Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Olmuyor beyler. Demek ki okumuyoruz! @izzzyy de defalarca yazdı bunları forumda, etmeyin eylemeyin. @diebytheaxe haklı.

15 watt 15 watttır. Güç tüketimi ifadesidir bu. Ses üretimi ifadesi değil. 15 w ss amfilerde genelde küçük çaplı (6-8" arası) hoparlör olduğu için lambalıya göre duyum azdır. Bunun sebebi de az güç tükettikleri için, evde pratik yapma maksadı ile kullanılmalarını sağlamak. Ticari bir hile yani. Yoksa 12" hoparlör ile lambalı kadar duyum verirler.

15w lambalılar ise genelde 10-12" hoparlör ile piyasaya sürülüyorlar. Buradaki maksat da duyumu küçük veya orta ölçekli sahne seviyesine çıkarmak.

Lambalı amfiyi evde kullanmak hiç de kolay bir mesele değil. Çünkü düşük seste hacimsiz, cılız hatta vızıltılı tınlarlar. Sesini açtıkça ton hacim kazanır ve güzelleşir. İster 1, ister 100 watt olsun, fark etmez. Ben evde, 1 watt Blacktar'ı 4x12 kabinde üçten fazla açamadım. Daha küçük çaplı hoparlör ile belki daha fazla şansım olurdu.

Kısık seste güzel ton veren lambalı amfi çok azdır. Ancak master volume tarafını kısacaksınız (ki o da hassas olacak) preamptan gain vereceksiniz, biraz da eq katı ile oynayacaksınız ki kısık seste az çok hacim gelsin, vızıltılı bir ton olmasın.

Arkadaşın istediğine gelince. Lambalı amfi, hay hay olur. Ama almadan önce bol bol kurcalaman, ev seviyesinde kullanacağın ayarları tutturman lazım ki satın alasın. 5 wattı evde 2'den yukarı açman zor mesela. Lakin tecrübelerime göre, Blackstar HT5 de, 50 watt Jet City de, kısık seste güzel ayarlar ile güzel ton verebiliyorlar. Ama ben Mesa Mini Recto'yu iki kez denedim, ikisinde de zorlandım mesela.

@diebytheaxe kesinlikle doğru söylemiş 15 watt, 15 watt tır. Bunun kulağıma öyle geliyor, ben denedim lambalının sesi daha yüksek geliyoru yok. Kulak gibi kusurlu bir organın subjektif algısını fiziğin karşısına kanıt diye koyamazsın. Ama farklı duyuyorsan bunun da mutlaka sebepleri vardır;

1- Kıyaslanan amplilerin speaker spl farkları
2- Güç üretiminde katalog değeri ile reel değer arasında fark olması
3- Amplinin çıkış empedansından doğan güç aktarımı farkları
4- Kulağın flat olmaması belirli frekansları daha fazla algılaması

Bende öğrenciyim, hala arada sat bunları bir de lambalı dene diyorum. Malum amfi bu, iyice kurcalamadan anlayamıyorum ben yani bir kaç gün baş başa kalmam lazım. O yüzden gidip denediğimde verimli sonuç alamıyorum. Bende Marshall vs30r var, eski bir amfi ama benim çok hoşuma gidiyor. Uzun süre pedalsız efektsizde kullandım, çok aratmadı yani. Benim müzik zevkim çok değişken, bir öyle bir böyle çalıyorum. Ağırlıklı olarak elbet çaldığım var ama metallicanın yeni albümüde çıkmasıyla tekrar metale başladım. Herkes elbet düşünür, bende çok düşündüm pedal mı prosesor mu diye. Hem grupta kolaylık hemde bi öyle bir böyle olsun dedim. Prosesor aldım. Şuan mutluyum ama şimdide amfi yerine poweramp mı alsam diyorum. Bende eğer böyleysen prosersor tavsiye edeyim bari. 😀

Zakk wylde ve Slash tarzlarına karakteri uygun drive ı sağlam bir amfi almak istiyorum . Aklımda Blackstar Ht1r ı tek veya Marshall Avt 50 yi bir drive/booster pedalıyla kullanmak var siz ne önerirsiniz .
1000 tl gibi bir bütçem var.

Selamlar saygılar. Ben şuanda Kustom KG112FX amfi kullanıyorum. Zamanında sormadan etmeden pat diye almıştım. Paramı aslında prosesör almak için kullanacaktım ancak bütçemi zorlamayı düşündüm ve amfi alıp efektleri bilgisayardan alırım ve daha sonra yavaş yavaş pedal toplarım diye düşündüm. Kaldı ki hem iyi bir amfi uzun zamandır istiyordum hem de efekt pedalı veya prosesör hiç denemedim daha önce. Bu denklemde farklı alternatif de sunabilirsiniz bana.

Şimdi gelelim tarzıma: Blues, Indie rock, Alternatif Rock (Ne demekse. Öyle diyorlar.) tarzlarında müzik yapıyorum. Çok sert tonlar aramam ama hiç aramayacak da değilim. Genelde evde olacak amfi. Tabii illa 3000 dedim diye tam 3000 olmak zorunda değil. Beni kara da sokabilirsiniz. 🙂

fender blues jr. +pedal seni kara geçirir rahatça; ikinci eli rahat bulunur çok da sağlam amplidir ama evde kırmakta zorlanırsın bu güçteki ampliyi... yada roland blues cube 60 alabilirsin kampanyalı fiyatı 2600 civarında idi... güç kontrolü ile evde sakince takılıp sahnede tuşesi uyumlu bir davulcuyla çok rahat performansta yaparsın...

fender blues jr. +pedal seni kara geçirir rahatça; ikinci eli rahat bulunur çok da sağlam amplidir ama evde kırmakta zorlanırsın bu güçteki ampliyi... yada roland blues cube 60 alabilirsin kampanyalı fiyatı 2600 civarında idi... güç kontrolü ile evde sakince takılıp sahnede tuşesi uyumlu bir davulcuyla çok rahat performansta yaparsın...
İşte en büyük sıkıntı o zaten apartman dairesindeyim o yüzden sesi açamam çok fazla. Doğal olarak kıramam dediğin gibi. Atternuator almak var kafamda o da tonu yer diye korkuyorum. Aslında düşük wattlı ama güzel bir amfiyle birkaç pedal cazip duruyor.

Pedallar hakkında sıfır bilgiye sahibim. (marka, tarz vs. açısından. İşleyişini az çok biliyorum.) İlk etapta delay ve reverb pedal istiyorum. Hangi markalar daha önde bu konuda. Bu pedallar için de 1500 TL gibi bir bütçem olacak. Daha farklı önerebileceğiniz pedallar hangileri?

Selamlar saygılar. Ben şuanda Kustom KG112FX amfi kullanıyorum. Zamanında sormadan etmeden pat diye almıştım. Paramı aslında prosesör almak için kullanacaktım ancak bütçemi zorlamayı düşündüm ve amfi alıp efektleri bilgisayardan alırım ve daha sonra yavaş yavaş pedal toplarım diye düşündüm. Kaldı ki hem iyi bir amfi uzun zamandır istiyordum hem de efekt pedalı veya prosesör hiç denemedim daha önce. Bu denklemde farklı alternatif de sunabilirsiniz bana.

Şimdi gelelim tarzıma: Blues, Indie rock, Alternatif Rock (Ne demekse. Öyle diyorlar.) tarzlarında müzik yapıyorum. Çok sert tonlar aramam ama hiç aramayacak da değilim. Genelde evde olacak amfi. Tabii illa 3000 dedim diye tam 3000 olmak zorunda değil. Beni kara da sokabilirsiniz. 🙂
bu 3 türün ortak noktası marshall dır bence...paranın yettiği lambalı marshall a yüklen derim 🙂

Geri