Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

3-4 aydır başlamış şu kardeşiniz yol gösterecek birini arıyor.Orta zorlukta parçaları 1-2 gün uğraşarak eksiksiz çalabiliyorum,gerçi blues parçalar 1 haftamı felan alıyor.Yani elimdeki cort amfinin artık yetersiz olduğunu hissediyorum, 500 tl lik bir bütçeye öneriniz nedir?

Genel olarak çaldığım tür blues ve rock çok az metal da aypıyorum bazen.

Bu ürünler düşük fiyatlı olduğu için efekt olsa bile performans beklemek doğru değil. Ortalama delay pedalları bu gün 700-800 lira arası mesela. Alacağınız ton çok değil 4-5 ay sonra yavan gelmeye başlayacaktır. İyi drive'ı olan bir amp alırsanız en azından o masraftan kurtarırsınız uzun bir süre. Bence kuru amfi tonu en çok hangisi tatmin ettiyse onu almakta fayda var, el yapımı pedallar bile efektli amp.lerden daha iyi sonuç verecektir.
Peki cort mg10 un yanına 500tl civarı bir prosesör mü almalıyım yoksa direk amfiyi mi değişmeliyim, yeni başlayan sahne almayacak yalnızca tonları öğrenecek ve çalzrken ,etüt yaparken zevk almak isteyen biriyim ne önerirsiniz?

Yeni baslayan arkadaslar icin modellemeli amfiler bir tik daha iyi olur kanaatindetim. Ama @KoNt87 arkadasimizin soyledikleri de dogrudur. Benim fikrim biraz daha efekleei ogrenmek amacli dusunulebilir ve calinmak istenen parcaya sound olarak daha cok yaklasip zevk alma meselesini dusundugum icin. 5 yil sonra bunlar tamamen degisiyor zaten de orasini o zaman dusunursunuz. Bir arkadas amfi bir arkadas da processor mu amfi mi demis 500 lira butceyle. 500 liraya ancak ikinci el birseyler dusunulebilir. zoom g3(x), amfi olarakta bulunur mu bilemiyorum ama vox VXII en iyi alternatifler gibi duruyor aklima gelen

500 lira bütçeyle günümüzde prosesör+amfi almanız çok zor. Sadece prosesör alıp kulaklıkla çalmanız amfi hissiyatını yaratmayacaktır, 4 sene böyle çaldım, deneyimlediğim için söylüyorum. Elektro gitarda diğer çoğu enstrumanda olmayan özellik vibrato ve bendlerdir. Bunları hissederek çalmak zamanla gelişen birşey. En iyi geliştirme yolu da sizin parmaklarınıza amfinin verdiği tepki. Lambalı amfilerin tepkileri transistörlülere göre daha iyi. HT1 var bir dünya satılık forumda, birisini alırım, bunu şu anki bilgime dayanarak söylüyorum. 6 sene önce prosesör sahibiydim ve satıp amfi aldığımdan beri daha hızlı geliştirdim kendimi.

Efekt öğrenme fikri için ucuz prosesör daha iyi, @SilverSky 'a katılmamak mümkün değil. Ama 1-2 sene amfiyle idare edip, sonrasında ses kartı almakla hiçbir şey kaybetmezsiniz. Ses kartları bence bu günün aynı fiyat aralığındaki prosesörlerden daha başarılı, üstelik kayıt da yapabiliyorsunuz (artık prosesörlerin çoğunda da ses kartı olarak tanıtma özelliği var bu arada). 300 liralık focusrite 2i2 kullanıyorum, 300 liralık prosesörle bu kadar geniş yelpaze almam mümkün değil, kullandım zamanında, bu da tamamen deneyimlerime dayalı şahsi düşüncem. Düşük bütçe için ses kartı bana daha makul geliyor. Ama konumuz ve önceliğimiz amfi 🙂 Buna geri dönelim.

Önceki mesajımda belirttiğim gibi, bu gün tc electronic'in delayleri 700-800 lira olmuş durumda(belki daha fazla). Sizin alacağınız efektli amfinin hem ayakla kontrolü (efekt değişimi gibi) mümkün değil hem de kendi efektsiz tonları muadillerine göre (fakat efektsiz olanlarından) kötü. Bu gün çok ekstrem metal tonları istemiyorsanız, drive'ı ortalama bir amfi ve delay pedalı ile alamayacağınız ton çok çok az. Ton gerçekten parmaklarda, kendi açımdan bunu anlamam seneler aldı. Alamadığım bir ton varsa ekipmanı suçlamak yerine kendi açıklarımızı görüp onları düzeltmek daha mantıklı. Parmak kontrolü ne kadar iyiyse ton o kadar iyi oluyor, o tonlarına hayran kaldığımız youtubedaki müzisyenlerin kullandığı ekipmanla o tonu alabilmek için parmaklarımızın o derece iyi olması şart.
Öneriye gelirsek, Ibanez tbx'i öven çok arkadaşım var burada, ben de bir ara kullandım, drive'ları kuvvetli, cleanleri net, alınabilir. Evde blackstar ht kullanıyorum, bütçenize göre ht1 uygun duruyor, varsa reverblü modelini alabilirsiniz. HT kullanıcısı çok fazla, cleanleri ve driveları oldukça dengeli, etüt yapmak için birebir. Ama illa efekt olsun diyorsanız, diğer arkadaşların tavsiyelerine bakmakta fayda da var.

500 lira bütçeyle günümüzde prosesör+amfi almanız çok zor. Sadece prosesör alıp kulaklıkla çalmanız amfi hissiyatını yaratmayacaktır, 4 sene böyle çaldım, deneyimlediğim için söylüyorum. Elektro gitarda diğer çoğu enstrumanda olmayan özellik vibrato ve bendlerdir. Bunları hissederek çalmak zamanla gelişen birşey. En iyi geliştirme yolu da sizin parmaklarınıza amfinin verdiği tepki. Lambalı amfilerin tepkileri transistörlülere göre daha iyi. HT1 var bir dünya satılık forumda, birisini alırım, bunu şu anki bilgime dayanarak söylüyorum. 6 sene önce prosesör sahibiydim ve satıp amfi aldığımdan beri daha hızlı geliştirdim kendimi.

Efekt öğrenme fikri için ucuz prosesör daha iyi, @SilverSky 'a katılmamak mümkün değil. Ama 1-2 sene amfiyle idare edip, sonrasında ses kartı almakla hiçbir şey kaybetmezsiniz. Ses kartları bence bu günün aynı fiyat aralığındaki prosesörlerden daha başarılı, üstelik kayıt da yapabiliyorsunuz (artık prosesörlerin çoğunda da ses kartı olarak tanıtma özelliği var bu arada). 300 liralık focusrite 2i2 kullanıyorum, 300 liralık prosesörle bu kadar geniş yelpaze almam mümkün değil, kullandım zamanında, bu da tamamen deneyimlerime dayalı şahsi düşüncem. Düşük bütçe için ses kartı bana daha makul geliyor. Ama konumuz ve önceliğimiz amfi 🙂 Buna geri dönelim.

Önceki mesajımda belirttiğim gibi, bu gün tc electronic'in delayleri 700-800 lira olmuş durumda(belki daha fazla). Sizin alacağınız efektli amfinin hem ayakla kontrolü (efekt değişimi gibi) mümkün değil hem de kendi efektsiz tonları muadillerine göre (fakat efektsiz olanlarından) kötü. Bu gün çok ekstrem metal tonları istemiyorsanız, drive'ı ortalama bir amfi ve delay pedalı ile alamayacağınız ton çok çok az. Ton gerçekten parmaklarda, kendi açımdan bunu anlamam seneler aldı. Alamadığım bir ton varsa ekipmanı suçlamak yerine kendi açıklarımızı görüp onları düzeltmek daha mantıklı. Parmak kontrolü ne kadar iyiyse ton o kadar iyi oluyor, o tonlarına hayran kaldığımız youtubedaki müzisyenlerin kullandığı ekipmanla o tonu alabilmek için parmaklarımızın o derece iyi olması şart.
Öneriye gelirsek, Ibanez tbx'i öven çok arkadaşım var burada, ben de bir ara kullandım, drive'ları kuvvetli, cleanleri net, alınabilir. Evde blackstar ht kullanıyorum, bütçenize göre ht1 uygun duruyor, varsa reverblü modelini alabilirsiniz. HT kullanıcısı çok fazla, cleanleri ve driveları oldukça dengeli, etüt yapmak için birebir. Ama illa efekt olsun diyorsanız, diğer arkadaşların tavsiyelerine bakmakta fayda da var.
Öncelikle sorunum için bu kadar açıklayıcı ve yardımcı bir cevap yazdığınız için çok teşekkürler.

Prosesör alırsam dediğim gibi cort cm10g amfime bağlayacağım, şayet prosesör almazsam ht1r almam sanki daha uygun gibi çünkü önümdeki dönemde üniversiteye gideceğim ve 15wattlık amfi hayli baş ağrıtır diye düşünüyorum.
Ht1 ya da tbxin pedallarla uyumu nasıl sizce hangisi daha düzgün sound verir?
Teşekkürler.

Prosesörle iyi olmuyordu tbx diye aklımda kalmış, pedallarla ht'yi denedim o gayet başarılı.
Deneme imkanınız varsa tüm seçenekleri deneyin, son kararı siz vereceksiniz.

youtubedan 4-5 video izledim şu anda, ht lerin yanına yaklaşamaz ya izlediğim video çok kötüydü ya da gerçekten drive tonları olmamış hocam. British drivelarını severim normalde, ac30'lara keşke olsa da çalsam diye içim gidiyor. Düşük bütçeyle alınabilecek amfiler ht ve marshall dsl ve engl gigmaster serisi bence. Sizin bütçeniz ht lerin en küçük olanına yetiyor ve ev için gayet yeterli ürün o. ht20 ile sahne yapabiliyorum, 1 watt deyip geçmeyin.
Eklemem gerekirse İbanez valbee denemiştim o da iyiydi mesela, clean tonları ve pedallarla anlaşması açısından başarılı bulmuştum. İbanez tube screamer amp'leri de güzeldi. Night train'ler de oldukça iyidir, onlar da vox bu arada. Ama vox diye adına kanmamak lazım, trendi yakalamak adına tüm firmalar uygun fiyatlı ürünler çıkarıyor, vt20 gibi. Amacınız fiyat performanssa blackstar alın derim. Ben evde kullanıyorum, sahneye de götürdüm, clean tonları fiyatına göre inanılmaz. Oldukça net ve dengeli, driveları da evde iş görüyor. Dediğim gibi bogner ecstasy red pedalım var ve evde kullanma gereksinimi hissetmiyorum. Param olsa forumda victory v30 satılıyor onu alırım mesela 🙂 O cihaza kadar ht işimi görüyor. Full lambalı ürünler almayacaksam (engl, mesa, marshall'ın çoğu ürünü) gibi, blackstardan şaşmazdım ben olsam. Tam fiyat performans ürünü.

youtubedan 4-5 video izledim şu anda, ht lerin yanına yaklaşamaz ya izlediğim video çok kötüydü ya da gerçekten drive tonları olmamış hocam. British drivelarını severim normalde, ac30'lara keşke olsa da çalsam diye içim gidiyor. Düşük bütçeyle alınabilecek amfiler ht ve marshall dsl ve engl gigmaster serisi bence. Sizin bütçeniz ht lerin en küçük olanına yetiyor ve ev için gayet yeterli ürün o. ht20 ile sahne yapabiliyorum, 1 watt deyip geçmeyin.
Eklemem gerekirse İbanez valbee denemiştim o da iyiydi mesela, clean tonları ve pedallarla anlaşması açısından başarılı bulmuştum. İbanez tube screamer amp'leri de güzeldi. Night train'ler de oldukça iyidir, onlar da vox bu arada. Ama vox diye adına kanmamak lazım, trendi yakalamak adına tüm firmalar uygun fiyatlı ürünler çıkarıyor, vt20 gibi. Amacınız fiyat performanssa blackstar alın derim. Ben evde kullanıyorum, sahneye de götürdüm, clean tonları fiyatına göre inanılmaz. Oldukça net ve dengeli, driveları da evde iş görüyor. Dediğim gibi bogner ecstasy red pedalım var ve evde kullanma gereksinimi hissetmiyorum. Param olsa forumda victory v30 satılıyor onu alırım mesela 🙂 O cihaza kadar ht işimi görüyor. Full lambalı ürünler almayacaksam (engl, mesa, marshall'ın çoğu ürünü) gibi, blackstardan şaşmazdım ben olsam. Tam fiyat performans ürünü.
Öncelikle teşekkürler.
Dediğim gibi zaten yurtta kalacağım için watt pek de önemli değil iönemli olan küçük volumelerde güzel ses verebilmesi benim için.Vt20deki power level olayı güzel mesela ,blackstarlarda böyle bir durum yok sanırım.ht1"in kabini daha küçük vt20ye göre , yani büyük ihtimalle ht1 alacağım .
Teşekkürler

Peki tamam Blackstar daha iyi. Fakat sesleri nekadar kötü olursa olsun, vox alan kişi hiç sıkılmayacak. Burda çok kafam karıştı işte. Blackstarla birlikte yanına ucuz bir prosesör önerebilirmisiniz. Mesela vox un 2G ler nasıl?

Malesef prosesor bilgim 5 6 sene onceki bildiklerimle sinirli. Zoom'un g3 gibi urunlerinden kullanan arkadaslar memnundu, okuduklarim kadariyla soylersem. Prosesor konusunda tek tavsiyem gidip denemeniz, amfiler kadar fazla kullanicisi yok forumlarda ve kayitlarda cok mudahale ediyorlar.

Peki tamam Blackstar daha iyi. Fakat sesleri nekadar kötü olursa olsun, vox alan kişi hiç sıkılmayacak. Burda çok kafam karıştı işte. Blackstarla birlikte yanına ucuz bir prosesör önerebilirmisiniz. Mesela vox un 2G ler nasıl?
Bence prosesör yerine çalmayı öğrendikçe tür belirledikçe pedal almak daha mantıklı bu konu üzerinde Turan abiyle tartıştık o bana bunu önerdi böylece hem aldıklarının değeri olur hem de tüm kontrolleri öğrenirsin,ucuz prosesör alıp tonlar arasında atlaya atlaya çalışmayı unutacaksın ve hiçbir tondan tam randıman alamayacaksın en iyisi pedallarla iyi randıman veren bir amfi alıp para biriktirdikle pedal almak

Bence prosesör yerine çalmayı öğrendikçe tür belirledikçe pedal almak daha mantıklı bu konu üzerinde Turan abiyle tartıştık o bana bunu önerdi böylece hem aldıklarının değeri olur hem de tüm kontrolleri öğrenirsin,ucuz prosesör alıp tonlar arasında atlaya atlaya çalışmayı unutacaksın ve hiçbir tondan tam randıman alamayacaksın en iyisi pedallarla iyi randıman veren bir amfi alıp para biriktirdikle pedal almak
Siz de haklısınız fakat pedallar çok pahalı zaten prosesör alırsam yazın almayı düşünyorum. Yine de ben araştırmaya devam edeyim. Ozaman bende blackstar alıcam 🙂.

Ton yaratmak deneyim işi. Zaman gerekiyor. Kimse tonunu bir günde oluşturmuyor, yılların emeği var arkasında.

Prosesör'ün katkısı olur, neyin ne olduğunu anlarsınız. 2. el alıp, satabileceğiniz bir prosesör ile bunu da deneyimlemek bence kötü bir fikir değil.

Ben de öyle dusunuyorum. Efektleri kullanabilmek icin efektsiz calabiliyor olmak lazim once. Sonrasinda efektlerle pratik yapmak mantikli olur. Pratik demisken, parmak egzersizi icin tek gereken ortalama clean ve tusenize cevabi iyi olan bir amfi. Lambasizlarda cok mumkun degil iyi bir tuse cevabi.

Bense, kısıtlı da olsa tecrübeme dayanarak yeni başlayan arkadaşlara şöyle bir öneri yapabilirim:
- "KoNt87" haklı, ekipmana fazla para yatırmadan, çok kafa yormadan, çalışma sıklığınıza göre değişmekle birlikte en az 1 ila 2 sene, gitar üzerindeki teknik, hakimiyet, bilginizi geliştirin ( bu sevdiğiniz tarzı (tonu) bulmanıza da yardımcı olur ).
- Ekipman alımı vakti gelince, zor ama kendi gitarınız ile birebir deneme yapın (elbise alır gibi, üzerinizde nasıl durdu, rahat mısınız vb.).
- Gerçekten deneyimli Forum Kullanıcılarının tavsiyelerine kulak verin, nihai kararı verirken zevkinize göre son noktayı koyun. İlk etapta fiyat/performans olarak en verimli seçeneklere gidin ( aldığınız ürünle uyuşamazsanız,elinizde patlar, 2. el piyasası aşırı durgun).
Vakit ayırdığınız için teşekkürler, hayırlı alışverişler, bol müzikli günler.

Geri