Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Jeff_Loomis demiş ki:
Şu sıralar Ibanez rgt42'ime yeni bir bridge pickup almayı düşünüyorum.

Aklımda 3-4 model var. Seymour duncan custom custom, seymour duncan screming demon, Dimarzio steve's special, dimarzio breed gibi manyetikler...

Aklımdaki ton ise petrucci'nin images and words'daki tonu... Bildiğim kadarıyla petrucci o albümde steve's special kullanmış. Ve bu manyetiğin de mid değerleri scoop edilmiş. Ama yine de oldukça akıcı ve parlak tonlar elde etmiş.

Benim kafamdaki soru işareti ise akıcı tonlar için mid değerleri yüksek bir manyetik gerekip gerekmediğine dair. Zaten dikkat ettiyseniz yukarıda yazdığım manyetiklerin midleri ya çok yüksek ya da çok düşük.

Tek bir bridge almayı planlıyorum. Bridge'ler genel olarak ritim için kullanılır, fakat ben aynı zamanda bridge ile solo atan biri olarak da soloya uygun akıcı tonlar elde etmek istiyorum.

Bu durumda kesinlikle Alnico manyetikler düşünmem gerekiyor. Cevaplarınızı bu doğrultuda verirseniz sevinirim...

Kardeş ben öyle uzmanı değilim, Cash falan daha iyi biliyordur ama bildiğim bir şey var ki Dimarzio Paf Pro her yola gelen bir manyetik.Akıcı tonlar için birebir bence.Ve çok da dengeli.Bunun yanında Seymour Duncan 59' reissue de düşünülebilir bence.

Akıcılıkla mid değerler arasında fazla bir bağ kuramadım açıkçası jeff 🙂 şahsen ben kazancımı equelizerden sağladığım için olabilir
senin tarzını az çok gözlemledim ve şunu çıkardım ;
kuyruklamalar ve modülasyonu çok sık yapıyorsun bu yüzden gerçekten akıcı ve sıcak bir ton gerekli olacak şöyle cayır cayır 😉
sweeplerde ve arpegio'larda armoni akışını malmsteenden esinlendiğin için çok sesliliği seçiyorsun,
petrucci'de aynı randımanı veren manyetikler sendede aynısını verecek diye bir şey maalesef yok , ben şu ana kadar sevdiğim gitarsitlerin manyetikleri ile bir kaç değişiklik yaptım ama maalesef paf pro lar ve evo lar ters tepki yaptı 🙂 kesinlikle hayal ettiğimle uzaktan yakından alakası yoktu ılık ılık ve akıcıydı ama benim legato tekniğim ve üç sesli sweep'lerimde ağzımın tadını kaçırdılar açıkçası en sonun seçimimi yine seymour duncan ''duncan design'' modellerinden bir setle yaptım (h.s.s)
İyi düşün herşeyden önce petrucci'yi değil kendi tekniğin için yararı dokunacak yapılan olayı daha duygulu şekilde yansıtacak bir ürün seç
kolay gelsin...

http://www.seymourduncan.com/website/main.shtml

Benim podxt'de de 4 band parametric EQ var abi, EQ sorun olmaz ben yakalarım petrucci'nin tonunu da o manyetikten olsa, şöyle ritimlerde arkadan "hush" sesi duymayacağım bir manyetik istiyorum, temiz ve keskin olacak midleri EQ'dan kıstığımda, midleri açtığımda ise akışkan bir sound elde etmeliyim aynı zamanda benim derdim o.

Petrucci örnekti sadece, marka takıntılı biri değilimdir gitarda.

Bir şey daha, ben 80'lerdeki solo tonlarını sevmiyorum, örnek slash'in tonları oldukça tiz, ben tamamen ters bir ton istiyorum, biraz low midlerde duyarlı olmalı, aynı zamanda malmsteen'inki gibi hi-midleri de cayır cayır yanmalı. Ama kesinlikle tiz olmamalı. Biraz 2000'lerin soundu, biraz da yanık bir solo soundu benim kafamdaki.

Nasıl bir ton hayal ettiğini anlayabiliyorum az çok...
o zaman ilginç bir takım yapmak lazım sana 😉
şunun ses dosyalarını indir ve dinle ben canlısını dinledim çok sıcak ,çok parlak çok canlı ılık ve akışkan ,sweep ve tappinglerde çok duyarlı (ufak bir paul gilbert tekniğinide duyabilirsin dosyada temiz ve berrak bir sound ''evo'' ile iyi bir takım işi çıkarıyorlar)

http://www.dimarzio.com/flash.htm
http://www.dimarzio.com/flash.htm

hangi pozisyonda neyi kullanacağın ise tamamen senin seçimin 😉

Jeff_Loomis demiş ki:
Benim podxt'de de 4 band parametric EQ var abi, EQ sorun olmaz ben yakalarım petrucci'nin tonunu da o manyetikten olsa, şöyle ritimlerde arkadan "hush" sesi duymayacağım bir manyetik istiyorum, temiz ve keskin olacak midleri EQ'dan kıstığımda, midleri açtığımda ise akışkan bir sound elde etmeliyim aynı zamanda benim derdim o.

Petrucci örnekti sadece, marka takıntılı biri değilimdir gitarda.

Hangi tarzla ilgilendiğini tam olarak kestiremedim ama sanırım senin beklentilerini karşılayacak alet Evolutıon.Middle gerçekten güzel..

merhaba,bende cort x2 model bir gitar sahibiyim,manyetiklerini degiştirmek istiyorum ( 2 humbucker var gitarda) kapalı EMG leri gordum goruntu olarak onlar hosuma gitti tabi ses onemli olan..Heavy metalin altından kalkabilecek Metallica sounduna yakın bir distortion,guzel ve karakteristik clean ler ve solo da da guzel bir tona ve sese yön verebilecek manyetikler arıyorum,ne onerirsiniz.?Fiyat konusunda da bilgi verirseniz iyi olur,100 euro ya ne bulabilirim guzel,bu parayla 1 set almak(2 tane humbucker) mumkunmudur ??? tesekkurler

Cash ben de bendeki Ibanez rg 370dx'e yeni manyetikler takabilirim.Açıkçası Dimarzio düşünüyorum.Şu nasıl olur:
paf pro + hs2 + tone zone ? Satriani, Friedman tarzı tonlar ama bunun yanında blues tonları da almak istiyorum.Mesela hs2 Eric Johnson'ın kullandığı, sanırım Ibanezle de bluesy tonlar alabilirim? Yalnız kendimi geliştirirsem shred olaylarına da girerim belki ileride.

Bunun yanında Seymour Duncan da aklımdan geçmiyor değil. JB+ Jazz aslında iyi bir ikili blues, rock falan için ama mesela shred yapasım geldi yapılır mı bunlarla? Jazz'ın yerine 59' reissue mu alsam ya da full shred falan?

Bir yardımcı olursan sevinirim Cash 😛 Başka manyetiklerden iyi anlayan, denemiş bir arkadaş varsa ve yardımcı olursa minnettar kalırım.

Cash ileride daha pahalı bir gitar aldığımda ona mı taksam? Gerçi manyetikler de pek pahalı olmadığından para sorun olmaz ama...Bunu shred aleti yapsam ileride de daha yumuşak müzikler için bir gitar mı alsam? İnsanın aldıkla alası geliyor, bu gitar ne illet şeydir...Music123.com da görünce SG supremeleri insan fıttırıyo.. 😉

amerika fiyatı 500-600$ aralığında bana hangi gitarı önerebilirsiniz?
-kirk hammett hayranıyım onun sololarını çıkarmaya çalışıyorum,ona göre lead gitar önerirseniz sevinirim..

Manyetikler pahalı olmaz olurmu 😀 takımını (hss) en aşşağı 350 $ 'dan alabilirsin istediğin sistemin
senin tarzını bilmiyorum , neler yaptığını yada neler yapacağını :?: ''duncan design'' yada ''jazz set'' işini görecektir jazz seti dave ve marty abimiz kullanıyor ilerde edinebilceğin bir gitarda yapabilirsin bu tür yenilikler...

caneer;
sana dinky dk2 diyebilirim bir yerden bul ve dene herşeyi ile yakışacaktır tarzına...

Ya gitarı coşturmak için illaki parmakların uzun olması şart mı? Ben genelde Malmsteen çalışıyorum. Henüz tam olmuyo ama yaklaştım biraz. Ama şu parmak meselesi kafama takıldı mesala oun parmaklar çok mu uzun? Ya da benimkilerin uzun mu kısa mı olduğunu nasıl anlarım varmı bi ölçüsü falan. Kafama takılan bu soruları cevaplarsanız çok sevinirim.Şimdiden sağolun.

Cash nasıl desem Paul Gilbert tarzı shred, ama ardından Eric Johnson tarzı blues tarzı melodiler...Şöyle diyeyim Hard'n heavy ve blues çalmak istiyorum.

Evet Seymour Duncan biraz kazık ama Dimarzio nispeten ucuz oluyor.He bu arada bende H-S-H var.Belki sadece humbuckerları değiştirsem Dimarzio 150 dolara kapatırsın zaten.Ama kararsızın :?

cash bana da bi yardım edermisin ? mesajım şuydu
merhaba,bende cort x2 model bir gitar sahibiyim,manyetiklerini degiştirmek istiyorum ( 2 humbucker var gitarda) kapalı EMG leri gordum goruntu olarak onlar hosuma gitti tabi ses onemli olan..Heavy metalin altından kalkabilecek Metallica sounduna yakın bir distortion,guzel ve karakteristik clean ler ve solo da da guzel bir tona ve sese yön verebilecek manyetikler arıyorum,ne onerirsiniz.?Fiyat konusunda da bilgi verirseniz iyi olur,100 euro ya ne bulabilirim guzel,bu parayla 1 set almak(2 tane humbucker) mumkunmudur ??? tesekkurler

100 euroya alamazsın dostum :!: biraz daha biriktir sana iki tane humb en az 300$ gibi bir rakama patlayacak oke.
Bende metallica hastasıyım ama geniş düşünmek lazım kalkıp hetfeld yada kırk'ün pick upları ile yapacağın çalışmalar ilerde seni rahatsız edecektir :!: bana sorarsan yelpazesi geniş olan ve istediğin zaman istediğin şekilde takılabileceğin ''duncan design'' serisi kendi manyetiklerimden öneririm sitesine gir bi dinle kafana yatıyorsa al
yanı sıra sololarda beğendiğim tadı verebilecek bir üründe ''humbucker from hell'dir onuda bi dinle kendince analizler yap ve ben neler yapacağım alacağım manyetikle diye bir düşün oke
kolay gelsin...

rahtsız edecektirden kastın ne cash ? EMG ler solo performansları ve clean tonları acısından kotu mu ??
bayaa pahalıymıs gercekten 300 dolar ya..acaba biriktirip gitar alırken mi kullansam ?

Kenny emg kuzenimde var metal yapacaksan hiç dip gürültüsü olmuyor ama clean tonu bile distorted çıkıyor yani clean ton diye bir şey yok.Sırf metal manyetiği.Ama ben aktif tonları sevmiyorum tabi zevke kalmış ama Seymour Duncan Dimebucker daha güzel bence.Pasif olur kendileri.

Cash o humbucker from hell sanırım strat sounduna yakın bir ses veriyormuş.Adam gibi bir single taktıktan sonra ortaya ona gerek kalmaz herhalde?

Jackson JS1 Dinky

Selamlar,

Birkaç gün içinde Jackson JS1 Dinky almayı düşünüyorum. Uzunca bir suredir klasik gitar caliyorum. Trash, Death ve turevlerini yogun olarak dinleyen biri oldugum icin Jackson genel kullanim amacli gitarlara gore daha uygun geldi bana... JS1 Dinky yerine (fiyat anlaminda) muadili sayilabilecek bir Ibanez, BC Rich veya Washburn de alabilirim.

Simdi birkac sorum olacak. Yardimci olan arkadaslara simdiden tesekkur ederim.

1- Klasik gitara alismis biri olarak elektronun klavyesi bana biraz zor gelecektir. Bu baglamda klavye-tel mesafesinin minimum oldugu bir gitar benim icin daha iyi olur sanirim. Bu mesafe her gitarda ayarlanabilir midir. Ya da ayarlamak kolay midir? Modelini hatirlamadigim bir Jackson'u elime ilk aldigim zaman soylemis oldugum sey "adamlar dokunmatik yapmislar" olmustu. Asagi yukari aradigim sey budur.

2- Elektro gitarlarda gitarin veya sapinin hangi agactan yapilmis olmasinin elde edilecek sound'a ne gibi bir etkisi var?

3- Tunel'de pazarlik payi asagi yukari toplam fiyatin % kacidir?

Simdiden tesekkurler

Geri