Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Rica ederim 🙂 Heh işte o konularda meydanı arkadaşlara bırakıyorum 😀 Randall yazmışlar yukarda, onu da kullandım zamanında, prosesörle kullanmak için çok iyi bir seçenek olur avantajlarından bahsedilmiş. Ancak Celestion'lı değildi benim ki ve hoparlörü pek kaliteli değildi. Yine de özellikleri şahane. O da çok güçlü mesela ev ortamı için ama 1x12 her türlü edinilmeye çalışılmalı derim. Pek fazla amfi tecrübem olmadığından başka bir şey söyleyemiyorum. Ben amfi kullanmıyorum zaten kayıtlarda vs. Kayıtlarıma göz gezdirip ekipmanlarımı görebilirsiniz 🙂 Ancak imkan varsa güzel bir modellemeli olmayan* amfi almaya bakın derim, transistörlü de olur. Bahsedilen V2xnm'in tonları fena değil bence ama bana hitap etmiyordu yine de.

Hele hele o yukarıda yazdığınız pedalları da hiç sevmediğimi belirteyim. Daha organik tonlar, dolgun tonlar almak mümkün ama işte bunlar hep tercih meselesi. İleride kulak biraz daha ayrıntılı duymaya başlayınca siz de farkı anlayacaksınız zaten, şimdi o görkemli görünen tonları kötüleyeceksiniz yüksek ihtimal siz de 🙂 Ben dahil çoğu kişi bu yollardan geçti çünkü.

Drive pedalı olarak, Ibanez Tube King önerebilirim sanırım @hackeiommi değil mi Hakan abi?
Hocam organiklik konusunda tamamen size katılmakla birlikte bu bütçe aralığında asla o güzel organik thrash metal tonlarını bulamayacağımı düşündüğümden dolayı ben de bari -biraz dijital de olsa- full gain kökleme distortion tonları alayim diyorum. Kötü mü diyorum bilmiyorum 🙂

güzel fikir modellemeli olmayan laney marshall ufak çaplı bir amfi iş görür...sadece distortion olarak fullbore metal den uzak dur derim...ben fullbore metal i bedava verseler almam başa beladır noise gate ine kanıp almıştım zor çıkardım elimden...seven düzgün kullanabilen varsa yazsın lütfen...metal muff süperdir...gitar için amptweaker tight metal pro yu satıyorum sahne zamanı gelince bende bir metal muff alıcam her türlü götürür...prosesör olarak zoom MS-50G yi youtube dan araştır distortion almaktan bile vazgeçirebilir...stüdyoya götürmek için de ideal alet at cebe tamamsın senelerce zoom g9 ve bossun büyük pedalboardını taşıdım provaya konsere pişmanım...

@forbidden_city cd girişini bilmiyordum düzelttiğin için teşekkürler...bu durumda fx return lü amfi diye zorlamam yersiz olmuş...yanlış yönlendirmiş olmamak adına böyle birşey varsa benim yorumlar biraz auta gidiyor belirteyim...
Hocam fullbore'u do re'de gidip deneyerek karar vereceğim sanırım. Orada schecter hellraiser special c1 denemiştim ve klasik gitar için de 4-5 kere gitmiştim oraya, deneyip deneyip durmuştum ama hiçbir şey almayınca onlar da bana biraz darılmış olacaklar en son gittiğimde pek bir soğuk karşıladılar 🙂

Berdin ile yazışmıştık, bence bu durumda, high gain Randall veya Ibanez TBX, üzerine de en fazla TS tabanlı bir pedal yeter gibi geliyor bana. Tube King ise biraz zevk renk. Bence drive tarafı yetersiz kaçan lambalı veya transistörlülerde kullanılabilir.

Abi seninle konuşmamız da tam bitmemişti diye hatırlıyorum, cevap verememiştim en son. 2 gündür çok yoruluyorum, çalıştığım yerde büyük bir eğlence gecesi düzenlendi; son 24 saatte 18 saat ayaktaydım bilgisayara anca oturabildim. Ama 200 lira daha ekleyebiliriz bütçeye sanırım 🙂

Son düzenleme:
Bu fiyat aralığımda Hotone heart attack kafa amfi ile harley benton 1x12 v30 cab alternatifler arasına konulabilir. Nano legacy kafaları kullanmadım ama kullanan arkadaşların övdüğü konular mevcut. Hem elinde kabin olmuş olur. Sıkılırsan ilerde başka bi head alıp devam edersin.

Neden? Ht1'de loop yok tamam ama HT5'te var. Para yetmez diyorsan da, önce ton sonra efekt derim 😉
Abi aslında düşündüm de, ht5 üstüne bir de boss me 80 alırım, beni 1-2 yıl bile idare eder. Ama bu yaz çalışıp 4,5 bin lira para biriktiricem. Büyük ihtimal de 4 bin lirasını yeni ekipman almaya ayıracağım. Kolay da satılabilecek bir amfi gibi duruyor ht5, yanılmıyorum değil mi?
Bir de bu Ibanez Prestige serisi gitarlarda çok güzel bulduğum bir şey var, belki de iyi gitarların hepsinde vardır bilmiyorum; böyle klavyede herhangi bir nota çalınca ton sanki biraz kirli geliyor ama gain anlamında kirlilik değil eq anlamında biraz doluluk altının dolu olması gibi bir durum. Sanki çok tok bir ses veriyormuş gibi geliyor o olayı çok sevdim. Bu sebeple Bir rg1570 alabilirim, yanılmıyorum değil mi abi? Senin tarzın biraz daha farklı ama belki beni bu konuda aydınlatacak biri vardır bildiğin.
Mesela forumda bugün konusunu gördüğüm Özgür Türkekul'un gitarı Ibanez Premium serisinden, bu gitarda da aynı olay var.

Abi aslında düşündüm de, ht5 üstüne bir de boss me 80 alırım, beni 1-2 yıl bile idare eder. Ama bu yaz çalışıp 4,5 bin lira para biriktiricem. Büyük ihtimal de 4 bin lirasını yeni ekipman almaya ayıracağım. Kolay da satılabilecek bir amfi gibi duruyor ht5, yanılmıyorum değil mi?
Bir de bu Ibanez Prestige serisi gitarlarda çok güzel bulduğum bir şey var, belki de iyi gitarların hepsinde vardır bilmiyorum; böyle klavyede herhangi bir nota çalınca ton sanki biraz kirli geliyor ama gain anlamında kirlilik değil eq anlamında biraz doluluk altının dolu olması gibi bir durum. Sanki çok tok bir ses veriyormuş gibi geliyor o olayı çok sevdim. Bu sebeple Bir rg1570 alabilirim, yanılmıyorum değil mi abi? Senin tarzın biraz daha farklı ama belki beni bu konuda aydınlatacak biri vardır bildiğin.
Mesela forumda bugün konusunu gördüğüm Özgür Türkekul'un gitarı Ibanez Premium serisinden, bu gitarda da aynı olay var.

BS ve Boss konusu tamam. Ama Ibanez'e benim kafam basmaz. Şöyle ki, floyd rose düşmanı olduğum için Ibanezler'in üstüne gidemiyorum. Hani mübarekte bir iki RG modeline klasik tremolo koysalar ilgileneceğim, ama yok. Benim gibileri uzak tutmak için için kasıtlı yapıyorlar sanki 🤣

O yüzden Ibanez konusunu bana sormak, kutuptaki adamdan kivi hakkında yorum istemek gibi oluyor 😛

Abi bugün bi Ibanez rg1550 denedim, satıcı arkadaş anlattıkça Floyd Rose'dan soğudum. Tel değiştireceksin, sonra 1 hafta boyunca akordu tutana kadar ayar çekeceksin, sonra 3 hafta sonra tekrar tel değiştireceksin... Hiç olmasın daha iyi. Sabit köprülü bir gitar alacağım anlaşılan. Yanında da gene modellemeli bir amfiye kaldım gibi gözüküyor Elimdeki Ibanez satılmazsa.

Abi bugün bi Ibanez rg1550 denedim, satıcı arkadaş anlattıkça Floyd Rose'dan soğudum. Tel değiştireceksin, sonra 1 hafta boyunca akordu tutana kadar ayar çekeceksin, sonra 3 hafta sonra tekrar tel değiştireceksin... Hiç olmasın daha iyi. Sabit köprülü bir gitar alacağım anlaşılan. Yanında da gene modellemeli bir amfiye kaldım gibi gözüküyor Elimdeki Ibanez satılmazsa.

Satıcı arkadaş malesef kullanmayı bilmiyormuş o zaman. Öyle şey olur mu? O zaman millet deli mi bu sistemi kullansın?

10 yıldır kullanıyorum FR sistem, hiç bir zaman 1 hafta boyunca akord yapmadım.
3 haftada bir tel değiştirmek, her gitar için var.

Çok istiyorsanız FR sistemli bir gitara Elixir takarsınız, kopana kadar 2-3 ay en az gider.

Satıcı arkadaş malesef kullanmayı bilmiyormuş o zaman. Öyle şey olur mu? O zaman millet deli mi bu sistemi kullansın?

10 yıldır kullanıyorum FR sistem, hiç bir zaman 1 hafta boyunca akord yapmadım.
3 haftada bir tel değiştirmek, her gitar için var.

Çok istiyorsanız FR sistemli bir gitara Elixir takarsınız, kopana kadar 2-3 ay en az gider.
Telini değiştirip akordunu da yaptım diyelim; ortalama ne kadar sürede bir tekrar akort yapma ihtiyacı hissettirir sizce ?

Güzel stabil çalışan bir sistem pek akort kaçırmaz. Yeni tel takıldığında illaki akort yapmak gerekir başlarda ama Floyd Rose'un sıkıntısı kilitlerinin olması. Yani Floyd Rose güzel çalıştığı sürece akort kaçmasına sebep olmaz ama oldu da kaçtı o zaman yapmaya üşendirir.

Hatta açık konuşmak gerekirse bu kilit olayı sayesinde bendeki FR'li gitarların tel yeni takıldığındaki akort kararlılığı daha iyi, ki diğer karşılaştırdığım gitarda kilitli burgu var. Ufak tefek oynadıkça kaçacak elbet ama bunun için de ince ayar vidası var işte köprüde, kilitleri açmaya pek gerek kalmıyor yani.

Tabi bunlar benim tecrübelerim. En güzeli FR için Elixir ayrıca Mert'in dediği gibi, benim gibi elleri terleyen biri için FR'de zırt pırt tel değiştirmek hiç keyifli değil.

Hocam bugün 1200 liraya dediğim rg1550 yi buldum. Güzel gitar, ön tarafında pickguard kenarları biraz yıpranmış gibiydi, köprüsü edge pro, manyetikler v7 s1 v8, akçaağaç klavye ve incecik bir sap. İlk defa gördüm bu kadar ince sapı. Single manyetiğin gitara bu kadar ton anlamında doluluk katacağını düşünmüyordum, anlaşılan o ki alırsam çok kullanacağım köprü ve sap manyetikleri ile kombinasyonuyla.
Konuştuğum kişi biraz fazla dürüsttü ya da almam için bir politika güdüyordu sanırım, dobra dobra söyledi, bu gitar ton için değil hızlı çalım için üretilmiş, Floyd rose başa beladır ama uğraşırsan değer dedi. Ben de sırf üşendiğimden bazı günler gitarı elime bile alamayan bri olduğumdan uzak durayim dedim frden. Yanlış mı düşündün çok bilemiyorum. Bu arada 1 yılı biraz geçiyor elektro gitar çalmaya başlayalı, ders alamadım adam akıllı. Basit sololar harici bildiğim solo yok. Riff veriyorum sürekli ama fr sevdası Dimebag dinledikten sonra oluşmaya başladı. Ne yapsam bilemedim şimdi.

Tel degistirme esnasinda ben soyle yaparim:

Koprunun havuz kismina bir kagit sikistiririm once ki telleri cikardigimda kopru dusmesin, sanki teller takiliymis gibi ayni pozisyonda kalsin. Sonra klavyeyi temizlerim, manyetik falan soker takarim arada. Sonra telleri tekrar takarim. Kagidi cikarmadan akord ederim. Bir de akord ettikten sonra 1-2 kez her teli elimde birazcik gererim ki iyice otursun akord. Eger marka ve kalinlik degismeyecekse yeni ayara gerek kalmiyor. Rg 2570 kullandim zamaninda Ibanez'lerden, o da akord kacirmazdi.

Elixir 9 numara, mis gibi tel. 🙂 @forbidden_city

Aslında arkadaşların dediği gibi çokta dert değil fr. Bu zamana kadar kullandığım tüm gitarlarda fr vardı ve hiç akort kaçırma problemim olmadı. Ibanez rg450,rg2570,rg550 kullandım hiç akort problemi olmadı. @EMM nin dediği gibi köprü düşmesin diye karton sıkıştırarak tel değişimi yapıyorum ve köprü ayarı da bozulmuyor. Ama şu birazda zevk ile alakalı ben gitarı temizlemek , tel değişimiyle uğraşmaktan zevk aldığım için eğlenceli geliyor 🙂

image.webp
Şöyledir bir foto koyayım bilgilendirme amaçlı

Aslında arkadaşların dediği gibi çokta dert değil fr. Bu zamana kadar kullandığım tüm gitarlarda fr vardı ve hiç akort kaçırma problemim olmadı. Ibanez rg450,rg2570,rg550 kullandım hiç akort problemi olmadı. @EMM nin dediği gibi köprü düşmesin diye karton sıkıştırarak tel değişimi yapıyorum ve köprü ayarı da bozulmuyor. Ama şu birazda zevk ile alakalı ben gitarı temizlemek , tel değişimiyle uğraşmaktan zevk aldığım için eğlenceli geliyor 🙂
Hocam bana da çok büyük bir sıkıntı yaratmayacak gitarla uğraşmak, tel takmak vb. ama stabil köprüyü bulmakta sıkıntım var sanırım.
Kullandığınız gitarların birinde Edge pro köprü var sanırım ve denediğim rg1550'de de edge pro köprü vardı. Edge Zero'dan çok mu farklı bir sistem, tam sıfır noktasında durmuyor mu yani köprü gerildikten ya da salındıktan sonra ? Bu konuda yardımcı olabilecek misiniz ?

Hocam o zaman şimdi en uzun süre dayanacak teli bulmaya geldi sıra. Bu konuda bir fikriniz var mı ? 09 kullanıyorum. Daddario denildiği gibi iyi mi bu konuda ?

Hocam bana da çok büyük bir sıkıntı yaratmayacak gitarla uğraşmak, tel takmak vb. ama stabil köprüyü bulmakta sıkıntım var sanırım.
Kullandığınız gitarların birinde Edge pro köprü var sanırım ve denediğim rg1550'de de edge pro köprü vardı. Edge Zero'dan çok mu farklı bir sistem, tam sıfır noktasında durmuyor mu yani köprü gerildikten ya da salındıktan sonra ? Bu konuda yardımcı olabilecek misiniz ?

Hocam o zaman şimdi en uzun süre dayanacak teli bulmaya geldi sıra. Bu konuda bir fikriniz var mı ? 09 kullanıyorum. Daddario denildiği gibi iyi mi bu konuda ?
ben 15 günde bir değiştiren tayfadanım elixir tarzı kaplamalıları sevemedim alışamadım...daddario da hiç sevmem hissiyatı çok kötü geliyor...kaymak gibi tel istiyorsan ernie ball super slinky lere bak derim...elixirci arkadaşlar daha iyi yardımcı olurlar...bir de elixir fretleri eritiyor diye bir laf döner durur şehir efsanesi midir bilemiyorum 🙂

Geri