Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Maalesef küçük bir yerde yaşıyorum ve deneme imkanım yakın zamanda olmayacak.

Ben Ankara'da yasarken bile gitar-ampli almak icin otobuse binip Istanbul'a giderdim. Bunu yaparken de 15-16 yasinda falandim, lise yillari.

Gitmeyecekseniz bile amac low end zenginligi ya da dusuk volume ise Gigmaster o fiyatlarda iyi. Teknigine, pedallara bakar gerisi. Ben 2x8cm Yamaha'dan fazlasiyla low end duyuyorsam, hem de Strat ile, Gigmaster'dan ve 1X12'den fazlasi gelir.

Ama iste bunlar teknik mevzusu. O yuzden gormeden birsey demek zor.

Ben Ankara'da yasarken bile gitar-ampli almak icin otobuse binip Istanbul'a giderdim. Bunu yaparken de 15-16 yasinda falandim, lise yillari.

Gitmeyecekseniz bile amac low end zenginligi ya da dusuk volume ise Gigmaster o fiyatlarda iyi. Teknigine, pedallara bakar gerisi. Ben 2x8cm Yamaha'dan fazlasiyla low end duyuyorsam, hem de Strat ile, Gigmaster'dan ve 1X12'den fazlasi gelir.

Ama iste bunlar teknik mevzusu. O yuzden gormeden birsey demek zor.
Teşekkür ederim 🙂

Selamlar,

Gecenlerde bunları deneyecegimi soylemistim. Yorumlarımı paylaşmak istedim. Kisisel goruslerimdir.

Blackstar idcore20:
Tum idcore serisinde olduğu uzere karanlık ses bu arkadaşta da mevcut. Bu karanlıktan kastım malesef o istediğimiz subwooferlardan gelen bas gibi degil. Bazen farklı ayarlarda clean vs sesin sanki gitar amfisinden degil de karanlık olmasına ragmen evdeki radyodan yada evdeki muzik sisteminden (stereo olayından bahsetmiyorum) geldigini hissediyorsunuz. Overdrive tonları da benim hissiyatıma gore başarılı değil.

Blackstar HT1 combo:
Bence eğer illaki Blackstar alınacaksa HT serisinden alınmalı. Çok canlı, tuşeye cevap veren tatlı bir karakteristiği var. Overdrive mevcut ama tabi herhangi bir modelleme yok. Paraya gore en mantıklı seçim HT1 head + kabin diye düşünüyorum.

Vox II:
En baştan söyleyeyim sevdim. Üzerindeki modellemeler Soldano yani SL OD dışındakiler bence gayet güzel. Clean, hele Fender twin çok şeker. Rectifier yani Double Rec diye geçiyor gayet başarılı. Brit 800 yani JCM 800 yine çok iyi. Sesler parlak ve distortion karakteristiği kaybolmuyor. Kesinlikle radyodan gelir gibi degil. Power knobu sayesinde (bir nevi attenuator) distortion i kaybetmeden sesi kısabiliyorsunuz ve bence harika bir ozellik. Ev için şu anda benim listemde 1 numara diyebilirim. VXI de usb yok. VXII usb ile geldigi için tercihim VXII den yana olurdu. VXII ye usb aracılığı ile ToneRoom ve JamVox yazılımlarını kullanabiliyorsunuz.

Vox VTX20:
Bu arkadaşta VXII in daha kallavi bir abisi. Preamp tarafında tüp mevcut. Modellemeleri aynı sayılır. Yine Power knob'u mevcut fakat distortion karakteristikleri yuksek volumlerde daha bir şekilleniyor. Sesi buyuk buyuk alabiliyorsunuz. Ev biraz daha musaitse (mustakil, alt kat boş vs) ve eğer ev dışında da arkadaşlarla çalınacaksa (garaj bahce okul belki kucuk bir studyo) tercih bu yönde olabilir. Yine usb aracılığı ile ToneRoom ve JamVox yazılımlarını kullanabiliyorsunuz. VT20+ yerine VTX seçimi bence daha mantıklı cunku aralarında pek bir fiyat farkı yok. Bu fiyat marjında VoX VTX20 gayet başarılı duruyor. Bu arada hatırlatmakta fayda var VXII ile aralarında da 200 - 250 civarı bir fark mevcut

Umarım yardımcı olur
Yorumunuz benim için çok yardımcı oldu öncelikle çok teşekkürler. Metallica tarzında soundlar için hangi amfiyi tercih edersiniz?

ht1 alın hocam, pedalsız hepsini çalarsınız. Fakat tuşeniz ne kadar güçlüyse o kadar iyi ses gelir, tuşe mevzusu bluesculara has bir özellik gibi bir algı var, %55 amp %30 gitar %15 tuşe diyebiliriz. Ne kadar güçlü amfi olursa olsun, pasif manyetiklerle bir yerden sonra ton cıvıklaşıyor. Mid açıp drive düşürmek bunun çözümü. Mid açıp drive kısmak tamamen tuşeyi, sağ el sol el senkron kaymalarını ortaya çıkarır. Amfi alana kadar ve aldıktan sonra amacınız iyi ton almak değil, her amfiden benzer tonu almak olsun 🙂 Bunun da tek çözümü malesef sağlam tuşe, daha sağlam sol el tekniğinden geçiyor..

ht1 alın hocam, pedalsız hepsini çalarsınız. Fakat tuşeniz ne kadar güçlüyse o kadar iyi ses gelir, tuşe mevzusu bluesculara has bir özellik gibi bir algı var, %55 amp %30 gitar %15 tuşe diyebiliriz. Ne kadar güçlü amfi olursa olsun, pasif manyetiklerle bir yerden sonra ton cıvıklaşıyor. Mid açıp drive düşürmek bunun çözümü. Mid açıp drive kısmak tamamen tuşeyi, sağ el sol el senkron kaymalarını ortaya çıkarır. Amfi alana kadar ve aldıktan sonra amacınız iyi ton almak değil, her amfiden benzer tonu almak olsun 🙂 Bunun da tek çözümü malesef sağlam tuşe, daha sağlam sol el tekniğinden geçiyor..
Teşekkürler 👍

👍
Güzel anlatmışsınız Hocam, teşekkürler. Sayenizde, oldukça bilgimiz artıyor. Saygı ve sevgilerimle.🙂

Merhaba itsJutu,
Ben şahsen denemedim, youtube video, demo, testlerinden ufak bir fikrim var sadece. Solid State olan spider serisi çok satıyor anladığım kadarı ile, bu alanda sivrilmiş gibi Türkiye'de daha çok. Eğer Thrash Metal, Heavy Metal tarzı düşünüyorsan, git bir mağazada dene derim. Aşağıdaki youtuber, 2010'da öv öv bitirememiş ama o 150 watt olanını kullanıyor. "Insane" modu harika diyor. Bu tabi zevk, arayış meselesi biraz da. Aşağıdaki linkte amfinin testi var:

Arayışınızda kolaylıklar, başarılar dilerim. Umarım tam istediğiniz gibi sonuçlanır. 🙂

Line 6 spider IV 30, Blackstar HT1-R, VOX VT20+ arasında kaldım. Line 6 için çok dijital diyorlar fakat efekt seçeneği fazla. Blackstar a gittim baktım sesleri özellike overdrive çok iyi fakat efekt yok. En sıcak baktığım VOX. Hem lambası hemde birsürü efekti var. Birde VOX VX 2 var ama farkını bulamadım internette.
Yardımcı olursanız sevinirim 🙂

Bu ürünler düşük fiyatlı olduğu için efekt olsa bile performans beklemek doğru değil. Ortalama delay pedalları bu gün 700-800 lira arası mesela. Alacağınız ton çok değil 4-5 ay sonra yavan gelmeye başlayacaktır. İyi drive'ı olan bir amp alırsanız en azından o masraftan kurtarırsınız uzun bir süre. Bence kuru amfi tonu en çok hangisi tatmin ettiyse onu almakta fayda var, el yapımı pedallar bile efektli amp.lerden daha iyi sonuç verecektir.

Geri