yamaha Pacifica 112J Red Metallic

Daha önce pek elektro gitar kullanmamıştım. Gitarı almamdaki en önemli sebeplerden biri hem humbucker hem single manyetik bulundurmasıydı. Böylece bir sonraki gitarımda nasıl bir manyetik sistemi bulunmasına daha rahat karar verebilecektim. Gitarın tonları çok da kötü gelmedi, zaten yeni başladığım için aradaki farkları da pek ayırt edemiyorum. İnşallah kötü bir seçim yapmamışımdır.

Yanlız bir soru(nu)m var. Amfideki overdrive sesini pek iyi alamıyorum. Sesi iyi alabilmem için sesi çok açmam gerekiyor. Gain'i epey açıp, drive vol'umü ilk önce sonuna kadar kısıp böyle milimetrik olarak açarsam kuvvetli şekilde overdrive alabiliyorum ama ayarlaması işkence gibi oluyor. Acaba düşük seste overdrive almak her amfide mi sorun, ya da 15w olmasından mı kaynaklı? Yoksa sorun benim amfide mi? (bir arkadaşım tüplü amfilerde var o sorun dedi de, tüplü falan değil sanırım benim amfim ki bildiğim kadarıyla onlar daha pahalı).

Amfinin overdrive'ını hiç kullanmayıp bir pedal almayı düşündüm. Hatta almışken multiefekt aleti de alabilirim. Boss ya da Digitech denmiş, fiyatı uygun olacak şekilde fiyat/performansı en yüksek alet nedir bunlarda? Almışken pedallı bir şey almakta yarar var sanırsam, wah vs için özellikle.

Bir de Autowah ile manual arasında nasıl bir fark var? Cahilim de bu konularda, teşekkürler.

pacifica çok güzel bir seridir. cidden, ben çok memnundum, uzun süre kullandım ancak benim değildi sahibine ger iverdim. yakında satın alıcam ondan geri. o da almanyadan almıştı.

manual wah da, bir pedala istediğin zaman, arabadaki gaz pedalı gibi istediğin derecede basarak, efekti istediğin derecede alırsın. yani böyle açıklayabildim anca.

autowah ise, belirlenen bir tempoda sürekli pedala basıp çekiyormuşsun gibi bir efekttir. yani pedal yoktur, sabit bir tempoyla wah verilir gei çekilir.

autowahın başka çeşitleri de var, ama bu yeterli sanırım.

gitarı ve amfiyi ısmarladığım siteden prosesör bakıyorum da, şöyle bir iki alet hakkında sorularım var.

168904.jpg

Digitech RP80

bu alet 90 euro. pedalı var, akustik gitar simulatörü, wah vs 22 efekt varmış, 10 efekt aynı anda kullanılabiliyormuş ve 11 amfi simulatörü varmış.

-

155614.jpg

Zoom 707II

bu ise 150 euro. 74 efekt tipi, 10'u aynı anda kullanılabiliyor, 30 drive sesi varmış. 60 fabrika ayarlı, 60 kaydedilebilir patch varmış. smart media cart kullanarak bilgisayardan ton yüklemek falan çok hoşuma gitti. en içime sinen bu şimdilik.

-

151134.jpg

Zoom 606

bu 110 euro. 707'nin bir alt modeli. sanırım efekt sayıları daha az. kart çıkışı yok. aradaki farkları tam olarak bilmiyorum yine.

-

142803.jpg

Zoom 505II

bu da içlerinden en ucuzu 80 euro. diğer zoom'lara göre çok düşük seviyede kalıyor, bir kere pedalı yok. o yüzden digitech'le bile yarışabilir mi bilemiyorum.

-

aklıma yatan para biriktirip 707II'yi almak. şu anda çok acemi olsam da ilerde de kullanabileceğim bir alet diye düşünüyorum. kullanan vardır mutlaka, bir sorunu ya da kötü yanı var mı? ya da yine bu fiyatlara bunlar dışında alternatif neler vardır, tavsiyeniz nedir hangisini almam konusunda vs.. teşekkürler.

Geri